MAJKO11
18.11.09,14:54
Mam takuto otazku.Kto je povinny odvadzat odvody do zdravotnej poistovne ked som vedeny ako brigadnik,nie som nikde zamestnany lebo pracovna zmluva mi skoncila platnost a nie som evidovany ani na urade prace?Alebo,je nejaka moznost aby som nemusel platit spetne odvody doZP?Myslim ci existuje nejake potvrdenie alebo podobne nieco.Dakujem za radu.
JankaO
18.11.09,13:56
Ty, ako dobrovoľne nezamestnaný.
MAJKO11
18.11.09,14:00
poprosil by som este jednu radu.je nejaka moznost aby som nemusel doplacat spetne mesiace do zdravotnej poistovne?
JankaO
18.11.09,14:02
neviem o takej
Lianka
18.11.09,14:07
Nie je ina moznost. Pokial si nebol poisteny z ineho dovodu (platil za teba stat, zamestnavatel a pod.), musis si poistenie platit sam. Musis mat pokryty kazdy 1 den, t. j. za kazdy den pocas tvojho musi byt za teba zaplatene ZP.
hanelie
18.11.09,14:13
vyrovnaj čím skôr - aby si v budúcnosti nemusel riešiť tému: exekúcia zo ZP
MAJKO11
19.11.09,15:50
Dakujem vsetkym za rady.Prajem vela stastia.
Čučoriedka 5
20.11.09,07:22
Zamestananec odchádza do starobného dôchodku. Zamestnávateľ mu okrem odchodného vyplatí aj odmenu pri odchode do dôchodku vo výške 300,- EUR. Nakoľko sa z tejto odmeny odvádzajú odvody do sociálnej poisťovne, nie som si istá či treba aj do zdravotnej poisťovne . Ďakujem za všetky rady.
JankaO
20.11.09,07:31
Zamestananec odchádza do starobného dôchodku. Zamestnávateľ mu okrem odchodného vyplatí aj odmenu pri odchode do dôchodku vo výške 300,- EUR. Nakoľko sa z tejto odmeny odvádzajú odvody do sociálnej poisťovne, nie som si istá či treba aj do zdravotnej poisťovne . Ďakujem za všetky rady.
Do ZP nie.
SkeletonM
20.11.09,16:31
ZP avšak rozlišuje pojem odstupné a odmena, nie? My sme mali veľa prípadov kde zamestnávateľ vyplatil zamestnancom nejaké tie peniaze, ale samozrejme uviedol to ako odmenu (a nie odstupné) a vtedy bolo potrebné odviesť preddavok na ZP. Ale riešili sme to čestným prehlásením, že nešlo o odmenu a záležitosť bola vyriešená takpovediac.
Nutricia
20.11.09,19:15
Do ZP nie.
(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
a) odstupné a odchodné, 44a)
b) náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, 44b)
c) príspevok zo sociálneho fondu, 44c)
d) príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, 44d)
e) odmena podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv,
f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí, 44e)
g) odmena vyplácaná pri prvom skončení pracovného pomeru pri odchode do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku, 39b)
h) plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru,
i) odmena vyplácaná pri prvom skončení služobného pomeru 45) po splnení nároku na starobný dôchodok, na výsluhový dôchodok, invalidný dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok.(5) Zamestnanec, ktorý nie je samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 11 ods. 4 a má príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu 46) okrem vyňatých príjmov, má povinnosť platiť poistné aj z týchto príjmov. Vymeriavací základ pre odvod poistného z týchto príjmov je vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu 46) okrem vyňatých príjmov, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2, 14.
j) preplatok z ročného zúčtovania poistného.
Jozef Mihál
20.11.09,21:10
Ach jaj.

Prečo vyplácate zamestancovi odmenu pri odchode do dôchodku, z ktorej sa musia platiť odvody do SP, keď mu môžete vyplatiť zvýšené odchodné, z ktorého sa neplatia žiadne odvody...