Soňula
02.09.05,09:23
v dražbe sme kúpili oceľovú halu/predstavuje časť investičného majetku/ a pozemok na ktorom stoji dokopy za 300 tis. Ocelovu halu si budeme musiet dat do odpisov./?/ Pozemok je majetok vylúčeny z odpisovania. Chcela by som vediet,
ako určím vstupnú cenu oceľovej haly a pozemku, keď sme zaplatili "dokopy"?
V akej odpisovej skupine je oceľová hala?
Vopred ďakujem za pomoc.
Soňula
02.09.05,08:37
Nikto nepomôže?
Germany
02.09.05,08:43
Ak ste to kúpili na dražbe, tak si pozri dražobnú vyhlášku, resp. Zápisnicu o udelení príklepu. Tam by to malo byť rozpísané osobitne. A ak aj tam nebude cena, požiadjte exekútora (alebo od koho ste to kúpili - dobrovoľná dražba?) nech Vám ukáže znalecký posudok ( v znaleckom posudku je cena vždy udaná osobitne pre stavbu a pozemok). Ak to bola opakovaná dražba kde sa cena znižovala, tak nech Vám exekútor predloží doklad ako bola cena určená. Mal by Vám vyjsť v ústrety.Písomné oznámenie exekútora ti bude stačiť.
Paula
02.09.05,08:43
v dražbe sme kúpili oceľovú halu/predstavuje časť investičného majetku/ a pozemok na ktorom stoji dokopy za 300 tis. Ocelovu halu si budeme musiet dat do odpisov./?/ Pozemok je majetok vylúčeny z odpisovania. Chcela by som vediet,
ako určím vstupnú cenu oceľovej haly a pozemku, keď sme zaplatili "dokopy"?
V akej odpisovej skupine je oceľová hala?
Vopred ďakujem za pomoc.Mne sa táto záležitosť nepozdáva. Podľa mňa na kúpnej zmluve mala byť hodnota haly a hodnota pozemku uvedená zvlášť. Aj daň z nehnuteľnosti bude platená zvlášť za halu a zvlášť za pozemok. Alebo sa mýlim?
Germany
02.09.05,08:57
Mne sa táto záležitosť nepozdáva. Podľa mňa na kúpnej zmluve mala byť hodnota haly a hodnota pozemku uvedená zvlášť. Aj daň z nehnuteľnosti bude platená zvlášť za halu a zvlášť za pozemok. Alebo sa mýlim?
Ak to bolo kúpené na dražbe (zrejme u exekútora), tak ten by mal správne najprv vydať Dražobnú vyhlášku, kde by mala byť cena uvedená osobitne. To isté platí aj pre Zápisnicu z dražby a Udelenie príklepu. Súd na základe tohoto vydá Uznesenie a odobrí príklep daný exekútorom. Všade by sa mala uvádzať cena osobitne, ale kto vie...:)
Jana Acsová
02.09.05,08:59
A čo znalecké posudky?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Cenu možno stanoviť prepočtom koeficientu zisteného z ceny stanovenej znaleckým posudkom.
Germany
02.09.05,09:03
A čo znalecké posudky?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Cenu možno stanoviť prepočtom koeficientu zisteného z ceny stanovenej znaleckým posudkom.Ako som spomínala, znalecký posudok má určite exekútor. Ten sa na dražbe zúčastneným nevydáva, ale môžu do neho nahliadnuť. Takže, nie je problém...;)
Denda
02.09.05,09:11
Ako som spomínala, znalecký posudok má určite exekútor. Ten sa na dražbe zúčastneným nevydáva, ale môžu do neho nahliadnuť. Takže, nie je problém...;)Súdno-znalecký posudok by bolo dobré si vyžiadať. Prinajhoršom aj v oznámení o dražbe bol pravdepodobne tento údaj uvedený (mám také skúsenosti).
Soňula
02.09.05,09:23
Germany áno, bola to opakovaná dražba, kde sa cena znižovala. Žiadnu dražobnú súpisku sme neobdržali, len tú celkovú sumu za halu aj pozemok. Takže dám na tvoju radu, idem písomne požiadať exekútora o tie doklady ako bola cena určená. Dúfam, že mi vynde v ústrety...
Ďakujem Vám, pekný deň aj víkend.
Jana Acsová
02.09.05,09:25
Ako som spomínala, znalecký posudok má určite exekútor. Ten sa na dražbe zúčastneným nevydáva, ale môžu do neho nahliadnuť. Takže, nie je problém...;)
Problém nie jehttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif, ale cena stanovená znaleckým posudkom nemusí byť totožná s cenou, za ktorú bola nehnuteľnosť vydražená.

Preto dávam do pozornosti aj možnosť prepočtu vstupnej ceny majetku do účtovníctva a pre účely odpisovania (haly).http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Germany
02.09.05,09:39
Súhlasím, ale spomínala som aj túto možnosť. Ak sa vydražená cena líši od znaleckého posudku, najlepšie, ak ju oznámi ten, kto dražil (exekútor,..).
Jana Acsová
02.09.05,09:40
KEJKA
04.09.05,09:59
ak sa cena líši, nevaí, len aby bola rozlíšená cena za pozemok. Potom sa skutočná cena rozdelí koeficientom.
Mikolajova
12.07.07,13:10
Prosím Vás firma kúpila nehnuteľnosť a spolu s ňou pozemok v dražbe. Znalecký posudok z roku 2006 je 8 000 000,- Sk ale v dražbe bola cena predmetnej nehnuteľnosti znížená na sumu 4 500 000,- Sk ale v skutočnosti vydražená za 3 000 000,- Sk. Prosím Vás podľa ktorej ceny zaradiť nehnuteľnosť do majetku?
Jana Acsová
12.07.07,13:17
...ale v skutočnosti vydražená za 3 000 000,- Sk. Prosím Vás podľa ktorej ceny zaradiť nehnuteľnosť do majetku?Táto (z dražby) bude súčasťou obstarávacej ceny ... môžete mať ešte aj iné obstarávacie výdavky.
Mikolajova
12.07.07,13:22
Takže znalecký pre mňa viac menej nie je podstatný? A ešte otázočka viem, že vyššie to bolo rozoberané potrebujem určiť nejakým spôsobom cenu pozemku a budovi? Znalecký je rozdelený na zastavané plochy a nádvoria na ktorých stojí stavba a záhrady.Takže ak som pochopila musím určiť nejakým koeficientom cenu pozemku (t.j. Zastavaných plôch a záhrady) a cenu budovi (bez pozemku na ktorom stojí)?
Marína
12.07.07,17:03