Sojka 007
19.11.09,07:09
Ahojte. Na konci roka budeme konsolidovať. Má už niekto z vás predstavu čo všetko to obnáša pre rozpočtové organizácie zriadené obcou?Idem na školenie v decembri, ale rada by som sa k tomu dozvedela niečo aj teraz. Nech som v obraze.
kunkelovaa
19.11.09,06:37
Tiež som na konsolidáciu veľmi zvedavá. Mám za sebou nejaké to školenie, ale priznávam, že veľa si z toho nepamätám a hlavne, v praxi to bude vyzerať úplne inak. Navyše ma trochu doplietol audítor, do správy nám dal, že v decembri pri účtovaní rezerv na nevyčerpané dovolenky pri PK mám účtovať bez zúčtovania do výnosov práve kvôli konsolidácii. Rovnako aj nevyfaktúrované dodávky. Som z toho trochu zmätená, budem rada, ak k tomuto rozbehneme výmenu názorov.
susann2
19.11.09,07:08
Obrazne povedané sa ešte asi nasmejeme. Všetky prípady o ktorých účtuje zriaďovateľ aj RO, musia sadnúť. Odsúhlasiť transfery poskytnuté zriaďovateľom RO nemal by robiť nikomu problém, my si to odsúhlasujeme každý štvrťrok pred odovzdaním výkazov. Koncom roka sa nesmie zabudnúť urobiť predpis odvodu zostatkov na účte, lebo by sme sa neskonsolidovali. Ja mám napr. problém, na ktorý upozornila auditorka na obci. Na založenie príjmového účtu som musela previeť 500,- Sk z bežného účtu. Tieto tam mám stále blokované bankou, s ktorými nesmiem hýbať, neurobila som predpis odvodu zriaďovateľovi, lebo to nie sú príjmy a audítorka povedala, že sa neskonsolidujeme. Takže mám problém ako to vyriešiť. Takisto im zasielam odpisy z majetku zaobstaraného z kapitálových prostriedkov zo ŠR, lebo aj zriaďovateľ o tom účtuje. Zriaďovateľ urobí jednu uzávierku spoločnú za všetky organizácie, s ktorými sa bude konsolidovať. Vznikne jedna súvaha, z nej vypadne všetko čo má, použijem slovo "lícovať", medzi zriaďovateľom a RO alebo inou organizáciou s ktorou sa bude konsolidovať.
Sojka 007
19.11.09,07:27
Zaujíma ma aj či neviete ako to bude s odovzdávaním uzávierok na DÚ. Ekonómka obce odovzdá len tú spoločnú? Alebo tam pôjde aj moja uzávierka tak ako na štvrťroka?
susann2
19.11.09,07:30
Zaujíma ma aj či neviete ako to bude s odovzdávaním uzávierok na DÚ. Ekonómka obce odovzdá len tú spoločnú? Alebo tam pôjde aj moja uzávierka tak ako na štvrťroka?
Za tento rok ešte nie a na budúci rok ktovie..
kunkelovaa
19.11.09,08:03
Ja mám napr. problém, na ktorý upozornila auditorka na obci. Na založenie príjmového účtu som musela previeť 500,- Sk z bežného účtu. Tieto tam mám stále blokované bankou, s ktorými nesmiem hýbať, neurobila som predpis odvodu zriaďovateľovi, lebo to nie sú príjmy a audítorka povedala, že sa neskonsolidujeme. Takže mám problém ako to vyriešiť. .

Takýto problém mám aj ja, na účte školskej jedálne a na depozitnom účte. Akurát, že sa to urobilo ešte kedysi dávno, zrejme moja predchodkyňa a nijako sa o tom neúčtuje, sú tam a hotovo. Tiež som to riešila s audítorom (ja som navrhovala doúčtovať to ako záväzok na 325 a u zriaďovateľa na pohľadávku na 315, vznikal by tu HV), a on mi povedal nech to nechám tak, ako to je. Neviem, či to skonsolidujeme.
Sojka 007
20.11.09,06:04
Podľa mňa tá konsolidácia bude len naoko. Neverím, že sa to podarí bez véééééééééééééééééééééééé éľkých problémov. Už sa teším nato ako budem prešlapovať na daňovom úrade a tŕpnuť čo mi tam objavia. Ja som si všetky chyby už opravila ,ale ktovie čo všetko môže ešte vyskočiť? Spolieham sa na to, že som prežila doteraz , prežijem aj po novom roku.Ako ste na tom s inventarizáciou? Darí sa vám? Ja som ešte nestihla ani spracovať všetky návrhy na vyradenie majetku, nie to ešte inventarizovať.Je toho strašne veľa čo teraz treba robiť.
Anežob
21.04.10,08:14
Konsolidačný balík je už prilepený na internete. www.finance.gov.sk - štátne výkazníctvo - metodická podpora.

Sú tam zverejnené hárky, ktoré asi treba vypľňať. Len ako na to ?
Ja konkrétne by som potrebovala vedieť, s ktorými hárkami má pracovať dcérska ogranizácia. Ja som PO zriadená obcou.
susann2
21.04.10,09:00
Konsolidačný balík je už prilepený na internete. www.finance.gov.sk - štátne výkazníctvo - metodická podpora.

Sú tam zverejnené hárky, ktoré asi treba vypľňať. Len ako na to ?
Ja konkrétne by som potrebovala vedieť, s ktorými hárkami má pracovať dcérska ogranizácia. Ja som PO zriadená obcou.
Konsolidáciu budú robiť obce a od RO, PO a iných organizácii nimi zriadených, si budú musieť vyžiadať potrebné podklady. Ako to urobia bude na nich. Školitelia im dávajú odporúčania, aby si vytvorili zoznam-tabulku, kde organizácie doplnia sumy účtov vzájomných vzťahov, ktoré oni potom spracujú/vylúčia/ a sumárom všetkých ostatných údajov vznikne konsolidovaná uzávierka. Ešte stále prebiehajú k tomu školenia, takže vyčkaj, čo bude po tebe zriaďovateľ požadovať.
adi11
21.04.10,11:17
Konsolidačný balík je už prilepený na internete. www.finance.gov.sk (http://www.finance.gov.sk) - štátne výkazníctvo - metodická podpora.

Sú tam zverejnené hárky, ktoré asi treba vypľňať. Len ako na to ?
Ja konkrétne by som potrebovala vedieť, s ktorými hárkami má pracovať dcérska ogranizácia. Ja som PO zriadená obcou.

Tých hárkov je strašne veľa, myslím vyše 70.
Iné neostáva, len to všetko prelúskať, vpísať svoje IČO a podopisovať údaje zo súvahy.
Mali by ste absolvovať školenie predtým.
Anežob
21.04.10,11:50
Ďakujem za reakcie.

Súvahu a výsledovku som už vpísala. Neviem či údaje majú byť v celých eurách, alebo na dve desatinné miesta. Vypisuje mi rôzne chyby.
susann2
21.04.10,17:13
Ďakujem za reakcie.

Súvahu a výsledovku som už vpísala. Neviem či údaje majú byť v celých eurách, alebo na dve desatinné miesta. Vypisuje mi rôzne chyby.
Kam sa ponáhlaš ? Vieš isto, že to bude zriadovateľ v takejto podobe od teba chcieť ? Ja predpokladám, že príliš veľa toho ručne nebudem vypisovať. Neviem v akom programe pracuješ, ale IVES sa na konsolidovanú uzávierku pripravuje, na otázku "ako", takto odpovedali v diskusných skupinách:

Program pre konsolidaciu, ktory pripravujeme sluzi pre obce a mesta. Zabezpecuje nasledovne cinnosti - nahratie vsetkych individualnych zavierok konsolidovaneho celku (zo suborov pre program AZUV), ich scitanie, moznost vylucit vzajomne vztahy bud v prostredi excellu alebo uctovne, vytvorenie vykazov konsolidovanej rocnej uzavierky a ich export pre program AZUV.
Anežob
21.04.10,17:46
Pracujem v programe URBIS. Metodik DÚ spomínal, že konsolidácia sa bude spracúvať prostredníctvom AZUV-u, ale podľa jeho informácií to ešte nie je pripravené pre prvú konsolidáciu. Zriaďovateľ stále nedáva nič, tak mi ostáva aby som sa obrátila na tvorcu nášho programu. Ak mi ostane popri ostatných povinnostiach troch času budem vpisovať údaje do hárkov, ktoré poskytlo MF SR, aspoň pre aké také zorientovanie to asi nebude zbytočné.
Anežob
22.04.10,05:51
susann2 má pravdu, netreba sa ponáhľať. Teraz som bola na stránke MF SR a konsolidačný balík je opäť odstránený.
LydaLyda
15.05.10,15:48
Má niekto pomôcku na vypísanie Poznámok ku konsolidácii? Čo všetko budú tieto Poznámky obsahovať? Zatiaľ som na internete nikde nič k Poznámkam nenašla. Ďakujem za odpoveď.
eva7
17.05.10,10:58
Ja som RO, takže poznámky nerobím, ale súčasťou balíka sú v záložkách 20.1, 20.2 a 20.3 pre poznámky vytvorené nejaké tabuľky, tak si myslím, že sa vyplní len to, čo je tam predvolené. Pre tých, ktorí to ešte nemajú stiahnuté: je to na www.finance.gov.sk v časti štatistické výkazníctvo - projekt zavedenia jednotného výkazníctva... - metodická podpora... a úplne na spodku je ku stiahnutiu konsolidačný balík.
susann2
24.05.10,04:12
Má niekto pomôcku na vypísanie Poznámok ku konsolidácii? Čo všetko budú tieto Poznámky obsahovať? Zatiaľ som na internete nikde nič k Poznámkam nenašla. Ďakujem za odpoveď.
Takáto pomôcka s vysvetlivkami je uverejnená v časopise "Účtovníctvo ROPO a obcí " v 4/2010.
MMB
24.05.10,09:11
Ja som PO. začala som vypĺňať konsolidačný balík, ale stále my tam vyhlasuje chyby v kontrole na súvahu. Vôbec neviem čo s tým. Riešil to už niekto?
susann2
24.05.10,09:24
Ja som PO. začala som vypĺňať konsolidačný balík, ale stále my tam vyhlasuje chyby v kontrole na súvahu. Vôbec neviem čo s tým. Riešil to už niekto?
Musia byť vyplnené všetky tabuľky, inak bude stále hlásiť chyby v súvahe.
MMB
25.05.10,08:23
Ďakujem, už pomaly postupujem a mení sa mi to na "správne". Má to logiku.
timejka200
25.05.10,08:27
prosím Vás vie mi neikto poradiť ohladom konsolidácie my sme RO zdriadovateľ KŠU. Vyplnila som súvahu a výsledovku podľa koncoročnej za rok 2009 a stále mi tam vypisuje chyby a čísla červenými nechápem prečo ostatné všetko ukazuje zelené že správne iba a súvahu atíva aj pasíva mi stále ukazuje ze chyba..nevie niekto poradiť že čo to môže byť,
susann2
25.05.10,11:04
prosím Vás vie mi neikto poradiť ohladom konsolidácie my sme RO zdriadovateľ KŠU. Vyplnila som súvahu a výsledovku podľa koncoročnej za rok 2009 a stále mi tam vypisuje chyby a čísla červenými nechápem prečo ostatné všetko ukazuje zelené že správne iba a súvahu atíva aj pasíva mi stále ukazuje ze chyba..nevie niekto poradiť že čo to môže byť,
Po vyplnení súvahy a výsledovky si prejdi všetky následné tabuľky, ak budú do nich všetky potrebné údaje rozpísané správne, budú sa zelenieť a potom aj súvaha a výsledovka bude zelená. V úvodnej tabulke sa musí zase všetko po správnom vyplnení modrať, pri každej vyplňanej tabulke. Pozri pri ktorej tabulke máš červený nápis a skús podľa nej konkretizovať chybu. Aj úvodná tabulka musí byť celá vyplnená a takisto i druhá-konsolidovaný celok.
timejka200
28.05.10,16:46
čiže musím vyplniť najrp súvahu výsledovku a tie čísla ktoré mi svietia v tom sivom ráme tak musím este podoplnat do ostatných ..hárkov ...kde mi píše chybu to znamená ze to má nejaký suvas so súvahou ale. VZaS?
susann2
29.05.10,16:41
čiže musím vyplniť najrp súvahu výsledovku a tie čísla ktoré mi svietia v tom sivom ráme tak musím este podoplnat do ostatných ..hárkov ...kde mi píše chybu to znamená ze to má nejaký suvas so súvahou ale. VZaS?
Všetky tabulky, ktoré majú v šedom poli červené číslo, majú súvis so súvahou alebo VZaS a treba rozpísať do ružových polí nad tým číslom. Ja som použíla aj poznámky, pretože niekde treba rozpísať PS, prírastky a aj úbytky na účtoch. Po nastavení sa na to červené číslo je vidieť vzorec, podľa ktorého sa ľahko zistí z ktorého riadka, ktorej tabulky súvahy alebo výsledovky sa tá suma vzala. Len pri rozpisovaní účtov 342 a 355 v tabulkách 15.1 a 15.3, stav účtov k 31.12.2009 , nie je nad tým číslom ružové pole, ale údaje naväzujú na tabulku 9, tam ich treba rozpísať.
judita1971
02.06.10,11:36
Všetky tabulky, ktoré majú v šedom poli červené číslo, majú súvis so súvahou alebo VZaS a treba rozpísať do ružových polí nad tým číslom. Ja som použíla aj poznámky, pretože niekde treba rozpísať PS, prírastky a aj úbytky na účtoch. Po nastavení sa na to červené číslo je vidieť vzorec, podľa ktorého sa ľahko zistí z ktorého riadka, ktorej tabulky súvahy alebo výsledovky sa tá suma vzala. Len pri rozpisovaní účtov 342 a 355 v tabulkách 15.1 a 15.3, stav účtov k 31.12.2009 , nie je nad tým číslom ružové pole, ale údaje naväzujú na tabulku 9, tam ich treba rozpísať.


Mne tiež pri mnohých veciach pomáhajú poznámky
Sojka 007
03.06.10,06:46
Ahojte.
Potrebujem poradiť . Ku konsolidácii budem vypĺňať pre obec tieto súbory. Obec si ich automaticky spracuje. Chcem sa opýtať či niekto z vás vie, čo budem zadávať do tretej tabuľky- účtovné prípady.Veľmi by ste mi pomohli. Ďakujem.
stehlo
10.06.10,07:21
Zdravim, ma niekto na stiahnutie Poznamky ku konsolidovanej uctovnej uzavierke?, mam na mysli tabulky.
Sojka 007
17.06.10,04:16
Ahojte.
Potrebujem poradiť . Ku konsolidácii budem vypĺňať pre obec tieto súbory. Obec si ich automaticky spracuje. Chcem sa opýtať či niekto z vás vie, čo budem zadávať do tretej tabuľky- účtovné prípady.Veľmi by ste mi pomohli. Ďakujem.
Nevie nikto čo znamenajú tie účtovné prípady konsolidovanej a konsolidujúcej jednotky? Prosííííím.Dúfam , že tam netreba nahádzať všetky vzájomné transakcie, bolo ich veľa a čas tlačí.
susann2
17.06.10,04:36
Nevie nikto čo znamenajú tie účtovné prípady konsolidovanej a konsolidujúcej jednotky? Prosííííím.Dúfam , že tam netreba nahádzať všetky vzájomné transakcie, bolo ich veľa a čas tlačí.
Ak povedal zriaďovateľ "A" poslal takú tabulku, mal by povedať aj "B", čo do nej chce. My ostatní sa môžeme len domnievať, čo tam má byť. Ja osobne si nemyslím, že by sa mali vzájomné transakcie rozpisovať po položkách, ale uviesť ich len sumárne jednou sumou za každý účet zvlásť.
gabca888
17.06.10,07:17
Nevie nikto čo znamenajú tie účtovné prípady konsolidovanej a konsolidujúcej jednotky? Prosííííím.Dúfam , že tam netreba nahádzať všetky vzájomné transakcie, bolo ich veľa a čas tlačí.

som RO zriadená obcou a my sme si s účtovníčkou z obce spísali všetky účtovné operácie medzi nami čo sa vyskytli. napr. refakturujem im elektrickú energiu - tak aj to. úplne všetky vzájomné vzťahy. ona to tak chcela a keďže nám konsolidácia prešla na DÚ tak si myslím že vedela čo robí. ja som jej inak povypĺňala aj ten konsolid.balík. možno by to nebolo potrebné, ale som to urobila. som možno čudná, ale sa mi to aj páčilo :---

P.S. dodávam, že súhlasím so susann2 - nie položkovite som jej to vypísala ale sumár za daný účet
Sojka 007
17.06.10,08:19
Ďakujem vám obom.Veľmi ste ma potešili. To bude potom omnoho jednoduchšie uvádzať sumár.Ďakujéééééééééééééém.Ste super. Prajem pekný deň.