Samanta
20.11.09,15:57
Zdravim vas, poradaci...! :)
Potrebovala by som od vas radu k tejto záležitosti: " Priateľova mama nám prenechala trojizbový byt, aby sme si ho prerobili podľa svojich predstáv a mohli v ňom bývať. Prerábku sme dokončili, lenže ja by som nerada bývala v byte, ktorý je vo vlastníctve mojej budúcej svokry. Chcela som spísať darovaciu zmluvu, na základe ktorej by sa urobil prepis vlastníctva bytu na priateľa. Lenže moja budúca svokra si dala podmienku, že darovaciu zmluvu nepodpíše skôr, než môj priateľ (teda jej syn) nevyplatí z bytu svojho brata (teda jej druhého syna)."
Mohli by ste mi poradiť, ako je možné právne ošetriť vzniknuté vzťahy, aby boli všetky strany spokojné ?
Ide o to, že priateľ momentálne nemá takú hotovosť, aby z bytu vyplatil brata a ja nie som ochotná sa presťahovať do bytu, v ktorom nie sú vysporiadané vlastnícke práva.
Ďakujem.
Chobot
20.11.09,15:02
Zdravim vas, poradaci...! :)
Potrebovala by som od vas radu k tejto záležitosti: " Priateľova mama nám prenechala trojizbový byt, aby sme si ho prerobili podľa svojich predstáv a mohli v ňom bývať. Prerábku sme dokončili, lenže ja by som nerada bývala v byte, ktorý je vo vlastníctve mojej budúcej svokry. Chcela som spísať darovaciu zmluvu, na základe ktorej by sa urobil prepis vlastníctva bytu na priateľa. Lenže moja budúca svokra si dala podmienku, že darovaciu zmluvu nepodpíše skôr, než môj priateľ (teda jej syn) nevyplatí z bytu svojho brata (teda jej druhého syna)."
Mohli by ste mi poradiť, ako je možné právne ošetriť vzniknuté vzťahy, aby boli všetky strany spokojné ?
Ide o to, že priateľ momentálne nemá takú hotovosť, aby z bytu vyplatil brata a ja nie som ochotná sa presťahovať do bytu, v ktorom nie sú vysporiadané vlastnícke práva.
Ďakujem.

Pravdu má tvoja budúca svokra.

Ak má 2 synov, tak na nej veľmi oceňujem, že chce byť spravodlivá voči obom synom. Ako by ten druhý syn prišiel k tomu, že tvoj priateľ dostane byt a on nič? Keby jemu dali byt a tvojmu priateľovi nič, asi by tiež nebol spokojný...

Takto to berte tak, že vám svokra umožnila dočasne bývať v jej byte (predpokladám, že od vás nepožaduje platiť nájomné - pod nájomným nemyslím zálohové platby za užívanie bytu a platby energií). Neviem, čo ste všetko rekonštruovali, ale podľa mňa ste sa nemali púšťať do väčšej rekonštrukcie (nemyslím tým vymaľovanie a kúpu podlahy), kým nemáte vysporiadaný byt.

Predstav si, že by ste nemali ten byt k dispozícii a museli by ste si kúpiť sami byt. Za čo by ste si ho kúpili, keď teraz nemáte ani na vyplatenie jeho polovice? Nežiadajte od svokry, aby priateľovi dala byt bez toho, aby ste vyplatili jeho brata. Lebo sa môže stať, že svokra byt predá a peniaze rozdelí medzi nimi pol na pol. Radšej začnite rozmýšľať, ako sa s bratom vysporiadať, napr. sa dohodnete s jeho mamou, že si založíte stav, sporenie a byt vyplatíte do 2 či 4 rokov zo stavebného úveru.

Ako urobiť, aby všetci boli spokojní? Nasťahuj sa, aj keď to ešte nie je váš byt (veď zatiaľ ešte asi nie ste ani zosobášení :rolleyes:), ak to myslíte spolu vážne, tak sa s priateľom porozprávajte o budúcich spoločných financiách a o tom, ako vyplatiť jeho brata. Potom sa o tom dohodnite s jeho mamou (napr. prisľúbite, že ho vyplatíte o 3 roky) a potom, keď brata vyplatíte, dostanete byt.