kabul
18.11.09,13:59
Zdravím,
obvodové múry mám na konci stužené žel.bet. vencom. a je na nom osadená sedlová strecha. Na bočných stranách chcem osadiť okná, ale veniec je vo výške 170cm izby. Ak chcem mať okná "normálne osadené"Bolo by portebné do venca zasahovat a prerušiť ho na medzeru cca 1m pre okno.

Bolo by prerušenie venca veľký zásah do statiky strechy a múrov?
ciners
18.11.09,13:20
ťažko takto povedať, to by človek musel vidieť. radšej si to daj statikovi okuknúť a zosuladit s tym, co je na vykresoch pre SP
jaruj
18.11.09,13:28
veniec sa vola preto veniec lebo ide koldokola
jeho funkcia je aby prebral horizontalne zatazenie zo strechy a stien sposobene vetrom, vlastnou vahou, snehom, uzitkovym zatazenim a pod.
predstav si ze mas sedlovu strechu a na nej sneh - horizontalna sila zo strechy posobi na jednaj strane dolava a na druhej doprava. Vdaka vencu sa navzajon vynuluju. Ak ho rozdelis tak ako keby si prestrihol tu retiazku na V rebriku, aj na tom by sa ti hned rozisli nohy
samozrejem zavisi aj od ostanich prvkov stavby - tu istu funkciu moze prebrat stropne doska ak je na to dost unosna, mozes v stresnej konstrukcii zabudovat tiahla, mozes veniec na danom mieste vybetonovat vyssie a spojit so stavajucim a .....
je to na tom aby sa na to pozrel statik
vladoziak
18.11.09,15:49
Ak som to dobre pochopil tak chcete prerusit veniec pod pomurnicou?Alebo sa jedna o stitovu stranu?
Jednoznacne statik,ale ak to je pod pomurnicou pochybujem,ze to niekto podpise,ak je to v stite tak mozno ale jednoznacne statik
kabul
18.11.09,22:11
Vdaka za názory
Ide o štítové strany. Rozmýšlal som veniec po stranách prevrtať a ukotviť o múr pomocou roxorov, len asi by to nebolo ono.
220870
19.11.09,04:44
Vdaka za názory
Ide o štítové strany. Rozmýšlal som veniec po stranách prevrtať a ukotviť o múr pomocou roxorov, len asi by to nebolo ono.
Používa sa na to pásovina, nie roxory.
chandler
19.11.09,06:36
ved sprav veniec sikmo na vrchu stitovych stien. ponad okno. ale tiez suhlasim aby si sa spytal statika toho domu.