kemerik
17.11.09,17:06
Dobry den,

Prenajimatel prenajal byt dvom osobam A,B. Osoba B v zaplatila najomne, osoba A nezaplatila. Nasledne v strede mesiaca prenajimatel vymenil FAB, cize nebolo mozne sa do bytu dostat. Nasledne pozval A+B (o 3 dni do bytu) A si zobral svoje veci, osoba B si nemala ako svoje veci zobrat (mnozstvo), zobral si len papiere (dokumenty). V byte nasledne ostali osobne veci - kopa oblecenia, knihy, riady.

Zmluva mala platit este dalsie 2 mesiace. Malo byt poskytnute nejake nahradne ubytovanie osobe B ?, prenajimatel po roku tvrdi, ze veci nechal v tom byte a ze uz nema od neho ani kluc. Ako postupovat.

Ked boli A+B pozvani po vymene FAB, bol tam pritomny prenajimatel + jeho priatel, najomca A + jeho dve priatelky; avsak najomca B nemal ziadneho svojho svedka.

Platenie najomneho sa uskutocnovalo v hovotosti, sem tam na ucet (B tam byval skoro 2 roky, A necely rok). Pred svedkami (po vymene FABky, pozvani ) povedal prenajimatel, ze B zaplatili len 8000. B ma taisto konverzaciu s A, ze A nemal peniaze (a dost vela tejto konverzacie).

Cize, ked to zhrniem,
1, nemam nikde dokaz, ze som tam mal svoje veci
2, FABku a zmluvu si prenajimatel len zamenil / a zrusil
3, mam zaplateny najom (toho casu); co mam ustne potvrdene od prenajimatela (no nemam pisomnost, nakolko cash bol uzus)
4, na policii mi vtedy povedali, ze to rozhodne sud, aj ked som im povedal, ze hovorila, ze tie veci vyhodi.
----------------------------------------------------

Je nejaka cesta ako sa dostat k nejakej spravodlivosti? Bolo to pred rokom a odvtedy som bol mimo toho mesta. Viem, som neporiadny. Nema niekto radu ako postupovat (okrem toho, ze nabuduce mat ineho spolubyvajuceho).

Dakujem, velmi pekne

Jan
kaco11
17.11.09,19:31
Na zaklade coho bola vymena fab. Na zaklade coho bolo vypratanie resp.vypoved? To ze si neporiadny to je fakt. Rok??? Pardon za uprimnost.
kemerik
17.11.09,19:51
Na zaklade coho bola vymena fab. Na zaklade coho bolo vypratanie resp.vypoved? To ze si neporiadny to je fakt. Rok??? Pardon za uprimnost.

1. vymena FAB - vymenena na zakl. toho, ze osoba A (spolubyvajuci) nezaplatil najomne na dany mesiac tj. 15.8.2008 za mesiac dopredu (15.8.2008-14.9.2008).
2. vypoved nebola na papieri, len vymena fab a nasledne - sme si mali prist pre veci. FAB vymenila v piatok 5.9.2008 (co som sa dozvedel od spolubyvajuceho A), a oznamila v pondelok ze poobede si mame prist pre veci. Ja (B) som si zobral len dolezite dokumenty, a nechal som tam knihy, oblecenie, atd (cca 2000 eur.).

Cize vypoved "de iure" nebola len vymena fab - znepristupnenie a zmluva skoncila 14.11.2008 (rocna).

Vdaka, moc. Teraz (dnes) som jej volal - ze tie veci nechala v tom byte a uz nema od neho kluce. Cize mozu byt kludne vyhodene. Na napadnutie zmluvy je uz neskoro (tusim).
Skor mi ide o to, ak su tie veci v byte :
skusim ist na policiu a dostat kontakt na najomcu(NOVEHO mozno aj kupca/al. realitka), ked ich nema, aspon nejako nech dosvedci co tam "vsetko" bolo (no nemusi mat zaujem). A ked ich ma nejako ich dostat.

Dakujem, uprimnost sa ceni !

Jan
Mária27
17.11.09,20:45
Prenajímateľ môže dať výpoveď, ak nie je nájomné zaplatené za čas dlhší ako 3 mesiace (§ 711 ods. 1 písm. d) občianskeho zákonníka). Výpovedná lehota je trojmesačná a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúcom po mesiaci, keď bola nájomcovi doručená výpoveď. Nájom na určitý čas zanikne tiež uplynutím toho času (§ 710 ods. 1 a 3).
Pri spoločnom nájme bytu sú oprávnení a povinní všetci spoloční nájomcovia spoločne a nerozdielne (§ 701). Pasívna solidarita (dlh jedného = aj druhého) je vyjadrená v § 511.

Ak ti vznikla nesprávnym konaním prenajímateľa škoda, môžeš si ju uplatniť do dvoch rokov, odkedy si sa o nej dozvedel. Tak isto si môžeš do dvoch uplatniť vydanie bezdôvodného obohatenia prenajímateľa, ak si mu nájom zaplatil a nedovolil ti tam bývať.
kemerik
17.11.09,21:49
Prenajímateľ môže dať výpoveď, ak nie je nájomné zaplatené za čas dlhší ako 3 mesiace (§ 711 ods. 1 písm. d) občianskeho zákonníka). Výpovedná lehota je trojmesačná a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúcom po mesiaci, keď bola nájomcovi doručená výpoveď. Nájom na určitý čas zanikne tiež uplynutím toho času (§ 710 ods. 1 a 3).
Pri spoločnom nájme bytu sú oprávnení a povinní všetci spoloční nájomcovia spoločne a nerozdielne (§ 701). Pasívna solidarita (dlh jedného = aj druhého) je vyjadrená v § 511.

Ak ti vznikla nesprávnym konaním prenajímateľa škoda, môžeš si ju uplatniť do dvoch rokov, odkedy si sa o nej dozvedel. Tak isto si môžeš do dvoch uplatniť vydanie bezdôvodného obohatenia prenajímateľa, ak si mu nájom zaplatil a nedovolil ti tam bývať.

Dakujem Maria !

1. vypovedna lehota, rozumiem. 2. pasivna solidarita, rozumiem (cize to ze dostala odo mna najom a od neho nie - na to uz narok nema).

S cim mam problem, su veci, ktore som tam mal uz niekto kto prisiel po nas vyhodil (nakolko majitelku to vobec nezaujima). Priklad - prenajmem izbu v byte niekomu, a o mesiac mu kompletne vyhadzem vsetky osobne veci. Ako on dokaze, ze tam nieco mal na sude ? Tj. - ako ja dokazem, ze som tam mal svoje veci. Keby islo o par triciek, je mi to jedno ale kompletny satnik v keli.

Toto je problem, ktory teraz riesim. 1. Ci ist na policiu cim skor (mozno tam este nieco bude) 2. ked nepomoze - tak podanie na sud (to moze bude trvat dlho, ale bude nutne ak tie veci uz nie su.). 3. Nikde nie je iste ci tie veci uz niekto nevyhodil - nezobral. 4. Ako mam dokazat, ze som tam mal tie veci, to mi nie je jasne (resp. ze som si nic nevyniesol?, okrem krabice papierov). Jedine, skusit sa spojit s novym najomcom (mozno realitkou) ci nieco s tymi vecami urobili (tj. dostat z nich nejako, ze tam naozaj nieco bolo).


Dakujem za kazdu odpoved, ktora ma posunie dopredu a v buducnosti vystriha pred podobnym konanim. (dostal som sa k rieseniu az o po roku).

Jan
Chobot
17.11.09,22:37
Dobry den,

Prenajimatel prenajal byt dvom osobam A,B. Osoba B v zaplatila najomne, osoba A nezaplatila. Nasledne v strede mesiaca prenajimatel vymenil FAB, cize nebolo mozne sa do bytu dostat. Nasledne pozval A+B (o 3 dni do bytu) A si zobral svoje veci, osoba B si nemala ako svoje veci zobrat (mnozstvo), zobral si len papiere (dokumenty). V byte nasledne ostali osobne veci - kopa oblecenia, knihy, riady.

Zmluva mala platit este dalsie 2 mesiace.

To vieš odkiaľ? Je to v zmluve?


Malo byt poskytnute nejake nahradne ubytovanie osobe B

Aj to bolo v zmluve?


a prenajimatel po roku tvrdi, ze veci nechal v tom byte a ze uz nema od neho ani kluc. Ako postupovat.

Ked boli A+B pozvani po vymene FAB, bol tam pritomny prenajimatel + jeho priatel, najomca A + jeho dve priatelky; avsak najomca B nemal ziadneho svojho svedka.

Platenie najomneho sa uskutocnovalo v hovotosti,

Aj keď bolo platené v hotovosti, na tvojom mieste by som trval aspoň na potvrdení o prevzatí čiastky (hocijaký papier, kde prenájomca pospisom potvrdí, že prevzal od teba sumu ...... EUR).


sem tam na ucet (B tam byval skoro 2 roky, A necely rok). Pred svedkami (po vymene FABky, pozvani ) povedal prenajimatel, ze B zaplatili len 8000. B ma taisto konverzaciu s A, ze A nemal peniaze (a dost vela tejto konverzacie).

Cize, ked to zhrniem,
1, nemam nikde dokaz, ze som tam mal svoje veci
2, FABku a zmluvu si prenajimatel len zamenil / a zrusil
3, mam zaplateny najom (toho casu); co mam ustne potvrdene od prenajimatela (no nemam pisomnost, nakolko cash bol uzus)
4, na policii mi vtedy povedali, ze to rozhodne sud, aj ked som im povedal, ze hovorila, ze tie veci vyhodi.
----------------------------------------------------

Je nejaka cesta ako sa dostat k nejakej spravodlivosti?

Čo si predstavuješ pod pojmom spravodlivosť? Z koho pohľadu?


Bolo to pred rokom a odvtedy som bol mimo toho mesta. Viem, som neporiadny.

Tak to je dôsledok tvojej neporiadnosti. To si začal riešiť svoje veci až po roku??:eek:

Ja byť majiteľ bytu, tak ťa písomne vyzvem na poslednú tvoju známu adresu, aby si byt do mesiaca vypratal a zobral si svoje veci. Ak by si tak neurobil, tak by som ich vyhodil a bol by som v práve, nemal by si nárok na náhradu.


Nema niekto radu ako postupovat (okrem toho, ze nabuduce mat ineho spolubyvajuceho).

Dakujem, velmi pekne

Jan

Aby som ti napísal aspoň niečo pozitívne, tak treba pozrieť, či nájomná zmluva bola spoločná (A a B), alebo či mal každý osobitne nájomnú zmluvu. Ak ste mali osobitne, tak prenajímateľ, ak si riadne platil, mal právo zrušiť len tomu A. Tvoju zmluvu, keďže si uhradil svoju časť, nemal zrušiť.

Ak ste ale mali spoločnú zmluvu, tak ak nebola uhradená celá suma, tak mohol zrušiť zmluvu obom naraz.

Takže ak si si istý, že prenajímateľ postupoval v rozpore so zmuvou, môžeš sa obrátiť na súd. Ale
kemerik
17.11.09,23:07
Vdaka Chobot,

1. Zmluva mala platit este 2 mesiace -> bola uzavreta do 14.11.2008 (tj este dalsie 2 mesiace, z toho som vychadzal).

2. Nahradne ubytovanie osobe B -> (to mala byt otazka a za nou "?") - cize, nie v zmluve to nebolo. Moja otazka bola ci malo byt poskytnute?. (uz som to opravil v texte!)

3. Suhlasim, min. pisomny doklad o prijati hotovosti malo byt !, mam zopar prevodov na ucet, ale to je nepostacujuce a posledny mesiac bol hotovost (co bolo na 70% "bezne"). Moja chyba !

4. Spravodlivost - tj dostat sa k veciam, ak existuju; ak neexistuju - dostat nahradu (co povazujem za skoro nemozne) pravne nie na vode, ale pod nou. Nerozumiem, ze z koho pohladu? 1. Ja som zaplatil, 2. ona vymenila FABku 3. ju nezaujimaju moje veci. Ja som prisiel o strechu pod hlavou, cestoval 300km len aby som zistil, ze nemam kde spat. A nemam svoje veci.

5. Ano, je to ciastocne neporiadnost, no pracoval som mimo toho mesta, co ma neospravedlnuje. Ak by ste vy boli majitel bytu, ja mam svoje veci davno a nikdy by sa to nestalo, to mi verte. Pochybujem, ze ste 60 rocna zena, kt je jedno, kto z najomnikov nezaplatil a ci niekomu vyhodi veci do kosa, len preto ze kona emocionalne a nezaujimaju ju dosledky konania.

6. Nerozumiem trochu zruseniu zmluvy (ano bola spolocna), kedze dostala 8 000 z 14 000; co malo byt od 15.8.2008 do 14.9.2008 a 5.9.2008 bola vymenena FABka. Zmluva ma vsak momentalne netrapi, nakolko ide o moje veci, co pre mna momentalne dolezitejsie.


Vdaka, vela pozitivneho ste mi nenapisali, ale chcem radsej pocut ako dalej (tj. co pomoze / resp. nema zmysel). Moja hlavna otazka je ak tie veci uz neexistuju - co robit a ako to dokazat ; v pripade, ze su v tom byte stale - obratim sa zajtra na policiu.

Jan
Chobot
17.11.09,23:29
Vdaka Chobot,

1. Zmluva mala platit este 2 mesiace -> bola uzavreta do 14.11.2008 (tj este dalsie 2 mesiace, z toho som vychadzal).

2. Nahradne ubytovanie osobe B -> (to mala byt otazka a za nou "?") - cize, nie v zmluve to nebolo. Moja otazka bola ci malo byt poskytnute?. (uz som to opravil v texte!)

3. Suhlasim, min. pisomny doklad o prijati hotovosti malo byt !, mam zopar prevodov na ucet, ale to je nepostacujuce a posledny mesiac bol hotovost (co bolo na 70% "bezne"). Moja chyba !

4. Spravodlivost - tj dostat sa k veciam, ak existuju; ak neexistuju - dostat nahradu (co povazujem za skoro nemozne) pravne nie na vode, ale pod nou. Nerozumiem, ze z koho pohladu? 1. Ja som zaplatil, 2. ona vymenila FABku 3. ju nezaujimaju moje veci. Ja som prisiel o strechu pod hlavou, cestoval 300km len aby som zistil, ze nemam kde spat. A nemam svoje veci.

5. Ano, je to ciastocne neporiadnost, no pracoval som mimo toho mesta, co ma neospravedlnuje. Ak by ste vy boli majitel bytu, ja mam svoje veci davno a nikdy by sa to nestalo, to mi verte. Pochybujem, ze ste 60 rocna zena, kt je jedno, kto z najomnikov nezaplatil a ci niekomu vyhodi veci do kosa, len preto ze kona emocionalne a nezaujimaju ju dosledky konania.

6. Nerozumiem trochu zruseniu zmluvy (ano bola spolocna), kedze dostala 8 000 z 14 000; co malo byt od 15.8.2008 do 14.9.2008 a 5.9.2008 bola vymenena FABka. Zmluva ma vsak momentalne netrapi, nakolko ide o moje veci, co pre mna momentalne dolezitejsie.


Vdaka, vela pozitivneho ste mi nenapisali, ale chcem radsej pocut ako dalej (tj. co pomoze / resp. nema zmysel). Moja hlavna otazka je ak tie veci uz neexistuju - co robit a ako to dokazat ; v pripade, ze su v tom byte stale - obratim sa zajtra na policiu.

Jan

Ak sú veci ešte v tom byte, tak sa spojiť buď s novým majiteľom (ak babka byt predala) alebo s nájomcami (ak ho prenajala) a spýtať sa, či sa tie veci tam nachádzajú. Ak tam nebudú, tak nový majiteľ ani nájomca nenesú zodpovednosť za veci.

Náhradu škody za veci nevidím veľmi optimisticky.
kemerik
18.11.09,14:55
Ak sú veci ešte v tom byte, tak sa spojiť buď s novým majiteľom (ak babka byt predala) alebo s nájomcami (ak ho prenajala) a spýtať sa, či sa tie veci tam nachádzajú. Ak tam nebudú, tak nový majiteľ ani nájomca nenesú zodpovednosť za veci.

Náhradu škody za veci nevidím veľmi optimisticky.

Za 1. dakujem a za 2. suhlasim, (nahrada skody = utopia)

Vdaka
kemerik
18.11.09,16:41
Ak ti vznikla nesprávnym konaním prenajímateľa škoda, môžeš si ju uplatniť do dvoch rokov, odkedy si sa o nej dozvedel. Tak isto si môžeš do dvoch uplatniť vydanie bezdôvodného obohatenia prenajímateľa, ak si mu nájom zaplatil a nedovolil ti tam bývať.
Chcem sa este spytat, odkial je lehota 2 rokov v tomto pripade ?

Dakujem