mackova
17.11.09,14:22
caute, chcela by som sa spytat, co mam robit...... v 13.11.2006 som mala predcasny porod, predtym som poberala materske. bola som zamestnankyna v sukr. firme. Vcera som bola na Soc. poistovni a pani mi povedala, ye som sa mala ja sama zaregistrovat, ako zaciatok rodicaku k datumu 13.11.2006, co som nevedela a spatne, to nemoze urobit.

ku komentaru mi povedala, ye tie 3 roky sa mi nepocitaju ako odpracovane roky.
Neviem co mam robit, myslite, ye sa to neda spatne?
veronikasad
17.11.09,13:38
Informácia zo stránky sociálnej poisťovne :

http://www.socpoist.sk/aktuality-starate-sa-o-dieta-/11196c

Len termín na podanie prihlášky na posunul - tuším na 45 dní.
mackova
17.11.09,13:52
rozumiem teda tomu dobre, ze tie 3 roky su prec a uz sa neda nic robit?
veronikasad
17.11.09,15:06
rozumiem teda tomu dobre, ze tie 3 roky su prec a uz sa neda nic robit?
Podľa § 22 Zákona o soc. poistení - v platnom znení r.2007 - sa ti započíta obdobie dôchodkového poistenia - ak nestihneš obdobie 15 dní od pôrodu - až ododňa doručenia prihlášky.

Možno by stálo za pokus napísať na Ústredie sociálnej poisťovne žiadosť o udelenie výnimky a spätné započítanie tohto obdobia. Zo zákona na to nárok nemáš.

§ 22 Vznik a zánik povinného dôchodkového poistenia iných fyzických osôb
Na začiatok (http://www.porada.sk/t68963-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2007-a.html#hore)

(1) Povinné dôchodkové poistenie vzniká fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) až e) odo dňa prihlásenia sa na dôchodkové poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky na dôchodkové poistenie. Fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c), ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní odo dňa narodenia dieťaťa, vzniká povinné dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa. Ak sa o dieťa uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) a d) v tom istom období riadne stará viac fyzických osôb uvedených v § 15 ods. 2, povinné dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti vznikne fyzickej osobe, ktorá podá prihlášku na dôchodkové poistenie ako prvá. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej
osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) zaniká dňom skončenia riadnej starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku, najneskôr dňom dovŕšenia šiestich rokov veku dieťaťa. Povinné dôchodkové poistenie
fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. d) zaniká dňom skončenia riadnej starostlivosti o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, najneskôr dňom dovŕšenia 18 rokov veku tohto dieťaťa. Povinné dôchodkové poistenie fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. e) zaniká dňom skončenia poskytovania peňažného príspevku za opatrovanie podľa osobitného predpisu,35) najneskôr dňom získania 12 rokov povinného dôchodkového poistenia podľa § 15 ods. 1 písm. e).

(2) Povinné dôchodkové poistenie vzniká fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. f) odo dňa, v ktorom nastala skutočnosť podmieňujúca povinné dôchodkové poistenie, a zaniká dňom, v ktorom zanikla skutočnosť podmieňujúca povinné dôchodkové poistenie.
brčko
17.11.09,20:07
rozumiem teda tomu dobre, ze tie 3 roky su prec a uz sa neda nic robit?

Asi je to tak.
Totiž od 1.7.05 začala platiť novela zákona o soc.poistení a mamičkám sa od tohto dátumu prerušuje poistenie v soc.poisťovni počas RD. Ale oznámenie nástupu na MD/ RD zamestnávatelom sa bralo ako prihláška na dôchodkové poistenie štátom u zamestnaných mamičiek. To sa ale zmenilo s účinnosťou od 1.8.2006 a aj zamestnané mamičky, čo nastúpili na MD po 31.7.2006 mali už samé povinnosť podať si prihlášku po narodení dieťaťa (do 15dní, od 1.1.09 stačí do 45dní/resp. dnom nástupu na RD), aby boli poistencom štátu od narodenia dieťaťa.

Bohužial takýchto prípadov je vela a mnohé maminy možno na to prídu až pri nástupe do dôchodku. Som zvedavá, či to budú vôbec nejako riešiť. :confused: