Erika686
20.11.09,13:25
Neviem,ci s tym uz nieco narobime, ale len pre moj kludny spanok by som prosila radu,resp.nazor.
Tak, s manzelom vlastnime pozemok, ktory sme nechali rozdelit tak,ze 4m od susedovho plota.Tato cast ma sluzit ako prechod pre zbytok rodiny, kedze k ich pozemkom sa dostanu len cez nas.
K notarovi sme sli s tym,ze im na tu cast (4m x cca25m) my,ako vlastnici dame vecne bremeno na pravo prechodu a vedenia IS. Notar nas presviedcal,ze lepsie je im darovat podiel z tejto casti, cize na tom 4 X 25m maju spoluvlastnicky podiel.
S darovacou zmluvou sme (s prekvapenim- kedze sme tam sli ohladom vecneho bremena)suhlasili,kedze manzelova matka nam tiez darovala podiel z jej pozemku (cez ktory budeme mozno musiet v buducnosti prechadzat k svojmu pozemku), tak pre pokoj v rodine.
Cim dalej, tym viac nad tym rozmyslam, tak ma furt daco zoziera.Ci im nebolo lepsie dat to vecne bremeno?
Neviem... Vlastne sme boli tak veeelmi jemne "donuteni" im darovat podiel.
Tak ake to ma svoje vyhody, resp. nevyhody? Poradte,ak viete.
sarasara
20.11.09,18:34
Viem, čo máš na mysli. Keby ste predsa len boli zriadili vecné bremeno, pôda by bola stále napísaná na vás. Ale či tak, či onak, na tom kuse pozemku sa budú premávať tí ľudia, aj generácie po nich a po vás a doba, kedy by možno bola zriadená iná prístupová cesta k ich pozemkom je tak ďaleká, že už ani ty, ani tvoje deti...Netráp sa preto, keby si nesúhlasila s prechodom, vysúdili by si ho. A takto máš rodinu, budeš mať rodinu. I to je niečo.
Erika686
21.11.09,05:03
Mna len stve to, ze my sme sa o ten nas pozemok doslova nezmyselne sudili 8 rokov, stalo nas to nemale peniaze (ktore uz nikdy neuvidime), s obcou-starostom sme sa natahovali 9 rokov o pristupovu cestu, psychika v cudu...a oni si k svojmu majetku prisli ako slepa kura k zrnu:mad:, nic ich to nestalo, proste na hotove a este my sme im darovali kus niecoho,za co sme zaplatili pri kupe a platili dane a teraz jednoducho sme im to darovali :mad:. Z toho je mi nanic.
Toto ma byt klud v rodine? Nezmierim sa s tym do konca zivota :mee:
Tak aspon som sa vyrozpravala.
A este by ma zaujimalo ako je to potom s platenim dane,to vypocitaju kazdemu zvlast?, lebo uz fakt nebudem platit nic za nikoho.
sarasara
21.11.09,20:30
Nič s tým nenarobíš. Škoda, že ste im to teda nepredali. A tých škoda by bolo viac. Ale načo. Niekedy sa človek hnevá na seba pre niečo, čo urobil a je to o to horšie, že sa vec nedá napraviť. Dúfam, že sa vám rodina odplatí dobrom za vašu dobrotu.
Do konca roka si musí každý vlastník, ktorý nadobudol nehnuteľnosť a nemá ju prihlásenú na obecnom úrade, túto prihlásiť. Tak isto si ty zájdi na obecný (mestský) úrad s listom vlastníctva a požiadaj o zníženie dane.
Erika686
22.11.09,09:06
Dakujem.
Ice dive
22.11.09,09:35
Pokiaľ sa jedná pri spomenutom páse 4 x 25 m o samostatnú parcelu tak je z môjho pohľadu výhodnejšie, že ste im časť daného pásu darovali, (resp. výhodnejšie bolo predať, alebo podmienkou darovania mohlo byť, že by Vám zaplatili pomernú časť nákladov, ktoré ste vynaložili na vysúdenie a kúpu...(nie časť trhovej ceny to by sa jednalo o kupnopredajnú zmluvu).
Keďže stav je taký, že rodina nemá inú možnosť ako sa dostať k svôjmu pozemku len prechodom cez ten Váš právo prechodu by si vysúdili a súd by Vás zaviazal k tomu, aby ste im to umožnili... Vás by to možno časom začalo zožierať, že sa o daný pozemok musíte starať, kosiť trávu, odhŕňať sneh, platiť daň z nehnuteľnosti a oni by daný pozemok mali právo na základe vecného bremena bezodplatne využívať... takto keď im patrí časť pozemku majú nárok ho využívať, avšak plnynú im aj povinnosti k výške svôjmu podieľu sa o neho aj starať t.j. platiť si aj časť dane z nehnuteľnosti. Tu máte možnosť buď si podá daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti každý vlastník sám, alebo určíte jedného dohodou a ten bude platiť za daný pozemok... Do konca januára by ste mali podať u príslušného správcu dane daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti nakoľko sa zmenila výmera Vašich nehnuteľností (aj keď ešte neboli zapísané na katastri...)
k.i.n.o.
22.11.09,10:06
... Do konca januára by ste mali podať u príslušného správcu dane daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti nakoľko sa zmenila výmera Vašich nehnuteľností (aj keď ešte neboli zapísané na katastri...)

Práveže je dôležité, kto je zapísaný v liste vlastníctva ako vlastník k 1. januáru. Ak bude vklad z darovacej zmluvy povolený až po 1.1.2010, za rok 2010 zaplatí celú daň doterajší vlastník. Až od ďalšieho roka by platili každý za svoj podiel.
Ice dive
22.11.09,11:08
V podstate vlastník je povinný nahlásiť zmenu vlastníckych práv do 30 dní od kedy zmena nastala a následne podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti...

Napr. bratislavský kataster zapisoval nehnuteľnosti pred krízou 6 - 7 mesiacov pokiaľ nebol daný zrýchlený vklad a magistrátu stačilo priložiť k daňovému priznaniu kópiu darovacej zmluvy a vyrubovala sa na základe toho daň novému vlastníkovi....

Vlastnícke právo prechádza dedičstvom, kúpnopredajnou resp. darovacou zmluvou - kataster túto zmenu len potvrdzuje, t.j. povinnosť platiť daň by mal už nový vlastník aj keď ešte nie je zapísaný na LV...
V daňovom priznaní k dani z nehnuteľnosti musí predsa daňovník uviesť pravdivé údaje (keďže mal povinnosť nahlásiť zmenu do 30 dní musí podávať daňové priznanie)... a k pôvodnému stavu sa tam predsa priznávať nemôže... v ďalšom roku ak by kataster povolil vklad by podával daňovník ďalšie priznanie?
k.i.n.o.
25.11.09,21:06
Trvám na svojom. Rozhodujúci je stav na LV. Zákonná lehota na povolenie vkladu je 30 dní, to že sa nikde nedodržiavala, je bohužiaľ fakt. Oznamovacia povinnosť znamená naozaj to, že do 30 dní oznámi prevodca správcovi dane (obecný resp. mestský úrad), že už nevlastní nehnuteľnosť a nadobúdateľ oznámi, že nadobudol nehnuteľnosť - ale do 30 dní od právoplatného rozhodnutia správy katastra o povolení vkladu vlastníckeho práva. Daňové priznanie sa nepodáva následne, ale do konca januára v roku, kedy mi prvýkrát vznikla daňová povinnosť (alebo nastala zmena). Daňová povinnosť mi vznikla v tom roku, kedy k 1. januáru som figuroval ako vlastník na LV.
Takže ak predám nehnuteľnosť napr. v októbri 2009, ale správa katastra povolí vklad až 5. januára 2010, tak mám smolu a zaplatím daň z nehnuteľnosti aj za rok 2010. Nový vlastník musí síce do 30 dní od 5. januára 2010 ohlásiť MÚ, že nadobudol nehnuteľnosť, ale daňové priznanie podá až do 31. januára 2011 a daň zaplatí až za rok 2011. Tak to skrátka je...
Erika686
26.11.09,11:15
Dakujem vam vsetkym za rady, ale teraz by ma zaujimala takato situacia. Na tu cast pripadaju 4 vlastnici, my ako darujuci a bratia s manzelkami ako darovani. Ked si cez tu parcelu bude chciet niektori z bratov tahat IS, musia s tym ostatni suhlasit alebo je to stylom,mam tam podiel, je to moje, tak si tam budem "robit co chcem"?
Asi by som si mala niekde nastudovat podielove spoluvlastnictvo:confused:
Petra Nová
26.11.09,11:49
K notarovi sme sli s tym,ze im na tu cast (4m x cca25m) my,ako vlastnici dame vecne bremeno na pravo prechodu a vedenia IS. Notar nas presviedcal,ze lepsie je im darovat podiel z tejto casti, cize na tom 4 X 25m maju spoluvlastnicky podiel.

Cim dalej, tym viac nad tym rozmyslam, tak ma furt daco zoziera.Ci im nebolo lepsie dat to vecne bremeno?
Neviem... Vlastne sme boli tak veeelmi jemne "donuteni" im darovat podiel.
Tak ake to ma svoje vyhody, resp. nevyhody? Poradte,ak viete.


Dakujem vam vsetkym za rady, ale teraz by ma zaujimala takato situacia. Na tu cast pripadaju 4 vlastnici, my ako darujuci a bratia s manzelkami ako darovani. Ked si cez tu parcelu bude chciet niektori z bratov tahat IS, musia s tym ostatni suhlasit alebo je to stylom,mam tam podiel, je to moje, tak si tam budem "robit co chcem"?
Asi by som si mala niekde nastudovat podielove spoluvlastnictvo:confused:

To, čo si napísala v zadaní a aj v ďalších príspevkoch, tak tomu veľmi nerozumiem. Tá akože časť pozemku 4mx25m, ktorú ste darovali a je v spoluvlastníctve 4 osôb, tvorí samostatnú parcelu? Predpokladám, že áno. Lebo inak by spoluvlastníctvo neboli zavkladovali. Potom, ak by nešlo o bežnú vec s nakladaním so spoločnou vecou , potrebujete dohodu väčšiny. Teda aj na vedenie IS jedného zo spoluvlastníkov.
Erika686
26.11.09,12:46
Ano, to 4 x cca25 m je samostatna parcela.