km30
19.11.09,04:31
Moji známi si vzali deti z detského domova. Žijú oddelene a budú sa rozvádzať. Nevedia či im deti nechajú alebo zoberú. Vedel by mi niekto pomôcť? Ďakujem
zdenka131
19.11.09,04:05
FORMY NÁHRADNEJ RODINNEJ STAROSTLIVOSTI (NRS):
Dieťa z detského domova si môžu rodičia:




osvojiť (adopcia)
vziať do pestúnskej starostlivosti
vziať do náhradnej osobnej starostlivosti

Osvojenie môže byť – okrem nezrušiteľného osvojenia, súdom zrušené (za dôležitý dôvod sa dá považovať napr. trestná činnosť osvojiteľa či osvojenca, vážny zdravotný stav a pod.). V tomto prípade prichádza k obnoveniu pôvodných rodinných väzieb osvojenca a jeho biologických rodičov.
Pestúnska starostlivosť zaniká:
a) dosiahnutím plnoletosti dieťaťa,
b) smrťou maloletého dieťaťa,
c) smrťou pestúna,
d) umiestnením maloletého dieťaťa do ochrannej výchovy alebo nástupom do výkonu trestu odňatia slobody,
e) právoplatným rozhodnutím súdu o zrušení pestúnskej starostlivosti,
f) rozvodom manželov, ktorým bolo maloleté dieťa zverené do spoločnej pestúnskej starostlivosti
bobiku
19.11.09,08:28
Dôležité je či ich majú v pestúnskej, náhradnej starostlivosti, alebo či si ich osvojili. Ako bolo už u zdenky131 hore uvedené pri pestúnskej by mali problém.
Ale pri adopcií sa postupuje ako u každého iného manželského páru pri rozvode. Čiže určite by im nik deti nezobral a riešilo by sa to určením komu budú deti zverené po rozvode manželstva do starostlivosti, výživné a tak.
km30
20.11.09,11:29
Majú ich iba v pestúnskej starostlivosti. Takže to znamená, že o nich príde.
katarina.j
20.11.09,11:43
no škoda /hlavne pre tie deti/, ale pôjdu spät do domova, lebo rozvodom manzelov zanika aj pestunska starostlivost,kedze im bolo zverene do spolocnej starostlivosti.zial, este nase zakony nie su na take konkretne situacie vytvorene a potom pykaju deti.
km30
20.11.09,20:20
Nechcem byť zlá, ale tým deťom tam bude lepšie ako v tej rodine. Tam bol každý deň alkohol, bitky, hádky preto sa aj rozvádzajú.
Lianka
21.11.09,12:34
Nechcem byť zlá, ale tým deťom tam bude lepšie ako v tej rodine. Tam bol každý deň alkohol, bitky, hádky preto sa aj rozvádzajú.

Rodiny, ktore maju deti v prestunskej starostlivosti, kontroluje pravidelne "socialka". Je zaujimave, ze deti su stale v takomto nevhodnom prostredi, ako pises.
km30
21.11.09,13:14
Vždy vedeli, kedy má prísť kontrola tak sa hrali na perfektnú milujúcu rodinku. Poznám ich už dlhšie, tak viem ako to u nich chodí. Nechcela som sa do toho miešať, ale keď občas dostalo aj jedno z detí tak som im pohrozila, že to nahlásim,jej manžel sa od nich odsťahoval, tak s tým asi prestali.
katarina.j
21.11.09,15:18
Vždy vedeli, kedy má prísť kontrola tak sa hrali na perfektnú milujúcu rodinku. Poznám ich už dlhšie, tak viem ako to u nich chodí. Nechcela som sa do toho miešať, ale keď občas dostalo aj jedno z detí tak som im pohrozila, že to nahlásim,jej manžel sa od nich odsťahoval, tak s tým asi prestali.
tak to su tie deti chudatka. to by som nenazvala rodinny zivot. ale aj ludia zo socialky si mali preverit psychiku deti,tak by zistili hadam nieco,nie? ved kazde dieta /a to aj bez natlaku/ napokon povie pravdu.
km30
22.11.09,04:20
Tu u nás sa nerobia kto-vie aké opatrenia, dieťa dajú hocikomu a hlavne tých tmavších. Ona má obidve také. Staršie dievča má 3 roky a mladší chlapec má 3 mesiace. Oni toho veľa nenahovoria.
Lianka
22.11.09,08:34
To su veru malicke deti a zrejme v rodine ani dlho nie su. Nechcem hodnotit, ale ak deti davaju do hocijakych rodin, tak potom nerozumiem tomuto systemu.

Mam skusenost s pripravou na adopciu / pestunstvo a tam si zaujemcu poprezvrtaju so vsetkych stran a az ked su si isti, daju odporucanie - zrejme zalezi aj od regionu, ako hovoris, aj od organizacie, ktora pripravu vyykonava, ako zodpovedne sa k tomu stavia.
km30
22.11.09,09:28
Dievča je tam asi mesiac a chlapec tak týždeň. Ona si ich brala kôli peniazom, lebo keď som sa s ňou stretla tak sa tešila, že všetky peniaze čo na nich minula jej sociálka vráti. To nie je podľa mňa normálne. Aj ona bola na trojmesačnom kurze, ale za taký krátky čas sa človek nenaučí postarať o dieťa. Ja mám jedno ročné a trvalo nám kým sme sa všetko naučili a ona to chce zvládnuť po takom krátkom školení.
ludmilla
22.11.09,09:35
[QUOTE=km30;1215296]Dievča je tam asi mesiac a chlapec tak týždeň. Ona si ich brala kôli peniazom, lebo keď som sa s ňou stretla tak sa tešila, že všetky peniaze čo na nich minula jej sociálka vráti.QUOTE]

mimotemy Normálne ma striasla zima. Ako môžu dostať takí ľudia deti do výchovy? Manipulovať s detskými dušičkami na úkor zlepšenia si finančnej situácie, mne to pripadá až trestné.
km30
22.11.09,11:42
Tak s týmto úplne súhlasím, ale nemôžem nič urobiť. Neprajem jej nič zlé, ale už nech je po rozvode, aby sa deti mali lepšie. Dievčatko je tam aj tak dočasne, lebo čaká na súd, komu ju prisúdia matke alebo otcovi, takže pri rodičovi jej bude určite lepšie.