lacasa
18.11.09,21:18
Dobry den prajem, chcela by som sa spytat jednu vec. Moja dobra znama pred 12 rokmi chcela predat byt, lenze doslo k podvodu a byt bol prepisany (sfalsovane podpisy atd) a LV bol prevedeny na isteho L. Moja znama sa sudila a sud napokon vyhrala. Pan L sa ale odvolal a medzi casom byt predal dalsiemu panovi K, hoci na katastralnom urade bola pridana plomba, pretoze byt bol v sudnom pojednavani. :eek: (mimochodom teraz sa sudi s panom K)

Takze byt mal v rukach pan K a bola nan pridana tarcha, aspon tak som to pochopila ja. Bola vykonana exekucia a majitel bytu je teraz ista realitna kancelaria. Moja znama sice vsetky sudy, co podstupila v uplynulych rokoch vyhrala a caka ju posledny sud, kde to ma prakticky vsetko vyhrate, lenze teraz sa obava toho, ze nakolko je pridana tarcha, byt bude v rukach tejto realitnej spolocnosti.

Podla mna, po vyhlaseni posledneho rozsudku sa bude exekucia vztahovat len na dotycneho pana K a v ziadnom pripade nemozu siahnut na majetok mojej znamej, pretoze v obdobi, ked bol tento byt akoze exekucne vzati do vlastnictva realitnej kancelarie, moja znama mala za sebou vyhrate sudy a chyba nastala na katastralnom urade , kde aj napriek plombe vykonali prevod vlastnictva.

Prepacte, ak som sa vyjadrila velmi laicky a neodborne, dufam, ze to ma hlavu a patu...budem rada, ak mi pomozete,
Zuzana
Mária27
18.11.09,20:51
Na základe súdneho sporu bola v katastri vyznačená pri nehnuteľnosti poznámka (§ 4 a § 39 katastrálneho zákona). To znamená, že sa to mohol dozvedieť každý, kto chcel nehnuteľnosť kupovať alebo s ňou inak nakladať. Nehnuteľnosť kupoval s rizikom, že mu nebude patriť, ak spor nevyhrá predávajúci.

Keďže pánovi K. nehnuteľnosť nepatrila, nemohol s ňou ani disponovať. Podobne mala aj realitka preveriť záznamy v katastri a nerobiť právne úkony, ktoré nemôžu platiť.

Pokiaľ teda bola poznámka o prebiehajúcom súdnom konaní v katastri vyznačená pred prevodom nehnuteľnsti pánovi K. a realitke, rozsudok o určení vlastníctva bude na nich dopadať a prestavovať listinu spôsobilú záznamom privodiť právny stav, ktorý tu bol pred zmenou. Záznam znamená, že kataster o tom nebude už rozhodovať, len to zaznanmená, lebo rozhodol súd.

§ 39 katastrálneho zákona (162/1995)
(2) Správa katastra vyznačí v katastri poznámku aj o tom, že hodnovernosť údajov katastra o práve k nehnuteľnosti bola spochybnená.
lacasa
19.11.09,07:08
Dakujem velmi pekne, takze to znamena, ze ak bola poznámka o prebiehajúcom súdnom konaní v katastri vyznačená pred prevodom nehnuteľnsti pánovi K. a realitke, o byt moja znama urcite nepride !?
hanelie
19.11.09,07:18
ak vyhrá aj posledný spor o vlastníctvo bytu , tak nemôže o ňho prísť, najmä z toho titulu, že realitná koncelária vedela o plombe / nemusela ale poznať podrobnosti sporu - resp podrobnosti udelenia plomby /
Mária27
19.11.09,07:43
Hovoríme o "poznámke" podľa § 38-40 katastrálneho zákona. Plomba je pri zmene práva k nehnuteľnosti podľa § 44.
hanelie
19.11.09,07:58
zdroj: net
Čo znamená vyznačená plomba na liste vlastníctva?
Pod plombou sa rozumie právny úkon správy katastra, ktorým sa vyznačuje zmena práva k nehnuteľnosti alebo začatie katastrálneho konania o oprave chyby alebo začatí konania o proteste prokurátora na liste vlastníctva, pozemkovej knihe alebo železničnej knihe.
Problematikou tohto právneho úkonu sa zaoberá zákon číslo 162/1995 Z.z. O katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných prv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov a vyhl. Číslo 79/1996 Z.z. V znení neskorších predpisov, ktorou sa vykonáva katastrálny zákon. Podľa uvedených právnych predpisov sa listy vlastníctva plombujú v deň doručenia zmluvy, verejnej listiny alebo inej listiny alebo v deň začatia konania o oprave chyby v katastrálnom operáte, alebo v deň doručenia protestu prokurátora, najneskôr však nasledujúci pracovný deň. Ak sú na liste vlastníctva zapísané viaceré nehnuteľnosti, plomba sa vyznačí v časti A (majetková podstata) listu vlastníctva a to pod nehnuteľnosť, ktorej sa týka. Ak sa plomba týka len niektorého spoluvlastníckeho podielu, ktoré sú zapísané v časti B (vlastníci) listu vlastníctva, zapíše sa pod tento spoluvlastnícky podiel. Správa katastra túto plombu zruší vykonaním vkladu alebo záznamu, alebo právoplatným rozhodnutím o zamietnutí vkladu alebo záznamu, alebo právoplatným. Alebo právoplatným rozhodnutí o oprave chyby v katastrálnom operáte. Správa katastra podľa § 69 odsek 2 zákona čísko 162/1995 Z.z. V znení neskorších predpisov nevyhotoví potvrdený výpis alebo kópiu z listu vlastníctva k nehnuteľnosti, na ktorej je vyznačená plomb. Výpis alebo kópiu z listu vlastníctva s označením, že na liste vlastníctva je plomba o zmene práva nehnuteľnosti správa katastra vydá vlastníkovi alebo inej oprávnenej osobe alebo osobe oprávnenej podľa osobitného predpisu (napríklad zákon číslo 511/1992 Zb. O správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, zákon číslo 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch exekučnej činnosti v znení neskorších predpisov a podobne.
Mária27
19.11.09,08:59
O plombe je to správne. Dáva sa vždy pri začatí konania na katastri a končí pri skončení konania. Zvyčajne to netrvá dlho.

Pri poznámke kataster nekoná, iba ju zapíše. Vtedy koná iný orgán, poznámka o tom informuje. Napr. súdne konanie o vlastníctve trvá roky.

Ide o to, aby sa zadávateľka zle nevyjadrovala. Nechcela som kopírovať zákon, napísala som len paragrafy. Ale - nech sa páči:

Poznámka
§ 38
Poznámka vyjadruje skutočnosti, ktoré obmedzujú oprávnenie vlastníka nakladať s nehnuteľnosťou, alebo informuje o nehnuteľnosti alebo o práve k nehnuteľnosti.
§ 39
(1) Na základe oznámenia súdu alebo iného štátneho orgánu, alebo na návrh iného oprávneného podľa osobitných predpisov 10b) správa katastra zapíše do katastra najmä poznámku o začatí konania o súdnom výkone rozhodnutia predajom nehnuteľnosti, o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti, o vyhlásení konkurzu proti vlastníkovi nehnuteľnosti, o začatí vyvlastňovacieho konania a o predbežnom opatrení, ktorým sa zakazuje nakladať s nehnuteľnosťou.
(2) Správa katastra vyznačí v katastri poznámku aj o tom, že hodnovernosť údajov katastra o práve k nehnuteľnosti bola spochybnená.
(3) Správa katastra zruší poznámku bez návrhu alebo na návrh toho, kto podal návrh na jej zápis, ak sa preukáže, že pominuli dôvody jej zápisu.
§ 40
Na zápis poznámky sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní. 7)
--------------------------------------------------------------
7) Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok).


§ 44
Plomba o zmene práva k nehnuteľnosti
(1) Správa katastra najneskôr v pracovný deň nasledujúci po dni, keď jej bola doručená zmluva, verejná listina alebo iná listina na zápis vkladom alebo záznamom, alebo ak sa začalo katastrálne konanie o oprave chyby v katastrálnom operáte alebo konanie o proteste prokurátora, vyznačí plombu o zmene práva k nehnuteľnosti alebo o začatí katastrálneho konania o oprave chyby alebo o začatí konania o proteste prokurátora na liste vlastníctva alebo v pozemkovej knihe, alebo v železničnej knihe; túto plombu zruší vykonaním vkladu alebo záznamu, alebo právoplatným rozhodnutím o zamietnutí návrhu na vklad, alebo právoplatným rozhodnutím o zastavení konania, alebo právoplatným rozhodnutím o oprave chyby v katastrálnom operáte.
(2) Plomba sa vyznačí (odsek 1) v poradí, v akom sa správe katastra doručili návrhy na zápis do katastra.
lacasa
19.11.09,09:09
Dakujem Vam vsetkym za odpovede, dnes osm sa rozpravala s mojou znamou a povedala mi, ze tu realitnu kancelariu vlastnil pan K, pomylila som sa, ked som napisala, ze ju predal realitnej kancelarie.
Dalsia vec, prvy pravoplatny rozsudok mala moja znama este pred tym, ako pal L(prvy "akoze majitel") predal byt panu K(majitelovi real.kanc) , takze to, ze na byte je tarcha koli panovi K ju nijako neovplyvni.
Ako to prebieha takychto pripadoch? po vydani konecneho verdiktu pani sudkyne bude, ci nebude mat moja znama problemy s exekutorskym uradom?
dakujem este raz vsetkym za odpovede
Mária27
19.11.09,10:12
Právoplatný rozsudok zaväzuje všetky orgány a účastníkov konania.
Predpokladám, že pán L predal byt pávovi K skôr, ako sa na základe právoplatného rozsudku stihol zmeniť zápis v katastri. Čiže pán L konal protizákonne, lebo nemohol previesť viac práv ako mal. Prečo však nebol záznam o rozsudku v katastri? Dovolal sa proti rozsudku a najvyšší súd odložil vykonateľnosť?

Právoplatný rozsudok by nebol záväzný pre pána Ka pre exekútora, keby nebola v katastri poznámka o prebiehajúcom súdnom konaní pri vlastníctva pána L.