janci10
20.11.09,13:35
Dobry den prajem,

chcel by som sa iba uistit, ze spravne rozmyslam:

je neplatca DPH v SR a nadobuda tovar z clenskeho statu, od platcu DPH. Tu sa vztahuje §11, ods.4, pismeno b) - cize do hodnoty 13941,45 eur nadobudnutie nie je predmetom dane.

Druhy pripad - opat je neplatca DPH v SR a dodava tovar registrovanemu platcovi DPH do EU. Tu sa vztahuje §43, odsek 1. Cize vystavi fakturu a tym padom ma toto vysporiadane.

Vopred dakujem za odpoved
Mária.K.
20.11.09,17:51
Dobry den prajem,

chcel by som sa iba uistit, ze spravne rozmyslam:

je neplatca DPH v SR a nadobuda tovar z clenskeho statu, od platcu DPH. Tu sa vztahuje §11, ods.4, pismeno b) - cize do hodnoty 13941,45 eur nadobudnutie nie je predmetom dane.

Druhy pripad - opat je neplatca DPH v SR a dodava tovar registrovanemu platcovi DPH do EU. Tu sa vztahuje §43, odsek 1. Cize vystavi fakturu a tym padom ma toto vysporiadane.

Vopred dakujem za odpoved
Pozri sem:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/usm_cl_21.rtf

(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941,45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.

(5) Ustanovenie odseku 4 písm. b) sa nevzťahuje na nadobudnutie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, ak podľa osobitného predpisu /6/ povinnosť platiť spotrebnú daň v tuzemsku vzniká nadobúdateľovi.

(6) Do hodnoty 13 941,45 eura podľa odseku 4 písm. b) sa započítava celková hodnota nadobudnutého tovaru bez dane splatnej alebo zaplatenej v členskom štáte, z ktorého je tovar odoslaný alebo prepravený; do hodnoty sa nezapočítava hodnota nových dopravných prostriedkov a hodnota tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane.

Nadobudnutie nových dopravných prostriedkov a tovarov, ktoré podliehajú spotrebnej dani sa zdaňujú v krajine nadobudnutia vždy.
Rozalka
20.11.09,18:42
Dovolím si upozorniť na novelu platnú od 1.1.2010:
ak dodávaš služby do EÚ alebo ich nakupuješ, treba sa registrovať pred prvým dodaním alebo nadobudnutím služby.

Veľká zmena.
janci10
23.11.09,08:42
Pre Mária.K.

Mam to chapat tak, ze si mi potvrdila moj nazor - tvoje citacie su presne paragrafy, ktore som spomenul v mojom prispevku...
Mária.K.
23.11.09,12:08
Pre Mária.K.

Mam to chapat tak, ze si mi potvrdila moj nazor - tvoje citacie su presne paragrafy, ktore som spomenul v mojom prispevku...
Áno. Poslala som tam ešte aj usmernenie a je potrebné si ho prečítať, lebo neviem či vaše podmienky ohľadne dodania tovaru do zahraničia korešpondujú s týmto usmernením, resp. s § 43 ods. 1 zánkona o DPH. Ide hlavne o podmienky, ktoré hovoria, že tovar musí byť odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet.
janci10
23.11.09,13:00
Tak toto ustanovenie si vysvetlujem tak, ze tovar musi byt odoslany alebo prepraveny z tuzemska do ineho clenskeho statu predavajucim alebo nadobudatelom alebo inou osobou, ale musi to byt na ucet toho predavajuceho alebo nadobudatela. Na koho ineho ucet by to malo byt?
Mária.K.
23.11.09,13:21
Tak toto ustanovenie si vysvetlujem tak, ze tovar musi byt odoslany alebo prepraveny z tuzemska do ineho clenskeho statu predavajucim alebo nadobudatelom alebo inou osobou, ale musi to byt na ucet toho predavajuceho alebo nadobudatela. Na koho ineho ucet by to malo byt?
Preprava môže ísť napr. aj na náklady inej, napr. majetkovo prepojenej osoby (myslím, že to nemusí byť ani také neobvyklé):)
janci10
23.11.09,14:15
Aha, tak uz sme sa porozumeli:-)