Janusa
20.11.09,14:44
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť:
Dnes som zistila, že mi chýba faktúra za dodanie stroja z Poľska zo 6-teho mesiaca. Zálohu som platila 16.6.2009 a stroj bol dodaný hneď po uhradení, teda v 6/09. Nemám žiadny doklad, lebo to šofér viezol k nášmu zákazníkovi a zrejme sa papiere "niekde zabudli". Chcem si teraz vypýtať z Poľska kópiu dodacej fakúry, došlý dátum bude v 11/09. Teraz teda neviem, či mám túto faktúru zahrnúť do DPH v 11/09 alebo podať opravné za 6/09 ... aby to bolo správne, aj keď nebude zmena v daňovej povinnosti.
Vopred ďakujem za rýchle rady.
Tamila
20.11.09,14:04
Môj názor je, že treba dodatočné DP, pretože si myslím, že dodávateľ si faktúru do svojho priznania zahrnul v tom období, kedy mal. Ak by aj nezahranul, je tu aj bod a) § 20 Zák. o DPH:

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Na začiatok

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
superoman
20.11.09,15:35
podla mna urobite dodatocne DP 6/2009 (pretoze ste nepriznali dan na vystupe v obdobi ked ste mali), kde uvediete dan na vystupe, a v riadnom DP 11/2009 bude DPH zahrnuta na vstupe (na zaklade faktury)
+suhlas s prispevkom vyssie
Dúšava
20.11.09,15:56
Myslím, že záleží na tom, aký dátum bude mať faktúra. Keď júnový, tak dodatočné DP 6/2009 vstup aj výstup /bola vystavená,aj ste ju mali, len nezaúčtovali/. Keď novembrový, dodatočné DP 07/2009 výstup, riadne DP 11/2009 vstup.
Rozalka
20.11.09,17:57
Povinnosť - podľa dátumu faktúry
Odpočet - keď sme dostali faktúru - tj. 11/09
Nemôžeš postupovať vstup/výstup, ak faktúra nebola k dispozícii
Dúšava
20.11.09,18:30
Ale keď viem povinnosť podľa dátumu faktúry, tak som ju k dispozícii mala. Len som ju v tom čase stratila.
Rozalka
20.11.09,18:34
Nerozumiem.
Ak faktúru dostanem teraz, ako som ju mohla mať vtedy.
Povinnosť podľa dátumu faktúry viem podľa faktúry, ktorá došla teraz.
Podľa môjho názoru:
Ak som ju mala, potom je zapísaná aj v KDF a má aj poradové číslo v správnom číselnom slede.
V tomto prípade to tak asi nebolo.
Janusa
21.11.09,12:38
Ďakujem za názory, ale nie ste jednotní, tak neviem...
Faktúra mi príde teraz s dátumom dodania aj vystavenia 20.6.2009. Prijatú ju budem mať teraz v 11/09. Ja by som teda bola za dodatočné za 6/09 .... súhlasím s Tamilou že tam je par. 20 ...
Rozalka
21.11.09,13:03
Dodatočné ťa rozhodne neminie, tu sme nejednotní v tom, kedy máš nárok na odpočet.
Ja tvrdím, že až teraz.
Dúšava
23.11.09,08:19
Možno to zle chápem. Ja sa odvíjam od § 49 ods. 2 b).
Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň ním uplatnená. Keď ju uplatní v 06/2009 formou dodatočného, prečo ju nemôže odpočitať?
Tamila
23.11.09,08:30
Daňová povinnosť je podľa § 20, nárok na odpočet je podľa § 49,ale nesmieš zabudnúť na § 51:
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
Na začiatok

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
superoman
30.11.09,16:04
Ale keď viem povinnosť podľa dátumu faktúry, tak som ju k dispozícii mala. Len som ju v tom čase stratila.

Je jedno, ci si ju mala alebo nie, v 6/2009 si mala povinnosti priznat dan na vystupe a to si neurobila (btw povinnost by si mala aj bez faktury) - preto urob co najskor dodatocne DP 6/2009, asi zaplatis len uroky z omeskania. Co sa tyka dane na vstupe, tu mas pravo na odpocet, nie povinnost, takze odpocet uplatni kedy chces, napriklad aj v nasledujucom priznani.