Ivana P.
18.11.09,09:45
Dobrý deň, hľadala som odpoveď, ale nenašla som konkrétne na moju otázku.

Živnosť založená 1.9.2009. Doteraz nebola splnená oznamovacia povinnosti voči zdravotnej poisťovni. Každý mesiac sa majú platiť preddavky. Moja otázka je teda:

1. ak tento živnostník nemal predtým žiadny príjem ako SZČO. Riadne začal podnikať až od 1.9.2009, tak mesačne bude odvádzať preddavky na zdravotné poistenie v minimálnej hodnote, teda 41,37 eur?

2. Za mesiac september, ani október neboli tieto preddavky zaplatené. Ako urobiť spätnú platbu týchto preddavkov?

Ďakujem pekne za odpoveď.
veronikasad
18.11.09,08:47
Dobrý deň, hľadala som odpoveď, ale nenašla som konkrétne na moju otázku.

Živnosť založená 1.9.2009. Doteraz nebola splnená oznamovacia povinnosti voči zdravotnej poisťovni. Každý mesiac sa majú platiť preddavky. Moja otázka je teda:

1. ak tento živnostník nemal predtým žiadny príjem ako SZČO. Riadne začal podnikať až od 1.9.2009, tak mesačne bude odvádzať preddavky na zdravotné poistenie v minimálnej hodnote, teda 41,37 eur?

2. Za mesiac september, ani október neboli tieto preddavky zaplatené. Ako urobiť spätnú platbu týchto preddavkov?

Ďakujem pekne za odpoveď.
Ak nebola oznamovacia povinnosť plnená cez živ.úrad, treba tak čím skôr urobiť a preddavky v sume 41.37 € (platí do 31.12.2009) doplatiť. Tlačivo nájdeš na stránke príslušnej zdr. poisťovne.
Ivana P.
18.11.09,08:54
Ďakujem za odpoveď. Ešte by som mala ďalšiu otázku:

Živnosť si založil teda v septembri, stále bol však súčasne aj zamestnanec. Zmluvu rozviazali ku dňu 31.10.2009. Za tento čas odvádzal do zdravotnej poisťovne zamestnávateľ. Takže za tieto mesiace sa preddavok platiť už nemusí, však? Až teda za november sa zaplatí preddavok do 8. dňa v decembri. Myslí mi to správne? :)
veronikasad
18.11.09,08:57
Ďakujem za odpoveď. Ešte by som mala ďalšiu otázku:

Živnosť si založil teda v septembri, stále bol však súčasne aj zamestnanec. Zmluvu rozviazali ku dňu 31.10.2009. Za tento čas odvádzal do zdravotnej poisťovne zamestnávateľ. Takže za tieto mesiace sa preddavok platiť už nemusí, však? Až teda za november sa zaplatí preddavok do 8. dňa v decembri. Myslí mi to správne? :)
Treba isť do zdr. poisťovne osobne a dať si do poriadku oznamovaciu povinnosť. Na mesiac september a oktober si môže určiť vymeriavací základ nula a preddavky zaplatiť nemusí. Ak však bude mať vyšší základ dane, vyjde mu v RZZP nedoplatok. Splatnosť preddavku je do 8. dní po skončení kal. mesiaca
Ivana P.
18.11.09,09:03
Taktiež aj na mesiac október, keďže vtedy za neho odvádzal odvody ešte zamestnávateľ ,si môže určiť vymeriavací základ nula?
Preddavky zaplatím vlastne až za november.

Ospravedlňujem sa za možno blbé otázky, ale nerozumiem tomu...
veronikasad
18.11.09,09:06
Taktiež aj na mesiac október, keďže vtedy za neho odvádzal odvody ešte zamestnávateľ ,si môže určiť vymeriavací základ nula?
Preddavky zaplatím vlastne až za november.

Ospravedlňujem sa za možno blbé otázky, ale nerozumiem tomu...
ano - doplnila som aj oktober. VZ nula sa nedá určiť cez živnostenský úrad, treba osobnú návštevu ZP, lebo k tomu pýtajú aj pracovnú zmluvu, v tvojom prípade, keďže prac.pomer už skončil, aj zápočet od posledného zamestnávatela. (aspoň tak to funguje na našej pobočke VšZP)