lucilleLC
20.11.09,14:55
Zdravím,
vedeli by ste mi prosím poradiť s odvetvovou klasifikáciou ek.čin.? Kam by ste zaradili potlač produktov?
Ako by ste prosím účtovali potlač produktov v PÚ? Účtovali by ste o výrobkoch alebo len o službách? Nakupujú sa totiž produkty + materiál na potlač. U nás sa spraví potlač a produkty sa potom predávajú.
Neviete niekto o podmienkach BOZP pri výrobe a pri službách? V čom je to prísnejšie?
Vopred ďakujeeeeem :)
Zoltán Kovács
20.11.09,13:57
Ste reklamná agentúra, alebo tlačiareň?
lucilleLC
25.11.09,13:08
Ani jedno ani druhé. Je to v podstane on-line predaj. Na našej stránke si zákazník vyberie produkt (tričko, bundu, pohár,...) a vyberie si motív a zaplatí objednávku. Objednávka príde potom k nám. My nakupujeme tieto produkty a materiál na podtlač (lisuje sa to - nažehľuje). Tento produkt potom pošleme zákazníkovi. Ide o to, ako by sa to malo účtovať. Nakúpiš v podstate tovar (hoci pre firmu to môže byť materiál) a predáš to s tým vybraným motívom. Sú na to rôzne názory, tak sa snažím zistiť, ako by to malo byť po správnosti :)
Vopred ďakujeeeeem
lucilleLC
03.12.09,08:27
Je tu prosím Vás niekto, kto by mi na tieto otázky vedel odpovedať? Ďakujeeeem ;)
Dav
03.12.09,08:38
Ani jedno ani druhé. Je to v podstane on-line predaj. Na našej stránke si zákazník vyberie produkt (tričko, bundu, pohár,...) a vyberie si motív a zaplatí objednávku. Objednávka príde potom k nám. My nakupujeme tieto produkty a materiál na podtlač (lisuje sa to - nažehľuje). Tento produkt potom pošleme zákazníkovi. Ide o to, ako by sa to malo účtovať. Nakúpiš v podstate tovar (hoci pre firmu to môže byť materiál) a predáš to s tým vybraným motívom. Sú na to rôzne názory, tak sa snažím zistiť, ako by to malo byť po správnosti :)
Vopred ďakujeeeeem
Všetko, čo predáte ďalej nezmenené, je tovar, zvyšok je materiál. Materiál (tričko)+ potlač+služby+mzdy....+....= výrobok.
lucilleLC
03.12.09,12:03
Ja si myslím to isté, ale už som sa stretla s rôznymi názormi. Ide skôr o to, kto sa na to ako pozerá. Že je to podobné ako faxcopy alebo xerox, že sa vlastne len "na papier vytlačí text" a to isté je v podstate u nás. Potom bol návrh rozdeliť to na 2 časti - tričko,hrnček,.. = tovar a potlač = služba. Potom, že by sa to dalo dať aj celkovo ako služba a kupované produkty boli ako materiál. Potrebujem nejaké také stanovisko, aby sa to dalo obhájiť. V OKEČ to nie je zaradené. Viem, že súčasná externá účtovná firma účtuje ako o tovare. Potrebujem vlastne do konca roka zistiť, ako by to bolo najsprávnejšie.

Ďakujem za pomoc
lucilleLC
03.12.09,12:04
zabudla som podotknúť, že by sa tu výrobe radšej vyhli. sú tam vraj iné podmienky BOZPaPO
Dav
03.12.09,20:35
zabudla som podotknúť, že by sa tu výrobe radšej vyhli. sú tam vraj iné podmienky BOZPaPO
Pozri http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-12-2008-a.html
§ 17 - Zásady pre členenie krátkodobého majetku.
lucilleLC
04.12.09,09:52
Ďakujem :)
Postupy účtovania poznám. Mám aj tie nové z 2009. Snažím sa však zladiť to čo odo mňa chcú s tým ako by to po správnosti malo byť.
Podľa Tvojich príspevkov usudzujem, že by si to účtoval ako výrobky - klasická výroba. Ide len o to, že my už sklad výrobkov nemáme, pretože hneď po natlačení sa to skontroluje, zabalí a odošle. Takže mi nemá kedy vzniknúť príjem na sklad výrobkov a jeho výdaj. Niektorí mi hovorili, že by to mala byť účtovaná ako služba - zo štatistického úradu mám vyjadrenie, že je to buď 18.12 - Iná tlač alebo 13.30 - Konečná úprava textilu. V podstate v živnostenskom registri je zapísaná úprava odevov a textilu tuším.
Súčasná účtovná firma to účtuje ako tovar, pričom reálne to tovarom nie je - podľa postupov.
Viem, že sa dookola pýtam to isté, ale sú aj iné možnosti ako výrobok?:(
Zita5
04.12.09,09:55
Ďakujem :)
Postupy účtovania poznám. Mám aj tie nové z 2009. Snažím sa však zladiť to čo odo mňa chcú s tým ako by to po správnosti malo byť.
Podľa Tvojich príspevkov usudzujem, že by si to účtoval ako výrobky - klasická výroba. Ide len o to, že my už sklad výrobkov nemáme, pretože hneď po natlačení sa to skontroluje, zabalí a odošle. Takže mi nemá kedy vzniknúť príjem na sklad výrobkov a jeho výdaj. Niektorí mi hovorili, že by to mala byť účtovaná ako služba - zo štatistického úradu mám vyjadrenie, že je to buď 18.12 - Iná tlač alebo 13.30 - Konečná úprava textilu. V podstate v živnostenskom registri je zapísaná úprava odevov a textilu tuším.
Súčasná účtovná firma to účtuje ako tovar, pričom reálne to tovarom nie je - podľa postupov.
Viem, že sa dookola pýtam to isté, ale sú aj iné možnosti ako výrobok?:(

Ak by si ku Vám zákazník poslal materiál na základe objednávky /tričko,pero...atď / na potlač , tak je to služba .

Ak zakúpite tento materiál Vy a potlačíte , tak je to výrobok .
Dav
06.12.09,09:26
Ďakujem :)
Postupy účtovania poznám. Mám aj tie nové z 2009. Snažím sa však zladiť to čo odo mňa chcú s tým ako by to po správnosti malo byť.
Podľa Tvojich príspevkov usudzujem, že by si to účtoval ako výrobky - klasická výroba. Ide len o to, že my už sklad výrobkov nemáme, pretože hneď po natlačení sa to skontroluje, zabalí a odošle. Takže mi nemá kedy vzniknúť príjem na sklad výrobkov a jeho výdaj. Niektorí mi hovorili, že by to mala byť účtovaná ako služba - zo štatistického úradu mám vyjadrenie, že je to buď 18.12 - Iná tlač alebo 13.30 - Konečná úprava textilu. V podstate v živnostenskom registri je zapísaná úprava odevov a textilu tuším.
Súčasná účtovná firma to účtuje ako tovar, pričom reálne to tovarom nie je - podľa postupov.
Viem, že sa dookola pýtam to isté, ale sú aj iné možnosti ako výrobok?:(
mimotemy
Po kliknutí na mnou priložený link sa ukáže toto :
Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 27. novembra 2008 č. MF/23535/2008-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.
Účinnosť opatrenia: 01.12.2008

Všetky zmeny nadobúdajú účinnosť od 1. januára 2009.

To znamená, že som dala link na aktuálne platné postupy účtovania.:cool: