stanca
02.09.05,13:22
Poraďte,prosím Vás, v takejto špecifickej situácii.

Žena je na rodičovskej dovolenke. Je zamestnaná v BA na centrále firmy, ale pracuje v pobočke v ŽA. Počas jej rodičovskej dovolenky sa ruší žilinská pobočka a jej ponúknu jej výpoveď dohodou alebo nové pracovné miesto, ale v BA, čo nie je možné, pretože dieťa je ešte veľmi malé. Ako je možné v jej prípade ukončiť pracovný pomer, ak chce aby jej bolo vyplatené odstupné?
Luba2
02.09.05,11:30
Ukončiť pracovný pomer dohodou z dôvodu organizačných zmien. Vtedy jej vznikne nárok na odstupné.
stanca
02.09.05,11:35
Ľubka, poradíš mi, prosím Ťa, paragraf, na ktorý by sa mohla obrátiť známa, lebo v práci jej povedali, že pokiaľ nájde v zákone takúto možnosť, tak jej odstupné vyplatia,ale nemôžeme to nájsť.
Maňaska
02.09.05,11:42
§ 63 ZP

o odstupnom je pojednávané v § 76 ZP
Luba2
02.09.05,11:56
Pracovný pomer skončí dohodou podľa § 60 ZP z dôvodu, pre ktoré by inak bol ukončený pracovný pomer výpoveďou podľa § 63/1b.


No a v § 76, ods. 2 je napísané, že ak skončí pracovný pomer tak ako som uviedla vyššie, zamestnávateľ jej musí vyplatiť odstupné.

Nuté je, aby bolo z dohody o rozviazaní pracovného pomeru jasné, že ide o organizačnú zmenu.
stanca
02.09.05,11:59
Platí toto aj v prípade, že ona chce pokračovať v RD?
Luba2
02.09.05,12:47
Áno platí, veď ona len zákonným spôsobom skončí pracovný pomer.

A prečo nemôže počkať až na koniec rodičovskej dovolenky a potom skončiť pracovný pomer, ak jej nebudú môcť ponúknuť vhodné miesto podľa pracovnej zmluvy?
Paula
08.09.05,17:02
Pracovný pomer skončí dohodou podľa § 60 ZP z dôvodu, pre ktoré by inak bol ukončený pracovný pomer výpoveďou podľa § 63/1b.


No a v § 76, ods. 2 je napísané, že ak skončí pracovný pomer tak ako som uviedla vyššie, zamestnávateľ jej musí vyplatiť odstupné.

Nuté je, aby bolo z dohody o rozviazaní pracovného pomeru jasné, že ide o organizačnú zmenu.Priznávam, že mi robí generálny problém dať dohromady kombináciu dohody + nadbytočnosti + org.zmeny . Ospravedlňujem sa vopred všetkým životaschopným mamičkám na MD, keď teraz poprosím o radu. Tak vyšlo, že zamestankyňa , prijatá v 12/1998 (prijali sme ju ako nezamestnanú, vedenú na ÚP v dobrej vôli pomôcť nezamestnanému), ani do nástupu na MD v r.2002 nepreukázala schopnosť pracovať v zmysle náplne svojej pracovnej zmluvy. Pre tento dôvod spoločnosť nemá záujem o jej návrat po MD (6.12.05 dosiahne dieťa vek 3 rokov). Môže jej zamestnávateľ poslať dohodu o skončení pracovného pomeru k 6.12.05(kedy zaslať dohodu???) s poskytnutím odstupného ? Org.zmena sa v spoločnosti nekoná, ani miesto sa neruší. Odstupné sa odvíja od mzdy, ktorú by pravdepodobne dosiahla, keby pracovala, alebo ako?
Veľké ďakujem posielam všetkým, ktorí ma dostanú do obrazu :)
eviketa
08.09.05,18:22
možno sa to zdá, že je to všetko ukončenie PP rovnaké, ale dôležité sú slovíčka. Ak je PP ukončený dohodou, tak sa 2 strany dohodli na ukončení PP a nerieši sa odstupné. Odstupné patrí len, ak je PP ukončený výpoveďou a tá je daná z dôvodu, že sa a/zamestnávateľ zrušuje..., b/ zamestnanec je nadbytočný (tu sa potom nemože nik prijať po dobu myslím 3 mesiacov) c/ nesplňa predpoklady na výkon práce...... (je tam vymenované viac, ale asi ani jedno sa ti nehodí) a tak sa asi budete musieť dohodnúť a nie dať výpoved a príp. jej " prilepšiť " v poslednej výplate.
Paula
08.09.05,19:15
možno sa to zdá, že je to všetko ukončenie PP rovnaké, ale dôležité sú slovíčka. Ak je PP ukončený dohodou, tak sa 2 strany dohodli na ukončení PP a nerieši sa odstupné. Odstupné patrí len, ak je PP ukončený výpoveďou a tá je daná z dôvodu, že sa a/zamestnávateľ zrušuje..., b/ zamestnanec je nadbytočný (tu sa potom nemože nik prijať po dobu myslím 3 mesiacov) c/ nesplňa predpoklady na výkon práce...... (je tam vymenované viac, ale asi ani jedno sa ti nehodí) a tak sa asi budete musieť dohodnúť a nie dať výpoved a príp. jej " prilepšiť " v poslednej výplate.Vďaka za reakciu. Pri b/ je to špeciálna nadbytočnosť, človek, ktorý zastupuje počas MD, je o cca 90% výkonnejší, flexibilnejší, samostatnejší...spomenula som, že miesto sa nebude rušiť. Pokiaľ ide o c/ - to sa mi naozaj nehodí. Zostáva dohoda. Ešte by sa mi zišla rada k prilepšeniu v poslednej výplate (namiesto odstupného by bola akože odmena,či prémia). Tzn., že by sme v dohode mali uviesť ukončenie TPP napr.k 31.12.05 - aby ešte bola výplata. Tak?
misa
09.09.05,06:10
Dobrý deň, moja otázka k tejto téme - zamestnankyňa pracovala v prevádzke v TO, odišla na materskú dovolenku. V tej dobe sa prevádzka v TO zrušila, zamestnávateľ jej po skončení MD ponúkne prácu v BA, ktorú samozrejme odmietne. Akým spôsobom mám napísať skončenie pracovného pomeru tak, aby to bolo pre obidve strany výhodné? (myslím tým odstupné pre zamestnávateľa a nárok na podporu pre bývalého zamestnanca). Ďakujem.
Jura
09.09.05,06:25
Skončenie PP podľas § 63 ods. 1 , písm. b) - nadbytočnosť s odstupným. Ak odíde
dohodou pred plynutím výpovednej doby tak uviesť v dohode dôvod: organizačné
zmeny a odstupné.
misa
09.09.05,06:56
A ak sa chce zamestnávateľ vyhnúť plateniu odstupného? Existuje také niečo?
Tweety
09.09.05,07:06
Ak zamestnanec požiada o ukončenie PP pred uplynutím výpovednej doby musíte mu to umožniť a tým vyplatiť aj odstupné.
MM
eviketa
09.09.05,10:21
ale ak riešim ukončenie DOHODOU nemôžem uvažovať o výppovedenej dobe ani odstupnom. Rozdiel je dohoda a výpoveď.To : Paula, PP ukončíš dohodnutým termínom, napr. 31.8. a môžeš dať 2 dni pred uukončním list, kde uvedieš, že ste sa dohodli na ukončení PP a neriešiš ani nepíšeš nič o výpovedi, výpovednej dobe a odstupnom. Prémiu - t.j. prilepšenie dáš do poslednej výplaty. Toto prilepšenie s nou dohodni ústne
Paula
09.09.05,10:34
To: eviketa. Ďakujem a prajem pekný deň.:)
Zita4
09.09.05,10:44
ale ak riešim ukončenie DOHODOU nemôžem uvažovať o výppovedenej dobe ani odstupnom. Rozdiel je dohoda a výpoveď.To : Paula, PP ukončíš dohodnutým termínom, napr. 31.8. a môžeš dať 2 dni pred uukončním list, kde uvedieš, že ste sa dohodli na ukončení PP a neriešiš ani nepíšeš nič o výpovedi, výpovednej dobe a odstupnom. Prémiu - t.j. prilepšenie dáš do poslednej výplaty. Toto prilepšenie s nou dohodni ústneNie je to celkom tak. V prípade, ak dostane výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a požiada o skončenie prac. pomeru dohodou, tomuto je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Do dohody je v tomto prípade nutné napísať dôvod (§ 63 odst. a alebo b ZP) a vtedy mu patrí odstupné. Keď dostane výpoveď a dodrží výpovednú dobu ( 2 alebo 3 mesiace podľa odprac. rokov), neprináleží mu odstupné.
eviketa
12.09.05,16:38
Ale Paula písala, že nejde o nadbytočnosť.

V prípade, ak dostane výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a požiada o skončenie prac. pomeru dohodou,A okrem toho, ako môže dostať výpoved dohodou ? Ved sú to 2 rôzne pojmy!
Zita4
12.09.05,17:08
Ale Paula písala, že nejde o nadbytočnosť.

V prípade, ak dostane výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a požiada o skončenie prac. pomeru dohodou,A okrem toho, ako môže dostať výpoved dohodou ? Ved sú to 2 rôzne pojmy! Eviketa, ja som len reagovala v tvojom príspevku na prvú vetu: (ale ak riešim ukončenie DOHODOU nemôžem uvažovať o výppovedenej dobe ani odstupnom) práve z dôvodu, aby to niekoho nepomýlilo, pretože v prípade ktorý uvádzam je riešenie odstupného práve vtedy, ak sa rieši rozviazanie pracovného pomeru dohodou. Ak sa dodrží výpovedná lehota, odstupné nemusí byť vyplatené zo zákona. (O výpovedi dohodou som nepísala nič.):)
eviketa
14.09.05,16:13
Zituš, ja len že ludia si často mýlia pojmy, ja som prebrala personalistiku v jednej firme, kde zažaloval pracovník fy, lebo mu dali rozviazanie prac. pomeru, kde uviedli : dávame výpoved dohodou a bol problém, lebo pracovník pýtal odstupné, kedže bola napísaná v texte výpoved. Veľa ludi berie pojem výpoveď = ukončenie prac.pomeru a to je tá chyba. Ukončenie PP je buď výpovedou (patrí odstupné), alebo ukončenie PP dohodou (nie je odstupné), ale nemôžem dať pri ukončení PP - výpoveď dohodou.
Chobot
14.09.05,17:38
Nie je to celkom tak. V prípade, ak dostane výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a požiada o skončenie prac. pomeru dohodou, tomuto je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Do dohody je v tomto prípade nutné napísať dôvod (§ 63 odst. a alebo b ZP) a vtedy mu patrí odstupné. Keď dostane výpoveď a dodrží výpovednú dobu ( 2 alebo 3 mesiace podľa odprac. rokov), neprináleží mu odstupné.
Ak dostane výpoved z dôvodu nadbytocnosti, zamestnanec neziada o skoncenie prac pomeru dohodou. Riesi to § 76 ods. 2, kde sa uvádza, ze zamestnanec poziada o skoncenie prac. pomeru pred zaciatkom skúsobnej doby. Tzn., ze to nie je dohodou, je to stále výpovedou, ale zamestnanec vyuzije svoje právo ukoncit PP skôr. Nemôze to byt dohodou, lebo je to jednostranný právny akt zo strany zamestnanca, kde zamestnávatel nemá právo nesúhlasit alebo odmietnut to. Preto v tom liste nemusí uvádzat nic o dôvode alebo odstupnom, zamestnávatel je povinný vyplatit odstupné automaticky. Nanajvýs sa odvolá na § 76 ods. 2.
KEJKA
14.09.05,18:15
Ak dostane výpoved z dôvodu nadbytocnosti, zamestnanec neziada o skoncenie prac pomeru dohodou. Riesi to § 76 ods. 2, kde sa uvádza, ze zamestnanec poziada o skoncenie prac. pomeru pred zaciatkom skúsobnej doby. Tzn., ze to nie je dohodou, je to stále výpovedou, ale zamestnanec vyuzije svoje právo ukoncit PP skôr. Nemôze to byt dohodou, lebo je to jednostranný právny akt zo strany zamestnanca, kde zamestnávatel nemá právo nesúhlasit alebo odmietnut to. Preto v tom liste nemusí uvádzat nic o dôvode alebo odstupnom, zamestnávatel je povinný vyplatit odstupné automaticky. Nanajvýs sa odvolá na § 76 ods. 2.tej vete nerozumiem - asi omylom zámen pojmov :
"zamestnanec poziada o skoncenie prac. pomeru pred zaciatkom skúsobnej doby.!"
teraz je to z tou výpovedou tak, že ak je nadbytočný a za-ateľ mu chce dať výpoved, tak výpovedná doba je 2 mesiace. Ale zam-ec môže povedať, že odíde hned, potom výpoved nebude výpoved, ale dohoda v zmysle toho §63... že sa dohodli ukončiť PP hned, ale zam-ec má nárok na odstupné.
ČIže zamestnávateľ tie dva platy musí oželieť v každom prípade, ked už sa raz rozhodol zbaviť sa pracovníka.
Zita4
14.09.05,21:41
My sme doteraz vždy riešili tieto prípady dohodou so zamestnancom tým spôsobom, že sa spísala dohoda o skončení pracovného pomeru, kde podľa Zákonníka práce § 60 ods. 2 sa uvedie dôvod (organizačné zmeny). V tomto prípade zamestnancovi prináleží odstupné. Toto riešenie mi pripadá najjednoduchšie. :)
stela5
31.10.05,12:19
Ahojte, tiež mám podobný problém len rozdiel je v tom že mňa zamestnávateľ prepustil počas rodičovskej dovolenky z dovodu likvidácie a zároveň firma sa dostala do konkurzu. Neviete mi poradiť formulár na vyplatenie odstupného z garančného fondu?/vyplatenie dávky z garančného poistenie/.Doteraz to vraj išlo cez UPSVR a teraz to vraj ide cez social.poist.

Dakujem
ajobs
31.10.05,16:10
Ahojte, tiež mám podobný problém len rozdiel je v tom že mňa zamestnávateľ prepustil počas rodičovskej dovolenky z dovodu likvidácie a zároveň firma sa dostala do konkurzu. Neviete mi poradiť formulár na vyplatenie odstupného z garančného fondu?/vyplatenie dávky z garančného poistenie/.Doteraz to vraj išlo cez UPSVR a teraz to vraj ide cez social.poist.

Dakujem
Tie tlačivá nie sú pripojené na stránke SP, ale vypláca to Sociálna poisťovňa, skús prečítať tento link http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=286&lang=sk
SilviaS
11.11.05,06:36
Dobrý den chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Koľko musí zamestnanec pracovať u jedného zamestnávateľa, aby mal nárok
na odstupné???Myslím koľko rokou???
Ďakujem pekne Silvia:) :)
elenka
11.11.05,06:47
Dobrý den chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Koľko musí zamestnanec pracovať u jedného zamestnávateľa, aby mal nárok
na odstupné???Myslím koľko rokou???
Ďakujem pekne Silvia:) :) Zamestnanec má nárok na odstupné vždy pri skončení pracovného pomeru z dôvodov uvedných v § 63 ods. 1 písm. a) až c), ktorý skončí pred začatím plynutia výpovednej doby. Nárok podľa ZP je dvojnásobok jeho priemerného mesačného zárobku; ak zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, odstupné podľa ZP je vo výške namenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Tweety
11.11.05,06:48
Dobrý den chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Koľko musí zamestnanec pracovať u jedného zamestnávateľa, aby mal nárok
na odstupné???Myslím koľko rokou???
Ďakujem pekne Silvia:) :)
Nárok na odstupné je vtedy,ak zamestnanávateľ ukončí PP so zamestnancom výpoveďou z tzv. organiz.dôvodov a ak zamestanec požiada o ukončenie PP pred plynutím výpovednej doby. Vtedy mu musí vyplatiť odstupné 2 alebo 3mesačné. 2-odpracoval menej ako 5 rokov, 3- 5 rokov a viac. :cool: ;) ;)
SilviaS
11.11.05,07:02
Ďakujem pekne takže ak pracovala u nás 4.roky tak má nárok na mzdu za 2 mesiace??? Akl pracovala 5.rokov tak za 3.mesiace??
A ešte sa chcem opýtať tá mzda má byť vypočítaná z jej zárobku,ktorý mala
pred Materskou dovolenkou alebo ako????
Ďakujem ešte raz Silvia:)
Tweety
11.11.05,07:09
Ďakujem pekne takže ak pracovala u nás 4.roky tak má nárok na mzdu za 2 mesiace??? Akl pracovala 5.rokov tak za 3.mesiace??
A ešte sa chcem opýtať tá mzda má byť vypočítaná z jej zárobku,ktorý mala
pred Materskou dovolenkou alebo ako????
Ďakujem ešte raz Silvia:)
Silvi, nie je to mzda, je to odstupné,niečo ako náhrada mzdy, ktorá sa počíta priemerkou.Nie som teraz v práci, tak Ti nemôžem dať presný postup koeficientu. :cool: ;)
Tweety
11.11.05,07:31
Maja, nerozumiem Ti. Na aký koeficient myslíš? :eek:
Je na to taký prepočet na dni a dennú mzdu, v apríli som takto riešila jednu dievčinu po RD, ale teraz si nespomeniem, som doma, robím dozor robotníkom, takže to nemám so sebou, ale mám to odobrené aj so mzdovou poradkyňou z PPv Žiiline keď som si overovala postup. Je to uvedené aj v niektorom poradcovi asi z roku 2002 alebo 2003. Podrobnejšie môžem dať až v pondelok v práci. ;) ;) :cool:
jamborova
22.03.09,03:52
Dobry den, viete mi prosim poradit aby som nepohorela.V auguste mi konci RD.Pocas mojej neprítomnosti zamestnavatel zrušil zamestnancov a má len SZCO.Jediny zamestnanec na RD som zostala ja.Zamestnavatel vie, ze nebudem moct vykonavat pracu na smeny koli malemu dietatu a preto ma tlaci aby som podala vypoved.Mam rezignovat a podat si ju alebo je neaka moznost ukoncenia prac. pomeru aj s odstupn.Pomer trva dlhsie ako 7 rokov.Dakujem :)
Tweety
22.03.09,06:25
Dobry den, viete mi prosim poradit aby som nepohorela.V auguste mi konci RD.Pocas mojej neprítomnosti zamestnavatel zrušil zamestnancov a má len SZCO.Jediny zamestnanec na RD som zostala ja.Zamestnavatel vie, ze nebudem moct vykonavat pracu na smeny koli malemu dietatu a preto ma tlaci aby som podala vypoved.Mam rezignovat a podat si ju alebo je neaka moznost ukoncenia prac. pomeru aj s odstupn.Pomer trva dlhsie ako 7 rokov.Dakujem :)
Výpoveď nepodávaj, ak Ťa nechce, nech dá výpoveď on, podľa §63 odst. 1.písm.b -nadbytočnosť, budeš mať podľa §76 ZP nárok na najmenej trojmesačné odstupné.
jamborova
23.03.09,12:03
Dakujem,skusim tuto moznost,ale velku nadej tomu nedavam.Za mojej éry vo firme este nikdy nikomu odstupne nedali.Skor si najdu sposob ako ma dostat prec.
mironella
01.04.09,08:56
Dobrý deň,

sestra je na druhej materskej, teraz momentálne už na rodičovskej dovolenke. Volali jej z práce, že zamestnávateľ sa ruší a plánujú s ňou ukončiť pracovný pomer. Vo firme bola zamestnaná cca 8 rokov.
Z predchádzajúcich príspevkov mi vyplýva, že má nárok na odstupné. Je však niečo, ako by mohla o odstupné prísť? Lebo výpoveď z dôvodu nadbytočnosti alebo organizačných zmien jej dať nemôžu, je predsa na RD, takže predpokladám, že to pôjde na dohodu o skončení PP. Na čo si má dať pozor?

Ďakujem Vám za odpovede :-)
katarina.j
01.04.09,09:44
aj ja som dostala vypoved pocas trvania RD, tak podla par.63-zrusenie miesta a ma narok na 3 mes. odstupne.-vid predchadzajuca odpoved od tweety
ivka70
01.04.09,19:28
Dobrý deň,

sestra je na druhej materskej, teraz momentálne už na rodičovskej dovolenke. Volali jej z práce, že zamestnávateľ sa ruší a plánujú s ňou ukončiť pracovný pomer. Vo firme bola zamestnaná cca 8 rokov.
Z predchádzajúcich príspevkov mi vyplýva, že má nárok na odstupné. Je však niečo, ako by mohla o odstupné prísť? Lebo výpoveď z dôvodu nadbytočnosti alebo organizačných zmien jej dať nemôžu, je predsa na RD, takže predpokladám, že to pôjde na dohodu o skončení PP. Na čo si má dať pozor?

Ďakujem Vám za odpovede :-)
Ak sa firma rusi, mozu jej dat vypoved aj ked je na MD /s odstupnym/
brčko
01.04.09,19:33
Ak sa firma rusi, mozu jej dat vypoved aj ked je na MD /s odstupnym/

ak sa firma ruší, tak môžu dať výpoved podla § 63 ods.1 písm. a) (tam neplatí zákaz výpovede pre MD/RD/tehotné ...) alebo spísať dohodu o ukončení pp z dôvodu zrušenia firmy. POtom bude nárok na ostupné. V dohode musí byť uvedený "organizačný dovod" ukončenia PP, inak nárok na odstupné by nebol.

Ale ak čerpe RD, tak sa dá napr. požiadať o nástup do práce a potom môže dostať výpoved aj napr. z nadbytočnosti § 63 ods.1 písm. b), resp. spísať dohodu... vid vyššie. - toto sa chystám urobiť, lebo na nás akosi zabudli a prac.pomer počas RD nemá väčší význam, ak nie je zamestnkyna tehotná resp. nenastúpi na dalšiu MD počas RD a trvania PP.

A ešte pre istotu k dôchodk.poisteniu, kedy presne (dôležitý je presný dátum, lebo sa menil zákon o SP) nastúpila na druhú MD. REsp. ak nastúpila na MD pred 1.8.06, tak aj ked si vtedy nemusela podávať sama prihlášku na SP, tak teraz hned po ukončení PP by mala. Aj ked velmi nepredpokladám, že je ten prípad, pre istotu. ;)
mironella
02.04.09,09:57
Ďakujem, toto je presne taká odpoveď ako som potrebovala :-)

pochopené a idem podať ďalej!!!
Gul
17.07.09,08:31
Dobrý deň. Som na rodičovskej dovolenke so 6-mesačnou dcérkou. Môj zamestnávateľ dáva prevádzku kde som pracovala do prenájmu a všetkým zamestnancom výpovede. Keď som na RD môžem dostať výpoveď? Musí so mnou nový majiteľ podpísať zmluvu? Alebo môžem výpoveď nepodpísať? Ak dostanem výpoveď mám nárok na odstupné? Prac.zmluvu som mala uzavretú na dobu neurčitú. Do zamestnania by som chcela nastúpiť asi o 2 roky. Ďakujem.
ivka70
18.07.09,15:21
Dobrý deň. Som na rodičovskej dovolenke so 6-mesačnou dcérkou. Môj zamestnávateľ dáva prevádzku kde som pracovala do prenájmu a všetkým zamestnancom výpovede. Keď som na RD môžem dostať výpoveď? Musí so mnou nový majiteľ podpísať zmluvu? Alebo môžem výpoveď nepodpísať? Ak dostanem výpoveď mám nárok na odstupné? Prac.zmluvu som mala uzavretú na dobu neurčitú. Do zamestnania by som chcela nastúpiť asi o 2 roky. Ďakujem.

Vyzera to tak, ze tym, ze dava priestory do prenajmu, tak zamestnavatel svoju prevadzku rusi.

V pripade rusenia prevadzky mozete dostat vypoved aj pocas RD. Je jedno, ci ju "nepodpisete", bude platna, lebo sa rusi prevadzka.
Mate narok na odstupne.

Ak novy majitel neprebera prevadzku prechodom prav, tak nema povinnost s vami uzavriet zmluvu.
Zostanete na RD a po nej sa bud zamestnate alebo zaregistrujete na UP.
Pokial by ste ale chceli po RD podporu, museli by ste si platit poistenie v nezamestnanosti pocas RD sama.
Lucinka23
19.08.09,07:26
Ahojte, prosím poraďte mi, či uvažujem správne.
Zamestnankyňa končí rodičovskú dovolenku 31.3.2010. Zamestnávateľ už teraz rieši s ňou ukončenie pracovného pomeru. Nemieni ju ďalej zamestnávať, lebo už má namiesto nej náhradu, ktorú nemieni prepustiť. A teraz, čo by bolo najvýhodnejšie pre zamestnankyňu?
Podľa mňa, aby jej on dal výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b) /nadbytočnosť/ s dvojmesačnou výpovednou dohodou a dvojmesačným odstupným?

Ja osobne by som nepristupovala na výpoveď dohodou, lebo podľa toho čo tam naštylizuje tak jej ani nemusí vyplatiť odstupné.

Prosím o potvrdenie resp. vyvrátenie môjho názoru. Ďakujem.
Tweety
19.08.09,07:28
Ahojte, prosím poraďte mi, či uvažujem správne.
Zamestnankyňa končí rodičovskú dovolenku 31.3.2010. Zamestnávateľ už teraz rieši s ňou ukončenie pracovného pomeru. Nemieni ju ďalej zamestnávať, lebo už má namiesto nej náhradu, ktorú nemieni prepustiť. A teraz, čo by bolo najvýhodnejšie pre zamestnankyňu? Pokiaľ je na RD, nemôže s ňou skončiť PP výpoveďou, ona je pred výpoveďou chránená.
Podľa mňa, aby jej on dal výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b) /nadbytočnosť/ s dvojmesačnou výpovednou dohodou a dvojmesačným odstupným?

Ja osobne by som nepristupovala na výpoveď dohodou, lebo podľa toho čo tam naštylizuje tak jej ani nemusí vyplatiť odstupné.

Prosím o potvrdenie resp. vyvrátenie môjho názoru. Ďakujem.
Odpoveď v texte.
Lucinka23
19.08.09,07:44
Odpoveď v texte.


Vlastne áno, teraz je v ochrannej lehote ale asi som to nenapísala jasne, on s ňou rieši už to, čo bude toho 1.4.2010 kedy by mala nastúpiť do práce. Nechce jej dať výpoveď teraz ale až ten budúci rok, keď má nastúpiť do práce.

Síce neviem prečo to rieši už teraz, veď má ešte skoro 3/4roka čas, môže sa zomlieť hocičo.

Ď.
ivka70
19.08.09,07:55
Ahojte, prosím poraďte mi, či uvažujem správne.
Zamestnankyňa končí rodičovskú dovolenku 31.3.2010. Zamestnávateľ už teraz rieši s ňou ukončenie pracovného pomeru. Nemieni ju ďalej zamestnávať, lebo už má namiesto nej náhradu, ktorú nemieni prepustiť. A teraz, čo by bolo najvýhodnejšie pre zamestnankyňu?
Podľa mňa, aby jej on dal výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b) /nadbytočnosť/ s dvojmesačnou výpovednou dohodou a dvojmesačným odstupným?

Ja osobne by som nepristupovala na výpoveď dohodou, lebo podľa toho čo tam naštylizuje tak jej ani nemusí vyplatiť odstupné.

Prosím o potvrdenie resp. vyvrátenie môjho názoru. Ďakujem.

Uvazujete spravne.
Vypoved pre zrusenie prac. miesta jej moze dat az 1.4., potom jej od 1.5. zacina plynut vypovedna doba a ma narok na odstupne - 2+2 mesiace - teda do 30.6., alebo 3+3 teda do 31.7., ak tam /aj s MD a RD/ pracovala dlhsie ako 5 rokov.
Tweety
19.08.09,07:57
Vlastne áno, teraz je v ochrannej lehote ale asi som to nenapísala jasne, on s ňou rieši už to, čo bude toho 1.4.2010 kedy by mala nastúpiť do práce. Nechce jej dať výpoveď teraz ale až ten budúci rok, keď má nastúpiť do práce.

Síce neviem prečo to rieši už teraz, veď má ešte skoro 3/4roka čas, môže sa zomlieť hocičo.

Ď.
Veď práve, až jej skončí RD, potom môže dostať výpoveď z organiz. dôvodov s nárokom na odstupné.
Lucinka23
19.08.09,08:15
Ďakujem.
Melnick
01.09.09,02:19
Riešim celkom zaujímavý prípad a zrejme bude niekoľkonásobný.

s.r.o."Zmätok" zamestnávajúca niekoľko zamestnancov, chce predať svoju zabehnutú s.r.o.
1/ mení názov na " Imidž " /pod týmto názvom chce podnikať kupujúci./
2/ "Zmätok" všetkých zamestnancov odhlásil zo svojej predávajúcej s.r.o.
3/ "Zmätok" zmenil názov na " Imidž" s.r.o a prijal všetkých zamestnancov s dátumom 1.6.2007 - existujú RL FO
4/ Prijal spoločníka do " Imidž " s.r.o
5/Odpredal svoj podiel novému spoločníkovi.
6/ Nový spoločník je jediným konateľom

Po niekoľkých mesiacoch po spracovaní miezd v "Imidž" s.r.o. sa ozvali ZP, že na Hromadných výkazoch neefigurujú zamestnankyne na MD , RD. Pri predaji " Zmätok" s.r.o.a celej transformácii na "Imidž" s.r.o. sa akosi na ne pozabudlo. ?????
Problém sme odstránili .

Teraz je obdobie kedy zamestnankyne končia RD a je potrebné riešiť ďalšie kroky.
Poraďte mi prosím, ako by ste postupovali v prípade odstupného, prípadne na čo nesmiem zabudnúť.

Ďakujem
terezamaria
01.09.09,05:39
Majka tu ide vlastne len o to, že pracovníčky na RD sa majú vrátiť do práce a zrejme Vy už nechcete, aby pracovali, lebo sa medzičasom stali pre Vás nadbytočné.

Ponúknite im Dohodu § 60 ZP, s výpovedným dôvodom Nadbytočnosť § 63, ods.1, písm b/ ZP. Pokiaľ budú súhlasiť, vyplatíte im odstupné a skončia pracovný pomer.

Pokiaľ súhlasiť s Dohodou nebudú, budete im musieť dať Výpoveď z organizačných zmien - nadbytočnosti, podľa § 63, ods.l, písm. b/ ZP, teda budete ich musieť strpieť ešte aj počas výpovednej doby a vyplatiť po skončení výpovednej doby odstupné. Bude to trošku finančne náročnejšie, taktiež pridelenie práce počas výpovednej doby bude musieť korešpondovať s ich vzdelaním, resp.budete im musieť prideliť prácu podobnú tej, ktorú vykonávali pred MD.Nemusí to byť tá istá práca, nakoľko sa vracajú z RD a nie z MD.
Melnick
01.09.09,19:08
Ďakujem Terezka:), to je presne to , čo som konateľovi povedala. Hoci pre neho nevyprodukovali ani cent musí takto riešiť 5 zamestnankýň a je z toho na nervy.
Že takáto situácia môže vzniknúť som upozorňovala už pri kúpe s.r.o.-čky, dokonca som mu predložila aj hrôzostrašnejší scenár - napr. nejaké dlhy. Vtedy na mňa akosi nedal a teraz v čase krízy musí riešiť túto nie moc príjemnú situáciu a hľadá čo najmenej bolestivé riešenie pre neho:o.

PS : Tvoj príspevok ho utvrdí, že som ho informovala správne .
zuzv
06.12.09,13:18
Zaujímala by ma výška odstupného, budete počítať z pravdepodobného zárobku, alebo sa počíta z výšky pred nástupom na RD? zuzv
Chobot
06.12.09,20:34
Zaujímala by ma výška odstupného, budete počítať z pravdepodobného zárobku, alebo sa počíta z výšky pred nástupom na RD? zuzv

Treba čítať § 134 ZP:


(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
zuzv
07.12.09,12:42
Ďakujem. Myslela som na pravdepodobný, chcela som si to potvrdiť.
monikal
08.12.09,19:05
ahojte,,,vedeli by ste mi poradit
známa k 30.04.2009 ukončila živnost mala jednu zamestnankynu - sestričku a ešte jednu sestričku na RD,,,
k 01.05.2009 známa založila s.r.o. kde zamestnala sestričku na HPP
viete mi poradit čo s tou sestričkou ktora je v SZČO na RD?? musim ju zamestnant v s.r.o. alebo ako mam postupovat nevedeli mi poradit ani v ZP ani v SP a dokonca ani pravnik,,,dik monika
Andyke
08.12.09,20:40
SZČO mala dať výpoveď pracovníčke na rodič.dovolenke z dôvodu ukončenia živnosti (zánik zamestnávateľa) a vyplatiť odstupné. Mala odhlásiť pracovníčku zo ZP a SP, a vyplniť aj odhlášku za zamestnávateľa.

§ 63 Zák. práce
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť
kaťulda
13.01.10,16:32
ahojcek potrebujem radu som na rodicovskej , a moj zamestnavatel ukoncil podnikanie a mne nasledne poslal rozviazanie prac pomeru dohodou mam mu to jednoducho podpisat alebo mam ziadat odstupne mala som zmluvu na neurcito...neviem co spravit diky .. neviem sa tu zorientovat
Tweety
13.01.10,16:36
ahojcek potrebujem radu som na rodicovskej , a moj zamestnavatel ukoncil podnikanie a mne nasledne poslal rozviazanie prac pomeru dohodou mam mu to jednoducho podpisat alebo mam ziadat odstupne mala som zmluvu na neurcito...neviem co spravit diky .. neviem sa tu zorientovat
Rozhodnutie je na Tebe, buď skončíš PP dohodou bez udania dôvodu, bez nároku na odstupné, alebo dohodou z organiz. dôvodov s nárokom na dostupné. Nepíšeš nič o tom, akú dohodu Ti poslal. Skús napísať.