veve333
20.11.09,17:55
Dobry den, potrebovala by som surne poradit. Moji rodicia byvaju na dedine v bytovke, ktora ma 6 rodin. Bytovka ma dole 4 garaze. Moji rodicia a este jedna rodina nie su vlastnikmi. Na prizemi byva pan, ktory ma 4 dcery- a kazda ma "priatela s autom" /lepsie povedane starymi serblami/, vsetci byvaju v tej istej dedine, ale nie na bytovke. Moj problem spociva v tom, ze pred bytovkou je male parkovisko a sustavne zapratane autami len "jeho dcer" alebo jeho autom. Aby toho nebolo malo, z garaze-na prizemi bytovky, si spravil s "NADEJNYMI" zatmi nieco ako mini opravovnu tych starych skatul. Tento pan vlastni tak isto auto....Ked chcem ist k rodicom...nemam kde zaparkovat. Mam choreho otca, takze tam lietam niekedy aj tri krat denne. Tazke nakupy musim nosit pomaly z cesty. Nehovoriac o tom, ze ked otec potreboval sanitku, nemala kde zaparkovat. Chcela by som len podotknut ze tyto mladi, ktorych spominam, nebyva ani jeden na bytovke, ale v inych castiach dediny. Pytala som sa starostu, ze by som si jedno miesto koli choremu otcovi vyhradila, oznacila a som ochotna si to platit. Ale zial starosta mi povedal, ze parkovisko nie je obecne, ale patri k bytovke /v ktorej maju vsetky rodiny byty odkkupene/. Velmi by som potrebovala poradit ako by sa dalo aspon to jedno miesto prenajat, hlavne u koho-ked to nepatri obci, a ako na to. Naozaj je to tam katastrofa, a niekto si len tak spravi rodinne parkovisko. Dakujem za pomoc a prajem pekny vecer vsetkym.
buchač
20.11.09,17:52
Dobry den, potrebovala by som surne poradit. Moji rodicia byvaju na dedine v bytovke, ktora ma 6 rodin.
6 bytov ...alebo 6 rodín ...
Bytovka ma dole 4 garaze. Moji rodicia a este jedna rodina nie su vlastnikmi.
Čoho nie sú vlastníkmi ..???
Bytov alebo garáži ?
Na prizemi byva pan, ktory ma 4 dcery- a kazda ma "priatela s autom" /lepsie povedane starymi serblami/, vsetci byvaju v tej istej dedine, ale nie na bytovke. Moj problem spociva v tom, ze pred bytovkou je male parkovisko a sustavne zapratane autami len "jeho dcer" alebo jeho autom. Aby toho nebolo malo, z garaze-na prizemi bytovky, si spravil s "NADEJNYMI" zatmi nieco ako mini opravovnu tych starych skatul. Tento pan vlastni tak isto auto....Ked chcem ist k rodicom...nemam kde zaparkovat. Mam choreho otca, takze tam lietam niekedy aj tri krat denne. Tazke nakupy musim nosit pomaly z cesty. Nehovoriac o tom, ze ked otec potreboval sanitku, nemala kde zaparkovat. Chcela by som len podotknut ze tyto mladi, ktorych spominam, nebyva ani jeden na bytovke, ale v inych castiach dediny. Pytala som sa starostu, ze by som si jedno miesto koli choremu otcovi vyhradila, oznacila a som ochotna si to platit. Ale zial starosta mi povedal, ze parkovisko nie je obecne, ale patri k bytovke /v ktorej maju vsetky rodiny byty odkkupene/
Viď vyššie , lebo ak máte odkúpený byt aj vy , tak potom ste predsa aj vy majiteľom alikvótneho podielu na časť parkoviska ..
Podľa mňa teda celé parkovisko sa delí na 6 častí , koľko je aj bytov ...
Máš výpis katastrálnej mapy ? Ak nie , urob si a argumentuj ...
. Velmi by som potrebovala poradit ako by sa dalo aspon to jedno miesto prenajat, hlavne u koho-ked to nepatri obci
Čo si chceš prenajímať , hádam svoje ??? Keď to nepatrí obci ...?
, a ako na to. Naozaj je to tam katastrofa, a niekto si len tak spravi rodinne parkovisko. Dakujem za pomoc a prajem pekny vecer vsetkym.

Čiže zhrniem :

Bytovka má

- 6 bytov
- 4 garáže
- 1 parkovisko

Z uvedených podkladov majú 4 byty sú vlastníkmi 4 garáží a aj 4 parkovacích miest .
Zvyšné 2 byty sú vlastníkmi len parkovacieho miesta pred bytovkou ...

Ak tieto údaje sedia a sú podchytené aj na správe katastra , tieto dokonca aj starosta potvrdil , tak je to potom viac menej jasné .
Musíš sa domáhať svojho práva / rodičia / , toho pána najprv aj s jeho nádejnými zaťkami vyzvať na riešenie situácie tou slušnejšou formou , potom sa môžeš aj cestou práva vydať ...
No podľa opisu situácie usudzujem , že uvedený " pánko " aj s príslušenstvom rodinným bude mať celú situáciu asi pekne niekde , tam ....
Už len skutočnosť , že si pod bytovkou urobí domáci autoservis , už to o niečom svedčí ...

No nič , Don Qichot, to skúšal tiež, výsledok iste poznáš ...
kaco11
20.11.09,18:23
ako sa k tomu stavajú ostatní majitelia bytov? Ak ma kazdy byt parkovacie miesto a fesáci budú robiť problémy, tak by som im dodatočne poslala faktúru, za pouzívanie môjho miesta. Resp.odtahovku a odtiahnut. Zdržiavajú sa na "tvojom" rodičovskom mieste bez súhlasu majitela. Treba zistit ako to vlastne je ako písal búchač. Pozri kúpno-predajnú zmluvu na byt rodičov. Čo patrí k bytu.
misoft
20.11.09,18:35
Bytovka ma dole 4 garaze. Moji rodicia a este jedna rodina nie su vlastnikmi.
Z toho je evidentné, že nie sú vlastníkmi garáží. Ďalej je tu otázka vlastníckych vzťahov. Sú majiteľmi bytu, v podieli aj bytovky, ale sú aj majiteľmi pozemku a teda aj parkovacích miest pred bytovkou? Pokiaľ nie, tak s tým nič neurobí, pretože je to pozemok obce, teda verejný a majú právo tam zaparkovať (ako každý občan). Pokiaľ by však boli aj vlastníkmi časti pozemku, v tom prípade majú právo (po dohode s ostatnými) si tam vyznačiť parkovacie miesto (na vlastnom majetku je to možné!!!!) a v tom prípade, ak tam niekto zaparkuje, parkuje neoprávnene a má možnosť ho dať odtiahnuť, prípadne riešiť dopravnou políciou, alebo žiadať za parkovanie na súkromnom pozemku poplatok.
veve333
21.11.09,06:51
Takze moc som toho od vcerajsku nezistila, pozerali sme s maminou kupnopredajnu zmluvu. Bytovka ma prizemie a dve poschodia. Moji rodicia byvaju na druhom poschodi. V kupnopredajnej zmluve sa nenachadza pisane nic o pozemku alebo nejakom parkovisku, ci placi pred bytovkou. V zmluve sa pise cisto len o byte. Byt rodicia kupovali od Druzstva v tejto dedine a kupou presiel automaticky do ich osobneho vlastnictva. Ako som uz asi spominala, pytala som sa starostu obce, ci to on nemoze riesit, ale povedal, ze on s tym nic nespravi, pretoze ten "PLAC" cize parkovisko, patri k bytovke /podla papierov/ a nie je to obecne. Vraj keby to patrilo obci, nebol by problem a pomohol by mi. Tak teraz neviem. Mam ist na Druzstvo, alebo za kym???? Myslite, ze by bolo mozne sa dohodnut s Druzstvom /ak by bol ten plac nevysporiadany, pretoze v KP zmluve sa o nom nic neuvadza/....aby som si tam jedno miesto vyznacila, a napr.platila im rocne najom????? Pretoze ako mi uz viaceri radili- "dohodnut sa s obyvatelmi bytovky"- nebude asi take jednoduche. No minimalne "dotycny pan" s tym suhlasit nebude a nadalej si bude robit s placu sukromne parkovisko. Mozno je to pre mnohych banalny problem, ale ja a moja rodina sme uz z toho na nervy. A ako som sa vcera dozvedela, nie som prva, ktora sa na tohoto pana stazovala u starostu.
Dakujem vsetkym za rady a pekny den prajem.
kaco11
21.11.09,07:00
takze je tu jedna moznost. Bud pozemok pod bytovkou patri este druzstvu a nie je to vysporiadané. Ideálne by bolo pozrieť sa na katasterportali komu pozemok patrí. Jedine s kým sa musite dohodnut je majitel pozemku. a ak by ten pozemok bol vás a podielovo patril k bytovke tak nadpolovicna vacsina staci. Jednoducho by to bolo zrejme tak, ze parkovanie a podobne veci odhlasuje cely barak mimo dotycneho. Takze by si mohol ist fukat. Este sa spytam pokial nemate všetky papiere a na katasterportali to nebudes vediet najst u vaseho správcu by to malo byt kompletne.
veve333
21.11.09,07:06
U spravcu??? No neviem kto je teraz spravca, lebo mam pocit ze uz vsetkych 6 rodin si byt odkupilo....tak fakt netusim. Ked som sa pytala starostu ci mi to nemoze pozriet v papieroch, povedal, ze niekde ich ma ale kde to ani srnka netusi.....Takze podla teba mam ist na to druzstvo a vypytat si u nich zakreslenie pozemku? No len dufam, ze ti v tom budu mat mensi bordel ako starosta.
kaco11
21.11.09,07:09
momentalne si na internete tak si natukaj www.katasterportal.sk a najdi si tu parcelu. Najdi si LV svojich rodicov. Ci tam majú pozemok alebo nie.
veve333
21.11.09,07:15
ok kaco...dakujem...idem to kuknut a pak napisem co som z LV-cka zistila.....:)
elaurie
21.11.09,07:33
U spravcu??? No neviem kto je teraz spravca, lebo mam pocit ze uz vsetkych 6 rodin si byt odkupilo....tak fakt netusim. Ked som sa pytala starostu ci mi to nemoze pozriet v papieroch, povedal, ze niekde ich ma ale kde to ani srnka netusi.....Takze podla teba mam ist na to druzstvo a vypytat si u nich zakreslenie pozemku? No len dufam, ze ti v tom budu mat mensi bordel ako starosta.

Vlastníctvo je jedna vec a správa bytovky iná. Určite aj bytovka v ktorej Tvoji rodičia vlastnia byt má svojho správcu...
To, komu v súčasnosti pozemok patrí, sa najspoľahlivejšie dozvieš priamo na katastri...
veve333
21.11.09,07:44
elaurie.: No neviem ci ma nejakeho spravcu, lebo napriklad pred pol rokom im zatekala strecha...a zrovna mojim rodicom a im susedom /vzhladom na to ze su na druhom poschodi/...a ked sa pytali na druzstve ci im to pridu spravit, tak im len odkazali, ze oni maju vsetci byty v osob.vlastnictve a maju si to spravit na vlastne naklady, ze druzstvo s tym uz nic nema. Tak som to robila ja, moj brat a sused.
kaco11
21.11.09,07:47
problem je v tom, ze kazda bytovka musí mat správcu. Bud ste si sami sebe správcami, alebo vám to vykonáva nejaká spolocnost. Komu platíte mesacne zálohové platby /voda, plyn a pod./??? tzv.nájomne?
veve333
21.11.09,08:07
plyn maju ako vsetci z plynarni, voda je obecna, a o nikom takom ako je spravca neviem.
veve333
21.11.09,08:16
RE: Kaco: No prave to tu pozeram na katasterportali.....ale sak sa z toho nemozem vysomarit. Ked som si nasla byt pod supisnym cislom, tak mi tam vyhodilo ze: Druh stavby-500 /Bytovy dom/...vsetkych 6 vlastnikov. Piati tam maju spoluvlast.podiel 17/100 a jeden 15/100. Bez zapisu a bez tarchy.
Ked som si to hladala podla LV, tak mi to vyhodilo tri strany na ktorych su rozne zastavane plochy a nadvoria, orne pody, ostatne plochy, kulturny dom, skoly...atd vela ineho, vlastne vsetko co sa v dedine nachadza. Vobec sa v tom neviem orientovat. Keby som ta poprosila a dala ti udaje k tomu, nepozrel by si mi to a neskusil sa v tom vyznat?????
Dakujem.
misoft
21.11.09,16:10
Druh stavby-500 /Bytovy dom/...vsetkych 6 vlastnikov. Piati tam maju spoluvlast.podiel 17/100 a jeden 15/100. Bez zapisu a bez tarchy.
Ked som si to hladala podla LV, tak mi to vyhodilo tri strany na ktorych su rozne zastavane plochy a nadvoria, orne pody, ostatne plochy, kulturny dom, skoly...atd vela ineho, vlastne vsetko co sa v dedine nachadza.

Toto znamená, ste že podielovými vlastníkmi bytovky (jeden tam má menší podiel).

Ak si nenašla zmienku o pozemku k danej nehnuteľnosti, tak pozemok naďalej patrí družstvu. Potom sa v ich prípade asi jedná o pozemok s ťarchou (vecným bremenom).
kaco11
21.11.09,18:16
Praveze na portali je pozemok obecny. A pod c.lv na kupnopredajnej zmluve k bytu je vlastnik druzstvo,ale ine bytovky.:)
Halli
21.11.09,18:32
elaurie.: No neviem ci ma nejakeho spravcu, lebo napriklad pred pol rokom im zatekala strecha...a zrovna mojim rodicom a im susedom /vzhladom na to ze su na druhom poschodi/...a ked sa pytali na druzstve ci im to pridu spravit, tak im len odkazali, ze oni maju vsetci byty v osob.vlastnictve a maju si to spravit na vlastne naklady, ze druzstvo s tym uz nic nema. Tak som to robila ja, moj brat a sused.


Kto je správca / správcu musia mať so zákona/ je dôležité vedieť a sama píšeš, že sa pýtali na "družstve"...no tak je to Bytové družstvo, alebo OSBD, alebo nebodaj ešte JRD:eek:...To že sú vlastníci na tom nič nemení ale ak je naozaj bytove družstvo správcom, tak to, že stým nič nemajú -to je hluposť.
Ale k problému,..... v tomto ti nepomôže ani družstvo, ani mesto /či obec/, keby bol otec ZŤP a vlastník auta a požiadal o vyhradenie miesta .... potom už mesto, či obec s tým musia robiť poriadok. Inak sa so sprostým susedom nikdy nedohádaš, ak to neurobí na základe vašej dohody. Čo asi ťažko...:rolleyes::mad:
Mária27
22.11.09,07:24
Ak by bolo vlastníkom pozemku družstvo, muselo by pozemok previesť do vlastníctva vlastníkom bytov podľa § 23 zákona 182/1993. Ak nebolo vlastníkom, zriaďuje sa vecné bremeno, čo musí byť v zmluve o prevode bytu uvedené. Ešte by bola možnosť pozemok od obce či iného vlastníka odkúpiť.
Takisto forma správy musí byť v zmluve:


§ 5
Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome
(1) Zmluva o prevode vlastníctva bytu a zmluva o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome musí byť písomná a okrem všeobecných náležitostí musí obsahovať
d) úpravu práv k pozemku zastavanému domom a k priľahlému pozemku,
g) vyhlásenie nadobúdateľa bytu alebo nebytového priestoru v dome o pristúpení k zmluve o spoločenstve vlastníkov alebo k zmluve o výkone správy,

§ 23
Práva k pozemku
(3) Bytové družstvo je povinné previesť vlastníctvo zastavaného a priľahlého pozemku bezodplatne na vlastníka bytu alebo nebytového priestoru; veľkosť podielu sa určí podľa § 5 ods. 1 písm. b). Túto povinnosť má bytové družstvo aj pri bezodplatnom prevode bytu podľa osobitného predpisu. 7)
(5) Ak vlastník domu nie je vlastníkom pozemku, vzniká k pozemku právo zodpovedajúce vecnému bremenu, 26) ktoré sa zapíše do katastra nehnuteľností. 17)