Hepi
18.11.09,08:27
Vie mi niekto, prosím, poradiť, v ktorom § zákona o sociálnom poistení je určené, od ktorej doby sa berú do úvahy vymeriavacie základy. Neviem, či som zrozumiteľne napísala otázku, ale ide mi o to, že môjmu šéfovi sa nezdá obdobie od roku 1984, on tvrdí, že to má byť za posledných 20 rokov. Nemôžem v zákone nič nájsť ohľadom tohto obdobia. Je to tam?
Stina
18.11.09,07:38
http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=618 :

Definícia podľa zákona:
(§ 63 ods. 7 a 8, § 261 ods. 1, § 262 ods. 1, § 273 ods. 4 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov)

Rozhodujúce obdobie je obdobie, za ktoré sa zisťuje priemerný osobný mzdový bod (pozri: priemerný osobný mzdový bod).

S účinnosťou od 1. júla 2005 sú rozhodujúcim obdobím kalendárne roky od 1. januára 1984 do kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodok. Napr. ak poistenec splní podmienky nároku na starobný dôchodok v roku 2009, rozhodujúcim obdobím, z ktorého sa vypočíta priemerný osobný mzdový bod, budú kalendárne roky 1984 až 2008.

Podľa právnej úpravy účinnej od 1. januára 2009 sa z rozhodujúceho obdobia vylučuje

*
obdobie, počas ktorého poistenec po celý kalendárny rok po 31. decembri 2007 poberal invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku, ak invalidný dôchodok priznala a vypláca Sociálna poisťovňa,
*
obdobie, počas ktorého trvala po celý kalendárny rok náhradná doba, doba štúdia a doba civilnej služby, ktoré boli získané pred 1. januárom 2004 podľa právnych predpisov účinných pred 1. januárom 2004, alebo
*
obdobie dôchodkového poistenia, za ktoré nemožno určiť osobný mzdový bod, ak toto obdobie trvalo celý kalendárny rok.

Pokiaľ v takto určenom rozhodujúcom období nie je najmenej dvadsaťdva kalendárnych rokov, predlžuje sa rozhodujúce obdobie aj pred kalendárny rok 1984 tak, aby v ňom bolo dvadsaťdva kalendárnych rokov. Ak ani po tomto predĺžení nie je v rozhodujúcom období dvadsaťdva kalendárnych rokov, na výpočet priemerného osobného mzdového bodu sa použije nižší počet kalendárnych rokov.
veronikasad
18.11.09,07:42
Vie mi niekto, prosím, poradiť, v ktorom § zákona o sociálnom poistení je určené, od ktorej doby sa berú do úvahy vymeriavacie základy. Neviem, či som zrozumiteľne napísala otázku, ale ide mi o to, že môjmu šéfovi sa nezdá obdobie od roku 1984, on tvrdí, že to má byť za posledných 20 rokov. Nemôžem v zákone nič nájsť ohľadom tohto obdobia. Je to tam?
Pozri § 63 odst. 8 Zákona o sociálnom poistení

(8) Ak v rozhodujúcom období určenom podľa odseku 7 nie je najmenej dvadsaťdva kalendárnych rokov, predlžuje sa rozhodujúce obdobie pred 1. január 1984 postupne tak, aby v ňom bolo dvadsaťdva kalendárnych rokov podľa odseku 7. Ak poistenec ani po tomto predĺžení nemá dvadsaťdva kalendárnych rokov podľa odseku 7, zisťuje sa priemerný osobný mzdový bod z tohto nižšieho počtu kalendárnych rokov.
Hepi
18.11.09,07:58
Ďakujem za odpovede, ale toto všetko som našla. Takže nie je v zákone definované za posledných 20 rokov, ale nie je tam ani jasne uvedený rok 1984? Takže až dnešným dvadsiatnikom sa bude rátať celá doba. Rozumiem tomu dobre? Alebo aj u tých sa bude brať 22 kalendárnych rokov?
Andyke
18.11.09,08:21
prečítaj ešte aj odsek 7 § 63 Zák. o soc.poistení (takže je určené , že od r.1984 počítajú či je odpracovaných 22 kalend.rokov, keď nie je tak idú ešte dozadu pred rok 1984, a keď ani po tomto predĺžení nenájdu 22 rokov, tak vtedy sa počíta z nižšieho počtu rokov) :

(7) Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku, s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984, ak tento zákon neustanovuje inak. Z rozhodujúceho obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré patrí osobný mzdový bod podľa § 62 ods. 2 prvej vety alebo § 255 ods. 3 prvej vety, alebo obdobie dôchodkového poistenia, za ktoré nemožno určiť osobný mzdový bod, ak tieto obdobia trvali celý kalendárny rok.
Mária27
18.11.09,08:42
Ďakujem za odpovede, ale toto všetko som našla. Takže nie je v zákone definované za posledných 20 rokov, ale nie je tam ani jasne uvedený rok 1984? Takže až dnešným dvadsiatnikom sa bude rátať celá doba. Rozumiem tomu dobre? Alebo aj u tých sa bude brať 22 kalendárnych rokov?

V zákone nie je definované 20 rokov.
V zákone je jasne definovaný rok 1984, ale sú z toho výnimky - tie si tu už čítala.
MarcelkaT
18.11.09,10:26
Známy odišiel do dôchodku v apríli 2009, je síce SZČO ale ďalej podnika. Pri podaní DP za rok 2009 si môže odrátať celú nezdaniteľnú položku alebo iba rozdiel medzi priznaným dôchodkom a nezdadnieľnou čiastkou? Ja si myslím, že celú nezdaniteľnú položku /4025,70EUR/. Ak sa mylím opravte má. Ďakujem za radu.
veronikasad
18.11.09,10:28
Známy odišiel do dôchodku v apríli 2009, je síce SZČO ale ďalej podnika. Pri podaní DP za rok 2009 si môže odrátať celú nezdaniteľnú položku alebo iba rozdiel medzi priznaným dôchodkom a nezdadnieľnou čiastkou? Ja si myslím, že celú nezdaniteľnú položku /4025,70EUR/. Ak sa mylím opravte má. Ďakujem za radu.
pokial nežiadal o priznanie SD spätne k 1.1.2009, má nárok v roku 2009 na celú NČZD
MarcelkaT
18.11.09,10:47
[QUOTE=veronikasad;1212053]pokial nežiadal o priznanie SD spätne k 1.1.2009, má nárok v roku 2009 na celú NČZD

Ďakujem pekne za radu. Do dôchodku odišiel presne v deň dovršenia 62 rokov.