adidka
19.11.09,16:01
Chcem sa spýtať či v prípade že má učiteľka v predchádzajúcej práci ako vychovávateľka v DeD 16 rokov praxe a teraz robí prvý rok učiteľku 1.stupňa. Treba ju brať ako začínajúcu alebo ako samostatnú? ďakujem. Myslím že sa ráta všetka prax dokopy a nedelí sa, alebo sa mýlim?
Danila
19.11.09,15:26
Chcem sa spýtať či v prípade že má učiteľka v predchádzajúcej práci ako vychovávateľka v DeD 16 rokov praxe a teraz robí prvý rok učiteľku 1.stupňa. Treba ju brať ako začínajúcu alebo ako samostatnú? ďakujem. Myslím že sa ráta všetka prax dokopy a nedelí sa, alebo sa mýlim?Pohľadala som za Teba::)http://www.porada.sk/t120969-p4-nove-platove-stupne.html
Sabadka
19.11.09,16:40
Chcem sa spýtať či v prípade že má učiteľka v predchádzajúcej práci ako vychovávateľka v DeD 16 rokov praxe a teraz robí prvý rok učiteľku 1.stupňa. Treba ju brať ako začínajúcu alebo ako samostatnú? ďakujem. Myslím že sa ráta všetka prax dokopy a nedelí sa, alebo sa mýlim?

Samozrejme ako samostatnú, veď má predsa 16 rokov pedagogickej praxe.
legolas
19.11.09,18:43
...myslím, že sa mýliš, vychovávateľ a učiteľ nie je to isté, preto by si mala byť ako začínajúci učiteľ...
marber
20.11.09,10:31
Aj ja sa chcem opýtať, či tiež budem braná ako začínajúca učiteľka, keď som pracovala 20 rokov ako uč. v MŠ, rok v 0-tom ročníku a nastúpim ako kvalifikovaná učiteľka na 2. stupeň ZŠ.
Sabadka
20.11.09,10:47
Aj ja sa chcem opýtať, či tiež budem braná ako začínajúca učiteľka, keď som pracovala 20 rokov ako uč. v MŠ, rok v 0-tom ročníku a nastúpim ako kvalifikovaná učiteľka na 2. stupeň ZŠ.

Nerozumiem, prečo by ste tie roky nemali mať započítané, veď ste pracovali v školstve teda je to pedagogická prax a tá sa počíta do započítanej praxe v plnom rozsahu. Prečo by si mala byť braná ako začínajúca učiteľka?
Sabadka
20.11.09,10:49
...myslím, že sa mýliš, vychovávateľ a učiteľ nie je to isté, preto by si mala byť ako začínajúci učiteľ...

V zmysle akého zákona? Cituj prosím ten paragraf, možno som niečo prehliadla v zákone. ďakujem
legolas
20.11.09,11:54
V zmysle akého zákona? Cituj prosím ten paragraf, možno som niečo prehliadla v zákone. ďakujem


...ako chceš, aby vychovávateľ mohol učiť v škole. Má na to vzdelanie? Má vzdelanie vychovávateľský smer. Čo vlastne chceš, aby učil? akú aprobáciu? Ako učiteľa Ťa môžu preradiť za vychovávateľa ale opačne v žiadnom prípade.:)

...chcem dodať, že vôbec by nemala učiť na tom 1. stupni, až po doplnení vzdelania.

... nepíšeš , alebo som prehliadol, že si to vzdelanie urobila, ak áno a začína učiť, tak je "Začínajúci učiteľ".
Sabadka
20.11.09,12:18
...ako chceš, aby vychovávateľ mohol učiť v škole. Má na to vzdelanie? Má vzdelanie vychovávateľský smer. Čo vlastne chceš, aby učil? akú aprobáciu? Ako učiteľa Ťa môžu preradiť za vychovávateľa ale opačne v žiadnom prípade.:)

...chcem dodať, že vôbec by nemala učiť na tom 1. stupni, až po doplnení vzdelania.

... nepíšeš , alebo som prehliadol, že si to vzdelanie urobila, ak áno a začína učiť, tak je "Začínajúci učiteľ".

Nehnevaj sa, ale musím ti oponovať, zadávateľka príspevku píše, že učila 20 rokov v MŠ 1 rok v nultom ročníku a teraz nastupuje ako kvalifikovaná učiť na II. stupeň ZŠ, teda vzdelanie má.

potom: §61 ods. 9 - pedagogický zamestnanec, ktorý uzatvoril pracovný pomer na výkon pedagogickej činnosti najneskôr do 30.6.2009 zaradí sa do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec.

Možno ja som si zle vysvetlila zákon, preto sa ťa pýtam, na základe akého § by mala byť zaradená ako začínajúca učiteľka?

Začínajúca by bola v prípade : §61 ods. 10 Pedagogický zamestnanec , ktorý uzatvoril pracovný pomer na výkon pedagogickej činnosti po 30.6.2009 a má menej ako jeden rokpedagogickejpraxe sa od 1.11.2009 zaradí do kariérového stupňa začínajúci pedgogický zamestnanec.

V zákone som nikde nenašla že by sa pedagogická prax delila na prax učiteľa Zš, prax učiteľa MŠ alebo prax vychovávateľa. Je to pedagogická prax. A ak niekto má 20 - 21 rokov pedagogickej praxe, na základe čoho, alebo akého zákona mu ju nechceš uznať?
legolas
20.11.09,13:44
.
...Adriana, zle som to prečítal, ale aj tak, keďže len teraz začína učiť na II. stupni, tak je "Začínajúci učiteľ"
Sabadka
20.11.09,16:23
.
...Adriana, zle som to prečítal, ale aj tak, keďže len teraz začína učiť na II. stupni, tak je "Začínajúci učiteľ"

V poriadku, len mi prosím ťa cituj podľa ktorého zákona, aby sme vedeli aj mi argumentovať, v takýchto prípadoch, že prečo jej neuznáme doterajšiu prax.

Ak niekto učil 10 15 rokov alebo aj menej ako nekvalifikovaný a vieš veľmi dobre, že takýchto ľudí je dosť hlavne v menších obciach, vlani si doplnil vzdelanie, teda dokončil si vysokú školu alebo získal pedagogickú spôsobilosť a teda je už od septembra kvalifikovaný tak ho zaradíš ako začínajúceho a tie predošlé roky praxe sú pasé? To je blbosť(prepáč) veď aj 553/2003 pamätá na nekvalifikovaných učiteľov. Tí do dvoch alebo do 4 rokov (záleží na type školy) od nástupu do prvého pracovného pomeru museli začať študovať. A ak teda napr. 5 rokov študoval popri zamestnaní, po ukončení školy, a teda po 5 rokoch praxe, zase začína od nuly teda ako začínajúci učiteľ?????

Ale a tu sa znovu opakujem, možno som ja niečo v zákone prehliadla, ak tvoj názor má opodstatnenie v zákone, tak nám to sem napíš prosím ťa, presne ktorého zákona a ktorého § sa máme pridŕžať v takýchto prípadoch. Ďakujem.
susann2
20.11.09,17:50
Pedagogická prax nie je nikde rozlíšená podľa toho, kde bola vykonávaná aj keď ja uznávam, že učiť v MŠ, ŠKD na I. alebo II. stupni ZŠ je rozdiel. Zákon hovorí jasne len o pedagogickej praxi. K tomu, aby sa pre účely začínajúceho pedagóga brala do úvahy prax , podľa toho kde ju skutočne zamestnanec vykonával, by muselo vydať MŠ SR nejaké usmernenie. To si ale myslím, že neurobí, lebo tým by poprelo aj správnosť započítavanie pedagogickej praxe pre účely zvýšenia platovej tarify v plnej výške.
kvet
23.11.09,06:43
Pokúsim sa reagovať na rôzne názory ohľadne zaradenia pedagogického zamestnanca do kariérového stupňa, ak napr. kvalifikovaný učiteľ prvého stupňa ZŠ začína od 1.9.2009 učiť na ZŠ prvého stupňa, ale predtým vykonával pedagogickú prax 10 rokov ako učiteľ v MŠ.

Pre odpoveď na uvedený príklad je potrebné posudzovať ust. § 27 zákona č. 317/2009 Z. z. v súvislostiach. Podľa § 27 ods. 4 písm. a) zákona č. 317/2009 Z. z. sa pedagogický zamestnanec zaradí do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec ak úspešne ukončil adaptačné vzdelávanie. Zákon výslovne neustanovuje, že má ísť o ukončené adaptačné vzdelávanie v príslušnej kategórii tak, ako je to napr. v prípade vykonania atastácií, kde výslovne ustanovuje, že vykonanie atestácie musí byť v príslušnej kategórii pedagogického zamestnanca.
Z uvedeného možno vyvodiť záver, že pre zaradenie pedagogického zamestnanca do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec nie je rozhodujúce, pre ktorú kategóriu pedagogický zamestnanec úspešne ukončil adaptačné vzdelávanie. Napr. pedagogický zamestnanec u predchádzajúceho zamestnávateľa (MŠ) úspešne ukončil adaptačné vzdelávanie v kategórii učiteľ MŠ a následne sa zamestnal u iného zamestnávateľa v kategórii učiteľ prvého stupňa ZŠ. Na základe uvedeného sa zaradí do kariérového stupňa samostatný učiteľ pre prvý stupeň ZŠ.

Odpoveď na vyššie uvedený príklad treba posúdiť aj v súvislosti s prechodným ustanovením § 61 ods. 10 zákona č. 312/2009 Z. z., t.z., že pedagogický zamestnanec sa od 1.11.2009 zaradí do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec, pretože síce pracovný pomer vznikol od 1.9.2009, ale pedagogický zamestnanec má 10 rokov pedagogickej praxe (nerozhoduje v ktorej kategórii) a preto sa na neho ust. § 61 ods. 10 nevzťahuje.
Vebi34
24.11.09,20:39
Nepíše sa v zákone na ,,danom" alebo ,,určitom" stupni, ale len pedagogická prax.
evka M.
22.11.11,12:13
hmmmmm, mňa by zaujímalo, na našej škole začala učiť jedna pani, ktorá pracoval úplne v inom obore zamestnania (predavačka) a samozrejme externe si urobila predškolsku pedagogiku a teraz robí na našej škole asistentku učiteľa a má započítane 9 rokov pedagogickej praxe. je to normálne ??????????
siuK
13.06.12,06:05
Dobrý deň, poprosila by som o radu a názor. Som učiteľka II. stupňa ZŠ, mám 11 ročnú prax a 1. atestáciu. Som teda v 11. platovej triede. V tomto roku mi ponúkajú pracovať na čiastočný úväzok ako školský psychológ / cca 70% učiteľ, 30% odborný zamestnanec/. Rada by som vedela, do ktorej platovej triedy by som bola zaradená ako odborný zamestnanec, keďže takúto zmluvu by som mala prvý raz. Či sa mi zarátava učiteľská prax, alebo budem ako začínajúci odborný zamestnanec začínať od nuly. Je to iba ponuka, nemusím ju prijať. Ja sa v podstate obávam toho, že by som platovo išla dolu a roboty by som mala viac. Ďakujem veľmi pekne.
1gabika1
19.09.12,12:24
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Do MŠ nastúpila nová pani učiteľka. Má ukončené VŠ vzdelanie I.stupňa iné ako je požadované zaradím ju do 8 PT ako nekvalifikovanú s VŠ vzdelaním I.stupňa. Chcem sa opýtať keď ukončí adaptačné vzdelávanie preraďujem ju do 9 PT ako samostatnú či stále ostane v 8 PT ako nekvalifikovaná???
Vebi34
19.09.12,20:14
Ako si ju mohla zamestnať ako nekvalifikovanú? Porušila si zákon. Keďže do doch rokov si nedoplní potrebné vzdelanie, musíš ju prepustiť, nie jej dať adaptačné vzdelávanie.
1gabika1
20.09.12,05:59
No, ja som ju nezamestnala, ja ju len potrebujem zaradit, zamestnal ju nas riaditel a asi preto, ze nikoho lepsieho nezohnal a ucitelka nam chyba. Samozrejme si do dvoch rokov doplni vzdelanie ja som len chcela vediet ci ju do 9 PT zaradim az po doplneni vzdelania alebo mozem skor, ked skonci adaptacne vzdelavanie. Dakujem
Vebi34
21.09.12,17:01
NO neviem, či adaptačné vzdelávanie môže robiť nekvalifikovaný pedagóg. Asi by som to konzultovala na KŠU.
Sabadka
24.09.12,16:38
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Do MŠ nastúpila nová pani učiteľka. Má ukončené VŠ vzdelanie I.stupňa iné ako je požadované zaradím ju do 8 PT ako nekvalifikovanú s VŠ vzdelaním I.stupňa. Chcem sa opýtať keď ukončí adaptačné vzdelávanie preraďujem ju do 9 PT ako samostatnú či stále ostane v 8 PT ako nekvalifikovaná???


podobný prípad sa riešil v tomto príspevku http://www.porada.sk/t201236-nekvalifikovany-ucitel.html#post2148271
tam sa jedná síce o učiteľku prvého stupňa, ale tie isté § platia aj v tomto prípade, zaradíte ju ako začínajúcu, absolvuje adaptačné vzdelávania, po jej ukončení ju zaradíte ako samostatného pedagogického zamestnanca s príslušným vzdelaní - do zákonom stanovenej lehoty splnenia podmienky pedagogickej spôsobilosti ju považujete za kvalifikovanú, ak si doplní vzdelanie ostáva naďalej v tej triede, kde ste ju zaradili ak si kvalifikáciu nesplní, je to dôvod na rozviazanie pracovného pomeru. Ak by mala stredoškolské vzdelanie pedagogického smeru, ktoré splňa kritéria podľa 437/2009 pre učiteľa MŠ tak ju zaradíte podľa tohto vzdelania a neprihliadate na VŠ I. stupňa a v tom prípade si nemusí kvalifikáciu doplňať.