ivet.
17.11.09,18:25
Poprosím o radu : ako sa vypočíta výška odvodov do soc. a zdr. poisťovne ? Do akej výšky zákl. dane sa platí z minima ? A ak sa tento základ prekročí, tak aký je vzorec ? A zaklad dane je príjem mínus náklad ale neodpočítava sa nezdan. položka ? Je to pre jedného začínajúceho podnikateľa, ktorý to potrebuje polopate vysvetliť. Lebo ja mám nízky príjem a už roky platím len minimum, preto som v tomto neskúsená.
babi2
17.11.09,18:10
Poprosím o radu : ako sa vypočíta výška odvodov do soc. a zdr. poisťovne ? Do akej výšky zákl. dane sa platí z minima ? A ak sa tento základ prekročí, tak aký je vzorec ? A zaklad dane je príjem mínus náklad ale neodpočítava sa nezdan. položka ? Je to pre jedného začínajúceho podnikateľa, ktorý to potrebuje polopate vysvetliť. Lebo ja mám nízky príjem a už roky platím len minimum, preto som v tomto neskúsená.
Vymeriavací základ na sociálne poistenie
Definícia vymeriavacieho základu SP: Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorej bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, je v období od 1. júla do 30. septembra kalendárneho roka vymeriavací základ, z ktorého platila poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie do 30. júna kalendárneho roka.
Výška vymeriavacieho základu sa mení každý rok 1.júla v závislosti od dosiahnutých príjmov za predchádzajúci rok. K druhej zmene v priebehu roka dochádza vtedy, ak sa zmení výška minimálnej mzdy, od ktorej sa odvíja minimálna výška vymeriavacieho základu a to je vždy k 1.októbru.
Výpočet na sociálne poistenie, ak mu vznikne povinnosť platiť odvody, je (základ dane + odvody do SP :2) / 12, ak bol SZČO 12 mesiacov v roku



K 1.7.2010 bude limit 3834,96 € príjmu za rok 2009, ak v roku 2009 neprekročí tento príjem, tak nemusí platiť odvody do SP k 1.7.2010

Vymeriavací základ na zdravotné poistenie
Vymeriavacím základom szčo je podiel základu dane z príjmu fyzických osôb okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a čísla 2,14.
Vymeriavací základ je najmenej úhrn minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia a najviac 36-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca zistenej Štatistickým úradom za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu.
Výpočet na zdravotné poistenie je (základ dane + odvody do ZP) / 2,14


Základ dane na výpočet odvodov je príjem mínus výdaj, pred odpočítaním nezdaniteľných položiek
mysimis
17.11.09,18:15