Jozef Mihál
17.11.09,18:42
Národná rada SR na schôdzi, ktorá skončila 5. novembra, schválila do druhého čítania návrh novely zákona o sociálnom poistení. Táto novela by mala byť definitívne prijatá na ďalšej schôdzi NRSR začiatkom decembra.

Z navrhovaných zmien vyberám:

Z definície vymeriavacieho základu zamestnanca vypustiť slová „za vykonanú prácu“ (§ 138 ods. 1).
Zmäkčiť podmienky na priznanie dávky v nezamestnanosti, súčasne sa možno predĺži doba, počas ktorej sa budú poskytovať dávky v nezamestnanosti (zo 6 na 8 mesiacov).
Do doby poistenia v nezamestnanosti pri posudzovaní nároku na dávku v nezamestnanosti sa má započítavať aj doba prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu rodičovskej dovolenky.
Údajne sa zvažuje zjednotenie definície maximálnych vymeriavacích základov ako štvornásobok priemernej mzdy, prípadne úplné zrušenie maximálnych vymeriavacích základov.
Účinnosť novely sa navrhuje k 1. januáru 2010.
chudaska
10.12.09,11:45
v akom znení bude schvalena? Dohodli sa na niecom alebo este to nie je jasne? Ide mi hlavne o tieto dve zmeny:
# Zmäkčiť podmienky na priznanie dávky v nezamestnanosti, súčasne sa možno predĺži doba, počas ktorej sa budú poskytovať dávky v nezamestnanosti (zo 6 na 8 mesiacov).
# Do doby poistenia v nezamestnanosti pri posudzovaní nároku na dávku v nezamestnanosti sa má započítavať aj doba prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu rodičovskej dovolenky.
Jozef Mihál
10.12.09,18:21
Informácie k schváleným zneniam zákonov spracujem do DRAK-a počas nadchádzajúceho víkendu. K tomu čo sa pýtate:

1. Nebude nič z toho.
2. Toto schválili. Pozor s účinnosťou až od 1.2.2010.
Krtko
11.12.09,09:01
V našich úžasných médiách presakujú nejaké info o tom, že od nového roku sa budú zvyšovať odvody pre dohodárov na SP. Neviem to nikde nájsť
chudaska
11.12.09,16:18
Informácie k schváleným zneniam zákonov spracujem do DRAK-a počas nadchádzajúceho víkendu. K tomu čo sa pýtate:

1. Nebude nič z toho.
2. Toto schválili. Pozor s účinnosťou až od 1.2.2010.

cize ked som na rodicovskom prispevku od 22.11.2009 a bola by som na RP do 3 rokov dietata,pricom pred nastupom na matersku som pracovala,tak by nemal byt problem a ak by som nemala pracu,mala by som mat narok na davku v nezamestnanosti
Jozef Mihál
11.12.09,16:41
V našich úžasných médiách presakujú nejaké info o tom, že od nového roku sa budú zvyšovať odvody pre dohodárov na SP. Neviem to nikde nájsť
To je o tom, že "prechodné obdobie" v ktorom bude sadzba na úrazové poistenie stále až 0,8% (na potreby úrazových dávok by stačila sadzba 0,2%) sa novelou znova posúva, tentoraz do konca roka 2011.
Jozef Mihál
11.12.09,16:42
cize ked som na rodicovskom prispevku od 22.11.2009 a bola by som na RP do 3 rokov dietata,pricom pred nastupom na matersku som pracovala,tak by nemal byt problem a ak by som nemala pracu,mala by som mat narok na davku v nezamestnanosti
Áno.

Ak ste zamestnaná a v zamestnaní máte rodičovskú dovolenku - počas ktorej je prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti - tak táto doba sa po novom bude započítavať ako doba poistenia v nezamestnanosti.
Krtko
11.12.09,17:20
To je o tom, že "prechodné obdobie" v ktorom bude sadzba na úrazové poistenie stále až 0,8% (na potreby úrazových dávok by stačila sadzba 0,2%) sa novelou znova posúva, tentoraz do konca roka 2011.

Veľmi pekne ďakujem, nevedela som o čom moji klienti točia - vďaka.
chudaska
12.12.09,12:22
Áno.

Ak ste zamestnaná a v zamestnaní máte rodičovskú dovolenku - počas ktorej je prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti - tak táto doba sa po novom bude započítavať ako doba poistenia v nezamestnanosti.

Dakujem pekne, tak aspon o jednu starost menej :)
jvp111
17.12.09,06:31
a ak počas poberania materskej dovolenky (nástup na MD 31.3.2009, ukončenie zamestnania - 30.4.2009 - doba určitá) sa ukončí zamestnanie, u tých matiek ako to bude po skončení rodičovskej dovolenky? budú mať nárok na podporu v nezamestnanosti?
Jozef Mihál
17.12.09,10:33
Ak za posledné 4 roky pred požiadaním o dávku nebudú mať 3 roky poistenia v nezamestnanosti (vrátane rodičovskej dovolenky počas trvania PP), tak nebudú mať nárok na dávku v nezamestnanosti.

Toto presne je dôvod, prečo považujem riešenie problému matiek na RD za zlé.
ivanam
20.12.09,14:43
Je aj naďalej minimálnym vymeriavacím základom minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou. ( Na školení 1.12.2009 v materiáloch v tabuľke min. a max. VZ platných od 1.1.2010 nebol min. VZ minimálna mzda. Išlo o chybu ?)
Jozef Mihál
21.12.09,09:23
Minimálny VZ zamestnanca sa v zákone o sociálnom poistení od 1.1.2010 ruší - nebude sa sledovať.

V zákone o SP zostáva minimálny VZ už len pre SZČO a pre dobrovoľne poistené osoby, od 1.1.2010 je to suma 319,58 €.

V zákone o zdravotnom poistení sa minimálny VZ zamestnanca nezmenil - aj naďalej je to minimálna mzda, resp. pozrite na § 13 ods. 15 a 16 zákona 580/2004 - tu nie je žiadna zmena.
enigma
21.12.09,14:18
p. Mihal prosim neviete mi povedat ci presiel ten navrh zakona o socialnom poisteni alebo ci zostalo povodne znenie: § 138 " prijem zamestnanca za vykonanu prac".
dakujem, ja to neviem nikde vypatrat :)
Jozef Mihál
21.12.09,18:21
§ 138 ods. 1 sa nezmenil.

Pôvodne sa mali vyhodiť slová "za vykonanú prácu" - napokon to z novely vyhodili.

Zostáva pôvodné znenie, tj. VZ zamestnanca je zdaniteľný príjem za vykonanú prácu atď.