Anueta79
17.11.09,13:41
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, v našej firme robí externá firma kurzy angličtiny pre našich zamestnancov, ale po dohode so zamestnancami sme sa dohodli, že odborná literatúra k týmto kurzom im bude strhnutá z platu. Ako je to z hľadiska DPH? Pri prijatí faktúry za tieto knihy si môžme odpočítať DPH a následne na to treba odviezť naspäť do ŠR daň na výstupe za zametnancov v mesiaci kedy sa im strhne z platu? Ďakujem za Vaše odpovede.:D
IvoM
17.11.09,13:30
Pokiaľ ste sa rozhodli že literatúru si budú platiť zamestnanci sami /formou strhnutia z platu/ tak podľa mňa môžte postupovať nasledovne:
1. Na vstupe si neuplatníte DPH, pretože ju nepoužijte na dodávku tovarov a služieb ako platiteľ /§49.2/, celú sumu za nákup literatúry /vrátane DPH/ zaúčtujete ako pohľadávku voči zamestnancom.
2. Uplatníte si DPH na vstupe, budete o literatúre účtovať ako o tovare, a následne ju predáte zamestnancom a túto DPH zase odvediete.

Ja by som osobne použil asi prvú možnosť.

Ináč, a čo vlastné školenie, tam si uplatňujete DPH?
Mária.K.
17.11.09,15:23
Ja si myslím, že by bolo vhodné, aby uplatnenie DPH z odbornej literatúry išlo takým istým daňovým režimom ako samotný kurz. Odborná literatúra asi slúži ako pomôcka ku kurzu. Alebo sa mýlim a je to samostatná literatúra, ktorá s kurzom priamo nesúvisí?