lukig
18.11.09,09:11
Ahojte Poraďáci,

chcela by som sa uistiť a možno zistiť Vás názor na ustanovenie § 17 ods.31 zákona o DzP....
(31) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

Akým spôsobom ho uplatňujete v roku 2009. Stretla som sa s protichodnými názormi.
Podľa môjho názoru by toto ustanoveie nemalo znamenať, že náklady 2008 jednoducho bez mihnutia oka zaúčtujem do daňových nákladov 2009, ale toto ustanoveie hovorí len o tom, že ak nechcem podáť dodatočné daňové priznanie za 2008( "ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15") , uplatním toto ustanovenie, ale každopádne takto zaúčtované náklady sú daňovo neuznané .... viď cituje: "v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti".

No čo vy na to? Má niekto chuť si tento problém trochu metodicky rozobrať, nakoľko Usmernenie DRSR ešte k tomu vydané nebolo ...
Aljok
18.11.09,08:14
lukig
18.11.09,08:27
Tiež však v tom stanovisku dokopy nič nepovedali, len citovali ustanovenie. Preto ma zaujíma, ako sa staviate k tomu, že tento postup už nemá mať vplyv na základ dane a daňovú povinnosť... mne z toho vyplýva, že ich zaúčtovať môžem do príslušného účt.obdobia (abstahujem od ustanovenia zákona o účtovníctve = verné zobrazenie účtovníctva, ktoré je týmto porušené), ale určite nesmú vystupovať ako daňovo uznané ... !? Čo vy na to?
marina8
18.11.09,09:34
Tiež však v tom stanovisku dokopy nič nepovedali, len citovali ustanovenie. Preto ma zaujíma, ako sa staviate k tomu, že tento postup už nemá mať vplyv na základ dane a daňovú povinnosť... mne z toho vyplýva, že ich zaúčtovať môžem do príslušného účt.obdobia (abstahujem od ustanovenia zákona o účtovníctve = verné zobrazenie účtovníctva, ktoré je týmto porušené), ale určite nesmú vystupovať ako daňovo uznané ... !? Čo vy na to?


V prípade, ak spoločnosť v minulých obdobiach odviedla vyššiu daň z dôvodu zaúčtovania nižších nákladov (výdavkov), opravu týchto chýb minulých období zaúčtuje v bežnom zdaňovacom období (napr. v roku 2009) na príslušné nákladové účty a tým si zníži daňovú povinnosť tohto bežného zdaňovacieho obdobia (neuplatní postup podľa § 17 ods.15 zákona o dani z príjmov).


podla mna to z toho stanoviska vyplyva jasne :)
alebo si to vykladam inak?;)
lukig
18.11.09,10:27
v závere vety pred bodkočiarkou je ale povedané "nebude mať vplyv na základ dane a daňovej povinnosti" ... a preto nad tým uvažujem ... a rovnako je to aj vykladané ...
lukig
18.11.09,10:31
V prípade, ak spoločnosť v minulých obdobiach odviedla vyššiu daň z dôvodu zaúčtovania nižších nákladov (výdavkov), opravu týchto chýb minulých období zaúčtuje v bežnom zdaňovacom období (napr. v roku 2009) na príslušné nákladové účty (neuplatní postup podľa § 17 ods.15 zákona o dani z príjmov).


podla mna to z toho stanoviska vyplyva jasne :)
alebo si to vykladam inak?;)

Doplnila si si výklad sama a to, že v tomto odseku sa nič nehovorí o "a tým si zníži daňovú povinnosť tohto bežného zdaňovacieho obdobia", ale že to nemá mať VPLYV!!!! Odsek 15 v §17 hovorí len o povinnosti podať dodatočné daňové priznanie, ak sú chyby minulých období .... čiže z toho vyplývajú 2 veci:
1. nemusíš podať dodatočné DP ("neuplatní postup podľa § 17 ods.15 zákona o dani z príjmov")
2. ALE! nemôžeš ich uplatniť daňovo v bežnom ždaň.období...
lukig
18.11.09,10:34
takže oponujte, či sa mýlim alebo nie ...
Stefan2005
18.11.09,10:49
... nakoľko Usmernenie DRSR ešte k tomu vydané nebolo ...

mýliš sa, DRSR vydalo Informácia k zákonom č. 465/2008 Z. z. , č. 563/2008 Z. z. a č. 60/2009 Z. z., ktorými sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov...


takže oponujte, či sa mýlim alebo nie ...

nebudem oponovať, problematiku sme rozoberali aj v iných témach a vôbec sa mi nechce opakovať...
babi2
18.11.09,10:59
lukig
18.11.09,11:05
prikladám z usmerneia: ...


K § 17 ods. 31 (v znení zákona č. 60/2009 Z. z.)
Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané za daňový výdavok alebo výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa podľa § 17 ods. 15 ZDP zahrnujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov, podaním dodatočného daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie.
Podľa úpravy uvedenej v doplnenom ods. 31, ak daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach nesprávne vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, nebude následná úprava výsledku hospodárenia v inom zdaňovacom období ovplyvňovať výšku základu dane a daňovej povinnosti. Tento postup daňovník použije v prípade, ak v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy) ako mu vyplýva zo zákona o účtovníctve alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul nižšie náklady (výdavky) ako mu vyplývalo zo zákona o účtovníctve. Takýto postup daňovníka bude považovaný za postup v súlade s § 17 ods. 31 ZDP a nepoužije sa § 17 ods. 15 ZDP.
Podľa § 52g ods. 4 ZDP sa uvedené ustanovenie v znení účinnom od 1. marca 2009 použije na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009

ale asi nie je o čom diskutovať .... takže sorry ... jedná sa mi o účtovanie 3,5 mil.SKK z minulých období a to už zanedbateľné nie je, či sa to za daňový výdavok považovať môže alebo nie ....
lukig
18.11.09,11:12
marina8
18.11.09,20:06
Doplnila si si výklad sama a to, že v tomto odseku sa nič nehovorí o "a tým si zníži daňovú povinnosť tohto bežného zdaňovacieho obdobia", ale že to nemá mať VPLYV!!!! Odsek 15 v §17 hovorí len o povinnosti podať dodatočné daňové priznanie, ak sú chyby minulých období .... čiže z toho vyplývajú 2 veci:
1. nemusíš podať dodatočné DP ("neuplatní postup podľa § 17 ods.15 zákona o dani z príjmov")
2. ALE! nemôžeš ich uplatniť daňovo v bežnom ždaň.období...


ako vidis nic som si nevylozila, vyjadrilo sa DRSR, pokial viem, tak vyjadrenia su take, ze v beznom obdobi mozes danovo uznat zanedbatelne ciastky ako napriklad casove rozlisenie, nevytvorena rezerva a tak, ale urcite nie tvojich 3,5 miliona, prepac, ale to je na podanie DDP a nie na uctovanie v roku 2009 do nakladov
na tvojom mieste by som ani minutu neuvazovala o nepodani DDP za rok 2008, ale na tvojom mieste nie som;)
alebo si podaj svoj dopyt konkretnou ciastkou na DRSR a ked ti odpovedia, tak sa s nami o to podel, aspon budeme mat vsetci jasno, ze " kolko" mozeme hodit do nakladov v inom obdobi;)


Nakoľko sa mi predchádzajúca odpoveď zdala nedostačujúca zadala som nový dopyt a tu je odpoveď z 13/11/2009:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Účtovanie opravy chýb na účtoch nákladov a výnosov za minulé účtovné obdobia je upravené v § 5 ods. 1 a v § 59 ods. 14 postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva. Oprava nevýznamných chýb sa účtuje ako oprava bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov a výnosov. Významné opravy chýb minulých účtovných období sa účtujú na účte 428 (http://www.porada.sk/t59525-428-nerozdeleny-zisk-minulych-rokov.html)-Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 (http://www.porada.sk/t59525-428-nerozdeleny-zisk-minulych-rokov.html)-Neuhradená strata minulých rokov.
Podľa § 17 ods. 31 zákona o dani z príjmov, ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
V prípade, ak spoločnosť v minulých obdobiach odviedla vyššiu daň z dôvodu zaúčtovania nižších nákladov (výdavkov), opravu týchto chýb minulých období zaúčtuje v bežnom zdaňovacom období (napr. v roku 2009) na príslušné nákladové účty a tým si zníži daňovú povinnosť tohto bežného zdaňovacieho obdobia (neuplatní postup podľa § 17 ods.15 zákona o dani z príjmov).

Odbor služieb pre verejnosť
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica
IKA K
18.11.09,22:08
Predpokladám, že to platí pre podvojné i jednoduché učtovníctvo, kedže § 17 patrí medzi spoločné ustanovenia zákona o dani z príjmov....
Stefan2005
19.11.09,06:55
Predpokladám, že to platí pre podvojné i jednoduché učtovníctvo, kedže § 17 patrí medzi spoločné ustanovenia zákona o dani z príjmov....

Nie, žial neplatí. Účtujúci v sústave JÚ zostali mimo dosahu tejto novelizácie - §17 odst. 31 platí iba pre účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva...
Stefan2005
19.11.09,07:38
... vyjadrenia su take, ze v beznom obdobi mozes danovo uznat zanedbatelne ciastky ako napriklad casove rozlisenie, nevytvorena rezerva a tak, ale urcite nie 3,5 miliona...

Myslím si, že dikcia zákona takto hranice nevymedzuje. Pre posúdenie je podstatné stanovenie hraníc významnosti takýchto opráv podľa konktrétnych podmienok daného daňovníka. Čo pre niekoho môže byť likvidačné (napr. tých 3,5 milióna), pre iných to môže byť necelé percento z obratu...
LVK
20.12.11,00:38
ahoj, dostala som november 2011 fa z roku 2006 za opravu stroja. moyem to dat do nakladov tohto roka ked sme boli v strate učtovnej aj danovej v r.2006 a čo DPH dá sa uplatnit?
Tweety
20.12.11,06:03
ahoj, dostala som november 2011 fa z roku 2006 za opravu stroja. moyem to dat do nakladov tohto roka ked sme boli v strate učtovnej aj danovej v r.2006 a čo DPH dá sa uplatnit?
A v m.r. ste mali zisk, alebo stratu?
Stefan2005
20.12.11,06:59
a... fa z roku 2006 za opravu stroja....sme boli v strate učtovnej aj danovej v r.2006...


A v m.r. ste mali zisk, alebo stratu?

... mám zato, že podstatné je posúdenie nie m.r. ale r. 2006 - a vtedy neodviedli z titulu nezaúčtovania DF vyššiu daň...