lubinami
17.11.09,17:57
Máte niekto skúsenosť s týmto :
Napojil som na TV dve širokopásmové antény, z dôvodu príjimania signálu z dvoch vysielačov, každá je otočená na iný smer. Z každej antény som zviedol kábel k TV , a tu som použil anténový združovač do ktorého som napojil obe antény a zasunul do TV zásuvky. Signál je z oboch antén , avšak je zlá kvalita obrazu- zrní, avšak ako náhle odpojím z anténového združovača ,ktorúkoľvek z týchto dvoch antén a zostane len pripojená jedna, obraz je kvalitný. Neviem dosiahnuť to, aby boli obidve antény napojené a obraz dobrý.
Čo mám robiť ?všetky zariadenia sú nové.
najag
17.11.09,18:39
Prva chyba pri realizacii bolo spojenie antenovym zlucovacom dvoch sirokopasmovych anten. V praxi sa zlucuju predovsetkym uzkopasmove anteny,na kanaloch, ktore su od seba dostatocne frekvencne vzdialene, ktore zaroven zlucovac ale aj frekvencne oddeluje,cize tvori pasmovu a frekvencnu priepust, takze nedochadza k ich vzajomnemu signalovemu ovlivnovaniu.Nenapisal si, ake kanaly prijimas uvedenymi antenami, ale pretoze sirokopasmove anteny maju nielen siroke frekvencne pasmo, ale aj dost siroku smerovu charakteristiku - vyziarovaci diagram, dochadza k prijmu vsetkeho, co sa tam nachadza v ramci diagramu, dochadza k prieniku signalov z jednej anteny do druhej a tym aj k znehodnoteniu celkoveho signalu po zluceni, pretoze sa tam signaly aj odcitavaju, zvysuje sa celkovy sum a vysledny efekt a snazenie je na zaplakanie.
anonym222
17.11.09,20:21
Prva chyba pri realizacii bolo spojenie antenovym zlucovacom dvoch sirokopasmovych anten. V praxi sa zlucuju predovsetkym uzkopasmove anteny,na kanaloch, ktore su od seba dostatocne frekvencne vzdialene, ktore zaroven zlucovac ale aj frekvencne oddeluje,cize tvori pasmovu a frekvencnu priepust, takze nedochadza k ich vzajomnemu signalovemu ovlivnovaniu.Nenapisal si, ake kanaly prijimas uvedenymi antenami, ale pretoze sirokopasmove anteny maju nielen siroke frekvencne pasmo, ale aj dost siroku smerovu charakteristiku - vyziarovaci diagram, dochadza k prijmu vsetkeho, co sa tam nachadza v ramci diagramu, dochadza k prieniku signalov z jednej anteny do druhej a tym aj k znehodnoteniu celkoveho signalu po zluceni, pretoze sa tam signaly aj odcitavaju, zvysuje sa celkovy sum a vysledny efekt a snazenie je na zaplakanie.
Áno, najlepšie riešenie je úzkopásmové antény spojiť frekvenčnou výhybkou. Ak sa však spoja dve širokopásmové antény klasickým zlučovačom, nemali by sa výraznejšie ovplyvňovať nakoľko oddeľovací útlm vstupov musí byť minimálne 20dB. Signál však vtedy naozaj môže byť rušený rôznymi odrazmi. Tieto odrazy by sa však prejavili skôr vo forme duchov na obraze, ako vo forme šumu. Nemyslím si, že by sa takéto riešenie nemohlo zrealizovať. Problém bude niekde inde.

To Lubinami: Antény máš pasívne (bez zosilňovača) alebo so zosilňovačom? Sú obidve zo zosilňovačom? Ako máš riešené ich napájanie? Nevyskratuješ ho cez zlučovač? Veľký pokles zisku mi pripadá skôr ako zosilňovač bez napájania, alebo máš zlý zlučovač, alebo si ho zle zapojil.
najag
18.11.09,10:16
Riesit antenarsky problem na dialku, bez relevantnych udajov, je vzdy problem. Niekedy je problem tvorit sustavu sirokopasmovych anten pre prijem jedneho kanalu z jedneho smeru,nakoniec v dobach davnych, ci nedavnych sme si to mohli skusit pri dialkovom prijme, kde vysledok neodpovedal casto investicii a usiliu. V dnesnej dobe, ked je pasmo zarusene tak, ze to nie je mozne, tak je to niekedy velky problem a terestrialnemu prijmu by som sa dnes uz maximalne vyhol. Najma, ked existuju ine moznosti v prijatelnych nakladoch a neporovnatelnej kvalite.
seven
21.11.09,07:05
riesenim by mohlo byt odladenie kanalov z anteny cislo 1, ktore prijimas antenou cislo 2 a naopak, napr. ak prijimas antenou 1 kanal 36 tak zaradit do cesty od anteny 2 odladovac na kanal 36