Sylrec
19.11.09,14:40
Ahoj poraďáci, pred pár dňami sme dostali do firmy list od advokáta v ktorom žiada pre svojho klienta ktorý bol poberateľom predčasného dôchodku od 1.1.2009 odchodné. Problém vzniká v tom, že pán ktorého sa to týka neoznámil vo firme, že je poberateľom predčas.dôchodku aspoň žiadnu informáciu o tom vo firme nemáme. Tým pádom mu boli všetko odvody strhávané riadne. Ďaľší problém je, že k 31.7.2009 dostal výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a mu bolo vyplatené riadne odstupné. Mal nato nárok?? Ako mi poradite postupovať...Ďakujem
Tweety
19.11.09,13:45
Ahoj poraďáci, pred pár dňami sme dostali do firmy list od advokáta v ktorom žiada pre svojho klienta ktorý bol poberateľom predčasného dôchodku od 1.1.2009 odchodné. Problém vzniká v tom, že pán ktorého sa to týka neoznámil vo firme, že je poberateľom predčas.dôchodku aspoň žiadnu informáciu o tom vo firme nemáme. Tým pádom mu boli všetko odvody strhávané riadne. Ďaľší problém je, že k 31.7.2009 dostal výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a mu bolo vyplatené riadne odstupné. Mal nato nárok?? Ako mi poradite postupovať...ĎakujemZO ZP
§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.


(6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
Kedže on už bol poberateľom dôch., ako píšeš, toto(odst.6) sa na neho vôbec nevzťahuje.
veronikasad
19.11.09,13:52
Ahoj poraďáci, pred pár dňami sme dostali do firmy list od advokáta v ktorom žiada pre svojho klienta ktorý bol poberateľom predčasného dôchodku od 1.1.2009 odchodné. Problém vzniká v tom, že pán ktorého sa to týka neoznámil vo firme, že je poberateľom predčas.dôchodku aspoň žiadnu informáciu o tom vo firme nemáme. Tým pádom mu boli všetko odvody strhávané riadne. Ďaľší problém je, že k 31.7.2009 dostal výpoveď z dôvodu nadbytočnosti a mu bolo vyplatené riadne odstupné. Mal nato nárok?? Ako mi poradite postupovať...Ďakujem
odkedy bol zamestnancom vašej firmy ? Ak žiadal o predčasný dôchodok počas trvania prac.pomeru u Vás, museli ste mu vydať ev.list dôch.poistenia.
Sylrec
19.11.09,13:56
Ano bol mu vydávaný ELDP ale to neznamená, že každému predčasný dôchodok schvália. Myslím si, že on mal tiež povinnosť oznámiť, že je poberateľom a od akého dátumu.
veronikasad
19.11.09,13:59
Ano bol mu vydávaný ELDP ale to neznamená, že každému predčasný dôchodok schvália. Myslím si, že on mal tiež povinnosť oznámiť, že je poberateľom a od akého dátumu.
Je možné, že to rozhodnutie dostal po skončení prac.pomeru a priznali mu ho spätne. Tým vám ale narobil starostí v sociálnej poisťovni. Pýtaj si od býv. zamestnanca rozhodnutie o priznaní PSD
Sylrec
19.11.09,14:03
list čo sme dostali od advokata tak bolo tam písané že...klient obdržal rozhodnutie zo soc.post. 16.1.2009 kde mu bol predčas.dôchodok priznany od 1.1.2009
veronikasad
19.11.09,14:09
list čo sme dostali od advokata tak bolo tam písané že...klient obdržal rozhodnutie zo soc.post. 16.1.2009 kde mu bol predčas.dôchodok priznany od 1.1.2009
V tom prípade má nárok na výplatu ochodné aj odstupného pri skončení prac. pomeru.

Zrejme ste mu uplatňovali nezd.časť základu dane. Daj si podpísať do vyhlásenia dátum zmeny=dátum kedy si sa o priznaní PSD dozvedela. Ak je to možno, pri výplate odchodného mu stiahni neoprávnene uplatnenú NČZD, na ktorú nemal už u vás nárok.

Do SP musíš tiež podať opravné hlásenia a vysporiadať invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Asi by si to mala stihnúť do výplaty odchodného, lebo to tiež ovplyvní základ dane.
MarcelkaT
19.11.09,15:02
[QUOTE=Sylrec;1213350]list čo sme dostali od advokata tak bolo tam písané že...klient obdržal rozhodnutie zo soc.post. 16.1.2009 kde mu bol predčas.dôchodok priznany od 1.1.2009

.................................................. .........
Ja by som aj tak ešte pýtala od zamestnca nech doručí alebo ukáže to rozhodnutie zo soc.poisťovni o priznaní PSD od 1.1.2009.
Istota je istota, ak sa raz popališ tak potom si pýtaš všetko možne čierne na bielom.
mimi111
25.11.09,11:29
Dobrý deň , čítala som tu príspevky, o odchodnom, ale ešte mi nie je na 100% jasné či platiť alebo neplatiť odvody do soc.poist., Po prečítaní príspevkov som zavolala do soc.poist. LV, kde som sa spýtala, pracovníčka nemala jasno , tak ma prepojila na vedúceho oddelenia a ten mi povedal , že z odchodného neodvádzať odvody, tak mi poradte čo teraz..ďakujem:)
Andyke
25.11.09,11:41
Do vymeriavacieho základu sa podľa §138 ods.2 zákona o soc.poist.nezahŕňa : odstupné, odchodné.
katka50
25.11.09,11:59
Dobrý deň , čítala som tu príspevky, o odchodnom, ale ešte mi nie je na 100% jasné či platiť alebo neplatiť odvody do soc.poist., Po prečítaní príspevkov som zavolala do soc.poist. LV, kde som sa spýtala, pracovníčka nemala jasno , tak ma prepojila na vedúceho oddelenia a ten mi povedal , že z odchodného neodvádzať odvody, tak mi poradte čo teraz..ďakujem:)
Zákon 461/2003 § 138 ods. 2
(2)Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.51)
bsp1
25.11.09,12:14
Ja som si to zapamatala tak, ze ....Do vymeriavacieho zakladu socialnej poistovne ide iba vsetko co je za pracu (a odchodne a odstupne nema vyplatene za to, ze pracoval, je to v suvislosti s inymi okolnostami). Do vymeriavacieho zdravotnej poistovne ide vsetko co podlieha dani zo zavislej cinnosti. Je to taka hruba charakteristika, ale pri zakladnej orientacii mi to velmi pomaha.