Naďa
03.09.05,20:57
Potrebovala by som zistiť, ktorý zákon hovorí o prihlasovaní zamestnávateľa na DÚ. Mám takýto prípad: SZČO zamestnáva 1 zamestnanca na polovičný úväzok. Zamestnanec si uplatnňuje nezdaniteľnú časť, teda nevzniká daňová povinnosť a zamestnávateľ neodvádza daň zo mzdy. Prihlasuje sa zamestnávateľ na DÚ?
Janka6685
03.09.05,19:09
Potrebovala by som zistiť, ktorý zákon hovorí o prihlasovaní zamestnávateľa na DÚ. Mám takýto prípad: SZČO zamestnáva 1 zamestnanca na polovičný úväzok. Zamestnanec si uplatnňuje nezdaniteľnú časť, teda nevzniká daňová povinnosť a zamestnávateľ neodvádza daň zo mzdy. Prihlasuje sa zamestnávateľ na DÚ?
O tomto hovorí zákon o dani z príjmu a v každom prípade sa treba nahlásiť, pretože štvrťročné výkazy musíš posielať. Aj keď budú nulové.

Aspoň podľa mňa...
Heni
03.09.05,19:39
Potrebovala by som zistiť, ktorý zákon hovorí o prihlasovaní zamestnávateľa na DÚ. Mám takýto prípad: SZČO zamestnáva 1 zamestnanca na polovičný úväzok. Zamestnanec si uplatnňuje nezdaniteľnú časť, teda nevzniká daňová povinnosť a zamestnávateľ neodvádza daň zo mzdy. Prihlasuje sa zamestnávateľ na DÚ?prihlasuje sa. ja mám na DoBPŠ len jedného študenta, daň mu vychádza nulová ale prihlásiť som sa musela. podľa mňa ide o oznamovaciu povinnosť voči DU a kedže si hneď aj splnila podmienky na zaregistrovanie za platcu dane zo záv. činnosti, tak budeš zaregistrovaná...
Janka6685
03.09.05,19:44
prihlasuje sa. ja mám na DoBPŠ len jedného študenta, daň mu vychádza nulová ale prihlásiť som sa musela. podľa mňa ide o oznamovaciu povinnosť voči DU a kedže si hneď aj splnila podmienky na zaregistrovanie za platcu dane zo záv. činnosti, tak budeš zaregistrovaná...
Presne tak...mi sme sa tiež prihlasovali ešte keď sme mali len dohodárov. Pýtali sme sa na DÚ a ten nám potvrdil, že máme túto povinnosť v každom prípade.
Naďa
03.09.05,20:03
Mám veľkú hlavu v smútku. Neprihlásili sme sa. Musíme sa prihlásiť teraz. Čaká ma 2 tis. pokuty?
Je nejakým spôsobom prepojenie výkazníctvo soc. poisťovne a DÚ?
Heni
03.09.05,20:10
Mám veľkú hlavu v smútku. Neprihlásili sme sa. Musíme sa prihlásiť teraz. Čaká ma 2 tis. pokuty?
Je nejakým spôsobom prepojenie výkazníctvo soc. poisťovne a DÚ?na DU treba prihlásiť, až ked je výplatný termín, teda nie hned ako pracovník nastúpi, ako je to v SP... takže by si si to mohla "upraviť" tak, že napr. nastúpil 1.7., výplatný termín je 31.8. - takže v pondelok, 5.9. je najvyšší čas ísť na DU sa prihlásiť za platcu...
Naďa
03.09.05,20:58
Nechcem sa opakovať, ale mám hlavu v smútku. Daňový úrad neprišiel o nič, ale ja prídem o peniaze na pokutu. Neviem či rozmýšľam správne, ale snáď ?? mám riešenie, pri ktorom baran ostane celý a vlk sýty, ak mi na to kontrola nepríde. Firmu prihlásim teraz. Zamestnanec je na 1/2 min. mzdy, ulatnňuje si nezdaniteľnú položku a je SZČO. Do konca roka mu vo výkazoch pre DÚ vykážem mzdu, ktorú v priebehu roka prevezme, takže ročná mzda by bola OK, daňová povinnosť zamestnávateľa nulová, zamestnanec na potvrdení bude mať skutočne prevzatú mzdu. Je len otázne, či existuje prepojenie výkazov do Soc. poisťovne a DÚ?
Mám ešte jednu neistotu. Týmto "riešením" si nekoledujem o niečo horšie, ako o pokutu za nezaregistrovanie?
liba2
03.09.05,22:11
Nechcem sa opakovať, ale mám hlavu v smútku. Daňový úrad neprišiel o nič, ale ja prídem o peniaze na pokutu. Neviem či rozmýšľam správne, ale snáď ?? mám riešenie, pri ktorom baran ostane celý a vlk sýty, ak mi na to kontrola nepríde. Firmu prihlásim teraz. Zamestnanec je na 1/2 min. mzdy, ulatnňuje si nezdaniteľnú položku a je SZČO. Do konca roka mu vo výkazoch pre DÚ vykážem mzdu, ktorú v priebehu roka prevezme, takže ročná mzda by bola OK, daňová povinnosť zamestnávateľa nulová, zamestnanec na potvrdení bude mať skutočne prevzatú mzdu. Je len otázne, či existuje prepojenie výkazov do Soc. poisťovne a DÚ?
Mám ešte jednu neistotu. Týmto "riešením" si nekoledujem o niečo horšie, ako o pokutu za nezaregistrovanie?

Nie, neexistuje, nemalo by to zmysel.
liba2
03.09.05,22:21
Nechcem sa opakovať, ale mám hlavu v smútku. Daňový úrad neprišiel o nič, ale ja prídem o peniaze na pokutu. Neviem či rozmýšľam správne, ale snáď ?? mám riešenie, pri ktorom baran ostane celý a vlk sýty, ak mi na to kontrola nepríde. Firmu prihlásim teraz. Zamestnanec je na 1/2 min. mzdy, ulatnňuje si nezdaniteľnú položku a je SZČO. Do konca roka mu vo výkazoch pre DÚ vykážem mzdu, ktorú v priebehu roka prevezme, takže ročná mzda by bola OK, daňová povinnosť zamestnávateľa nulová, zamestnanec na potvrdení bude mať skutočne prevzatú mzdu. Je len otázne, či existuje prepojenie výkazov do Soc. poisťovne a DÚ?
Mám ešte jednu neistotu. Týmto "riešením" si nekoledujem o niečo horšie, ako o pokutu za nezaregistrovanie?To čo sa predkladá na DÚ má názov: "Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z vyplatených príjmov zo závislej činnnosti a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok podľa zákona..." V Prehľade sa uvádza suma zrazenej dane (v tvojom prípade nula) a suma daň. bonusu (asi tiež nula), dátum zúčtovania miezd=výplatný termín a deň odvodu dane=úhrady, a to za každý mesiac štvrťroka zvlášť, teda žiadna mzda!, žiadne kumulované údaje. Išlo by o nulové hlásenie, ale podať sa musí.
liba2
03.09.05,22:27
Nechcem sa opakovať, ale mám hlavu v smútku. Daňový úrad neprišiel o nič, ale ja prídem o peniaze na pokutu. Neviem či rozmýšľam správne, ale snáď ?? mám riešenie, pri ktorom baran ostane celý a vlk sýty, ak mi na to kontrola nepríde. Firmu prihlásim teraz. Zamestnanec je na 1/2 min. mzdy, ulatnňuje si nezdaniteľnú položku a je SZČO. Do konca roka mu vo výkazoch pre DÚ vykážem mzdu, ktorú v priebehu roka prevezme, takže ročná mzda by bola OK, daňová povinnosť zamestnávateľa nulová, zamestnanec na potvrdení bude mať skutočne prevzatú mzdu. Je len otázne, či existuje prepojenie výkazov do Soc. poisťovne a DÚ?
Mám ešte jednu neistotu. Týmto "riešením" si nekoledujem o niečo horšie, ako o pokutu za nezaregistrovanie?Odporúčam zaregistrovať sa, vyplniť Prehľad a podať a čakať. Keď príde rozhodnutie o pokute, napísať žiadosť o odpustenie s odôvodnením, že...... tak ako tu uvádzaš.
Naďa
04.09.05,09:57
Pohrávala som sa s myšlienkou "riešiť problém svojsky" ale nemá to význam. Odhadujem 4 tis. pokuty. 2 za neprihlásenie načas a 2 za nepodanie 1 nulového hlásenia. Len mám ešte jednu otázku. Mám celú túto pokutu znášať ja, ako účtovník - externista, alebo by sme sa na nej mali podieľať spolu. Ja by som navrhovala pomer 3 - ja - mala som ich upozorniť , mala som mať znalosti a 1 - zamestnávateľ, mohol sa zaujímať. Aký je Váš názor?
ala13
04.09.05,10:02
Zavisi to od toho, ako mate postavenu zmluvu.
Rozhodne by som na tvojom mieste na nejakej spoluucasti zamestnavatela trvala, nie je to povinnost uctovnicky, ale zamestnavatela hlasit sa na dan z prijmov zo zavislej cinnosti.
Naďa
04.09.05,11:04
V zmluve to nemáme priamo určené. Som si však vedomá podielu svojej viny a toho, že sa spoliehajú na mňa. Ovšem, tak ako som to spomenula vyššie, mohli sa zaujímať aj oni ako podnikatelia. Takže zdá sa, že som sa rozhodla.
Johanka
04.09.05,11:24
§ 31 ods.4 Zákona o správe daní a poplatkov - platiteľ je povinný registrovať sa u správcu dane najneskôr do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu.

Potrebovala by som zistiť, ktorý zákon hovorí o prihlasovaní zamestnávateľa na DÚ. Mám takýto prípad: SZČO zamestnáva 1 zamestnanca na polovičný úväzok. Zamestnanec si uplatnňuje nezdaniteľnú časť, teda nevzniká daňová povinnosť a zamestnávateľ neodvádza daň zo mzdy. Prihlasuje sa zamestnávateľ na DÚ?
KEJKA
04.09.05,15:23
Potrebovala by som zistiť, ktorý zákon hovorí o prihlasovaní zamestnávateľa na DÚ. Mám takýto prípad: SZČO zamestnáva 1 zamestnanca na polovičný úväzok. Zamestnanec si uplatnňuje nezdaniteľnú časť, teda nevzniká daňová povinnosť a zamestnávateľ neodvádza daň zo mzdy. Prihlasuje sa zamestnávateľ na DÚ?Odkedy je zamestnaný?
Naozaj nestíhaš 3.Q. hlásenie v pohode?
KEJKA
04.09.05,15:27
V zmluve to nemáme priamo určené. Som si však vedomá podielu svojej viny a toho, že sa spoliehajú na mňa. Ovšem, tak ako som to spomenula vyššie, mohli sa zaujímať aj oni ako podnikatelia. Takže zdá sa, že som sa rozhodla.nebud na seba taká prísna. Povinnosti majú oni, vyrúbenú pokutu dostanú oni. Ty im pomôžeš s odvolaním a to sa tiež ráta. Podiel viny v číslach by som riešila nejakým koeficientom tržieb firmy a nákladov na teba ako účtovníčku - a to aj tak len vtedy, ak klient vyjde s takouto iniciatívou.
KEJKA
04.09.05,15:30
§ 31 ods.4 Zákona o správe daní a poplatkov - platiteľ je povinný registrovať sa u správcu dane najneskôr do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu.s vyplnenou prihláškou aj nulovým hlásením by som šla osobne na DU a vybavila by som to so správkyňou dane. Zväčša sú ústretové. Hlavne ked nie si podnikateľ ale chudák účtovník, ktorý si to odnesie.