Monika C.
18.11.09,19:59
Pekný večer poradáci : viete mi poradiť ohľadom auta - s.r.o. momentálne bez auta potrebuje ju súrne . Chceme to riešiť prenájmom auta viete mi poradiť ako by to bolo najlepšie čo sa týka odpočtu DPH / opravy , PHM, parkovné / viem, že urobiť zmluvu o prenájme bude to auto M1 a tu je moja hlavná otázka keď som dobre pochopila ostatné príspevky viem tu odpočítať len PHM . Ten, kto má nám prenajať je SZČO auto je napísané na jeho firmu nie je platcom DPH . Viete mi poradiť vopred vďaka.
Tweety
18.11.09,19:02
Pekný večer poradáci : viete mi poradiť ohľadom auta - s.r.o. momentálne bez auta potrebuje ju súrne . Chceme to riešiť prenájmom auta viete mi poradiť ako by to bolo najlepšie čo sa týka odpočtu DPH / opravy , PHM, parkovné / viem, že urobiť zmluvu o prenájme bude to auto M1 a tu je moja hlavná otázka keď som dobre pochopila ostatné príspevky viem tu odpočítať len PHM . Ten, kto má nám prenajať je SZČO auto je napísané na jeho firmu nie je platcom DPH . Viete mi poradiť vopred vďaka.
Ako chcete riešiť odpočet dph, keď vám dph nebude fakturovaná? V tomto prípade o dph nebudete vôbec účtovať.
azla
18.11.09,19:07
Pekný večer poradáci : viete mi poradiť ohľadom auta - s.r.o. momentálne bez auta potrebuje ju súrne . Chceme to riešiť prenájmom auta viete mi poradiť ako by to bolo najlepšie čo sa týka odpočtu DPH / opravy , PHM, parkovné / viem, že urobiť zmluvu o prenájme bude to auto M1 a tu je moja hlavná otázka keď som dobre pochopila ostatné príspevky viem tu odpočítať len PHM . Ten, kto má nám prenajať je SZČO auto je napísané na jeho firmu nie je platcom DPH . Viete mi poradiť vopred vďaka.

Ak prenajímateľ (SZCO) nie je platiteľom Dph, tak Vám vyfakturuje službu - nájom bez Dph.
Je to aj dobré, lebo to čo zaplatíte, máte aj v nákladoch.

Ide o to, že ak by ste prenajali auto M1 od platiteľa Dph, on by musel k cene služby uplatiniť Dph, avšak Vy by ste si tu Dph nemohli odpočítať, lebo toto je v zákone vylúčené.

Keď budete mať auto prenajaté, učtujete o PHM presne tak, ako by ste tankovali do vlastného firemného auta. - aj Dph si odpočítate.

Takže žiaden problém.:)
Monika C.
18.11.09,19:09
Ďakujem Majka - mne ide o to ako najlepšie by sme to mohli urobiť - prenájom bude faktúrované bez DPH to berem ale ide mi hlavne o PHM a opravy ako by sme to mohli dosťať do našej s.r.o. Čo by bolo najlepšie urobiť je dosť bločkov na PHM a neviem to najlepšie riešenie hm.
Tweety
18.11.09,19:11
Ďakujem Majka - mne ide o to ako najlepšie by sme to mohli urobiť - prenájom bude faktúrované bez DPH to berem ale ide mi hlavne o PHM a opravy ako by sme to mohli dosťať do našej s.r.o. Čo by bolo najlepšie urobiť je dosť bločkov na PHM a neviem to najlepšie riešenie hm.
Ak budtete mať zmluvu o prenájme vozidiel, nárok na odpočet z bločkov si budete môcť odpočítať. Tam nevidím žiaden problém. Vy predsa budete mať doklad o nákupe.
Monika C.
18.11.09,19:12
Ďakujem aj Tebe Anka práve mi išlo o to DPH pri bločkov keď budem mať postavenú zmluvu o prenájme aj na opravy môžem aj z nich si odp. DPH . Musím auto prihlásiť na DÚ na našu s.r.o. ? Lepšie bude keď SZČO dá do živnost. listu prenájom vozidla nemá to tam alebo prepíše auto na FO.
Tatikat
18.11.09,19:19
Ahoj Monika,
ak bude v zmluve uvedene, ze bezne opravy a servis si zabezpecuje najomca, tak samozrejme mate narok na uplatnenie vratenia DPH a uplatnenia do nakladov.
A spravne sa pytas, ako, s.r.o. by mala oznamit na DU (pozor, miestne prislusny dla EČV vozidla - ak napr. s.r.o. je v BA a auto ma EČV Senec, treba ohlasit DU Senec), ze zacala to auto pouzivat na podnikanie a teda podlieha dani z motorovych vozidiel, toto vsak vo vasom pripade nie je treba, nakolko za dane vozidlo urcite hradi dan SZČO, ktora vam ho prenajima, kedze ho ma zaradene v majetku. treba si to u nej overit, v zmluve by malo byt uvedene, s "cim" vsetkym sa auto prenajima - uhradena dan, PZP, HP, dialnicna nalepka a pod.
azla
18.11.09,19:21
Ohľadom dane z MV by som doporučila sa dohodnúť v zmluve, keďže ide o dva podnikateľské subjekty.

Ide o jeden predmet dane, preto by sa daň nemala platiť dvakrát.

Bolo by možno vhodné, ak automobil ma prihlasený na daň z MV SZCO, nech sa v zmluve dohodne, že on bude daňovníkom dane z MV (veĎ využíva na podnikanie- prenajíma ho) a zohľadní to v cene nájmu.
Vaša spoločnosť bude mať podklad zmluvu, že za daný predmet nájmu - ohľadom dane z MV je zodpovedný prenajímateľ.
Monika C.
18.11.09,19:35
Dievčatá napadli mi dva veci : daň z MV platí ten kto auto používa - nemali by sme to platiť mi alebo to pri prenájme neplatí a druhá vec platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme OA kateg. M1 - platí to len pri kúpe vadí mi to slovo a nájme. Poradíte mi ešte ?
azla
18.11.09,19:42
7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)


Vysvetli si to takto:

Ak auto kupuješ - máš faktúru za dodanie auta M1 - nemôžeš odpočítať Dph z faktúry za dodania auta.

Ak máš auto v nájme - si nájomca - máš faktúru za službu nájom a nemôžeš si odpočítať Dph z faktúry za nájom.
Tatikat
18.11.09,19:44
Monika,
1. dan z MV - ved aj SZCO ho vlastne pouziva na podnikanie, ved z prenajmu mu plynie prijem :-) ale samozrejme je to o dohode, mam osobnu skusenost, ze mame auta na operativny leasing, t.j. prenajom a vsetko toto (dan, pzp, hp, dialnicnu nalepku, zimne gumy a pod) prenajimatel
2. DPH - ano, platitel ak si prenajme OA kateg. M1, nemoze si uplatnit vratenie DPH z prenajmu (za predpokladu, ze prenajimatel je platcom DPH a teda fakturuje s DPH)
Monika C.
18.11.09,20:15
Ďakujem poradáčky za odpovede môžem to zhrnúť takto :
SZČO má odhlásené auto na DÚ asi budem musieť prihlásiť ja zmluvu postavíme takto : prenajímateľ bude faktúrovať nájom bez DPH a zaplatenú daň z MV a my nájomca - použijem bločky PHM, opravy , parkovné samozrejme odpočet DPH + kniha jázd. V ŽL nemá prenájom auta dát to zapísať a ja použijem len od toho dátumu bločky alebo nemusí mať v ŽL prenájom auta. Nebude to len na pár dní ale na dlhšiu dobu. Súhlasíte - nechcem Vás už otravovať len chcem mať istotu. Díki
Monika C.
19.11.09,08:47
Súhlasíte poradáci ? Má odhlásené auto z DÚ tak prihlásime my a 30 dní do zadu viem použiť bločky a samozrejme zmena v ŽL alebo to nemusí byť ?
Monika C.
19.11.09,09:01
:)Poradáci pomôžete mi s tým autom vďaka.
KEJKA
19.11.09,09:21
Dievčatá napadli mi dva veci : daň z MV platí ten kto auto používa - nemali by sme to platiť mi alebo to pri prenájme neplatí a druhá vec platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme OA kateg. M1 - platí to len pri kúpe vadí mi to slovo a nájme. Poradíte mi ešte ?


Ďakujem poradáčky za odpovede môžem to zhrnúť takto :
SZČO má odhlásené auto na DÚ asi budem musieť prihlásiť ja zmluvu postavíme takto : prenajímateľ bude faktúrovať nájom bez DPH a zaplatenú daň z MV a my nájomca - použijem bločky PHM, opravy , parkovné samozrejme odpočet DPH + kniha jázd. V ŽL nemá prenájom auta dát to zapísať a ja použijem len od toho dátumu bločky alebo nemusí mať v ŽL prenájom auta. Nebude to len na pár dní ale na dlhšiu dobu. Súhlasíte - nechcem Vás už otravovať len chcem mať istotu. Díki


:)Poradáci pomžete mi s tým autom vďaka.
môj názor
SZCO má auto na DU síce odhlásené, ale určite ho má v majetku - alebo mal, tak ho nemôže prenajímať ako občan. To zn. že bude mať príjem z prenájmu a teda ho zasa musí zaregistrovať na DU - na podnikanie.
Nájomne vykalkuluje spolu s DMV a inými platbami, ktoré je povinný platiť, napr.poistky.
NZ môže byť sformulovaá s ustanovením, že bežné opravy, údržba, rôzne náklady spojené s prevádzkou bude hradiť nájomca, tiež PHM.
Takže podľa mňa
A. náklady budu v sro a DPH bude odpočitateľná na základe dokladov
B. pokiaľ nepojdete so zmluvou a nezapíšete sro ako dlhodobého užívateľa, tak DMV nebude riešiť sro, ale SZČO.
Monika C.
19.11.09,09:24
Ďakujem Kejka za odpoveď platí tu tá lehota 30 dní do zadu môže prihlásiť dúfam, že sa nemýlim ale čo s tým, že v ŽL nemá prenájom auto nevadí to ?
Monika C.
19.11.09,10:03
Prosím ešte o pomoc môže SZČO prenajať vozidlo svoje keď nemá v ŽL prenájom vozidla?
Orsz
19.11.09,10:13
Prosím ešte o pomoc môže SZČO prenajať vozidlo svoje keď nemá v ŽL prenájom vozidla?

Ak ho má v majetku, tak ho môže prenajať, ale len na dobu určitú, napr. z dôvodu nevyužívania pri svojej činnosti. Ak by to chcel vykonávať na neurčito a dlhosobejšie, tak by si to už musel do ŽL zapísať, lebo by už išlo o činnosť, ktorú by mal v rámci podnikania.
Monika C.
19.11.09,10:24
:)Ďakujem Erika aj všetkým za odpovede.
Renatka 75
28.02.10,14:32
Prosim Vas o radu pri nasledovnom:
Fyzicka osoba- platitel DPH chce prenajat svojej s.r.o.-tiez platitelovi auto, ktore je v majetku FO. Ide o osobne auto. Prenajom nema v predmete podnikania.
FO vystavi faktúru s DPH. PO si môze uplatnit túto DPH??

Dakujem velmi pekne
azla
28.02.10,14:44
Pri prenájme OA od r. 2010 už neplatí zákaz odpočtu Dph.

Prenajímateľ vystaví fa s Dph a Dph odvedie.
Nájomca si môže uplatniť odpočet Dph.

Uvedené platí, ak nájomná zmluva bola uzatvorená po 31.12.2009
Renatka 75
28.02.10,20:23
Pri prenájme OA od r. 2010 už neplatí zákaz odpočtu Dph.

Prenajímateľ vystaví fa s Dph a Dph odvedie.
Nájomca si môže uplatniť odpočet Dph.

Uvedené platí, ak nájomná zmluva bola uzatvorená po 31.12.2009
dakujem velmi pekne za odpoved. A prosim este niekoho, ci by nemohol prispiet vzorom zmluvy na prenajom auta. Este raz dakujem
jeso
28.02.10,20:31
Zmluva o prenájme motorového vozidla

I. Účastníci zmluvy

Prenajímateľ:



Nájomca:

II. Predmet zmluvy

Prenájom osobného motorového vozidla........///////špecifikovať/////.

III. Podmienky prenájmu

Povinnosti prenajímateľa:
1. Prenajímateľ sa zaväzuje poskytnúť svoje osobné motorové vozidlo na dobu neurčitú /určitú/ dňom ............. Prenajímateľ odovzdá predmet zmluvy nájomcovi spolu spotrebnými dokladmi na základe preberacieho protokolu.
2. Prenajímateľ zodpovedá za to, že pri prevzatí je dopravný prostriedok v stave spôsobilom na prevádzku v zmysle príslušných predpisov o cestnej prevádzke.
3. Cena prenájmu sa stanovuje na ........SKK mesačne ////////bezodplatne//////// je splatná do .............
Neplatenie nájmu v stanovených termínoch sa považuje za hrubé porušenie tejto zmluvy.

Povinnosti nájomcu:
1. Nájomca nesmie prenajímať motorové vozidlo inému subjektu. V prípade porušenia tohto bodu dochádza k zrušeniu zmluvy.
2. Nájomca je povinný udržiavať dopravný prostriedok v náležitom stave a dbať, aby na ňom nevznikla škoda.
3. Nájomca si hradí všetky náklady súvisiace s prevádzkou motorového vozidla..///včetne opráv a údržby väčšieho rozsahu ?????/////
4. Po skončení nájmu je nájomca povinný odovzdať vozidlo v takom stave, ktorý zodpovedá bežnému opotrebeniu vozidla. V prípade, že motorové vozidlo bude poškodené alebo mimoriadne opotrebované, nájomca je povinný vozidlo opraviť na vlastné náklady.
5. Nájomca zodpovedá za spôsobené škody v zmysle § 420 a nasl. a § 427 a nasl.ObčZ.
6. Nájomca potvrdzuje, že bol oboznámený s technickým stavom motorového vozidla.

IV. Záverečné ustanovenia

1. Zmluva nadobúda účinnosť dňom jej podpísania zmluvnými stranami.
2. Každá zo zmluvných strán môže vypovedať dohodu, a to písomne. Výpovedná lehota je ......mesiace a začína plynúť prvým dňom nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede druhej strane.
3. Účinnosť dohody môže byť ukončená vzájomnou dohodou zmluvných strán okamžite.
4. V prípade hrubého poručenia tejto zmluvy v bodoch 3 a 4si prenajímateľ vyhradzuje právo na okamžité zrušenie nájomnej zmluvy.


V Banskej Bystrici, dňa...............




.................................................. .................... .................................................. ..................

prenajímateľ nájomca
Renatka 75
01.03.10,13:13
dakujem :-)
deina
10.03.10,19:58
Dakujem za prispevky, prave tieto info som hladala. Len sa chcem pre istotu opytat na moj konkretny pripad:
SZCO - dcera ma os. auto na lizing, je platcom DPH a od 1. 1. 2010 ho chce dlhodobo prenajat jednej sro, ktora je tiez platcom DPH. Teda uzavru zmluvu - moze byt podla vyssie uvedeneho vzoru? - a potom bude szco fakturovat prenajom s dph. Kedze ma auto prihlasene na DU, vsetko ostava, aj dan z MV bude platit nadalej. A zaujima ma, co vsetko si moze s. r. o. dat do nakladov - samozrejme najomne, PHM, opravy? dakujem velmi pekne za Vase odpovede.
azla
10.03.10,20:23
Vo všeobecných podmienkach leas. spoločnosti (LS) zvykne byť ustanovenie, že prenajať auto 3.osobe sa môže iba so súhlasom LS.

Prenajímateľ (dcéra) bude faktúrovať prenájom s Dph.
Ak je predmet prenájmu odovzdaný od 1.1.2010 - platí už nové ustanovenie pre nájomcu - t.j. môže si odpočítať Dph z nájmu OA (čo v r.2009 sa nedalo).
Nájomca (s.r.o.) bude mať v nákladoch
- nájomné, PHM, drobné opravy, údržbu -umývanie auta, diaľničnú známku.
Je vhodné, aby v zmluve bolo dohodnuté, že DzMV platí prenajímateľ (aby bolo jasné).
deina
11.03.10,19:27
Dakujem za rychlu odpoved :) Este sa chcem opytat na ten suhlas LS...ak je to v zmluve, tak ako treba postupovat? Napisat ziadost do lizingovky, ze ziadam o udelenie suhlasu, ci im staci oznamit? :) Vopred dakujem za nazory
azla
12.03.10,07:17
Dakujem za rychlu odpoved :) Este sa chcem opytat na ten suhlas LS...ak je to v zmluve, tak ako treba postupovat? Napisat ziadost do lizingovky, ze ziadam o udelenie suhlasu, ci im staci oznamit? :) Vopred dakujem za nazory

Každá zmluva je iná.
Väčšinou to ani nezvykne byť v zmluve, ale je to uvedené vo Všeobecných podmienkach (také, písané drobnými písmenkami) a tie sú súčasťou leasingovej zmluvy.

MOžno to mnohí nerobia, ale ...
Ten súhlas je podľa mňa dôležitý hlavne vtedy, ak by sa niečo stalo. Takže doporučujem sa informovať v LS telefonicky, čo potrebujete, ak by ste chceli prenájať ....
kocant
12.03.10,11:45
Pracujem v autopozicovni a pytal som sa na to. Nie som ekonom, ale vy si to urcite zistite.
- DPH sa da odpocitat ak sa prenajme vozidlo s rokom vyroby 2010
- zmluvu treba urobit tak, že náklady na opravy znáša nájomca, nie prenajimateľ. U ás si vozidla prevezmeme, klienta posadime do druheho a urobime opravu, servisnu prehliadky.... ine to je pri drobnych opravach. Nebudete predsa utekat z BB do KE aby Vam vymenili ziarovku, ale tam sa to da tkatiez dohodnut, vymedzit napriklad ktoré opravy znasa prenajimatel. Kvapaliny do ostrekovača, žiarovky.....
- poplatky za dialnicne nalepky, cestne dane znasame taktiez my
a sme platcami DPH.
Pre istotou si treba viest vozovy zosit, aby ste si mohli odpocitat PHM
Cent
07.05.10,09:11
Vo všeobecných podmienkach leas. spoločnosti (LS) zvykne byť ustanovenie, že prenajať auto 3.osobe sa môže iba so súhlasom LS.

Prenajímateľ (dcéra) bude faktúrovať prenájom s Dph.
Ak je predmet prenájmu odovzdaný od 1.1.2010 - platí už nové ustanovenie pre nájomcu - t.j. môže si odpočítať Dph z nájmu OA (čo v r.2009 sa nedalo).
Nájomca (s.r.o.) bude mať v nákladoch
- nájomné, PHM, drobné opravy, údržbu -umývanie auta, diaľničnú známku.
Je vhodné, aby v zmluve bolo dohodnuté, že DzMV platí prenajímateľ (aby bolo jasné).
Chcel by som spýtať, či to platí aj na vozidlá M1, ktoré boli leasované (leasing trvá do augusta 2010) pred 1.1.2010.
Tj či ja ako SZČO - plátca DPH (vozidlo mám v obch.majetku)budem fakturovať s DPH a sro - plátca DPH si môže odpočítať DPH z prenájmu. Ďakujem, Cent
an-ps
07.05.10,09:19
Prosím Vás o radu:
naša firma, platiteľ dph, prenajímala osobné auto inej firme, platiteľ dph. Teraz ho chce firma odkúpiť, dohodli sme sa na zostatkovej cene. Aká suma bude uvedená v zmluve- s dph alebo bez dph? Je potrebné predaj auta faktúrovať, alebo stačí zmluva a doklad o zaplatení?
babi2
07.05.10,11:55
Prosím Vás o radu:
naša firma, platiteľ dph, prenajímala osobné auto inej firme, platiteľ dph. Teraz ho chce firma odkúpiť, dohodli sme sa na zostatkovej cene. Aká suma bude uvedená v zmluve- s dph alebo bez dph? Je potrebné predaj auta faktúrovať, alebo stačí zmluva a doklad o zaplatení?
Pri predaji stačí zmluva a doklad o zaplatení. Či bude predaj s DPH, alebo bez záleží od toho či pri kúpe bol nárok na odpočet

§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.
an-ps
07.05.10,12:23
Ďakujem, veľmi si mi pomohla..