gabrielik
20.11.09,13:45
Dobrý deň, treba nejak prerušiť aleo pozastaviť živnosť ked je živnostník vo vyšetrovacej väzbe? Ďakujem
Zita5
20.11.09,12:49
Bolo by dobré živnosť buď zrušiť , alebo pozastaviť . Všetky info Vám dajú na živnostenskom úrade v mieste bydliska .Zároveň odhlásiť prípadne aj SP .
Lenka1979
20.11.09,12:51
Bolo by dobré živnosť buď zrušiť , alebo pozastaviť . Všetky info Vám dajú na živnostenskom úrade v mieste bydliska .Zároveň odhlásiť prípadne aj SP .

Len pridám info k Zitke, že ak si zvolíš prerušenie, musí to byť minimálne na 6 mesiacov.
gabrielik
20.11.09,18:10
No ale musí prerušiť? Do SP neplatí, za rok 2009 podá normálne DP - do októbra vykonával živnosť, a zatial nevie dokedy bude vo väzbe, lebo čaká na súd.ˇMôže to nechať len tak, a ak nebude mať za rok 2010 žiadne príjmy, tak nepodá DP.
tuta
20.11.09,18:46
Ak nepozastaví, prípadne nezruší živnosť bude musieť platiť odvody minimálne do ZP.
gabrielik
22.11.09,11:37
A viete mi ešte poardiť ako ju pozastaviť, ked je vo väzbe? Môže dať splnomocnenie napr. manželke?
jess
07.12.09,06:28
Tiež sa mi jedná o pozastavenie živnosti. Kamarátka odchádza na 4 mesiace do zahraničia a má živnosť. Odvody platí zatiaľ len do ZP. Ako čítam, tak pozastaviť sa dá živnosť min. na 6 mesiacov, takže toto by som jej asi neodporučila. Čo má teda potom robiť ? Kde sa má "odhlásiť" ? Živnosť .... má pedikúru.
veronikasad
07.12.09,06:32
Tiež sa mi jedná o pozastavenie živnosti. Kamarátka odchádza na 4 mesiace do zahraničia a má živnosť. Odvody platí zatiaľ len do ZP. Ako čítam, tak pozastaviť sa dá živnosť min. na 6 mesiacov, takže toto by som jej asi neodporučila. Čo má teda potom robiť ? Kde sa má "odhlásiť" ? Živnosť .... má pedikúru.
Ak nechce živnosť pozastaviť, čo je možné ako správne píšeš len najmenej na 6 mesiacov, môže živnosť kedykoľvek zrušiť. Pri zrušení musí dodržať všetky oznamovacie povinnosti voči DU, zdravotnej poisťovni, ak bola povinným platitelom - aj sociálnej poisťovni.
Živnosť si po návrate zo zahraničia môže kedykoľvek založiť znovu - neviem ako to bude s hygienou, či nebude potrebovať znovu potvrdenie.
Zita5
07.12.09,06:34
Tiež sa mi jedná o pozastavenie živnosti. Kamarátka odchádza na 4 mesiace do zahraničia a má živnosť. Odvody platí zatiaľ len do ZP. Ako čítam, tak pozastaviť sa dá živnosť min. na 6 mesiacov, takže toto by som jej asi neodporučila. Čo má teda potom robiť ? Kde sa má "odhlásiť" ? Živnosť .... má pedikúru.

Ja by som živnosť osobne pozastavila .Určite by som ju nenechala živú .Nemôže vedieť čo bude o 4 mesiace , či náhodou si nepredĺži pobyt v zahraničí .
jess
07.12.09,06:47
Ak nechce živnosť pozastaviť, čo je možné ako správne píšeš len najmenej na 6 mesiacov, môže živnosť kedykoľvek zrušiť. Pri zrušení musí dodržať všetky oznamovacie povinnosti voči DU, zdravotnej poisťovni, ak bola povinným platitelom - aj sociálnej poisťovni.
Živnosť si po návrate zo zahraničia môže kedykoľvek založiť znovu - neviem ako to bude s hygienou, či nebude potrebovať znovu potvrdenie.

No, toto asi nie, pretože živnosť si zakladala len v lete. Mala veľké výdavky, takže momentálne si ide privyrobiť do zahraničia, aby mala z čoho žiť, kým sa jej pedikúra rozbehne. Bude to ozaj len na 4 mesiace, kým je zimná sezóna a dlhšie neplánuje pobudnúť, nakoľko už má dosť rokov . Zakladať živnosť nanovo, to tiež určite neurobí, lebo mala príšerné problémy s požiarnikmi ako aj s priestorom a hygienou a toto už určite absolvovať nechce. Zrušením živnosti by o priestor určite prišla a tým pádom aj o všetky povolenia s tým spojené.

Čiže ja na jej mieste by som pozastavila.........zdá sa mi to ako najlepšie riešenie