zlatko7979
18.11.09,21:32
Zdravím, chcel by som sa spýtať. Ak si chcem do firmy vložiť DHIM ako napr. vrtačku, brúsku, frézu a pod. čiže menšie stroje. Ako to mám urobiť? To sa aj nejako dáva do účtovníctva? Chcem si dávať do nákladov náhradné súčiastky a napr. vrtáky, brúsne pásy atď. Tie stroje nie su nové. Ako ich mám zaradiť? ďakujem.
rotarista
20.11.09,14:37
Zdravím, chcel by som sa spýtať. Ak si chcem do firmy vložiť DHIM ako napr. vrtačku, brúsku, frézu a pod. čiže menšie stroje. Ako to mám urobiť? To sa aj nejako dáva do účtovníctva? Chcem si dávať do nákladov náhradné súčiastky a napr. vrtáky, brúsne pásy atď. Tie stroje nie su nové. Ako ich mám zaradiť? ďakujem.

HIM normálne zaradiť (môžu byť zaradené aj s (čiastočnou) nulovou zostatkovou hodnotou).
DHIM (a pod) by si musel odkúpiť, aby si ich mohol "účtovne" použiť - ako DHIM, alebo spotrebný materiál.
zlatko7979
20.11.09,21:22
Ak som to dobre pochopil tak ten DHIM ako vrtačky, brusky a pod. má firma odkúpiť a cenu má dať podľa čoho aby neboli problémy? Díky
Lianka
21.11.09,12:31
Podnikatelom je pravnicka osoba alebo SZCO?
zlatko7979
21.11.09,19:59
právnická osoba - s. r. o.
Lianka
22.11.09,08:28
Najlepsie obstarat a zaradit do firmy na zaklade kupnej zmluvy. Ak sro kupuje o zavislej osoby (spolocnika, konatela, zamestnanca) mala by mat znalecky posudok - odporucam stanovit cenu ako cenu obvyklu vzhladom na opotrebenie a pod.
Kristina27
23.11.09,06:17
Podľa §52g ZDP môžem preradiť majetok s OC do 1700 eur z dlhodobého do krátkodobého majetku, čiže do nákladov.
Môžem to urobiť cez ID 31.12.2009 tak, že v ZC odpisovaného majetku /OC bola 1006 eur, majetok bol obstaraný v r. 2006 a odpisoval sa rovnomerne/ zaúčtujem tento majetok-PC 501 / 082 ???

Ďakujeme za /po/radu!
zlatko7979
23.11.09,19:00
Ďakujem, za odpovede. Ale to by bola dosť veľká pálka za znalecké posudky, za brúsky, vŕtačky a pod. Sú to len malé stroje cca asi do 6000,- Sk ked beriem starú menu. Lebo to bolo kupované ešte keď firma neexistovala. Tak práve neviem, čo mám robiť. Bolo by možné aby som si to kúpil - som konateľ čiže aj spoločník - od seba Kúpnou zmluvou za symbockú cenu napr. 1,00€. Nemám záujem o väčšie náklady, iba chcem aby som si mohol uplatnovať na stroje náhradné diele ako brúsny papier, ´vrtáky a pod. Tak ako by ste to urobili vy? díky ste super - keby som Vás nemal tak neviem, neviem :eek::mee:.
sybila3
26.03.12,10:38
sro stavia halu všetok materiál na výstavbu účtujem zatiaľ na 042 ale chcela by som sa opýtať či aj palivo pelety drevené, ktoré sa dávajú do kotla na vykurovanie haly idú na 042 alebo môžem účtovať 501? dík
dufulus
05.04.12,07:17
čaute poraďáci, chcel by som vás poprosiť keby ste mi vysvetlili kde by som našiel klasifikáciu produkcie podľa štatistického úradu, aby som vedel zaradiť majetok do odpisových skupín, pretože našiel som tam hocaké rozdelenia ale ani jedno mi nesedí podľa čísiel z prílohy zákona o dani z príjmov...potrebujem nájsť určité stroje v akých sú skupinách presne podľa toho kódu produkcie

Ďakujem
avalik
05.04.12,07:25
čaute poraďáci, chcel by som vás poprosiť keby ste mi vysvetlili kde by som našiel klasifikáciu produkcie podľa štatistického úradu, aby som vedel zaradiť majetok do odpisových skupín, pretože našiel som tam hocaké rozdelenia ale ani jedno mi nesedí podľa čísiel z prílohy zákona o dani z príjmov...potrebujem nájsť určité stroje v akých sú skupinách presne podľa toho kódu produkcie

Ďakujem

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=1924
Adiks
05.04.12,10:31
čaute poraďáci, chcel by som vás poprosiť keby ste mi vysvetlili kde by som našiel klasifikáciu produkcie podľa štatistického úradu, aby som vedel zaradiť majetok do odpisových skupín, pretože našiel som tam hocaké rozdelenia ale ani jedno mi nesedí podľa čísiel z prílohy zákona o dani z príjmov...potrebujem nájsť určité stroje v akých sú skupinách presne podľa toho kódu produkcie

Ďakujem
Ak v prílohe č.1 k zákonu o dani z príjmov je pri položke hmotného majetku uvedené KP, na stránke portal.statistics.sk si nájdi Štatistickú klasifikáciu produktov podľa činností, verziu 2008, ak je tam uvedené KS, tak si nájdi Klasifikáciu stavieb, verziu 2010.