JaRoY
18.11.09,20:39
Chcel by som rozsirit dom, ktory by zasahoval do spolocneho dvora. V katastri nehnutelnosti je napisany sposob vyuzitia parcely ako POZEMOK , NA KTOROM JE SPOLOCNY DVOR. Da sa niektora cast toho pozemku odkupit? OD koho? Od mesta? Vo vypise z katastra nehnutelnosti je napisane : LIST VLASTNICTVA K DANEJ NEHNUTELNOSTI NEZALOZENY.
vratnik
19.11.09,05:06
Zistite na katastri (nie na internetovom portali), pravdepodobne bude existovat E parcela s LV, ale tiez nemusi existovat. Moze byt len zaznam v pozemkovej knihe, kde budu uvedeni majitelia. Najskor bude majitel sused / jeho predkovia casti spolocneho dvora.
pepa78
19.11.09,06:29
napíšte prosím podrobnosti, bez toho sa nedá úplne presne odpovedať...

1.Od koho ste kupovali nehnutelnost / vy a aj sused na spolocnom dvore /

2. na zaklade coho vznikol spolocny dvor - zmluva atd.

Az potom sa vam bude dat presnejsie odpovedat
Palusko.sk
19.11.09,10:10
Ja sa chcem tiez spytat nieco podobne. Chcel by som odkupit cast parcely ktora lezi vedla mojho pozemku, no na parcelu nie je zalozeny LV. Viem nejako zistit vsetkych pravoplatnych majitelov a od koho to odkupit? A dalsia vec co ma zaujima, ci ked chcem kupit len cast parcely, staci ze ju odkupim od casti vlastnikov ktory maju v parcele podiel alebo musia suhlasit vsetci vlastnici?
Chobot
19.11.09,10:19
Ja sa chcem tiez spytat nieco podobne. Chcel by som odkupit cast parcely ktora lezi vedla mojho pozemku, no na parcelu nie je zalozeny LV. Viem nejako zistit vsetkych pravoplatnych majitelov a od koho to odkupit? A dalsia vec co ma zaujima, ci ked chcem kupit len cast parcely, staci ze ju odkupim od casti vlastnikov ktory maju v parcele podiel alebo musia suhlasit vsetci vlastnici?

Prvú otázku ti neviem zodpovedať, ale odpoveď na druhú je, že musia súhlasiť všetci spoluvlastníci.
vratnik
19.11.09,11:00
Ak nie je zalozeny list vlastnictva, teda neexistuje list vlastnicta na parcelu typu C, E a existuje len zapis v pozemkovej knihe, tak sa da na zaklade geometrickeho planu odkupit cast parcely od vsetkych spoluvlastnikov, cim vznikne list vlastnictva a parcela typu C. Pozor, v extravilane sa na tpp a lesne pozemky vztahuje zakon c. 180 / 1995 o drobeni pozemkov, teda zvysna parcela by musela splnat podmienky tohoto zakona. Pokial parcela nema list vlastnictva, neda sa odkupit len urcity podiel.
P.S. Dufam, ze ste previerili ci existuje LV na parcely typu E. Mapu s parcelami typu E ziskate len osobne na katastri. Teda ak na portali vidite LV nezalozeny, moze na parcelu typu E existovat LV.
sarasara
19.11.09,20:52
Aj na parcely KN-E, teda typu E majú LV na katasterportáli. Ak nie je LV na danú parcelu, značí to, že vlastníci sú evidovaní v pozemkovej knihe, ktorá je vedená na Správe katastra kam patrí dané k.ú. územie. V pozemkovej knihe sú vedení vlastníci, ktorí ešte žijú, starší ľudia, ich vlastníctvo je proste stále evidované tak a nemali dôvod registrovať svoje na LV. Potom sú to vlastníci, ktorí majú dedičské konanie z niektorého obdobia a listinu nedali zapísať, majú ju doma v zásuvke. Ďalej sú to neznámi vlastníci, stáva sa, že posledný zápis je z roku napríklad 1897.
Vlastníctvo z pozemkovej knihy sa dá, ak je vlastník známy, kúpiť aj bez LV, lebo vlastníctvo v pozemkovej knihe je plnohodnotné vlastníctvo.
Ak je vlastník v pozemkovej knihe, je po ňom dedičské konanie, ktoré nie je zapísané, stačí ku kúpnej zmluve výpis z pozemkovej knihy + dedičské konanie + identifikácia parcely.
JaRoY
26.11.09,22:07
Uz som bol na katastri, zistili mi ze vlastnik je obec. Teraz ktovie ci mi to obec preda. :cool:
vratnik
27.11.09,04:31
Tak to je dorba sprava. Podajte si ziadost na obec na vysporiadanie pozemku okolo domu, tuto ziadost musia schvalit poslanci obecneho zastupitelstva. Od obce sa da kupit za relativne dobru cenu - nebude vas vydierat spoluvlastnik s najmensim podielom.