Sylrec
19.11.09,08:41
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Priateľ sa rozviedol v tomto roku, z manželstva mali 1 dieťa ktoré malo tento rok 2 roky platí naň výživné ktoré mu nevymeral súd ale navrhol ho sám v sume 100 eur. Jeho ex je toho času na materskej dovolenke a poberá rodičovský príspevok. Svojho ex manžela žiada o výživné na seba z dôvodu,že z tých peňazí sa nedá vyžiť. Výživné na seba žiada vo výške 150 eur.... Má nato nárok? Návrh na súd zatiľ podaný nebol lebo sa sním chce dohodnúť mimosúdne. Priateľ má na pracovnej zmluve minimálnu mzdu. Podľa môjho názoru je aj to výživné vo vyššej sume ako by mu bol vymeral súd na základe jeho príjmu. čítala som si zákon, neviem či som to pochopila správne ale nemala by byť v hmotnej núdzi aby mohla požiadať o výživné po rozvode na seba? Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Zita5
19.11.09,07:47
Má na to nárok si žiadať výživné na manželku .
Danila
19.11.09,07:47
Veruže má nárok, dokonca právny nárok, a nemusí byť v hmotnej núdzi. Na Porade je problém rozobraný aj právnikmi, nájdeš cez vyhľadávanie.
Mária27
19.11.09,07:57
Je na ňom, či sa rozhodne pre súd, ktorý by posúdil výšku príspevku, alebo sa dohodnú. Mal by s ex hovoriť a vysvetliť jej svoju situáciu.

§ 72
(1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
(2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.
veronikasad
19.11.09,08:07
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Priateľ sa rozviedol v tomto roku, z manželstva mali 1 dieťa ktoré malo tento rok 2 roky platí naň výživné ktoré mu nevymeral súd ale navrhol ho sám v sume 100 eur. Jeho ex je toho času na materskej dovolenke a poberá rodičovský príspevok. Svojho ex manžela žiada o výživné na seba z dôvodu,že z tých peňazí sa nedá vyžiť. Výživné na seba žiada vo výške 150 eur.... Má nato nárok? Návrh na súd zatiľ podaný nebol lebo sa sním chce dohodnúť mimosúdne. Priateľ má na pracovnej zmluve minimálnu mzdu. Podľa môjho názoru je aj to výživné vo vyššej sume ako by mu bol vymeral súd na základe jeho príjmu. čítala som si zákon, neviem či som to pochopila správne ale nemala by byť v hmotnej núdzi aby mohla požiadať o výživné po rozvode na seba? Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
O výživné na manželku môže požiadať do 5 rokov od rozvodu
Pozri tento názor odborníka
http://lesk.cas.sk/clanok/80156/nezamestnana-manzelka-ziada-po-rozvode-vyzivne.html

Píšeš, že na pracovnej zmluve má minimálnu mzdu. A v skutočnosti ?
bobiku
19.11.09,08:20
Podľa môjho názoru je aj to výživné vo vyššej sume ako by mu bol vymeral súd na základe jeho príjmu.

No myslím si, že je sám proti seba s tou minimálnou mzdou na prac.zmluve, asi si neuvedomuje, že mu to ovplyvňuje všetky sociálne dávky, že nebodaj by sa mu niečo stalo a mal by pracovný úraz, alebo skončil na invalidnom dôchodku. Potom by len pocítil, ako "vyhodné" je mať minimálnu mzdu na papiery.
nemyslite si, že súdy su blbé a nevedia si zistiť, že nežije len z tej sumy uvedenej na prac.zmluve. To , že platí na svoje dieťa 100 eur a navrhol takúto sumu sám, je hádam normálne, je to predsa jeho dieťa - neplatí cudziemu. A vekom dieťaťa sa samozrejme bude výživné zvyšovať.
A nečudujte sa bývalej manželke, že žiada výživné na seba, nikdy neviete a akej situácií sa sama ocitnete.
Sylrec
19.11.09,08:59
Tak v skutočnosti má pohyblivý príjem nakoľko je platený od výkonu. Samozrejme, že platí na vlastné dieťa preto sa rozhodol platiť čo najvyššiu sumu akú si mohol dovoliť.
Bobiku netvrdím, že sa čudujem nad žiadaním výživného a to nie malého,ale vyhrážať sa ex partnerovi tým, že si dcéru nebude môcť zobrať v čase ktorý určil súd ak nebude platiť na ňu výživné je trocha silná káva....
kaco11
19.11.09,09:05
Ak bude branit pristupu k dietatu,byvaly manzel ma pravo sa obratit na sud.
Zita5
19.11.09,09:43
Tak v skutočnosti má pohyblivý príjem nakoľko je platený od výkonu. Samozrejme, že platí na vlastné dieťa preto sa rozhodol platiť čo najvyššiu sumu akú si mohol dovoliť.
Bobiku netvrdím, že sa čudujem nad žiadaním výživného a to nie malého,ale vyhrážať sa ex partnerovi tým, že si dcéru nebude môcť zobrať v čase ktorý určil súd ak nebude platiť na ňu výživné je trocha silná káva....

Ženy silná káva je každý rozvod , ktorý sa prenáša najmä cez potomkov rozvedeného manželstva . Ale ruku na srdce , každá by konala tak, aby sa bránila , resp. aby niečo na čo má nárok si vydobila .

Dnes je to Váš priateľ ......ale zajtra to môžete byť Vy . Tak netreba sa tomu čudovať a skutočne v rámci možností sa treba rozumne dohodnúť , aby tým netrpeli detičky .
Sylrec
19.11.09,09:55
Ďakujem za odpovede, ja som sa chcela hlavne dozvediet to že či počas poberania rodičovského je nárok žiadať o výživné a nie tu riešiť mzdu na zmluve.
veronikasad
19.11.09,09:57
Ďakujem za odpovede, ja som sa chcela hlavne dozvediet to že či počas poberania rodičovského je nárok žiadať o výživné a nie tu riešiť mzdu na zmluve.
odpoveď máš v prísp. č. 5
Súd pri určení výšky výživné výchádza nielen z príjmu na výplatnej páske
grajana
18.02.10,12:31
A nie je ti luto toho dietatka, ktore tvoj priatel nechal v stychu? A aj jeho manzelka, ktora sa teraz musi o neho starat sama? Co keby si bola ty v jej situacii?
31Jankal
30.07.10,05:19
Dobrý den, a je to ohraničnené súdom alebo zákonmi dokedy sa platí to výživné na manželku teda ex? napr. do konca rodičovského príspevku alebo do dvoch rokov dieťaťa? Dakujem za odpovede
31Jankal
30.07.10,05:34
A ešte otázočka, všade sa píše o manželoch ale čo ked tí dvaja neboli zobratí ako sa to potom berie?
arizona
30.07.10,05:34
Dobrý den, a je to ohraničnené súdom alebo zákonmi dokedy sa platí to výživné na manželku teda ex? napr. do konca rodičovského príspevku alebo do dvoch rokov dieťaťa? Dakujem za odpovede

pozri príspevky v tejto téme vyššie...

Rozvedená manželka (manžel), ktorá nie je schopná sama sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby jej prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi. Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na obdobie 5 rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia
(javascript:void(0)) o rozvode. Súd môže výnimočne túto lehotu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto päťročnej lehoty, najmä ak ide o manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má
(javascript:void(0)) sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru. Právo
(javascript:void(0)) na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.
31Jankal
30.07.10,05:37
Rozvedená manželka môže žiadať ale čo ked neboli zobratí čo teraz má aj tak na to nárok ked majú spolu dieťa a ona je na rodičovskom príspevku?
pozri príspevky v tejto téme vyššie...

Rozvedená manželka (manžel), ktorá nie je schopná sama sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby jej prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi. Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na obdobie 5 rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia
(http://javascript:void(0))o rozvode. Súd môže výnimočne túto lehotu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto päťročnej lehoty, najmä ak ide o manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má
(http://javascript:void(0))sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru. Právo
(http://javascript:void(0))na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.
31Jankal
30.07.10,05:43
Už som našla odpoved je to zákon o rodine §74 je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dna pôrodu prispievať matke primerane atd