misurka
18.11.09,09:45
Prosím Vás pekne viete mi niekto poradiť v konkrétnom prípade?

Sesternica si zriadila prevádzku - kaderníctvo v pivničných priestoroch rodičovského domu so samostatných vchodom. Tieto priestory si upravila podľa svojich potrieb - a to na: čakáreň, samotný salón, práčovňu, WC+umývarka - cca 25 m2. Potrebuje s rodičmi uzavrieť zmluvu o nájme bytových/nebytových priestorov. A tu je kameň úrazu. Nie je nám jasné, či tu pôjde o nebytové, či bytové priestory. Musí byť časť rodinného domu, ktorú dcéra využíva na podnikanie a má tam zriadenú prevádzku vyčlenená ako nebytový priestor? Kto to robí? Robí to obecný úrad? Na základe čoho? Viem, že potom budú musieť byť platené vyššie dane z nehnuteľnosti, ale to nie je problém. Ale čo taká voda? Keďže voda pre podnikateľ. subjekty je tiež drahšia. Musí byť urobená samostatná prípojka pre túto prevádzku? A čo elektrická prípojka? Smeti si musela vybaviť ako podnikateľský subjekt - to je v poriadku.

A čo z toho vyplýva rodičom? Musia sa isť registrovať na DÚ, aj keď prenajímaju len časť svojej nehnuteľnosti?

Prosím Vás, ak máte niekto skúsenosti s podobnou prevádzkou v rodinnom dome, poraďte. Ďakujeme pekne!
misurka
18.11.09,10:56
posúvam
misurka
18.11.09,12:54
Naozaj mi neviete niekto poradiť?
hanelie
18.11.09,13:23
podáva sa žiadosť o zmenu v užívaní časti nehnuteľnosti - na obecný / mestský úrad /
čo sa týka energií - platba sa môže dohodnúť v nájomnej zmluve , prípadne sa môžu zriadiť samostatné merače
priestor bude identifikovaný ako nebytový
povinnosť registrácie odporúčam preveriť na dú
Zita5
18.11.09,13:31
Stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby, jej prevádzkového zariadenia, v zmene spôsobu a v podstatnom rozšírení výroby alebo činností, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí alebo životné prostredie, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby.
Konanie o zmene užívania stavby začína stavebný úrad na základe písomnej žiadosti - návrhu stavebníka. Podľa výsledkov konania vydá stavebný úrad stavebníkovi rozhodnutie o zmene užívania stavby.


Pozrite tu link

http://www.porada.sk/560702-post14.html
Alebo napr. :

http://www.porada.sk/t90354-zamocnictvo-v-rod-dome.html?highlight=Zmena+%FA%E8elu+u%BE%EDvania


Tento pozrite celý - je tam aj žiadosť o zmenu účelu užívania

http://www.porada.sk/t64049-zriadenie-prevadzky.html?highlight=Zmena+%FA%E8elu+u%BE%EDva nia

Ak pozriete na Porade , je tu veľa príspevkov . Nezabudnúť aj na hygienu .
misurka
18.11.09,14:54
No práve s týmto máme na našom OÚ problém, lebo mám pocit, že toto bude prvá prevádzka v dedine:-)

Jednoducho nám akosi nevedia dať odpoveď. Ja začínam pochybovať o osobe, ktorá je poverená výkonom tejto práce.

Takže ak som to správne pochopila, musíme si na OÚ podať žiadosť o zmenu v užívaní - čo všetko musí táto žiadosť obsahovať? Najdôležitejšia bude asi výmera prevádzky, či chodí stavebná komisia priamo do nehnuteľnosti a ona si to sama premeriava?

A čo sa týka tých energií: Nebude problém, ak si nebudem zriaďovať podružný či samostatný merač? Avšak voda bude vlastníkom nehnuteľností automaticky asi dodávaná drahšia, keď na OÚ ohlásim prevádzku. Znamená to, že všetka voda, ktorá je v danej nehnuteľnosti spotrebúvaná bude drahšia?




podáva sa žiadosť o zmenu v užívaní časti nehnuteľnosti - na obecný / mestský úrad /
čo sa týka energií - platba sa môže dohodnúť v nájomnej zmluve , prípadne sa môžu zriadiť samostatné merače
priestor bude identifikovaný ako nebytový
povinnosť registrácie odporúčam preveriť na dú
misurka
18.11.09,14:55
Ešte predtým, než som napísala tento príspevok, som prelúskala naozaj celú poradu, aj žiadosť o odsúhlasenie prevádzkovej doby sme použili z Vašich príspevkov, len stále nemáme v niektorých veciach jasno.

Hlavne nám ide o to, či napr. budú musieť rodičia automaticky celú spotrebu vody platiť drahšie, a pod.

Čiže najskôr musí byť vlastníkmi podaná žiadosť o zmenu účelu časti stavby a až potom môže byť medzi prenajímateľmi a nájomcom uzavretá zmluva o nájme NEBYTOVÝCH PRIESTOROV?


Stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby, jej prevádzkového zariadenia, v zmene spôsobu a v podstatnom rozšírení výroby alebo činností, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí alebo životné prostredie, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby.
Konanie o zmene užívania stavby začína stavebný úrad na základe písomnej žiadosti - návrhu stavebníka. Podľa výsledkov konania vydá stavebný úrad stavebníkovi rozhodnutie o zmene užívania stavby.


Pozrite tu link

http://www.porada.sk/560702-post14.html
Alebo napr. :

http://www.porada.sk/t90354-zamocnictvo-v-rod-dome.html?highlight=Zmena+%FA%E8elu+u%BE%EDvania


Tento pozrite celý - je tam aj žiadosť o zmenu účelu užívania

http://www.porada.sk/t64049-zriadenie-prevadzky.html?highlight=Zmena+%FA%E8elu+u%BE%EDva nia

Ak pozriete na Porade , je tu veľa príspevkov . Nezabudnúť aj na hygienu .
ondrejvla
18.11.09,15:28
Miška,
k zriadeniu prevádzky vo vlastnom RD, resp. v RD rodičov na základe nájomnej zmluvy, kde nájomné bude symbolické, nepotrebuje súhlas obecného úradu, nakoľko nechcete to vyňať z bytového fondu. Na OÚ už len zanesieš po kontrole z hygieny a odsúhlasení prevádzky od nich otváracie hodiny. Nemali by od teba požadovať návrh na vyňatie z bytového fondu, nechceš vlastný ELM a tým aj úhradu elektriny, všetko bude v nákladoch rodičov, ty - resp. tvoja sesternica sa bude podieľať na úhrade týchto nákladov bez toho, aby to mala v nákladoch. Tam bude mať len symbolické nájomné, predpodkladám, že tu ani netreba súhlas susedov, táto prevádzka nebude rušiť nikoho, nebude to hlučná krčma, ale priestory kde dievčatá z dediny si dávajú upravovať svoj zovňajšok. Veď sa jedná o tichú prevádzku, ako napr.krajčírstvo, kde tiež nie je potrebné vyňatie z bytového fondu, pokiaľ to vyslovene nežiada prevádzkovateľ.
Zita5
18.11.09,16:04
Miška,
k zriadeniu prevádzky vo vlastnom RD, resp. v RD rodičov na základe nájomnej zmluvy, kde nájomné bude symbolické, nepotrebuje súhlas obecného úradu, nakoľko nechcete to vyňať z bytového fondu. Na OÚ už len zanesieš po kontrole z hygieny a odsúhlasení prevádzky od nich otváracie hodiny. Nemali by od teba požadovať návrh na vyňatie z bytového fondu, nechceš vlastný ELM a tým aj úhradu elektriny, všetko bude v nákladoch rodičov, ty - resp. tvoja sesternica sa bude podieľať na úhrade týchto nákladov bez toho, aby to mala v nákladoch. Tam bude mať len symbolické nájomné, predpodkladám, že tu ani netreba súhlas susedov, táto prevádzka nebude rušiť nikoho, nebude to hlučná krčma, ale priestory kde dievčatá z dediny si dávajú upravovať svoj zovňajšok. Veď sa jedná o tichú prevádzku, ako napr.krajčírstvo, kde tiež nie je potrebné vyňatie z bytového fondu, pokiaľ to vyslovene nežiada prevádzkovateľ.

Ja by som to tak určite Vlastička netvrdila .;)Tu nejde o hlučnosť prevádzky , ale o to , že zrekonštruuje niečo , čo bolo určené na pivničné priestory , resp.suterén v rámci kolaudácie .Teraz z toho spraví prevádzku - teda kaderníctvo , kde jej budú chodiť ľudia .
Ono to na oko tak vypadá , ale doporučujem , aby zašli na obecný úrad , informovali sa priamo tam a nech sa riadia podľa toho , lebo dnes nik nepozerá na to , že ten ktorý živnostník zarobí viac , alebo menej .....pokuty sú neúprosné a to si treba uvedomiť .
Raz bolo vydané kolaudačné rozhodnutie , na čo sa priestory môžu užívať , ak zmení ich účel tak podľa Stavebného zákona je povinná to ohlásiť.

Či má všetky povolenia môže zaujímať kontrolu zo Živnostenského úradu , Inšpektorát bezpečnosti práce /po starom/, ale aj nespokojný a zákerný resp. závidiaci sused môže zatakovať napríklad kontrolu zo staveného úradu .

To je môj názor , každý by mal konať v medziach zákona , na základe zdravého uváženia a položiť si otázku ......čo ak niekedy ....
Takže doporučujem venovať tomu čas a navštíviť Obecný alebo Mestský úrad - odbor stavebný a odbor živnostenského podnikania .
To nehovorím o životnom prostredí .Aj obal z farby ....je obalom , ktorý by nemala vyhodiť len tak do kuchynského odpadu ako SZČO .
Ak to spravíme doma vo svojej domácnosti , tak nič sa nedeje , ale skúsme to pravidelne robiť na svojej prevádzke ......ako podnikateľ.

Ja len toľko , zadávateľka musí zvážiť , je to na nej resp. na jej sesternici .
misurka
18.11.09,16:17
Vlasti, a čo je symbolickým nájomným? Nebude naozaj problém, ak bude uzavretá zmluva o nájme nebytových priestorov na sumu napr. 100 EUR mesačne za 25 m2? A ak náklady na spotrebovanú el. energiu, vodu, plyn zakomponujem do tejto sumy? To znamená, že v zmluve bude v uvedené, že v cene nájomného je započítaná i spotreba energií? Túto nájomnú zmluvu bude OÚ žiadať? Keď obdržím súhlas z hygieny, tento spolu s oznámením o prevádzkových hodinách zanesiem na OÚ. Dovtedy by však prevádzka asi nemala oficiálne fungovať, že? Môže byť z toho nejaký problém?

A čo myslíš, je treba, aby sa rodičia išli registrovať na DÚ?


Miška,
k zriadeniu prevádzky vo vlastnom RD, resp. v RD rodičov na základe nájomnej zmluvy, kde nájomné bude symbolické, nepotrebuje súhlas obecného úradu, nakoľko nechcete to vyňať z bytového fondu. Na OÚ už len zanesieš po kontrole z hygieny a odsúhlasení prevádzky od nich otváracie hodiny. Nemali by od teba požadovať návrh na vyňatie z bytového fondu, nechceš vlastný ELM a tým aj úhradu elektriny, všetko bude v nákladoch rodičov, ty - resp. tvoja sesternica sa bude podieľať na úhrade týchto nákladov bez toho, aby to mala v nákladoch. Tam bude mať len symbolické nájomné, predpodkladám, že tu ani netreba súhlas susedov, táto prevádzka nebude rušiť nikoho, nebude to hlučná krčma, ale priestory kde dievčatá z dediny si dávajú upravovať svoj zovňajšok. Veď sa jedná o tichú prevádzku, ako napr.krajčírstvo, kde tiež nie je potrebné vyňatie z bytového fondu, pokiaľ to vyslovene nežiada prevádzkovateľ.
Zita5
18.11.09,16:21
Vlasti, a čo je symbolickým nájomným? Nebude naozaj problém, ak bude uzavretá zmluva o nájme nebytových priestorov na sumu napr. 100 EUR mesačne za 25 m2? A ak náklady na spotrebovanú el. energiu, vodu, plyn zakomponujem do tejto sumy? To znamená, že v zmluve bude v uvedené, že v cene nájomného je započítaná i spotreba energií? Túto nájomnú zmluvu bude OÚ žiadať? Keď obdržím súhlas z hygieny, tento spolu s oznámením o prevádzkových hodinách zanesiem na OÚ. Dovtedy by však prevádzka asi nemala oficiálne fungovať, že? Môže byť z toho nejaký problém?

A čo myslíš, je treba, aby sa rodičia išli registrovať na DÚ?

Ja len poznámku - ak budete na živnostenskom úrade ohlasovať prevádzku Kaderníctva , tak zmluvu o nájme bude požadovať aj ŽU.
misurka
18.11.09,16:21
Ak by sa priestor vyňal z obytných priestorov ako nebytový, je potrebné mať vlastný elektromer, prípojku na vodu, plyn apod.? Lebo ak by to bolo tak, myslím, že náklady na zriadenie týchto záležitostí by dokázali takto malého podnikateľa finančne zruinovať. A čo sa týka toho odpadu, tak tento má nahlásený už ako podnikateľ. subjekt, myslíte, že v tomto prípade treba zvážiť i zneškodňovanie nebezpečných odpadov? To znamená zvlášť kontajner s príslušným označením nebezpečného odpadu?


Ja by som to tak určite netvrdila .Tu nejde o hlučnosť prevádzky , ale o to , že zrekonštruuje niečo , čo bolo určené na pivničné priestory , resp.suterén v rámci kolaudácie .Teraz z toho spraví prevádzku - teda kaderníctvo , kde jej budú chodiť ľudia .
Ono to na oko tak vypadá , ale doporučujem , aby zašli na obecný úrad , informovali sa priamo tam a nech sa riadia podľa toho , lebo dnes nik nepozerá na to , že ten ktorý živnostník zarobí viac , alebo menej .....pokuty sú neúprosné a to si treba uvedomiť .
Raz bolo vydané kolaudačné rozhodnutie , na čo sa priestory môžu užívať , ak zmení ich účel tak podľa Stavebného zákona je povinná to ohlásiť.

Či má všetky povolenia môže zaujímať kontrolu zo Živnostenského úradu , Inšpektorát bezpečnosti práce /po starom/, ale aj nespokojný a zákerný resp. závidiaci sused môže zatakovať napríklad kontrolu zo staveného úradu .

To je môj názor , každý by mal konať v medziach zákona , na základe zdravého uváženia a položiť si otázku ......čo ak niekedy ....
Takže doporučujem venovať tomu čas a navštíviť Obecný alebo Mestský úrad - odbor stavebný a odbor živnostenského podnikania .
To nehovorím o životnom prostredí .Aj obal z farby ....je obalom , ktorý by nemala vyhodiť len tak do kuchynského odpadu ako SZČO .
Ak to spravíme doma vo svojej domácnosti , tak nič sa nedeje , ale skúsme to pravidelne robiť na svojej prevádzke ......ako podnikateľ.

Ja len toľko , zadávateľka musí zvážiť , je to na nej resp. na jej sesternici .
misurka
18.11.09,16:22
No veď práve, prevádzka na ŽU ohlásená ešte minulý týždeň bez toho, aby žiadali nájomnú zmluvu. Tak neviem...


Ja len poznámku - ak budete na živnostenskom úrade ohlasovať prevádzku Kaderníctva , tak zmluvu o nájme bude požadovať aj ŽU.
Zita5
18.11.09,16:39
ondrejvla
18.11.09,17:22
Vlasti, a čo je symbolickým nájomným? Nebude naozaj problém, ak bude uzavretá zmluva o nájme nebytových priestorov na sumu napr. 100 EUR mesačne za 25 m2? A ak náklady na spotrebovanú el. energiu, vodu, plyn zakomponujem do tejto sumy? To znamená, že v zmluve bude v uvedené, že v cene nájomného je započítaná i spotreba energií? Túto nájomnú zmluvu bude OÚ žiadať? Keď obdržím súhlas z hygieny, tento spolu s oznámením o prevádzkových hodinách zanesiem na OÚ. Dovtedy by však prevádzka asi nemala oficiálne fungovať, že? Môže byť z toho nejaký problém?

A čo myslíš, je treba, aby sa rodičia išli registrovať na DÚ?

Miška, 100,-€ je skutočne symbolické nájomné za priestory včítane čakárne a sociálneho zariadenia, kde sú energie v sume nájomného.
Rodičia sa určite musia zaregistrovať na DÚ, resp. nech to za nich urobí ich dcéra. A nebezpečné odpady? Kto z nás nemá doma nebezpečné odpady? Vari obaly z práškov na pranie, obaly z farieb na vlasy sú doma nie? Myslím si, že sú oveľa nebezpečnejšie odpady v domácnostiach...
Prevádzku môže spustiť až po všetkých súhlasoch, či už z hygieny, alebo z OÚ, nájomnú zmluvu by som kópiu odovzdala aj na OÚ. Len sa čudujem, že od nej nežiadali NZ na ŽÚ, keď ona má iné trvalé bydlisko ako je miesto podnikania. A určite by som nahlásila na ŽÚ začatie prevázky a priložila by som aj NZ.
ondrejvla
18.11.09,17:30
Ja len poznámku - ak budete na živnostenskom úrade ohlasovať prevádzku Kaderníctva , tak zmluvu o nájme bude požadovať aj ŽU.

Zitka, súhlasím s tebou, preto dopĺňam, že zmluvu o nájme NP je potrebné zaniesť i na ŽÚ.
Tatikat
18.11.09,17:34
ahoj Miska, plne suhlasim so Zitou, je potrebne to minimalne ohlasením na obecny urad riesit, lebo v zmysle zivnostenskeho aj danoveho zakona bude musiet tvoja sesternica ohlasit tu prevadzku ako prevadzku (napr. § 31 ods. 3 zakona 511/1992 sprava dani), bez ohladu na to ci najomne bude symbolicke aleho nie. Jej rodicia sa samozrejme budu musiet v zmysle § 31 ods. 2. pism. a) zakona 511/1992 Zb. registrovat na ich miestne prislusnom danovom urade a budu danovnikmi dane z prijmov FO dla § § ods. 3 zakona 595/2003 Z.z. o dani z prijmov.
misurka
18.11.09,18:19
Práve že trvalé bydlisko má to isté, žije v dome spolu s rodičmi, je ešte slobodná. Minulý týždeň bola na ŽÚ a oni tú nájomnú zmluvu naozaj nežiadali, tak ja tomu nechápem.


Miška, 100,-€ je skutočne symbolické nájomné za priestory včítane čakárne a sociálneho zariadenia, kde sú energie v sume nájomného.
Rodičia sa určite musia zaregistrovať na DÚ, resp. nech to za nich urobí ich dcéra. A nebezpečné odpady? Kto z nás nemá doma nebezpečné odpady? Vari obaly z práškov na pranie, obaly z farieb na vlasy sú doma nie? Myslím si, že sú oveľa nebezpečnejšie odpady v domácnostiach...
Prevádzku môže spustiť až po všetkých súhlasoch, či už z hygieny, alebo z OÚ, nájomnú zmluvu by som kópiu odovzdala aj na OÚ. Len sa čudujem, že od nej nežiadali NZ na ŽÚ, keď ona má iné trvalé bydlisko ako je miesto podnikania. A určite by som nahlásila na ŽÚ začatie prevázky a priložila by som aj NZ.
Tatikat
18.11.09,18:25
ZU najomnu zmluvu v tomto pripade nepozadoval z dovodu, ze prevadzka je v mieste podnikania uvedeneho v zivnostenskom liste, kvoli uplatnovaniu nakladov vsak urcite je potrebna pre nu.
hanelie
19.11.09,07:39
prosím nemýľte si termíny:
nepôjde o vyňatie z bytového fondu - ale o zmenu v užívaní časti nehnuteľností / veď je to v pivničných priestoroch /
registrácia na DÚ - radšej overiť - neviem či bola dáka zmena v poslednej dobe, ale registrovať sa mali najmä tí, ktorí prenajímali bytovú jednotku v nehnuteľnosti, prípadne nebytové priestory ako garáž ap.


Takže ak som to správne pochopila, musíme si na OÚ podať žiadosť o zmenu v užívaní - čo všetko musí táto žiadosť obsahovať? Najdôležitejšia bude asi výmera prevádzky, či chodí stavebná komisia priamo do nehnuteľnosti a ona si to sama premeriava?

okrem samotnej žiadosti / tlačivo na OÚ/ , LV, situačný nákres / nemusí byť profesionálny od architekta /, - ostatné priamo na OÚ, komisia zo stavebného odboru príde len na samotné schválenie navrhovanej zmeny - všetky podklady si zadováží žiadateľ

rodičia nebudú platiť zvýšené tarify za odber energií, to by naopak platila majiteľka /kaderníctva/, aby by si zriadila samostatné merače, ako si stanovia platby v nájomnej zmluve, to je čisto ich dohoda, pre potreby účtovníctva a oprávnenosti uplatnenia platieb za nájom rozhoduje práve táto nájomná zmluva