Ejo
20.11.09,09:18
Dobrý deň. Poprosila by som radu v nasledovnom prípade. /JÚ/ Vrátené preplatky na preddavkoch ZP /nakoľko popri živnosti pracoval a platil aj z pracovného pomeru, aj zo živnosti-minimum./ by sa mali účtovať ako mínus položka v PD v stĺpci platby do fondov. To by ani nebol problém. Len nakoľko živnostník mal pozastavenú živnosť do 01.07.2009 /v daňovom priznaní upravený základ dane, ako keby ukončil živnosť/ a od 2.7.2009 ďalej podniká /počiatočné stavy v účtovníctve sú nulové/, a aj pracuje, neplatí ako živnostník do ZP. Tento preplatok ak zaúčtujem mínusom, tak budem mať vo výkaze v platbách do fondov mínus. Čo s tým?
kkllc
20.11.09,08:33
Neúčtuješ to mínusom - fondy.
Je to zdaniteľný príjem. Ak ZP zrazila daň tak to si odpočítaš v DP.
Ejo
20.11.09,09:14
Takto by som postupovala, ak by vznikol preplatok z ročného zúčtovania ZP. Mne tento preplatok vyšiel v ročnom zúčtovaní. Ale v ZP mi povedali, že to nie je preplatok z RZ ale preplatky na preddavkoch. A to nie je to isté.Takže keď som ich zaplatila, boli ako výdavky OZ-platby do fondov, a teraz mi ich vrátia, tak je to mínus výdavky OZ-platby do fondov.
Ejo
20.11.09,13:32
Ale keď nemám účtované žiadne výdavky-platby do fondov a zaúčtujem s mínusom vrátený preplatok, ku koncu roku budem mať vo výkaze napr. -200 EUR. S mínusom by nemalo byť, nie?
Daggmar
20.11.09,13:46
Takto by som postupovala, ak by vznikol preplatok z ročného zúčtovania ZP. Mne tento preplatok vyšiel v ročnom zúčtovaní. Ale v ZP mi povedali, že to nie je preplatok z RZ ale preplatky na preddavkoch. A to nie je to isté.Takže keď som ich zaplatila, boli ako výdavky OZ-platby do fondov, a teraz mi ich vrátia, tak je to mínus výdavky OZ-platby do fondov.

Len na okraj - ty účtuješ príjem do "výdaj " položky ?
Daggmar
20.11.09,13:48
Neúčtuješ to mínusom - fondy.
Je to zdaniteľný príjem. Ak ZP zrazila daň tak to si odpočítaš v DP.

Súhlasím. V závierkových operáciach pripočítaš aj zrazenú daň od ZP a v daňovom priznaní ju potom vyčísliš v príslušmon riadku a odčítaš od daňovej povinnosti.
Ejo
20.11.09,13:49
Len na okraj - ty účtuješ príjem do "výdaj " položky ?
do výdaja ale s mínusom.
už som mala taký prípad, že zo sociálky vrátili peniaze, ktoré boli navyše náhodou zaplatené, a tento príjem bol zaúčtovaný ako výdaj ale s mínusom.
Daggmar
20.11.09,13:52
V poriadku, ale program by ťa nemal pustiť cez zdan. príjem do výdavkových položiek .
kkllc
20.11.09,19:24
Je to iný príjem ovplyvňujúci ZD.
Daggmar
21.11.09,09:42
Suhlasim, ale je to prijem na bankovom ucte. Úctujes v penaznom denniku prijem ako výdaj ? Ako sa ti to zobrazi v bankovej knihe, minusom ? sedi ti potom stav uctu v denniku so stavom vo vypise ? Ospravedlnujem sa, som trochu mimo temy asi. Ale na kontrolu ti pride pani z danoveho uradu a nie zo ZP...
Ejo
23.11.09,07:23
Ak účtujem priebežne platby do ZP v peňažnom denníku napr:
1.1. výdaj pokladňa/stĺpec platby do fondov/ 41,37 EUR
1.2. výdaj pokladňa/stĺpec platby do fondov/ 41,37 EUR
1.3. výdaj pokladňa/stĺpec platby do fondov/ 41,37 EUR

1.5. mi vrátia preplatok/v pokladni do výdaja s mínusom 41,37 /ako keby bolo storno/, tým vlastne je plus, sedí pokladňa/ a v stĺpci platby do fondov tiež mínusom 41,37.
V PD v stĺpci platby do fondov by bolo takto:
41,37
41,37
41,37
-41,37
___________

82,74 EUR
a toto vykážem aj vo výkaze, pretože ak nedám s mínusom, nevykážem správne koľko som platila do fondov. A keď mi vrátili preplatok za jeden mesiac, mala by som ho odíčtať, nie?
Daggmar
23.11.09,11:08
Dík , už som o obraze. Ešte som sa ale nestretla s tým, že by preplatok vracali v hotovosti ... väčšinou to ide cez účet.
Andyke
23.11.09,11:35
Takto by som postupovala, ak by vznikol preplatok z ročného zúčtovania ZP. Mne tento preplatok vyšiel v ročnom zúčtovaní. Ale v ZP mi povedali, že to nie je preplatok z RZ ale preplatky na preddavkoch. A to nie je to isté.Takže keď som ich zaplatila, boli ako výdavky OZ-platby do fondov, a teraz mi ich vrátia, tak je to mínus výdavky OZ-platby do fondov.

Nerozumiem zvýraznenému. Tebe vyšiel preplatok z RZZP. Ak áno, tak je to zdaniteľný príjem.
Keď povedali v ZP, že máš preplatok na preddavkoch – ako vznikol? Zaplatil si 2x za niektorý mesiac ? Pokiaľ áno, tak si to nemala dať do nákladov. Keď niečo zaplatím bez právneho dôvodu, tak to nie je náklad.
Ejo
24.11.09,07:20
Nerozumiem zvýraznenému. Tebe vyšiel preplatok z RZZP. Ak áno, tak je to zdaniteľný príjem.
Keď povedali v ZP, že máš preplatok na preddavkoch – ako vznikol? Zaplatil si 2x za niektorý mesiac ? Pokiaľ áno, tak si to nemala dať do nákladov. Keď niečo zaplatím bez právneho dôvodu, tak to nie je náklad.
Živnostník si platil odvody ako živnostník, ale popritom sa neskor aj zamestnal. A tak mu tie odvody, ktoré platil ako živnostník súbežne, v ročnom zúčtovaní vyšielako preplatok. No ale v ZP mi povedali ako som už uviedla.
Andyke
24.11.09,11:49
Jednoznačne je to preplatok z RZZP - zdanit. príjem.
A nedávaj mínusom do fondov.