Gabikabendik
18.11.09,16:26
Mám pracovníčku na rodičovskom príspevku. Dieťa bude mať v júli 2010 2 roky. Môže nastúpiť naspäť do zamestnania od 1.Januára 2010 na pracovný pomer - skrátený /4 hodiny/ alebo aj na dohodu /4 hodiny/? Bude mať potom nárok na rodičovský príspevok? Vyššiu sumu alebo tú nižšiu? Alebo vôbec nejakú? Je ten nový zákon o rodičovskom príspevku schválený už "natvrdo"? Ďakujem pekne, som začínajúci mzdár.
Andyke
18.11.09,15:40
Návrh od 1.1.2010 :
§ 3
(1) Oprávnená osoba má nárok na rodičovský príspevok, ak
a) sa riadne stará o dieťa,
b) má trvalý pobyt ) alebo prechodný pobyt ) na území Slovenskej republiky (ďalej len „pobyt“) a
c) nevykonáva zárobkovú činnosť.

(5) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na zdaňovaný príjem zo závislej činnosti, z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti, ) alebo obdobná činnosť vykonávaná mimo územia Slovenskej republiky. Za zárobkovú činnosť sa považuje vyplácanie
a) náhrady služobného platu pri dočasnej neschopnosti na výkon štátnej služby ) a náhrady
príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, )
b) nemocenského, )
c) ošetrovného ) alebo
d) obdobných dávok uvedených v písmenách a) až c) mimo územia Slovenskej republiky.
Gabikabendik
18.11.09,15:43
Takže buď RP alebo dohoda alebo pracovný pomer. To je jedno na aký dlhý čas, hej? Teraz som ale čítala tuto nejaké príspevky, a tam sa bavili o tom, že keď si začala poberať RP pred 1.1.09 a nepožiadaš po 1.1.2010 o "posúdenie na zvýšený RP", tak ideš podľa starého zákona a môžeš robiť na dohodu. Je to tak?
Gabikabendik
18.11.09,15:45
Ešte jeden dotaz- to znamená, že ani nižší RP nedostane keď pracuje?
Gabikabendik
18.11.09,16:02
A čo keď už pracuje od 8/2009? Má možnosť sa vrátiť naspäť na RP a požiadať o vyšší RP? Alebo má možnosť sa vôbec vrátiť a poberať aj nižší RP? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
veronikasad
18.11.09,16:05
Takže buď RP alebo dohoda alebo pracovný pomer. To je jedno na aký dlhý čas, hej? Teraz som ale čítala tuto nejaké príspevky, a tam sa bavili o tom, že keď si začala poberať RP pred 1.1.09 a nepožiadaš po 1.1.2010 o "posúdenie na zvýšený RP", tak ideš podľa starého zákona a môžeš robiť na dohodu. Je to tak?
ano, je to tak. Jedinou podmienkou je, že dieťa nesmie byť umiestnené v štátnom predškolskom zariadení, alebo súkromnom zariadení s príspevkom štátu.
Gabikabendik
19.11.09,04:48
a môže robiť na dohodu u zamestnávateľa, kde má normálny PP, ale vlastne momentálne je na RP? Je možná dohoda u takého zamestnávateľa? Ďakujem.