lukas033
19.11.09,11:23
Dobry den. Od 1. novembra som si dal prerusit studium (1. rocnik ing. studia). Ale zatial mi zo skoly este neprisli ziadne papiere. Vcera som tam volal, tak mi povedali, ze uz ich poslali, ze by mi mali coskoro prist. Moja otazka znie: Mozem sa ist zaevidovat na urad prace a do soc. poistovni, ked mi este neprisili zo skoly ziadne papiere (rozhodnutie) alebo mam ist az ked obdrzim papiere zo skoly? V skole mi bolo povedane, ze na urad prace sa mam ist hlasit az ked dostanem papiere zo skoly......
veronikasad
19.11.09,10:26
Dobry den. Od 1. novembra som si dal prerusit studium (1. rocnik ing. studia). Ale zatial mi zo skoly este neprisli ziadne papiere. Vcera som tam volal, tak mi povedali, ze uz ich poslali, ze by mi mali coskoro prist. Moja otazka znie: Mozem sa ist zaevidovat na urad prace a do soc. poistovni, ked mi este neprisili zo skoly ziadne papiere (rozhodnutie) alebo mam ist az ked obdrzim papiere zo skoly? V skole mi bolo povedane, ze na urad prace sa mam ist hlasit az ked dostanem papiere zo skoly......
Na ÚP ťa zaevidujú až keď budeš mať rozhodnutie, že nie si študentom denného štúdia. Nárok na dávku v nezamestnanosti ti však nevznikne, štát bude za teba platiť len zdravotné poistenia. Ak si už dosiahol vek 25 rokov, máš nárok na dávku v hmotnej núdzi.

V SP sa chceš evidovať ako dobrovolne poistená osoba ?
lukas033
19.11.09,10:36
Dakujem. Presne to som potreboval vediet. (zaevidovanie az po obdrzani rozhodnutia).
Mam este jednu otazku:
Papiere zo skoly mi este neprisli, no ja som si uz medzitym nasiel zamestnanie. Teraz v pondelok mam ist podpisat pracovnu zmluvu a od stredy uz nastupujem normalne do zamestnania. Takze je potrebne sa ist niekam zaevidovat (ci uz urad prace alebo socialna?).
Andyke
19.11.09,10:44
Netreba , potom keď dostaneš papiere nahlásiš na v zdrav.poisťovni ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a zaplatíš tých pár dní zdrav.poistenie a potom, keď sa zamestnáš sa odhlásiš (zaplatíš až keď budeš vedieť koľko dní do 8.12.)
Soc.poisťovňu nerieš.
veronikasad
19.11.09,10:46
Dakujem. Presne to som potreboval vediet. (zaevidovanie az po obdrzani rozhodnutia).
Mam este jednu otazku:
Papiere zo skoly mi este neprisli, no ja som si uz medzitym nasiel zamestnanie. Teraz v pondelok mam ist podpisat pracovnu zmluvu a od stredy uz nastupujem normalne do zamestnania. Takze je potrebne sa ist niekam zaevidovat (ci uz urad prace alebo socialna?).
UP a SP nie, treba však isť do zdr. poisťovne (s pracovnou zmluvou od zamestnávatela a s dokladom o prerušení štúdia.) Za obdobie od prerušenia štúdia do nástupu do zamestnania si budeš musieť doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel.