kucharp
19.11.09,08:45
Prosim Vas viete mi poradit ako najlepsie postupovat, pred 8 rokmi nas rodina prosila o kupu rodinneho domu s tarchou dozivotneho prava byvania babky v dannom dome, po troch rokoch sa im zacalo malit penazi,tak sa zacali vyhrazat a pytat dalsie,ohovarat, postavili na svoju stranu aj babku a snazia sa nam diktovat co mozeme,co nie.S manzelkou a synom uz nevladzeme a preto sme babkinym dceram oznamili, ze si ich nezelame v nasom dome vidiet, zial nas vobec neakceptuju a mimo nasej pritomnosti si v nasom dome robia ani nevieme co.Je smutne,ked v minulosti dom vlastnili, pritom babku nechali zit v katastrofalnych podmienkach, bez vody,zleho kurenia,unikajuceho plynu z kotla atd.Vie mi prosim Vas niekto poradit, ako najlepsie skoncovat s takymito dcerami,o babku sa starame uz len tak aby mala vsetko co potrebuje, no nejake city, to sa uz neda,jej nazory su otrhnute od reality, pretoze podla nej treba len odpustat a nechat sa zivotom ubyjat, pretoze vtedy sa vraj ukaze co je krestan.Je hrozne, ked nedokaze zvitazit ludsky rozum,normalny dohovor,ale clovek sa musi obraciat na pravo.Dakujem za kazdu reakciu.
kaco11
19.11.09,07:50
Este raz a zrozumitelne. Aky dom? Ci dom? Aka rodina? To je vasa babka? Na zaklade coho pytaju peniaze? Na zaklade coho tam chodia resp.byvaju?
arizona
19.11.09,08:01
Ak ste dom kúpili, vyplatili a ste riadnymi vlastníkmi, je to Váš majetok, takže sami rozhodujete , kto k Vám môže prísť na návštevu a kto nie.


Keď vo vašom dome má niekto právo dožitia , neznamená to automaticky, že jeho deti majú nárok na návštevy, či svojvoľné pobehovanie po dome, či pozemku.
Môžete dovoliť návštevy iba vo vašej prítomnosti, alebo ich celkom zakázať.

To, že niekoľko rokov po kúpe žiadajú viac peňazí, či nejaký doplatok, vás tiež nemusí trápiť. Myslím, že na to nemajú nárok, sú to iba plané vyhrážky.
Nedajte sa znechutiť.
Ak napriek vášmu nesúhlasu budú nevítaní návštevníci navštevovať váš dom, požiadajte o pomoc políciu a podajte trestné oznámenie.
jaruj
19.11.09,08:06
kucharp, ten tvoj clanok je pochopitelny asi len pre teba
kucharp
19.11.09,08:16
Je to zlozite na pisanie,toto je len polovica,dom vlastnim ja,povodna majitelka bola teta a pred nou moja babka, babka dom tete /jej dcere/ darovala a kedze sa ta vobec o nu a dom nestarala babka ziadala dceru predat dom vnukovi, mne.
kaco11
19.11.09,08:18
Je do toho citovo zaangazovany a preto okrem rady sa potrebuje aj vyzalovat. Staci upozornit,resp.polozit doplnujuce otazky a on nam to povie. Trpezlivost. Nie kazdy ma take pravne vedomie,aby dokazal zo seba dostat vsetky relevantne fakty.
zltalienka
19.11.09,08:40
Je babka samostatná? Dokáže sa sama o seba postarať? Ak áno, je to super.
Máte spoločné priestory - kuchyňu, obývačku, sanitu? Ak áno, je to možné rozdeliť?
Ak je babka samostatná a je možné rozdeliť priestory, rozdeľte ich, zamknite si svoje a prestaňte sa o ňu na určitý čas starať (varenie, upratovanie, nákupy a spol.) Nie je to Vaša povinnosť. Nech sa o ňu starajú jej dcéry.
Možno babka takto pochopí skôr ..... bude to však veľmi ťažké, a ohováranie sa ešte zhorší.
kucharp
19.11.09,08:52
Takze v skrate,dom vlastnim ja s manzelkou,mam nan kupnopredajnu zmluvu a aj vklad,stare 3 roky.Pre upresnenie,prvy majitel moja babka,darovala pri dedicskom konani dom dcere/mojej tete/,ktora sa o nu a dom nestarala,kedze babka ma este dve dcery a jedneho syna,ktory neprejavili o dom zaujem,ostalo to vsetko na mne,vnukovi,babka sa preto rozhodla ziadat dceru, ktorej dala dom ziadat o jeho predaj za dohodnutu sumu svojmu vnukovi,mne. Zo zaciatku bolo vsetko ok,no teraz je to uz ako som pisal. Babka je samostatna,mame spolocnu kuchynu a ona ma svoju izbu,do obyvacky a spalni nechodi,jej dcery nam poriadne ublizili,dokonca je tu rodinna choroba brat veci,poziciavat druhym ludom,pricom pre nich je to normalne a ked sa nieco pokazi, staci sa nepriznat.Ja potrebujem nejakym sposobom zistit,ci po tom vsetkom dokazem dceram,ich detom navstevovat matku,babku u nas doma,popripade co mozem urobit. PS: jedna dcera dokonca byva v nasej dedine,kde by sa mohli stretavat.
kaco11
19.11.09,08:53
Takze plati to co pisala arizona. Cudzie osoby sa v dome mozu zdrziavat len so suhlasom majitela domu /osoba-osoby na LV/ ak sa tam zdrzuju neopravnene je mozne ich vykazat aj za asistencie policie. Zakonnu povinnost starat sa o mamu maju deti. Delenie domu by som neriesila lebo by sa mohlo stat /prehanam troska/ ze z tej casti kde bude babka vznikne nieco neobyvatelne,poskodia to. Neviem,uvazujem. Skor bych si precitala bibliu a pokusila sa s babkou porozpravat v tom duchu.
kaco11
19.11.09,08:55
A co sa tyka tich veci babka ich nemoze nikomu poziciavat pokial nie su jej. Pozamykajte si izby a veci a kluc jej nedajte.
kucharp
19.11.09,09:22
Dakujem Vam vsetkym za reakcie,bake biblia zial nepomoze,ma vlastnu vieru,ktoru si vzdy spravi ako jej vyhovuje, jej nazory su totalne utrhnute od reality, pokazila zivot vsetkym dceram, ich manzelia s nou prerusili akykolvek vztah,do vsetkeho sa stara a ked nie je po jej,oduje sa a nasledne ju zacnu opat vsetci obskakovat s tym,vsak je to mama.....mna to uz ale prestalo bavit,neviem co by ste robili,ked by dala kluc o domu svojim detom,ktore k nam za nasim chrbtom chodia, su to sice mamine sestry, no s otcom to uz tak neberieme.Strasne vela veci sa zmenilo,ked zistili,ze sa nam dari,rychlo sme zrenovovali dom,babka sa ma ako kralovna a asi plati,ze vsetkeho vela skodi a preto nas po celej dedine poohovarali ako robime bake zle atd. Inak my sme sa na dedinu prestahovali z mesta a to len koli babke, dom sme na zaciatku kupit nechceli,preto sa teraz nevieme zmierit s tym,ze za dobrotu sa mame na zebrotu. A po tomto vsetkom chcem akykolvek pristup do domu babkinym dceram zamedzit.
zltalienka
19.11.09,09:30
Stále sa mi vidí vhodné stavebne oddeliť babku od Vás. Budete mať oveľa väčší pokoj od babky a jej dcér. Aj keď má to svoje riziká.
Rozhodne sa nenechajte odradiť, veď dom je Váš.
Aspoň vymeň zámok za taký bezpečnostný zámok, kde sa nový kľúč dá urobiť len so špeciálnou kartičkou k zámku. Jeden daj babke, ona kľúč bude mať, ale pre svoje dcéry ich nebude môcť dať vyrobiť.
kucharp
19.11.09,09:53
Zltalienka, zial babke nerobi problem nezmkynat dvere,stratit kluc atd., situacia je pritom uz v takom stadiu,ze pre babku by som musel postavit novy dom,jej dcery uz nedokazem ani citit,preto hladam nejake riesenie, ako im dokazem dat najavo,ze u nas nie su vitany,no musi to mat aj pravnu stranku.
Fairy
19.11.09,10:03
Rodinu si nevyberáme. Žiaľ.
Súhlasím s výmenou zámku za bezpečnostný. A rázne si s babkou a tetuškami pohovoriť. Je otázne, či máte možnosť svoje izby a ostatné priestory pred nimi zamykať. S kuchyňou to bude asi problém. Ustavičné zamykanie vo vlastnom dome je nepríjemné, ale asi si inak nepomôžete. Teda pokiaľ nechcete do toho zatiahnuť políciu. A to asi nechcete, keďže je to rodina.
A s babkou to tiež rázne ukončiť. Ak si neváži Vašu opateru, nech si varí a stará sa o seba sama. Ohováraniu, akí ste nevďační, sa však určite nevyhnete. Budete to musieť prehltnúť.
Z vlastnej skúsenosti viem, že to nemáte ľahké. Niečo podobné bolo aj u nás doma. Preto držím palce a hlavne - pevné nervy !
zltalienka
19.11.09,10:05
Právnu stránku Ti napísali Arizona a kaco11, Keď ich pár krát vyvedie z domu polícia, možno to bude pre ne dostatočný dôkaz, že naozaj nie sú vítané.
Ale, pokiaľ nebudete doma, budú tam zase a Vy nebudete vedieť kedy sú tam a kedy nie .... jedine, že by ste mali na to "špicľa" z dediny, ale ako píšeš, "tetušky" Vám už spravili "dobré meno", takže sa asi nikto nenájde.
kaco11
19.11.09,10:55
Alebo este jedna moznost dat si namontovat snimac odtlackov. Funguje to na principe otvarania dveri na odtlacky. Takze ked nebudete doma ani vy ani babka nik sa dnu nedostane. Daju sa dat do pamate 4 odtlacky a ende:) budem sarkasticka ale ked sa vam tak dari tak to nebude problem a celu dedinu nech roztrhne
zltalienka
19.11.09,10:55
Dakujem Vam vsetkym za reakcie,bake biblia zial nepomoze,ma vlastnu vieru,ktoru si vzdy spravi ako jej vyhovuje, jej nazory su totalne utrhnute od reality, pokazila zivot vsetkym dceram, ich manzelia s nou prerusili akykolvek vztah,do vsetkeho sa stara a ked nie je po jej,oduje sa a nasledne ju zacnu opat vsetci obskakovat s tym,vsak je to mama.....mna to uz ale prestalo bavit,neviem co by ste robili,ked by dala kluc o domu svojim detom,ktore k nam za nasim chrbtom chodia, su to sice mamine sestry, no s otcom to uz tak neberieme.Strasne vela veci sa zmenilo,ked zistili,ze sa nam dari,rychlo sme zrenovovali dom,babka sa ma ako kralovna a asi plati,ze vsetkeho vela skodi a preto nas po celej dedine poohovarali ako robime bake zle atd. Inak my sme sa na dedinu prestahovali z mesta a to len koli babke, dom sme na zaciatku kupit nechceli,preto sa teraz nevieme zmierit s tym,ze za dobrotu sa mame na zebrotu. A po tomto vsetkom chcem akykolvek pristup do domu babkinym dceram zamedzit.
Chcem sa spýtať, kto je v tomto problém? Babka alebo jej dcéry? Predsa, keby babka tie dcéry nevpustila do domu, nechodili by po Vašom dome, nie? A keď som si prečítala zvýraznené v Tvojom príspevku, mám pocit, že problémy s babkou budú tak či tak. Nerieš tie jej dcéry samostatne, najprv porieš problémy s babkou a to razantne. Veď možno budete v tom dome spolu bývať ešte aj 20 rokov. Určite sú nejaké právne pravidlá pre osobu, ktorá má právo dožitia vo Vašom dome, treba ich nájsť a uplatňovať, veď babka si tiež nemôže robiť, čo chce, nie je to jej dom.
buchač
19.11.09,11:09
Keď som si tak prečítal tému , chýba mi ale niečo dôležité ...

Vek babky ..

Nie je to síce až tak podstatné , ale ako vravím , ......dôležité ...
Lebo sú ľudia mladí , majúci staré názory a naopak ....mal som možnosť a aj stále mám vidieť obe kategórie ...

S vekom však prichádzajú aj choroby a tieto / poniektoré / teda vedia fest ovplyvniť myslenie a aj spôsoby života , zmenu návykov ...

Keď k tomu pridám vieru , prostredie dediny / čo si budeme nahovárať , vždy je tam iné myslenie / , dielo je dokonané ...veď , čo by ľudia povedali ...
kucharp
19.11.09,11:33
Vypada to tak, ze najlepsie to budem riesit vyvedenim policiou,problem babkinych dcer je samotna babka,absolutne neberie nase nazory,su to jej deti a basta,ja sa mam naucit odpustat a zabudat...To uz ale nejde,na dom som uz namontoval kamerovy system,takze zhruba viem co sa u nas moze diat,je to v zmysle zakona, iba vchod a dvor. Babka uz ma nieco pred 80,je cula, nikdy nic nerobila,na choru sa hra ako potrebuje a ked doma nikto nie je, vsetko jej prejde. Urcite taketo problemy mate viacery,inak tak pretvarneho cloveka ste este nevideli,pred jednym hovori tak, inym inak, staci pocut niekedy telefonaty s dcerami a az zimomriavky po chrbate chodia.
buchač
19.11.09,12:58
Vypada to tak, ze najlepsie to budem riesit vyvedenim policiou,problem babkinych dcer je samotna babka,absolutne neberie nase nazory,su to jej deti a basta,ja sa mam naucit odpustat a zabudat...To uz ale nejde,na dom som uz namontoval kamerovy system,takze zhruba viem co sa u nas moze diat,je to v zmysle zakona, iba vchod a dvor. Babka uz ma nieco pred 80,je cula, nikdy nic nerobila,na choru sa hra ako potrebuje a ked doma nikto nie je, vsetko jej prejde. Urcite taketo problemy mate viacery,inak tak pretvarneho cloveka ste este nevideli,pred jednym hovori tak, inym inak, staci pocut niekedy telefonaty s dcerami a az zimomriavky po chrbate chodia.

Niečo mi to pripomína , alebo niekoho....???:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Kua , až mi zimotriasky nabehli ....:D