Natka
02.09.05,10:57
Prosím vás, poraďte, či môžem mať na dodávateľskej faktúre (aj s DPH) miesto formulky "dodanie tovaru,služby" to staré znenie "deň zdaniteľného plnenia"?
helas
02.09.05,09:29
My sme robili faktury este na stare tlaciva, prve dni [este ich nestihli opravit] a auditorka nam ich spatne kazala opravit tak, ze sme museli stary text skrtnut a rukou napisat nove znenie, povedala ze to musi byt.
liba2
02.09.05,09:40
Prosím vás, poraďte, či môžem mať na dodávateľskej faktúre (aj s DPH) miesto formulky "dodanie tovaru,služby" to staré znenie "deň zdaniteľného plnenia"?§ 19 ods. 1) ZDPH: Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru...
§ 71 ods. 2) ZDPH: Faktúra musí obsahovať: ..... d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná.....

Tento zákon už nepozná pojem "zdaniteľné plnenie".
Natka
02.09.05,10:06
A čo by sa stalo,keby som si takú faktúru nechala so znením "deň zdaniteľného plnenia"? Mám 6 takých faktúr a za množstvo Sk, môžem mať problém pri uplatňovaní DPH a ovplyvní mi to základ dane?
bendži
02.09.05,10:15
No jednoznačne súhlasím s ostatnými poraďákmi, že tento text na faktúre nemá čo robiť, nakoľko zákon takýto pojem už nepozná. Zároveň ale zákon ukladá povinnosť, ako má vyzerať faktúra, ktorú ty vystavuješ a nie ktorú dostaneš. z toho mi vychádza že nenesieš zodpovednosť za to, že ti niekto iný dá nesprávnu faktúru... ale popravde, ja by som to zrejme od dodávateľa žiadala opraviť. Ak je to tebou vystavená faktúra, jednoznačne oprav! :)
Natka
02.09.05,12:22
Nie som si istá, či kdesi v zákone o účtovníctve nie je písané, že za všetky doklady či už prijaté alebo odoslané faktúry, zodpovedám ja. Teraz sa mi jedná o dodávateľskú faktúru. A keby som jednoducho prečiarkla "zdaniteľné plnenie" a rukou dopísala "deň dodania služby,tovaru"?
Jana Acsová
03.09.05,13:27
Nie som si istá, či kdesi v zákone o účtovníctve nie je písané, že za všetky doklady či už prijaté alebo odoslané faktúry, zodpovedám ja. Teraz sa mi jedná o dodávateľskú faktúru. A keby som jednoducho prečiarkla "zdaniteľné plnenie" a rukou dopísala "deň dodania služby,tovaru"?Za správnosť údajov vo faktúre zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu (§ 75 ods. 4 ZDPH).
Nedoporučujem zasahovať do náležitostí dodávateľskej faktúry.

Skúsenosť z praxe:
Dodávateľ spravidla opraví nesprávne vystavenú faktúru (už by sa mohol spamätať a buď si kúpiť aktuálne tlačivo alebo urobiť upgrade softvéru) na vyzvanie odberateľa. Čím viac odberateľov ho na to upozorní, tým skôr zaktualizuje svoju fakturáciu.

Ak nepochodíte ... doporučujem aspoň dodací list alebo protokol o prevzatí služby,tovaru ...

Ak to vyhodí daňová kontrola ... možno by sa dalo s tým niečo podniknúťhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
KEJKA
04.09.05,08:35
zákon určuje, čo má faktúra obsahovať, nehovorí nič, ako sa ten údaj má pomenovať. Preto nič netreba meniť z obavy pred DU. Zo súvislostí by malo byť jasné že na faktúre uvedený dátum je dátum dodania služby atd. Napr. ak je zo zahraničia, tak nie je nariadený preklad, bežné termíny sú akceptované v cudzom jazyku. Preklad si môže vyžiadať DU, nie je povinný zo zákona.
Jana Acsová
04.09.05,09:06
Áno, aj ja som mala na mysli "obsah" faktúry a nie "názov jednotlivej položky", ktorá je jej povinnou súčasťou pri prípadnej obhajobe.

V tejto súvislosti je však pri tuzemských faktúrach minimálne zarážajúce, že firmy (platitelia DPH) sa neprispôsobili všeobecným obchodným podmienkam aj v súvislosti s bežnou fakturáciou tuzemských dodávok platiteľov.
Z môjho pohľadu táto skutočnosť bola akceptovateľná bezprostredne po nadobudnutí účinnosti zákona 222/2004 Z.z..
Dnes sa na to pozerám ako na spochybnenie spoľahlivosti a dôveryhodnosti obchodného partnera, ktorý sa dlhšie ako rok neprispôsobil bežným podmienkam (tak ako to urobilo minimálne 90 % ostatných daňových subjektov - platiteľov DPH).