durcan
20.11.09,21:17
Prosím Vás, poraďte mi! Pracujem v lekárni a robíme inventúru každý rok, t.j. tú fyzickú.Ale teraz mi prvýkrát dali dokladovú inventúru za rok 2009.Čo to znamená?F.inventúru robíme teraz k 30.11.2009.
Budú mi kontrolovať každú jednu faktúru a založenú žiadanku na lieky podľa mesačných inventúr? Alebo sa myslí len mesiac december?
Alebo odo mňa chcu vydokladovat čo všetko do lekarne prišlo a ešte nie je v PC a čo odišlo na žiadanku a ešte nie je v PC...?Teda dokladovať pohľadávky a to druhé...?
Totiž mali sme veľké problémy so skladom, 3 mesiace nefungoval program, plus sa mi menili pracovnící.Navyše sme sa v tomto roku spájali s druhou lekárňou, ale žiadna preberacia inventúra neprebehla.Teda ani riadne odovzdanie, s preberacími podpismi , dokladov.Nemám odvahu podpísať prehlásenie, že žiaden doklad nebude chýbať.Už teraz viem, že bude chýbať...Čo mám robiť? Podpísať papier, že vzhľadom na okolnosti počas roka to nebolo možné?
A ešte ohľadom hmotnej zodpovednosti-nemalo by to riešiť personálne oddelenie a nie účtáreň? Totiž hmotnú zodpovednosť zvykli v starej organizácii rozpísať na čiastky ňa pracovníkov.Teraz mi buchli jeden papier len pre mňa.
A posledná otázka: prečo poslali dokladovú inventúru len do lekárne a nie pre všetky ostatné sklady-potraviny, kancelárske potreby...? Mám v tom očakávať nejaký zámer?
a_je_to
23.11.09,00:01
Prosím Vás, poraďte mi! Pracujem v lekárni a robíme inventúru každý rok, t.j. tú fyzickú.Ale teraz mi prvýkrát dali dokladovú inventúru za rok 2009.Čo to znamená?F.inventúru robíme teraz k 30.11.2009.
Budú mi kontrolovať každú jednu faktúru a založenú žiadanku na lieky podľa mesačných inventúr? Alebo sa myslí len mesiac december?
Alebo odo mňa chcu vydokladovat čo všetko do lekarne prišlo a ešte nie je v PC a čo odišlo na žiadanku a ešte nie je v PC...?Teda dokladovať pohľadávky a to druhé...?
Totiž mali sme veľké problémy so skladom, 3 mesiace nefungoval program, plus sa mi menili pracovnící.Navyše sme sa v tomto roku spájali s druhou lekárňou, ale žiadna preberacia inventúra neprebehla.Teda ani riadne odovzdanie, s preberacími podpismi , dokladov.Nemám odvahu podpísať prehlásenie, že žiaden doklad nebude chýbať.Už teraz viem, že bude chýbať...Čo mám robiť? Podpísať papier, že vzhľadom na okolnosti počas roka to nebolo možné?
A ešte ohľadom hmotnej zodpovednosti-nemalo by to riešiť personálne oddelenie a nie účtáreň? Totiž hmotnú zodpovednosť zvykli v starej organizácii rozpísať na čiastky ňa pracovníkov.Teraz mi buchli jeden papier len pre mňa.
A posledná otázka: prečo poslali dokladovú inventúru len do lekárne a nie pre všetky ostatné sklady-potraviny, kancelárske potreby...? Mám v tom očakávať nejaký zámer?
Veľké množstvo dosť nezrozumiteľných otázok. Tú dokladovú inventúru Ti dali ako zodpovednej osobe, alebo ako predsedovi inventúrnej komisie ? Dali Ti ju príkazným listom, teda písomne, alebo si sa zatiaľ len neoficiálne dopočul , že sa niečo také u vás chystá ? Keď sa menili pracovníci a spájali sklady, tak nebola preberacia inventúra ? Nezamieňaš si hmotnú zodpovednosť so zosobnením zisteného manka ?
Inventarizáciu a inventúry vyhlasuje štatutár účtovnej jednotky písomne, k určitému termínu za obdobie od začiatku roka, alebo od poslednej inventúry. Príkazný list musí obsahovať všetky nutné informácie pre inventúrnu komisiu, aj pre osoby zodpovedné za majetok a jeho evidenciu. Hmotnú zodpovednosť by mala mať každá osoba zodpovedná za príslušnú časť majetku. Súvisí s dôkazovým bremenom. Ak ju má podpísanú, musí dokázať, že prípadnú škodu nezavinila. Ak ju nemá podpísanú, musí jej zamestnávateľ dokázať, že škodu zavinila. Je jedno, koho štatutár poverí spísaním hmotnej zodpovednosti, ale musí tam byť podpis štatutára a zodpovednej osoby a pravdivé prehlásenia. Bez inventúry a osobného protokolárneho prevzatia majetku by som hmotnú zodpovednosť nepodpísal a nikdy nie spätne.
Dokladovou inventúrou sa nezisťuje chýbanie nejakých dokladov, ale najmä stav pohľadávok a záväzkov , prípadne iného majetku, u ktorého nemožno vykonať fyzickú inventúru. Kontroluje sa aj vydokladovanie účtovných zápisov, ale to nie je dokladová inventúra. Pre lepšiu orientáciu preštuduj aspoň § 29 až 30 Zákona o účtovníctve.
durcan
23.11.09,17:29
Chápem, že je toho veľa a trocha chaos, ale nie som účtovníčka a ťažko sa orientujem.
Žiadna oficiálna inventúra nebola a nič som nepodpísala, že preberám.Sklad som si prerátala sama pre seba vrámci mesačnej uzávierky.
Vaša odpoveď mi veľmi pomohla, vďaka.
veronikasad
23.11.09,17:41
Chápem, že je toho veľa a trocha chaos, ale nie som účtovníčka a ťažko sa orientujem.
Žiadna oficiálna inventúra nebola a nič som nepodpísala, že preberám.Sklad som si prerátala sama pre seba vrámci mesačnej uzávierky.
Vaša odpoveď mi veľmi pomohla, vďaka.
Lekáreň vedie jednoduché alebo podvojné účtovníctvo ?