lakon
19.11.09,17:53
Dobrý deň poraďaci

Nikdy som si nemyslel, že budem riešiť takýto problém, ale stalo sa ateraz už viem že v stavebnom biznise "nič nie je nemožné". Prvé problémy som začal tušiť, keď mi majstri ktorí mi rmali robiť novú strechu po jej zhodení zahlásili, že aké háky som to kúpil, oni vraj kupujú už ohnuté. Tak som narýchlo zhánal klampiara, ktorý im ich prišiel ohnúť. Pekne im ich očísloval, a už som si myslel ze sa nič nemôze v tomto smere stať. Na druhý den ich namontovali, a nahodili okapové plechy a paropriepustnú fóliu, potom skompletovali strechu, a nahodili okapy po dvoch stranách. (Pre ilustráciu predtým bola strecha valbová, teda okap pekne okolo do jedného zvodu, tak som si myslel ze by to nemal byť problém takto vyriešiť aj keď som valbu dvihol do štítu, a na venci nechal striešku). Problém nastal keď prepojili tieto dve strany. Asi im to veľmi neško, lebo na rohoch komlet popdstrihovali falce, a len to znitovali trhacími nitmi a zatmelili. na druhý deň som im ukazoval ako z tých spojov kvapká, a to ešte nepršalo, len stiekla rosa. Oponovali že je tam veľmi malý spád, a že to nieje také zlé. Zbalili lešenie a odišli. aké bolo moje rozčarovanie keď bolo po prvom daždi v rýne 5cm vody, a to ešte neodtekala do zvodu, a cícerkom vytekala cez spoje. Napísal som im reklamáciu, a ich reakcia bola taká, že háky som si dal ohnuť ja, a je tam malý spád a že oni s tým nič. Na moje namietanie ze aj ako malý pád by tam bol v okape nemôže ostať 5cm vody odpovedali, ze aj dom nemusí byť v rovine.

Chcem sa spýtať ako na nich?
Je aj iné riešenie ako spraviť ďalší zvod na rohu kde je spád? toto navrhujú oni aj asom sa tomu chcel vyhnúť, preto som to dával prepájať.

Ďakujem za každú radu
220870
19.11.09,17:14
Ak to do 14 dní neodstránia tak na súd,a reklamáciu posunúť na SOI.Porušili asi najzákladnejšie pravidlo klampiarčiny spád

okapných rýn.To ,že boli zle ohnuté rynháky je problém , ktorý mali identifikovať už pri montáži.Či je možné aj iné riešenie sa asi bez obhliadky vášho domu nebude dať určiť.
lakon
19.11.09,17:23
Ak to do 14 dní neodstránia tak na súd,a reklamáciu posunúť na SOI.Porušili asi najzákladnejšie pravidlo klampiarčiny spád

okapných rýn.To ,že boli zle ohnuté rynháky je problém , ktorý mali identifikovať už pri montáži.Či je možné aj iné riešenie sa asi bez obhliadky vášho domu nebude dať určiť.

Rinhaky boli podla mna ohnuté ok len asi boli prehodené. može byť problémom to ak na prepojovacej strane bol hakmi spad nastavený na 8,5m na 1,5cm?

S tým súdom to je problém malá hodnota a také naťahovačky, navyše to "chcú" riešiť, ale už spomínaným spôsobom čomu som sa ja chcel vyhnuť
húžva
19.11.09,17:30
Ja iba toľko, že takéto niečo sa nedá a ani nesmie trpieť, je to ako s nevychovaným dieťaťom na ktoré si musíte nájsť čas, aj na riešenie tohoto problému si musíte nájsť čas, lebo v opačnom prípade im ustúpite. Tie argumemty!, ktorými sa bránili (rovné haky...) sú dostatočným dôkazom ich neodbornosti. Ruky od nich preč.

Ale skôr ako to všetko postúpite vyššie, skúste sa s nimi dohodnúť na zľave, respektíve pokute za to ich "vodné dielo"
Naj samprv si však zavolajte skutočného odborníka ( asi v strednom veku) a od neho získajte presvedčivé argumenty, a do útoku...
ski555
19.11.09,17:42
s tou SOI-kou by som to skúsil,ale súd to je naprd večné veky,ale ak montujú ríny,že si nevedeli skompletovať všetko,viem teraz zbytočne o tom polemizovať,ale neustále ich bombardovať,aby ste dosiahli uspokojivý výsledok
220870
19.11.09,18:31
Nie som klampiar ale kedysi dávno som pracoval pre klampiarsku dielňu.občas keď klampiari nestíhali tak sme im pomáhali naučil som sa tam o tej klampiarine dosť.Teoreticky môže byť aj problém to že je na dome zle urobená strecha.Ale to ich stále neospravedlňuje to tam predsa ani nemuseli tie plechy dávať.O tom že to robia do protispádu museli na 100% vedieť.Je to niečo ako keby vám murár namiesto komína vykopal studňu.
ivantoe
19.11.09,18:42
Nie som klampiar ale kedysi dávno som pracoval pre klampiarsku dielňu.občas keď klampiari nestíhali tak sme im pomáhali naučil som sa tam o tej klampiarine dosť.Teoreticky môže byť aj problém to že je na dome zle urobená strecha.Ale to ich stále neospravedlňuje to tam predsa ani nemuseli tie plechy dávať.O tom že to robia do protispádu museli na 100% vedieť.Je to niečo ako keby vám murár namiesto komína vykopal studňu.

Skôr, že na rohu zostala medzi stenami škára, lebo základy neboli presne do vinkla (a nerobili ich oni :D:D:D:D:D ) .
lakon
19.11.09,19:01
Sto krát som olutoval ze som ich nevyhnal už pri tej otázke ohladom neohnutých hakov. Ale čo už keď strecha bola už zhodená a narýchlo bolo jednoduchšie zohnať niekoho kto im tie haky ohne ako niekoho kto by spravil celú strechu.
Teoreticky môže byť aj problém to že je na dome zle urobená strecha.Ale to ich stále neospravedlňuje to tam predsa ani nemuseli tie plechy dávať. Strechu robili tiež oni a tiež som musel privierať všetky oči ktoré mám, a zo začiatku čo nechceli prerobiť oni som dorábal po večeroch a víkendoch ja. potom to už robili tak že sa snažili dotiahnuť robotu do "zakrytého stavu", tak neviem či mi polepili parozábranu, nakoľko keď som prišiel už na nej bol sadrokaron. utešujem sa len tým že to bola DELTA REFLEX PLUS, a že keď som ich bol pozrieť tak ju lepili aspoň tou integrovanou paskou.

Ohladom tej možnej krivej strechy argumentovali tým že si to mal pomerať ten čo ohýnal haky. som zvedavý ako by to riešili s tými ich "už ohnutými"
O tom že to robia do protispádu museli na 100% vedieť.Je to niečo ako keby vám murár namiesto komína vykopal studňu. tiež mam ten pocit. Svedčí o tom ich rýchly odchod aj s lešením.

Dakujem za každú radu
savge
19.11.09,20:25
na 8,5 metra by mal bit isto vedsi spad na kazdy jeden hak sa pridava pol centimetra na spad . Inak to ze je zly spad museli ty klampiari vedied ved to si kazdy klampiar musi overit sam nabyjes prvy a posledny hak natiahnes snuru a zavesis taku malu zavesnu bublinku taku podobnu co byva vo vodovahach a hned vies ako si natom, ked to nespravili je to ich chyba mali si to skontrolovat, aj keby je strecha trochu zosikma mali na to prist ,ved uz to je divne ze tie haky sami nechceli ohnut pravdepodobne to ani nevedeli takze ked to nevedia nech to nerobia a co sa tyka nitov uz aj sam pouzivam trhacie nity ved komu by sa chcelo klepat hahahaa ahlavne sa setri cas a inak trochu vody vzdy moze ostat v rine samozrejme nie 5 cm uz majster na skole nam vravil ze to sa nechava pe vtaciky aby mali vlete z coho pit.
lakon
20.11.09,05:56
Že to neboli klampiari to už viem, ale myslel som že ak to je firma s činnosťou "Kompletné rekonštrukcie striech, krovov, zateplovanie a realizácie rodinných domov na kluč" že sa klampiara aspoň spýtajú ako nato. Tá "troška" vody v okape by mi nevadila, pokial by nepreteka cez tie znitované vytmelené spoje, a pokiaľ by nešla zima, kedy tam logicky zamrzne. Okrem toho, tie odstrihnuté falce nevyzerajú dva krát dobre a žlaby na seba nepriliehaju.
V tejto chvíli by ma skôr zaujímalo či existuje nejaké riešenie tohto problému medzi ich riešením, namontovanie dalšieho zvodu do rohu kde je spád (tomu som sa chcel od zaciatku vyhnúť, a okapy by boli spájané opačne) a kompletným prerobením okapov a celého spodku strechy (tomuto by som v tejto chvíli tiež nebol rád, lebo háky sú nabité priamo na krokvách pod okapovými plechmi, paropriepustnou foliou, kontralatou, latou a škridlou, čo by bolo nutné komplet rozobrať a spraviť nanovo.

- dajú sa haky dodatočne prihnuť ak sú už nabité?
- je možné v nich žlaby nejak podložiť?
- alebo je nejaké iné riešenie?

dakujem
220870
20.11.09,13:39
.Háky sa bežne dávajú na kontralatu,okrem asfaltových šindlov.Tipnem si že to neboli ani tesári a bola to ich prvá strecha ktorú akotak polepili.
Tu je návod na montáž:http://www.bramac.sk/pre-odbornikov/montazne-pokyny/odkvapovy-system-stabicor/stabicor-m.html
http://www.kjg.sk/download/images/pozink_farbeny.pdf
lakon
20.11.09,15:37
Čo to boli za profesie neviem, boli tu asi štyria + 2 pomocníci vrátane majiteľa "firmy" ktorý robil s nimi. Na "dielo" mám oficiálnu zmluvu, a keď som to nim dohadoval nič nebol problém ako referencie mi udal rekonštrukciu štátnej budovy (bol som sa pozrieť), subdodávku na veľkej mestskej stavbe (tú som si aj overil cez pracovníčku mesta. Nemali na nich nič akurát ich museli časovo naháňať, ale koho dnes nemusia?), výstavbu fary, a pár rekonštrukcií súkromných domov a bytoviek. Myslím že dosť na to aby som im uveril. Čo nebolo problémom pred podpisom zmluvy po podpise bolo. Zobral som si týždeň dovolenky na rozbehnutie, ale prišli štyri dni neskôr. Tak som ostal doma ešte dva dni dlhšie viac som si nemohol dovoliť, ale asi som im aj tak liezol na nervy, hoci som sa snažil nerozprávať im veľmi do toho.
Strechu začali robiť až keď som nebol doma. Po návrate z práce bola postavená tak že vystupujúca časť venca trčala 20 cm za posledným hranolo, ale to "tak je dobre, lebo tam ešte pride strieška" (teraz je problem s napojením striešky na strechu a treba špekulovať nad oplechovaním) ak si nekupim pásku a nepolepím poprepichovanú paropriepustnú tak ju nechajú tak, to nehovorím že na nej ponechávali piliny a odrezky z lát a hranolov, odvetanie kanalizácie bolo "ukončené" vo vate zateplenia strechy hoc som mal kúpenú prechodovú škridlu s ovetrávacou sadou, izoláciu za pomúrnicou nebolo treba,tú som si tiež musel založiť sám, niečo som už pospominal vyššie, a na ďalšie už radšej ani nemyslím.
entonyl
21.11.09,18:20
Možno Ti pomôžem.Žľaby zdemontovať a háky odrezať flexou.A sú dve možnosti.Založiť čelovú dosku a do nej osadiť nové háky na to určené,alebo kúpiť nové háky ako boli tie povodné a pomocou drevenej latky6x4cm ich prichytiť do spádu na krokvu z boku.Predtým by som si zmeral rohy stechy výškovo a potom podľa špagáta osadil háky Spád stačí uplne minimálny a žľaby tmeliť buď originál tmelom Sik..,alebo neutrálnym silikónom opakujem neutrálnym.Budem rád ak moja rada Ti pomôže
iriska
21.11.09,18:41
s tým odrezaním flexou a našrobovaním nových súhlasí aj môj manžel, ktorý robí tesárinu a komplet strechy a bez nadsázky poviem, že je v tom dobrý a vždy si dá záležať, len treba šrobovať háky, ktoré sa šrobujú spredu na krokvu cez čelovú dosku.
Nad tým druhým riešením trocha zaváhal, lebo mu to pripadalo slabšie, ale ak sa to urobí a našrobuje dobre, tak aj to by malo byť o.k.
Možno by pomohlo vyhroziť im, že si to dáte prerobiť inej firme a oni to budú musieť zaplatiť... možno zaberie
220870
21.11.09,18:50
Súhlasím s návrhmi riešení od iriska a entonyl.Aj jedno aj druhé je realizovateľné.A tie žlaby sa budú musieť určite prerobiť.Otázne je načo máme potom takých ,,remeselníkov"keď si to môžeme urobiť aj sami?Tesári a klampiari sú cez zimné mesiace takmer bez práce.Treba ich neustále bombardovať a otravovať.
tromso
22.11.09,10:14
Odporucam rozobrat, vytrhat haky a prerobit..., pripadne nahodene haky odrezat prec a pouzit polhaky na celovu dosku ak tam je.... vzdy lepsie ako plne zlaby vody....
lakon
22.11.09,19:29
Dakujem všetkým za rady, v podstate súhlasia s tým čo som vydumal.
Čelová doska nieje, nakoľko veniec je robený spolu s vypustenou rímsou. Krokvy sú ukončené na venci za pomurnicou a srecha je nad rímsu preložená na klinoch nabitých na krokvách a tie končia špicom na rímse teda krokvy nevidieť, a čelovú dosku nieje na čo chytiť.
Haky bude nutné orezať, minimálne na jednej strane, im ich dam nabiť na kontralaty, aby sa nemuselo šahať do paropriepustnej folie, aby neostala deravá. Vykašlem sa na zaustenie okapového plechu do okapových žľabov. Aj tak v polovičke navodov su zaústené, a v polovičke nie. Samotný tondach nemá v slovenskej ani českej verzii zaústené do okapu, a v maďarskej má. DORKEN a TYVEK majú tiež rôzne verzie ukončenia. Striešku na štítovej prepojovacej strane im dám prerobiť komplet, keďže tá ešte nieje dokončená.

Teraz ich len donútiť spraviť to, a presvedčiť ich že keď som si materiál dodal prvý krát nieje to mojou povinnosťou aj pri tejto oprave. To isté by som chcel dosiahnuť aj pri kompletne poodrezovaných návalkoch v spojoch (použitý je systém K&G&J, ktory je pri spravnej aplikacii obycajnou skladackou, a po nahliadnuti do navodu ktory tu niekto uviedol to bolo jasne aj mne, a to som sa s klampiarinou z blizka stretol teraz prvy krat a im tečie každý jeden spoj.
Hu-DACH
10.09.12,17:51
Haky sa ohybaju NA MIESTE...rovina krokiev pri okape nemusi byt na nule,pomurnica nemusi byt vodorovna a nakonie ani dom nemusi byt v rovine...to je zakladne pravidlo...nakrutit si prvy a posledny hak,natiahnut snurku a polozit malu vodovazku...boze...kde to sme?21 st. a klampiar nevie polozit haky?preboha...kontaktujte ma,pridem Vam to opravit ZADARMO...aby som sa nehanbil ze svoje remeslo...
bodliak
10.09.12,17:57
... myslíte pán Hudák, že to po 3 rokoch ešte čaká na vašu opravu 'zadarmo' ?
alltracboy
11.09.12,15:10
doba je zla, robota sa musi zhanat za kazdu cenu :D