cossi
18.11.09,19:58
Ahojte. Chcel by som vás touto cestou poprosiť o radu. Naše SVB funguje od 1998 a ešte nič nebolo na dome spravené aj keď si každý mesiac prispievame do FO mame po 11tich rokoch na účte 200€.Jedná sa o 2 vchody s 20timi vlastnikmi bytov. Predseda si robí čo chce a dom nám onedlho spadne na hlavu. Stavebne sme rozdelili dom na 2 supisné čísla. Zvolali sme schôdzu a neviem čo ďalej. Prosím poraďte. Ďakujem.
sito
18.11.09,19:10
Keď ste to vydržali 11 rokov, tú chvíľku už vydržte. Zatiaľ si treba preštudovať hore uvedený zákon o bytoch a nebytových priestoroch a na základe jeho treba spraviť v dome zmeny. Najprv predsedu. potom ostatné veci.

Nebude to ľahké, ale dá sa. Už ste začali. Len to treba úspešne dokončiť.
Mária27
18.11.09,19:17
Dohodnete sa na zániku spoločenstva z dôvodu rozdelenia na dve spoločenstvá alebo zániku spoločenstva a zmeny formy správy ... Zápisnične uložíte štatutárovi nahlásiť zmeny do registra. Zároveň si založíte nové spoločenstvá alebo pripravíte zmluvy o výkone správy. Prečítaj si zákon 182/1993, najmä § 7 a ďalšie za ním.
cossi
18.11.09,19:35
Ano ďakujem, ale zabudol som objasniť že predseda je diktátor a robí si čo chce tak sa s ním nedá ani rozprávať. Spoločenstvo je rozdelene na 2 tábory. Vchod č. 1 a vchod č. 2 .Predseda je z vchodu č. 2 a patrične to aj vidno. Majú vymenené brány a okná. Kdežto vo vchode č. 1 spadol betonový preklad a brány sa nedajú ani zatvoriť. A aj napriek tomu ma predseda dvoch priaznivcov podpredsedu a člena dozornej rady.Tí to robia asi len kôli peniazom z fiktívnych a navyšených faktúr.
Mária27
18.11.09,19:36
A nezabudnite si podeliť tých 200 eur!
sito
18.11.09,19:56
Ano ďakujem, ale zabudol som objasniť že predseda je diktátor a robí si čo chce tak sa s ním nedá ani rozprávať. Spoločenstvo je rozdelene na 2 tábory. Vchod č. 1 a vchod č. 2 .Predseda je z vchodu č. 2 a patrične to aj vidno. Majú vymenené brány a okná. Kdežto vo vchode č. 1 spadol betonový preklad a brány sa nedajú ani zatvoriť. A aj napriek tomu ma predseda dvoch priaznivcov podpredsedu a člena dozornej rady.Tí to robia asi len kôli peniazom z fiktívnych a navyšených faktúr.

Klasika, takých tu bolo.
cossi
18.11.09,20:09
Nevieme ako to všetko svinstvo stopnúť. Ako vystúpiť zo spoločenstva, lebo predseda ma hlasy celého svojho vchodu a nášmu vchodu chýbajú tie 2 hlasy ľudí, ktorí z toho profitujú s predsedom. Takže 22 ku 18tim hlasom. Sme bezmocní
sito
18.11.09,20:27
Nevieme ako to všetko svinstvo stopnúť. Ako vystúpiť zo spoločenstva, lebo predseda ma hlasy celého svojho vchodu a nášmu vchodu chýbajú tie 2 hlasy ľudí, ktorí z toho profitujú s predsedom. Takže 22 ku 18tim hlasom. Sme bezmocní

To máš pravdu, že ste bezmocní , lebo väčšina je 21 hlasov, to by ste potrebovali jeden hlas z vedľajšieho vchodu. Na zrušenie SVB je treba až 2/3, to je 27 hlasov. A potom založiť dve.

Ale ktorýkoľvek vlastník môže požiadať aj súd, aby o uvedenej veci rozhodol. Takže nie ste až taký bezmocní, ak ste v práve, asi áno. Len treba nazbierať argumenty a tými sa domáhať svojho práva. Plané reči nepomôžu.
jarecko
18.11.09,20:33
Ahojte. Chcel by som vás touto cestou poprosiť o radu. Naše SVB funguje od 1998 a ešte nič nebolo na dome spravené aj keď si každý mesiac prispievame do FO mame po 11tich rokoch na účte 200€.Jedná sa o 2 vchody s 20timi vlastnikmi bytov. Predseda si robí čo chce a dom nám onedlho spadne na hlavu. Stavebne sme rozdelili dom na 2 supisné čísla. Zvolali sme schôdzu a neviem čo ďalej. Prosím poraďte. Ďakujem.
Da sa rozdelit bytovy dom stavebne na dve supisne cisla? Ako sa vam to podarilo?

Kedysi som pisal o tom v inej teme tu na Porade, ze tiez nieco take planujeme v buducnosti ked nas bude dostatocny pocet vlastnikov vo vchode, ale reakcie na to som dostaval nie moc pozitivne. Vecsinou, ze sa to neda. Zaujima ma to ako ste postupovali s tym rozdelenim. Mozes napisat viac?
Mária27
18.11.09,20:59
Pridelením dvoch súpisných čísiel ste boli uznaní za samostané domy. Ak to neurobí starý preseda, nahláste si nové spoločenstvo a zároveň oznámte, z akého dôvodu bolo založené.

Nehnuteľnosť sa dá rozdeliť vtedy, ak je deliteľná vertikálne. Nesmú zasahovať žiadne priestory do druhej časti (napr. pivnice).
cossi
18.11.09,21:35
Neviem ako presne to stavebné rozdelenie bolo, ale myslím, že s tým súhlasil aj predseda.Bližšie info neviem. Tak teraz keď sme súpisne rozdelení môžme založiť nové spoločenstvo len pre náš vchod bez toho aby sme výstúpili zo starého spoločenstva??
Mária27
18.11.09,21:47
Registru treba ale oznámiť zmeny. Má ich hlásiť štatutár. Keď to neurobí starý, nahlási ich nový predseda. Nech si to potom register s nimi vybaví.
Nik vás už nemôže zastaviť. Spoločenstvo môže byť síce zriadené aj pre viac domov, vedie sa ale samostaný fond a rozhoduje sa o vlastnom dome. Spoločné sú len orgány. Ale to nemusí byť naveky.
sito
18.11.09,21:58
Neviem ako presne to stavebné rozdelenie bolo, ale myslím, že s tým súhlasil aj predseda.Bližšie info neviem. Tak teraz keď sme súpisne rozdelení môžme založiť nové spoločenstvo len pre náš vchod bez toho aby sme výstúpili zo starého spoločenstva??

Pokiaľ ste na katastri vedení každý vchod ako bytový dom, je jedná vec.

Ak mate zaregistrované SVB, to je druhá vec.Stávajúce SVB treba zrušiť a zaregistrovať dve nové SVB. Buď sa dohodnete na zrušení, alebo požiadajte súd o zrušenie súčastného SVB.

Tri orgány, Predseda, Rada vlastníkov a zhromaždenie SVB. Zmluva o SVB. A pochopenie k tomu treba.
cossi
18.11.09,22:10
No len na to zrušenie treba 2/3 hlasov.A to nemáme.Takže ostáva súd??
Mária27
19.11.09,07:30
2/3 vlastníkov musí súhlasiť so zmenou formy správy,teda zo spoločenstva na správcu alebo naopak. Tu ide však o niečo iné. Nastala zmena právnych skutočností. Na základe rozhodnutia orgánu ste sa stali bytovým domom a iný dom vám nemá čohovoriť do vašej formy správy.

Vy musíte vlastne vykonať aj zmenu v katastri a získať list vlastníctva na váš dom. Kataster vykoná túto zmenu záznamom (nebude konanie o vklad) na základe vášho návrhu a priloženej verejnej listiny (rozhodnutie orgánu) podľa § 34 a ďalších katastrálneho zákona (č. 162/1995).

Záznam
§ 34
(1) Práva k nehnuteľnostiam uvedené v § 1 ods. 1, ktoré vznikli, zmenili sa alebo zanikli zo zákona, rozhodnutím štátneho orgánu, príklopom licitátora na verejnej dražbe, vydržaním, prírastkom a spracovaním, práva k nehnuteľnostiam osvedčené notárom, ako aj práva k nehnuteľnostiam vyplývajúce z nájomných zmlúv, zo zmlúv o prevode správy majetku štátu alebo z iných skutočností svedčiacich o zverení správy majetku obce alebo správy majetku vyššieho územného celku sa do katastra zapisujú záznamom, a to na základe verejných listín a iných listín.

§ 36
(1) Správa katastra posúdi, či je predložená verejná listina alebo iná listina bez chýb v písaní alebo počítaní a bez iných zrejmých nesprávností a či obsahuje náležitosti podľa tohto zákona.
(2) Ak je verejná listina alebo iná listina spôsobilá na vykonanie záznamu, správa katastra vykoná záznam do katastra.