simbata
17.11.09,15:43
Dobrý deň,

mám na vás otázku, ktorá sa tu už niekoľko krát síce vyskytla, ale pre istotu... :o
Pracujem v jednej firme na polovičný úväzok, avšak aj napriek tomu každý deň odpracujem 6, 7 a sem tam sa zadarí aj 11 hodín. Od zamestnávateľa som si až po oháňaní sa zákonníkom práce vymohla stravné lístky avšak momentálne máme menší problém s prestávkou v práci na obed.
Keď som nastúpila do firmy, tak som sa s vedúcou dohodla, že ak na obed nejdem, vkľude si ho môžem napísať do dochádzky, ako nadčas, ak som na obed šla, vždy som si ho v knihe vykázala. Takto sme fungovali aj s ďalšími vedúcimi až do teraz. Nedávno som však zistila, že nový vedúci mi už 3 mesiace odrátava prestávku na obed, aj keď vie, že na obed nechodím a ani ma na nejakú zmenu neupozornil a teda s čistým svedomím ma nechal odpracovávať hodiny zadarmo. :mad: Prišla som na to náhodou, keďže nadčasy mi nevykazuje zamestnávateľ ako nadčasy ale iba ako odmenu.
Chcem sa teda spýtať, či mi tieto prestávky na obed odrátať mohol, aj keď až do augusta tohto roku to nikto pred ním nerobil a ja som na obed tiež nechodila.
Ďakujem za odpoveď. :-)
mzdarka renca
17.11.09,21:48
Dobrý deň,

mám na vás otázku, ktorá sa tu už niekoľko krát síce vyskytla, ale pre istotu... :o
Pracujem v jednej firme na polovičný úväzok, avšak aj napriek tomu každý deň odpracujem 6, 7 a sem tam sa zadarí aj 11 hodín. Od zamestnávateľa som si až po oháňaní sa zákonníkom práce vymohla stravné lístky avšak momentálne máme menší problém s prestávkou v práci na obed.
Keď som nastúpila do firmy, tak som sa s vedúcou dohodla, že ak na obed nejdem, vkľude si ho môžem napísať do dochádzky, ako nadčas, ak som na obed šla, vždy som si ho v knihe vykázala.To nie je správne Takto sme fungovali aj s ďalšími vedúcimi až do teraz. Nedávno som však zistila, že nový vedúci mi už 3 mesiace odrátava prestávku na obed, aj keď vie, že na obed nechodím mala by si, a ak nejdeš fyzicky na obed, po celú pracovnú dobu neješ? Aj mne sa stane, že v čase výplat na obedy nechodím a ver mi, jem popri práce, ale ako nadčas si to nevykazujem, nakoľko v zmysle Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku v trvaní min. 0,5 hod. Nepíšeš, či ti v tom bráni zamestnávateľ, alebo je to tvoje slobodné rozhodnutie, že aj cez prestávku pracuješ. a ani ma na nejakú zmenu neupozornil a teda s čistým svedomím ma nechal odpracovávať hodiny zadarmo. :mad: Prišla som na to náhodou, keďže nadčasy mi nevykazuje zamestnávateľ ako nadčasy ale iba ako odmenu a nie je to jedno, akým spôsobom máš zaplatené hodiny nadčas?.
Chcem sa teda spýtať, či mi tieto prestávky na obed odrátať mohol, aj keď až do augusta tohto roku to nikto pred ním nerobil a ja som na obed tiež nechodila. MUSEL, nie že mohol.
Ďakujem za odpoveď. :-)
Ďaľšia vec ma zarazila, že pracuješ na skrátený úväzok, a zostávaš v práci 11 hod. Podľa môjho názoru by si ty aj so zamestnávateľom mala dĺžku úväzku prehodnotiť a to na viac hod./týždeň.
simbata
19.11.09,20:03
Ahoj mzdarka renca.
Velmi pekne dakujem za odpoved.
co sa tyka tvojich tazok, tak ano, po celu pracovnu dobu nejem, lebo do prace chodim obycajne az na 12-tu alebo na 13-tu (do19-tej) a teda sa stiham najest este pred zacatim pracovnej doby. Mozeme to nazvat aj mojim slobodnym rozhodnutim ale s tym, ze takto mi to schvalila aj veduca a teda 1,5 roka co pracujem v terajsom zamestnani, tak to takto fungovalo a nikto ma neupozornil, ze nieco sa deje chybne a v prvom rade ma taketo veci vediet zamestnavatel a ak on ma presvedci o niecom inom, tak myslim, ze chyba nebola na mojej strane.
Viem, ze nie je jedno akym sposobom mam zaplatene nadcasy, ale ja si nevyberiem. ja nie som majitel ani mzdarka, som len obycajny clovek co potrebuje pracu a je rad, ze mu zaplatia aspon v rozumnej hodnote tie nadcasy.
A na polovicny uvazok robim z toho dovodu, ze este aj studujem a teda takto je to pre nas jednoduchsie ako brat neplatene vola a pod.
No nic. Momentalne uz chodim na obedy cez pracovnu dobu a neodpracovavam nadcasy v chybnej mienke a zadarmo co je dost pozitivne. :-)
veronikasad
19.11.09,23:12
Ahoj mzdarka renca.
Velmi pekne dakujem za odpoved.
co sa tyka tvojich tazok, tak ano, po celu pracovnu dobu nejem, lebo do prace chodim obycajne az na 12-tu alebo na 13-tu (do19-tej) a teda sa stiham najest este pred zacatim pracovnej doby. Mozeme to nazvat aj mojim slobodnym rozhodnutim ale s tym, ze takto mi to schvalila aj veduca a teda 1,5 roka co pracujem v terajsom zamestnani, tak to takto fungovalo a nikto ma neupozornil, ze nieco sa deje chybne a v prvom rade ma taketo veci vediet zamestnavatel a ak on ma presvedci o niecom inom, tak myslim, ze chyba nebola na mojej strane.
Viem, ze nie je jedno akym sposobom mam zaplatene nadcasy, ale ja si nevyberiem. ja nie som majitel ani mzdarka, som len obycajny clovek co potrebuje pracu a je rad, ze mu zaplatia aspon v rozumnej hodnote tie nadcasy.
A na polovicny uvazok robim z toho dovodu, ze este aj studujem a teda takto je to pre nas jednoduchsie ako brat neplatene vola a pod.
No nic. Momentalne uz chodim na obedy cez pracovnu dobu a neodpracovavam nadcasy v chybnej mienke a zadarmo co je dost pozitivne. :-)
§ 91
Prestávky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.