misolga
02.09.05,12:54
poprosím Vás o radu: Jedinný spoločník s.r.o. je zároveň aj zamestnancom tejto s.r.o. na základe prac.zmluvy ako konateľ.Poberá mesačnú mzdu,platí preddavky na daň a odovdy zdravotné a sociálne poistenie. Ako mám postupovať pri rozdelení hospodárskeho výsledku - zisk za rok 2003,2004 z pohľadu dani z príjmov a hlavne vzniká aj povinnosť platiť odvody do poisťovní? Môže byť zisk vyplatený postupne do 31.12.2005 podľa stavu finančných prostriedkov alebo len jednorázovo ? jeho daňová povinnosť za rok 2003 bude vysporiadaná v ročnom vyúčtovaní preddavkov na daň, alebo preddavok uhradí hneď pri prijatí peň.sumy?
KEJKA
04.09.05,08:56
podiel na zisku nema nič spoločné so mzdou.
Ak si rozhodne rozdeliť zisk za rok 2003, zaúčtuje 428/364
a daň 19% 428/342 a odvedie.
opravujem po diskusii - len 428/364 a spoločník si musí byť vedomý, že tento podiel zdaní vo svojom daňovom priznaní. Ja by som v tomto zmysle formulovala uznesenie VZ.

za rok 2004 sa zisk nezdaňuje, teda na základe rozhodnutia VZ sa zaúčtuje 431/364 a vyplatí sa, môže tiež postupne.
upravené po diskusii
liba2
04.09.05,13:14
podiel na zisku nema nič spoločné so mzdou.
Ak si rozhodne rozdeliť zisk za rok 2003, zaúčtuje 428/364
a daň 19% 428/342 a odvedie.
účet 364 môže postupne "vyrovnávať" postupným vyplácaním. Je to zrážková daň a za jej úhradu zodpovedá sro, teda konateľ.
za rok 2004 sa zisk nezdaňuje, teda na základe rozhodnutia VZ sa zaúčtuje 431/364 a vyplatí sa, môže tiež postupne.Význam zvýraznenej vety vnímam ako predpis záväzku voči spoločníkovi pri rozdeľovaní zisku.
Mám však otázočku k druhej časti vety: na základe čoho mám povinnosť súčasne s týmto záväzkom účtovať aj záväzok na úhradu dane z príjmov?
Ja by som ho zaúčtovala až vtedy, keď sa rozhodnem podiel na zisku vyplatiť (resp. jeho časť).
KEJKA
04.09.05,15:08
na základe čoho mám povinnosť súčasne s týmto záväzkom účtovať aj záväzok na úhradu dane z príjmov?
Ja by som ho zaúčtovala až vtedy, keď sa rozhodnem podiel na zisku vyplatiť (resp. jeho časť).
ano - súhlasím, že až pri výplate. Otázka vyznela tak, že spoločník ten podiel na zisku chce mať aj vyplatený, preto som to takto zjednodušene napísala. Ale treba upresniť, že zrážková daň je splatná až pri výplate, či poukázaní podielu v prospech spoločníka. Takže ak sa spoločník rozhodne preberať podiel postupne, tak aj tá daň sa bude odvádzať postupne.
Lenže ak spoločnosť odvedie daň v predstihu, nič sa nestane, DU sa poteší, nie?
liba2
04.09.05,15:15
ano - súhlasím, že až pri výplate. Otázka vyznela tak, že spoločník ten podiel na zisku chce mať aj vyplatený, preto som to takto zjednodušene napísala. Ale treba upresniť, že zrážková daň je splatná až pri výplate, či poukázaní podielu v prospech spoločníka. Takže ak sa spoločník rozhodne preberať podiel postupne, tak aj tá daň sa bude odvádzať postupne.
Lenže ak spoločnosť odvedie daň v predstihu, nič sa nestane, DU sa poteší, nie?Teraz som si uvedomila, že v r.2004 pri výplate podielu na HV za r.2003 som dala informáciu firme daň odpočítať od sumy podielu a odviesť DÚ. No a neskôr mi príslušná správkyňa dane povedala, že sme to tak nemali urobiť, že to už nie je zrážková daň, ale prijímateľ podielu podáva daň. priznanie a daň sám odvedie.
KEJKA
04.09.05,16:00
Teraz som si uvedomila, že v r.2004 pri výplate podielu na HV za r.2003 som dala informáciu firme daň odpočítať od sumy podielu a odviesť DÚ. No a neskôr mi príslušná správkyňa dane povedala, že sme to tak nemali urobiť, že to už nie je zrážková daň, ale prijímateľ podielu podáva daň. priznanie a daň sám odvedie.milujem diskusiu.
Teraz som si uvedomila, že je to tak ako pises. Už som to aj vedela, ale som na to zabudla. Spoločník si teda musí asi sám podať daňové priznanie, kedže nemá len príjmy zo závislej činnosti.
výplata zisku neovplyvňuje odvody. Nedáva sa do rekapitulácie miezd, ide to mimo.
misolga
04.09.05,17:21
milujem diskusiu.
Teraz som si uvedomila, že je to tak ako pises. Už som to aj vedela, ale som na to zabudla. Spoločník si teda musí asi sám podať daňové priznanie, kedže nemá len príjmy zo závislej činnosti.
výplata zisku neovplyvňuje odvody. Nedáva sa do rekapitulácie miezd, ide to mimo.

-Ďakujem krásne za pomoc a ešte maličkú otázočku: v prípade že zisk za rok 2003 sa kôli daň.povinnosti rozhodne ponechať ako nerozdelený zisk min.období aká je možnosť jeho použitia v rámci s.r.o okrem úhrady straty min.období,zvýšenia zákl.imania a tvorby rezerv.fondu.Je to bežná s.r.o. venujúca sa obchodnej činnosti, kde je malé riziko straty,bez strojných zariadení,budov atď ..,je možné tento zisk na niečo " rozumné " použiť ? Ďakujem .
KEJKA
04.09.05,17:35
zisk zostane bud ako nerozdelený alebo sa vytvorí fond, ale vždy tam bude účtovne trčať - zvyšuje vlastné imanie firmy.
Nezabudlo sa na povinnú výšku rezervného fondu?
Ešte sa môže použiť na prídel do SF, ale v súčasnosti to už nie je zaujímavé....
A ešte sa môže použiť na zvýšenie základného imania.
misolga
04.09.05,18:23
zisk zostane bud ako nerozdelený alebo sa vytvorí fond, ale vždy tam bude účtovne trčať - zvyšuje vlastné imanie firmy.
Nezabudlo sa na povinnú výšku rezervného fondu?
Ešte sa môže použiť na prídel do SF, ale v súčasnosti to už nie je zaujímavé....
A ešte sa môže použiť na zvýšenie základného imania.

-Je to v poriadku ak účt.zápisom 428-zisk/427-ost.fondy, prevediem zisk na ost.fondy? V podstate by som si takto účet 428 vyčistila formou výplaty podielu na zisku /-zisk za r.2004 / a prevodom na účet 427 /-zisk r.2003/
a ďalej neskôr podľa potreby v budúcich rokoch účet 427 čerpala?
KEJKA
04.09.05,18:51
k súhlasu - malo by to byt kryté rozhodnutím spoločníka o vytvorení fondu zo zisku
liba2
04.09.05,21:24
-Ďakujem krásne za pomoc a ešte maličkú otázočku: v prípade že zisk za rok 2003 sa kôli daň.povinnosti rozhodne ponechať ako nerozdelený zisk min.období aká je možnosť jeho použitia v rámci s.r.o okrem úhrady straty min. období, zvýšenia zákl. imania a tvorby rezerv. fondu?.Je to bežná s.r.o. venujúca sa obchodnej činnosti, kde je malé riziko straty,bez strojných zariadení,budov atď ..,je možné tento zisk na niečo " rozumné " použiť ? Ďakujem .Ja by som sa pripojila k tejto vyznačenej problematike. Ja tiež neviem, na aký účel okrem tu uvedených, sa môže použiť nerozdelený zisk minulých období.
Aká situácia môže nastať, aby sme mohli tento zisk použiť ??.
Možno daktorí máte s tým skúsenosti.
Domino
05.09.05,05:59
znovu rozdeliť
liba2
05.09.05,06:15
znovu rozdeliťNo, mne to tiež tak logicky vychádza; ak niečo nie je rozdelené, môže sa rozdeliť. Lenže ešte som sa nestretla v praxi s tým, že by to niektorá firma urobila.
Tiež som o tom nečítala v žiadnej odbornej literatúre. Nerozdelený zisk "trčí" v účtovníctve presne tak ako sa uvádza tu:

Zisk zostane bud ako nerozdelený alebo sa vytvorí fond, ale vždy tam bude účtovne trčať - zvyšuje vlastné imanie firmy.Môže to byť zapríčinené napr. tým, že firmy nemajú na výplatu podielov voľné finančné prostriedky.
KEJKA
05.09.05,18:40
Môže to byť zapríčinené napr. tým, že firmy nemajú na výplatu podielov voľné finančné prostriedky.ano, môže, ale si to nechavaju na horšie časy, tiež delenie zisku považovali za duplicitné zdanenie a nechceli odviest daň.
Alebo beru uver a banky to tam chcu mat.
Alebo počítajú neskôr so zvyšovaním imania.
Ja som sa s prerozdelením zisku stretla.
liba2
05.09.05,18:56
Lida, Domino - díky za odpoveď. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
alenad
01.03.06,07:26
-Ďakujem krásne za pomoc a ešte maličkú otázočku: v prípade že zisk za rok 2003 sa kôli daň.povinnosti rozhodne ponechať ako nerozdelený zisk min.období aká je možnosť jeho použitia v rámci s.r.o okrem úhrady straty min.období,zvýšenia zákl.imania a tvorby rezerv.fondu.Je to bežná s.r.o. venujúca sa obchodnej činnosti, kde je malé riziko straty,bez strojných zariadení,budov atď ..,je možné tento zisk na niečo " rozumné " použiť ? Ďakujem .
Milí poraďáci,
ja mám od dnešného rána tiež tento problém, lebo šéfovi nedá spávať platenie dane z rozdelenia zisku za rok 2003. Po dnešnej noci sa rozhodol, že z tohto zisku chce kúpiť pozemok, či-že podľa neho zisk takto použiť a nedaniť. Ja si myslím, že tadeto cesta nevedie, ale keby predsa bola aj takáto možnosť, ako o tom účtovať?:confused: :confused: :confused:
Katija
01.03.06,09:33
Ja by som sa pripojila k tejto vyznačenej problematike. Ja tiež neviem, na aký účel okrem tu uvedených, sa môže použiť nerozdelený zisk minulých období.
Aká situácia môže nastať, aby sme mohli tento zisk použiť ??.
Možno daktorí máte s tým skúsenosti.Prevod nerozdeleného zisku za obdobia do roku 2003 na účet SF sa mi zdá dosť výhodný. Spoločníci ho aj tak nechcú vyplatiť, kôli zdaneniu a voči zamestnancom je aspoň z čoho robiť v spoločnosti slušnú sociálnu politiku. Napríklad je možné vykalkulovať cenu stravného lístka tak, že zamestnanec už nezaplatí za lístok nič, ale cena stravného lístka nad 48,95 Sk sa celá uhradí zo SF. Keď sú zdroje tak to ide. O zisk vytvorený od roku 2004 už spoločníci záujem majú, tu nehrozí, že by ostával dlho nerozdelený. Katija:):cool: