pepsikova
21.11.09,19:26
..prosím vás o radu...prednedávnom,keď mi doviezli sedačku, tak firma- teda chlapci z firmy napratali sedák do výťahu, stlačili tlačítko a zlomila sa strunka,čím sa znefunkčnil- teda pokazil výťah.,privolaní opravári mi tvrdili, že to je malá závada,tlačítko vydržalo 35 rokov a že oprava sa zaplatí z fondu, do ktorého platím pravidelné platby....činžákový pánboh- teda predseda samosprávy ale bol iného názoru a faktúru za opravu prikázal poslať priamo mne..oprava jednej strunky na tlačítku stojí 43€, v tej cene je asi aj cesta opravárov (2x24km) a ich celodenná mzda alebo čo,lebo oprava trvala 6 minút..a bola som dôrazne upozornená, že to musím zaplatiť, lebo mi do konca roka narastú penále...presvedčiť ho, že ja som to nepokazila, sa nedá, firma tiež nie je ochotná to za svojich zamestnancov zaplatiť..tak neviem, mám to zaplatiť ja, alebo nie, alebo čo mám urobiť..
Tweety
21.11.09,18:31
..prosím vás o radu...prednedávnom,keď mi doviezli sedačku, tak firma- teda chlapci z firmy napratali sedák do výťahu, stlačili tlačítko a zlomila sa strunka,čím sa znefunkčnil- teda pokazil výťah.,privolaní opravári mi tvrdili, že to je malá závada,tlačítko vydržalo 35 rokov a že oprava sa zaplatí z fondu, do ktorého platím pravidelné platby....činžákový pánboh- teda predseda samosprávy ale bol iného názoru a faktúru za opravu prikázal poslať priamo mne..oprava jednej strunky na tlačítku stojí 43€, v tej cene je asi aj cesta opravárov (2x24km) a ich celodenná mzda alebo čo,lebo oprava trvala 6 minút..a bola som dôrazne upozornená, že to musím zaplatiť, lebo mi do konca roka narastú penále...presvedčiť ho, že ja som to nepokazila, sa nedá, firma tiež nie je ochotná to za svojich zamestnancov zaplatiť..tak neviem, mám to zaplatiť ja, alebo nie, alebo čo mám urobiť..
Nie, neplatiť, platba má byť realizovaná z fondu opráv.
Xanti
21.11.09,18:37
Asi by som dôrazne napísala list predsedovi spoločenstva a adresovala ho i všetkým možným a nemožným inštitúciam. Toto zaváňa šikanou.

Ako je divočina platiť také čosi, navyše po 35 rokoch , to kludne mohla spôsobiť aj únava materiálu. Bytovka nie je nová, a veci sa budú čím dalej tým častejšie kaziť.

Určite neplatiť.
arizona
21.11.09,18:38
To 35 ročné tlačítko už asi malo svoje "odžité" a mohlo sa pokaziť hocikomu, bola to asi len otázka času.
Tiež som toho názoru, že by sa malo uhradiť z fondu opráv.
Halli
21.11.09,18:49
..prosím vás o radu...prednedávnom,keď mi doviezli sedačku, tak firma- teda chlapci z firmy napratali sedák do výťahu, stlačili tlačítko a zlomila sa strunka,čím sa znefunkčnil- teda pokazil výťah.,privolaní opravári mi tvrdili, že to je malá závada,tlačítko vydržalo 35 rokov a že oprava sa zaplatí z fondu, do ktorého platím pravidelné platby....činžákový pánboh- teda predseda samosprávy ale bol iného názoru a faktúru za opravu prikázal poslať priamo mne..oprava jednej strunky na tlačítku stojí 43€, v tej cene je asi aj cesta opravárov (2x24km) a ich celodenná mzda alebo čo,lebo oprava trvala 6 minút..a bola som dôrazne upozornená, že to musím zaplatiť, lebo mi do konca roka narastú penále...presvedčiť ho, že ja som to nepokazila, sa nedá, firma tiež nie je ochotná to za svojich zamestnancov zaplatiť..tak neviem, mám to zaplatiť ja, alebo nie, alebo čo mám urobiť..


Pepsiííí, ja ako "činžákový pánboh" :D /fuj ako si to.../:D, ti len chcem povedať, že ak si si na 100% istá, že tí tvoji "majstri vynášači" nezavadili o tlačitko, keď rvali tú sedačku do výťahu / lebo ty si sa tam isto nevmestila a nevidela to:D.../a tým sa to nestalo, tak ...Áno treba z FO, ale...vieš, ono to vidieť, či to bola únava materiálu, alebo urvaté tlačítko. Ja mám také v 10 tich výťahoch 38 rokov a ešte sa neunavili :D
By si bola prekvapkaná, koľko škody sa narobí pri neopatrnom zaobchádzaní s výťahom a hlavne rvaním sedačiek a nábytku..ale to samozrejme nehovorím o tvojom prípade...dúfam.;)


PS:prosím nerobte uzávery k môjmu vyjadreniu, je to len pohľad z opačnej strany, ktorý sa rieši v nasledujúcich prispevkoch...dík.
pepsikova
21.11.09,19:02
Pepsiííí, ja ako "činžákový pánboh" :D /fuj ako si to.../:D, ti len chcem povedať, že ak si si na 100% istá, že tí tvoji "majstri vynášači" nezavadili o tlačitko, keď rvali tú sedačku do výťahu / lebo ty si sa tam isto nevmestila a nevidela to:D.../a tým sa to nestalo, tak ...Áno treba z FO, ale...vieš, ono to vidieť, či to bola únava materiálu, alebo urvaté tlačítko. Ja mám také v 10 tich výťahoch 38 rokov a ešte sa neunavili :rolleyes:
By si bola prekvapkaná, koľko škody sa narobí pri neopatrnom zaobchádzaní s výťahom a hlavne rvaním sedačiek a nábytku..ale to samozrejme nehovorím o tvojom prípade...dúfam...

..ja som to pokazené tlačítko videla, keď ho prišli opraviť, nebolo to polámané, len strunka bola zlomená..takže vymenili strunu a staré tlačko tam nasadili..o tlačítko nezavadili nijako,to som tiež videla..len museli ho stlačiť, aby sa pohli..(bola som dolu, keď ten sedák dávali do výťahu)


(sorry za toho činžákového, ale to je na neho ešte mierne, na teba to neplatí, samozrejme...
Martasch
21.11.09,19:04
Ako ďalší "činžákový pánboh" asi nebudem objektívna, ale u nás sa výťah najčastejšie pokazí pri sťahovaní. Odtrhnuté tlačítko by som však asi zobrala na milosť.:)
lubica_02
21.11.09,19:04
Ja mám také v 10 tich výťahoch 38 rokov a ešte sa neunavili
By si bola prekvapkaná, koľko škody sa narobí pri neopatrnom zaobchádzaní s výťahom a hlavne rvaním sedačiek a nábytku..ale to samozrejme nehovorím o tvojom prípade...dúfam.
No tak ani únava materiálu sa nedá jednoznačne vyvrátiť, ak sa aj v 20 výťahoch niečo nepoškodí 44 rokov, predsa raz môže. Jednoznačne tu nie je preukázateľné poškodenie z nedbalosti alebo inej naschvál spôsobenej poruchy. Raz všetko povolí a treba sa na takýto prípad pozerať z dvoch strán.
Jednoznačne by som navrhla úhradu nákladov z FO, ako správca a nie pánboh správcovský, by som toto riešila ako správca človečí. Neviem, kedy sa to môže takouto zhodou okolností stať aj mne...
Halli
21.11.09,19:10
Ale jasne Ľubi, ja som len chcela vedieť bližšie čo sa stalo a posudiť to aj z druhej strany.... Ono , keby tam boli tlačítka antivandal, ktoré už treba všade vymeniť, nestalo by sa to možno. V niektorých výťahoch ich už mám a tam je to o.k.

Takže Pepsí, ak si stojíš za svojim tak sa nedaj , na opravy prispievaš a povedz tomu vášmu "bohovi" :D, že nech vymení celé tablo za antivandal tlačítka a finito ;);)
pepsikova
21.11.09,19:36
Ale jasne Ľubi, ja som len chcela vedieť bližšie čo sa stalo a posudiť to aj z druhej strany.... Ono , keby tam boli tlačítka antivandal, ktoré už treba všade vymeniť, nestalo by sa to možno. V niektorých výťahoch ich už mám a tam je to o.k.

Takže Pepsí, ak si stojíš za svojim tak sa nedaj , na opravy prispievaš a povedz tomu vášmu "bohovi" :D, že nech vymení celé tablo za antivandal tlačítka a finito ;);)..

..ak vám je čudné, že som ho tak nazvala, tak on sa tu aj tak správa,akoby tu bol pánombohom..a tlačítka sú pôvodné, 35 ročné a strunky v nich predsa nikto nekontroluje..a vôbec ho nezaujíma, že ja som to nepokazila, ani sedačka to nepokazila, ani náročky to nikto nepokazil..čiže dohoda a vysvetlovanie už nie je o čom..
jozka56
21.11.09,19:43
Pepsi ani ja by som opravu strunky nezaplatila, veď aj Ty riadne prispievaš do FO. Neviem, prečo sa štorcuje činžákový pánboh, keď mechanici, oprávari konštatovali únavu materiálu/strunky/. Len si prosím Ťa dávaj pozor, aby si aj neplatila za vypálené žiarovky na schodisku v prípade Tvojho zapnutia a súčasne venčenia pepsikoláka. U Vás je to viac ako možné.
Ešte doplním, predsa pri faktúre od opravy tohto spínača by mal byť pripojený montážny list, na ktorom je napísané o akú opravu ide, t.j. nezavinené dodávateľmi Tvojho sedáku:mad:, oprava strunky nie spínača..
iriska
21.11.09,20:18
faktúru za opravu ale netreba nechať ležať v poličke. odporúčam ju vrátiť doporučene s listom, že ste žiadnu takú službu ako fyz.osoba neobjednávali, neviete o tom či, kde a ako takáto oprava prebehla a následne teda ani túto faktúru nemienite uhradiť.
jozka56
21.11.09,20:32
Iriska, aj tak by nám pepsi mala napísať, komu vlastne bola táto faktúra doručená.
Stanislav 1975
21.11.09,20:33
Pepsiííí, ja ako "činžákový pánboh" :D /fuj ako si to.../:D, ti len chcem povedať, že ak si si na 100% istá, že tí tvoji "majstri vynášači" nezavadili o tlačitko, keď rvali tú sedačku do výťahu / lebo ty si sa tam isto nevmestila a nevidela to:D.../a tým sa to nestalo, tak ...Áno treba z FO, ale...vieš, ono to vidieť, či to bola únava materiálu, alebo urvaté tlačítko. Ja mám také v 10 tich výťahoch 38 rokov a ešte sa neunavili :D
By si bola prekvapkaná, koľko škody sa narobí pri neopatrnom zaobchádzaní s výťahom a hlavne rvaním sedačiek a nábytku..ale to samozrejme nehovorím o tvojom prípade...dúfam.;)

Slávka,ale ja by som to neplatil ani keby zavadili o to tlačítko a urvali to oni-može sa to stať a malo by sa to uhradiť z FO-jedine vtedy by som jej to dal zaplatiť,keby to bolo urvaté úmyselne( čo nebolo)...
Halli
21.11.09,20:34
Iriska, aj tak by nám pepsi mala napísať, komu vlastne bola táto faktúra doručená.

Napísala v uvode-že priamo jej ...ale ja by som nič nevypisovala, zobrala by som fa a išla si to vyriadiť "ručne stručne"...osobne na osbd:D
Halli
21.11.09,20:36
Slávka,ale ja by som to neplatil ani keby zavadili o to tlačítko a urvali to oni-može sa to stať a malo by sa to uhradiť z FO-jedine vtedy by som jej to dal zaplatiť,keby to bolo urvaté úmyselne( čo nebolo)...


joooj Stando šak čitaj ďalej, už sme to dávno prebrali.;) a s tým čo píšeš celkom zas nesúhlasím, ale to je vec názoru. Výťah slúži na prepravu osôb atď, nebudem citovať ďalej ako sa v ňom treba správať... To že je zvykom v ňom prepravovať "sťahovačky", to už je vecou dohody a využitia všetkých vlastníkov, ale aj pravidlá pri poškodení sú nejaké...
Nedávno NEUMYSELNE neubrzdil jeden chlapec našej jednej vlastníčky a vpalil do dverí na bicykli a rozbil sklo..hádam si nemyslíš, že to bolo treba dať z FO???

A už čakám, kedy sa niekto prihlási, že niečo urobil úmyslene, dokelu však sme ľudia,čo stale chceme dačo obchádzať. Malý rozbil sklo, mamina mi to zavolala sama a dali sklo vymeniť- tomu sa vraví charakter ;)
Samozrejme tie tlačítka, to je o inom, ak to nespôsobili "sťahováci"
Stanislav 1975
21.11.09,20:37
Napísala v uvode-že priamo jej ...ale ja by som nič nevypisovala, zobrala by som fa a išla si to vyriadiť "ručne stručne"...osobne na osbd:D

Slávka,som nevedel,že sa aj biješ-ešteže niesi moja manželka...:D:D:D,fúúúha-že ručne-stručne...
Stanislav 1975
21.11.09,20:38
joooj Stando šak čitaj ďalej, zas nebud odborník na všetko :D, už sme to dávno prebrali.;) a s tým čo píšeš celkom nesúhlasím.

súhlasíš-nesúhlasíš- ja by som ti to nezaplatil...;)-nieje dovod- može sa to stať a malo by to ísť z FO...Pekný večer...:o
Halli
21.11.09,20:57
Slávka,som nevedel,že sa aj biješ-ešteže niesi moja manželka...:D:D:D,fúúúha-že ručne-stručne...


Je to v úvodzovkách, tak si nerob srandu...:---


súhlasíš-nesúhlasíš- ja by som ti to nezaplatil...;)-nieje dovod- može sa to stať a malo by to ísť z FO...Pekný večer...:o

Ak by som videla, že je to ulomené a bolo by to kôli tebe, ....tak to by si bol fakt chrakter , gratulujem:rolleyes:...odporúčam najlepšie "ticho zmyznúť".... ale tu sme si vysvetlili, že to tak nebolo, tak je tvoja odpoved zbytočná :D
Stanislav 1975
21.11.09,21:04
Je to v úvodzovkách, tak si nerob srandu...:---



Ak by som videla, že je to ulomené a bolo by to kôli tebe, ....tak to by si bol fakt chrakter , gratulujem:rolleyes:...odporúčam najlepšie "ticho zmyznúť".... ale tu sme si vysvetlili, že to tak nebolo, tak je tvoja odpoved zbytočná :D

Slávi, my v baráku máme dohodu,že aj takéto nehody platíme z fondu,takže to nieje o charaktere...
Halli
21.11.09,21:06
Slávi, my v baráku máme dohodu,že aj takéto nehody platíme z fondu,takže to nieje o charaktere...

pošli mi tu "dohodu na nehodu" , rada si ju prečítam :D
... len aby tých nehôd nebolo priveľa:rolleyes:
majkii
21.11.09,21:19
Napísala v uvode-že priamo jej ...ale ja by som nič nevypisovala, zobrala by som fa a išla si to vyriadiť "ručne stručne"...osobne na osbd:D

Naopak, pokiaľ príde faktúra vystavená na meno zadávateľky, riešil by som to výlučne písomne a to tak, že by som faktúru vrátil ako nedôvodnú.


Je tu aj druhý rozmer, a to ten, že pri škodovej udalosti sa posudzuje okrem iného aj miera zavinenia. Hádam je nelogické, že by niekto mal platiť v plnej výške opravu pružiny dávno po životnosti. Pána predsedu by som v tejto veci patrične a dorazne odporučil. V každom prípade ak zadávateľke príde faktúra musí konať.
Halli
21.11.09,21:26
Naopak, pokiaľ príde faktúra vystavená na meno zadávateľky, riešil by som to výlučne písomne a to tak, že by som faktúru vrátil ako nedôvodnú.


Je tu aj druhý rozmer, a to ten, že pri škodovej udalosti sa posudzuje okrem iného aj miera zavinenia. Hádam je nelogické, že by niekto mal platiť v plnej výške opravu pružiny dávno po životnosti. Pána predsedu by som v tejto veci patrične a dorazne odporučil. V každom prípade ak zadávateľke príde faktúra musí konať.


...a čakať 30 dní na vyjadrenie OSBD ?:), Naťahovať sa s písačkámi, pre doslova banalitu oproti iným závažným veciam... Však zoberiem faktúru donesiem ju sekretárke na podpis, že ju prebrala a napíšem na ňu, že žiadam preplatiť z FO. Nemajú predsedu, spravuje ich OSBD. Má právo jednať so správcom sama, má zmluvu o výkone správy...Poznám to, ako to tam chodí ,tak načo strácať čas vypisovačkami. a zbytočnou korešpondenciou ;)
...ten druhý rozmer, čo spomínaš sme si dávno vyjasnili v predchádzajúcich prispevkoch, nakoľko oprava sa nemusí posudzovať a komplikovať, ale preplatiť z FO.. takže nemá opodstatnenie.;)
jozka56
21.11.09,21:37
Slavica, veď na to sme čakali, na ten zjednodušený postup, doniesť faktúru sekretárke a požiadať o preplatenie z FO. Ale môže to aj pepsi, ak je faktúra vystavená na jej meno??? alebo spochybnil dôverník.? a aj tak sa dá predmetná faktúra preplatiť.
Halli
21.11.09,21:51
Slavica, veď na to sme čakali, na ten zjednodušený postup, doniesť faktúru sekretárke a požiadať o preplatenie z FO. Ale môže to aj pepsi, ak je faktúra vystavená na jej meno??? alebo spochybnil dôverník.? a aj tak sa dá predmetná faktúra preplatiť.

Pepsi nech tam ide sama a spýta sa kto im kázal vystaviť fakturu na jej meno?
Vie o tom, že sa to stalo, ale nevidí dôvod, prečo by sa to nemalo preplatiť z FO. Nebolo to zavinené shválne a domovník si nemá čo dovoľovať dávať fa vystavovať na ňu. Nieje nikde podpísaná, že to zavinila. On je síce zástupca, ale zmluvu o správe má podpísanú každý vlastník za seba. Na fakturu nech napíše, že s tým nesúhlasí, podpíše sa urobí si kopiu a tú si nechá podpísať sekretárkou, že ju prevzala. Vzajomným dopisovaním by sa všetko zbytočne predlžovalo a ak si to vysvetlia, tak správca to musí uznať hneď na mieste....
jozka56
21.11.09,22:07
Slavica vďaka..
Halli
21.11.09,22:13
Slavica vďaka..

Tebe vďaka Jožka, ty si vyprovokovala, že treba poradiť Pepsi. Ale najprv sme predsa museli trocha pomudrovať, nie ? :D
Hadam nám Pepsi napíše ako dopadla, ak sa jej už o tom nesníva teraz o pol noci :D
pepsikova
22.11.09,06:58
..prepáčte mi, že som dlhšie nereagovala,synko kosil na fejsbuku..
..a potom som zaspala..

..takže,keď som s predmetnou faktúrou šla na OSBD, bolo mi povedané, že oni s tým nič nemajú a nech si to vyriešim so správcom domu,ktorý prikázal faktúru poslať na moje meno, čo teda nie je možné,lebo to nie je možné,dôvody na našu spoločnú nekomunikáciu tu nebudem rozpisovať,jedným z nich je môj pes..
..a neviem, ako "prinútiť OSBD,aby sa tým zaoberalo,zlomená struna má predsa svoju životnosť, výťahári ich nekontrolujú a 43€ sa mi vidí za strunku nehorázne veľa..
..ďakujem vám všetkým za vaše rady,hádam mi pomôže, ak sa dobre rozkričím a povyhrážam trestným oznámením za šikanovanie,lebo inak to nevidím..

(ešte by som povedala, že keď prišli opraviť ten výťah, tak opravár mi povedal, že jasné, že oprava pôjde z fondu)
pepsikova
22.11.09,07:11
Pepsi ani ja by som opravu strunky nezaplatila, veď aj Ty riadne prispievaš do FO. Neviem, prečo sa štorcuje činžákový pánboh, keď mechanici, oprávari konštatovali únavu materiálu/strunky/. Len si prosím Ťa dávaj pozor, aby si aj neplatila za vypálené žiarovky na schodisku v prípade Tvojho zapnutia a súčasne venčenia pepsikoláka. U Vás je to viac ako možné.
Ešte doplním, predsa pri faktúre od opravy tohto spínača by mal byť pripojený montážny list, na ktorom je napísané o akú opravu ide, t.j. nezavinené dodávateľmi Tvojho sedáku:mad:, oprava strunky nie spínača....

..na faktúre je iba: "zisťovanie závady a následná oprava výťahu"..nič viac, potom už len suma-cena položky-13€ a cena prác 26€,,za 6 minút práce,z toho 2 minúty sa vybavovali so mnou..pôjdem robiť výťahára,asi!!!
pepsikova
22.11.09,07:18
joooj Stando šak čitaj ďalej, už sme to dávno prebrali.;) a s tým čo píšeš celkom zas nesúhlasím, ale to je vec názoru. Výťah slúži na prepravu osôb atď, nebudem citovať ďalej ako sa v ňom treba správať... To že je zvykom v ňom prepravovať "sťahovačky", to už je vecou dohody a využitia všetkých vlastníkov, ale aj pravidlá pri poškodení sú nejaké...
Nedávno NEUMYSELNE neubrzdil jeden chlapec našej jednej vlastníčky a vpalil do dverí na bicykli a rozbil sklo..hádam si nemyslíš, že to bolo treba dať z FO???

A už čakám, kedy sa niekto prihlási, že niečo urobil úmyslene, dokelu však sme ľudia,čo stale chceme dačo obchádzať. Malý rozbil sklo, mamina mi to zavolala sama a dali sklo vymeniť- tomu sa vraví charakter ;)
Samozrejme tie tlačítka, to je o inom, ak to nespôsobili "sťahováci"..

..slávi, ten sedák nebol taký ťažký, aby sa pokazil výťah, a argument v dialógu, že predsa 6 bytov podomnou si vyvážalo kocky a materiál na prestavbu jadier a vtedy námietky neboli, neobstál,len konštatovanie, že vtedy sa výťah nepokazil..že sa musela robiť generálka,lebo výťah "padal", to ho nezaujímalo a zaplatili sme to všetci..komunikácia so správcom už nie je možná..
veronikasad
22.11.09,08:39
Pepsi, kto objednával opravu výťahu a podpisoval preberací protokol ?
pepsikova
22.11.09,09:07
Pepsi, kto objednával opravu výťahu a podpisoval preberací protokol ?..
..ja som volala opravárov a podpísala som ,že to opravili, lebo vraj to musí podpísať ten, kto volá opravárov..tak mi to tvrdili oni..opravár mi výslovne povedal, že oprava pôjde z fondu,že to je únava materiálu..toto som povedala aj na OSBD,lenže to ich nezaujímalo..
Tweety
22.11.09,09:08
..
..ja som volala opravárov a podpísala som ,že to opravili, lebo vraj to musí podpísať ten, kto volá opravárov..tak mi to tvrdili oni..opravár mi výslovne povedal, že oprava pôjde z fondu,že to je únava materiálu..toto som povedala aj na OSBD,lenže to ich nezaujímalo..
Podpísať si nemala nič, podpisať to mal správca, on je poverená zodpovedná osoba.
pepsikova
22.11.09,09:13
Podpísať si nemala nič, podpisať to mal správca, on je poverená zodpovedná osoba...

..veď presne to som opravárom povedala aj ja, lenže on nebol doma a oni povedali, že to je jedno, kto to podpíše, len aby mali dôkaz, že tu boli a spravili to..
Tweety
22.11.09,09:14
..

..veď presne to som opravárom povedala aj ja, lenže on nebol doma a oni povedali, že to je jedno, kto to podpíše, len aby mali dôkaz, že tu boli a spravili to..
Ak je to takto, potom to mal podpísať dodatočne, ale aj tak to nič nemení na tom, že tá oprava ide z fondu opráv.
marjankaj
22.11.09,09:55
Najlepšie by bolo aby opravári opravili faktúru a uviedli tam, správnu adresu (SVB, alebo Bytové družstvo) a tam ju aj doručili. Skús to u opravárov. Ak je faktúra na teba, tak ju nikto iný nepreplatí.
veronikasad
22.11.09,11:02
..
..ja som volala opravárov a podpísala som ,že to opravili, lebo vraj to musí podpísať ten, kto volá opravárov..tak mi to tvrdili oni..opravár mi výslovne povedal, že oprava pôjde z fondu,že to je únava materiálu..toto som povedala aj na OSBD,lenže to ich nezaujímalo..
Mám rovnakú skúsenosť. Výťah bol pokazený, keďže na výťahu je číslo serv.služby, zavolala som opravárov. Trvali na podpise preberacieho protokolu, potom som musela zdôvodňovať, prečo som ich volala (faktúru som ale neplatila, to nikto odomňa nechcel). Odvtedy radšej šľapem na 6. poschodie peši a nahlásenie poruchy nechám na kompetentných ...
sito
22.11.09,11:14
..
..ja som volala opravárov a podpísala som ,že to opravili, lebo vraj to musí podpísať ten, kto volá opravárov..tak mi to tvrdili oni..opravár mi výslovne povedal, že oprava pôjde z fondu,že to je únava materiálu..toto som povedala aj na OSBD,lenže to ich nezaujímalo..


Ponaučenie do budúcna, nerob to na čo si nebola zvolená, poverená!

Zákon 182/1993, § 8a, odsek 4

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

Druhý krát nahlás akúkoľvek závadu v dome styčnej osobe, zástupcovi vlastníkov bytov. Platíš si ho? Tak nech koná on a nie Ty.

Inač sú to haj..., zneužili to, že si opravu žiadala a aj podpísala jej odstránenie. Niekto by sa ohradil, že výťah stále nechodí, zdolať trinásť poschodí, po schodoch, po schodoch. Čo sme to za ľudia?
Stanislav 1975
22.11.09,13:05
Mám rovnakú skúsenosť. Výťah bol pokazený, keďže na výťahu je číslo serv.služby, zavolala som opravárov. Trvali na podpise preberacieho protokolu, potom som musela zdôvodňovať, prečo som ich volala (faktúru som ale neplatila, to nikto odomňa nechcel). Odvtedy radšej šľapem na 6. poschodie peši a nahlásenie poruchy nechám na kompetentných ...

Ja neviem,ja som už 3 krát volal opravárov a raz dokonca čo som pol hodinu sedel vo výťahu aj s mladučkou susedou :-),ale nikto odomňa nechcel nič podpísať a keby aj chceli,tak by som im samozrejme nevyhovel,nakolko niesom kompetentný niečo také podpisovať, ako im ja možem podpísať, čo robili (akú opravu) na výťahu,keď výťahom nerozumiem? To by bola z mojej strany hlúposť, podpisujem iba to-ČOMU ROZUMIEM...
Halli
22.11.09,13:30
..prepáčte mi, že som dlhšie nereagovala,synko kosil na fejsbuku..
..a potom som zaspala..

..takže,keď som s predmetnou faktúrou šla na OSBD, bolo mi povedané, že oni s tým nič nemajú a nech si to vyriešim so správcom domu,ktorý prikázal faktúru poslať na moje meno, čo teda nie je možné,lebo to nie je možné,dôvody na našu spoločnú nekomunikáciu tu nebudem rozpisovať,jedným z nich je môj pes..
..a neviem, ako "prinútiť OSBD,aby sa tým zaoberalo,zlomená struna má predsa svoju životnosť, výťahári ich nekontrolujú a 43€ sa mi vidí za strunku nehorázne veľa..
..ďakujem vám všetkým za vaše rady,hádam mi pomôže, ak sa dobre rozkričím a povyhrážam trestným oznámením za šikanovanie,lebo inak to nevidím..

(ešte by som povedala, že keď prišli opraviť ten výťah, tak opravár mi povedal, že jasné, že oprava pôjde z fondu)

Pepsi ešte mi vysvetli, kto je u Vás vlastne správca? OSBD? SVB? ste SVB v správe OSBD? Stále tu pletieme o niečom čo nevieme...:) Opýtam sa zjednodušene-komu platíš za správu? Máš zmluvu o výkone správy, alebo zmluvu o spoločenstve?
Správca domu nie je domový dôverník.Predseda SVB nieje správca.

Inak ak Vás spravuje OSBD trvám na tom, že si orig. faktury s odmietnutím mala odovzdať oproti podpísanej kopii a viac sa s nimi neťahať, ak to neišlo podpbrotky.Tá fa je neoprávnená a nieje právnym podkladom pre vymáhanie, ak si nepodpísala uhradu zákazky, len jej prevedenie.
Stanislav 1975
22.11.09,13:40
Neviem,ale zdá sa mi,že Pepsi má v tom dobrý "hokej"...:confused:
Petra Nová
22.11.09,13:46
..

..veď presne to som opravárom povedala aj ja, lenže on nebol doma a oni povedali, že to je jedno, kto to podpíše, len aby mali dôkaz, že tu boli a spravili to..
Podľa mňa by si mala urobiť jedno. Vrátiť faktúru servisu s tým, že
faktúru neuhradíš, pretože výťah, ako spoločné zariadenie domu je v podielovom spoluvlastníctve xy vlastníkov bytov , ktorým správu vykonáva správca - SBD a na financovanie opráv máte vytvorený príslušný fond. Zároveň ich upozorni, že fakturované položky sú absolútne nedostatočne špecifikované, a že by mal byť rozpísaný materiál, ktorý bol na opravu použitý a cenníková položka za vykonanú prácu.

Tiež by som napísala správcovi list, kde by som ho upozornila, že sa zaviazal zmluvou na výkon správy, medzi iným aj na odstraňovanie závad v spoločných priestoroch a na spoločných zariadeniach. Uveď tam, čo kedy sa stalo, aj to, že si zavolala opravárov, aby bola závada rýchlo odstránená v záujme ostatných užívateľov bytov. A že zástupcu vlastníkov si nezastihla, aby on zabezpečil okamžité odstránenie závady. Aj to im napíš, že ak servis z dôvodu, že SBD, ako správca faktúru neuhradí, a bude jej preplatenie žalovať, všetky trovy konania z prípadného sporu budú škodou, ktorú Vám, vlastníkom spôsobí SBD ako správca. A že Ty ako jeden spoluvlastník v dome s x bytmi nemáš žiadny právny a ani morálny dôvod financovať opravu výťahu zo svojho.
pepsikova
22.11.09,13:58
Neviem,ale zdá sa mi,že Pepsi má v tom dobrý "hokej"...:confused:..

Stanko, keby hokej..len poriadne nervy..lebo u nás ani boh nevie, kto a čo a na čo je ...

.to slavica..
...spravuje nás OSBD,žiadnu inú zmluvu o ničom nemám,len s OSBD, jemu platíme nájom a príspevky, a nie malé sumy, a aj nám robí vyúčtovania a ak by sa nááhodou stala nejaká závada,tak tento činžákový boh len podľa uváženia a toho, či si mu sympatický alebo nie, ti možno pomôže..je vraj predseda samosprávy,Ale žiadna zmluva o samospráve nie je, nikto z nájomníkov ju nemá), lebo on rozhoduje o všetkom, čo sa na dome, alebo v dome ide robiť a väčšinou nám vyhadzuje peniaze z vrecka, dokonca sám od seba šiel na OSBD a dal nám zvýšiť príspevok do fondu opráv..to sú len také perličky,nájomníci sú nejednotní, každý frfle pri nesprávnom plote, odvolať ho aj chcú, aj nechcú..samospráva by mala mať 3 až 5 členov- ale u nás nie!, vystačíme si s jedným!..a preto som sa pýtala na váš názor,lebo neviem, ako ďalej, ešte skôr, ako sa riadne rozčúlim a pôjdem to riešiť s krikom,lebo to už je posledná alternatíva..OSBD -no tam je to tak, že :"vyriešte si to sami, my s vami nič nemáme"...

..Veľmi vám ďakujem za vaše rady,ešte sa na to vyspím a zajtra napíšem, čo som vyriešila..
pepsikova
22.11.09,14:03
Podľa mňa by si mala urobiť jedno. Vrátiť faktúru servisu s tým, že
faktúru neuhradíš, pretože výťah, ako spoločné zariadenie domu je v podielovom spoluvlastníctve xy vlastníkov bytov , ktorým správu vykonáva správca - SBD a na financovanie opráv máte vytvorený príslušný fond. Zároveň ich upozorni, že fakturované položky sú absolútne nedostatočne špecifikované, a že by mal byť rozpísaný materiál, ktorý bol na opravu použitý a cenníková položka za vykonanú prácu.

Tiež by som napísala správcovi list, kde by som ho upozornila, že sa zaviazal zmluvou na výkon správy, medzi iným aj na odstraňovanie závad v spoločných priestoroch a na spoločných zariadeniach. Uveď tam, čo kedy sa stalo, aj to, že si zavolala opravárov, aby bola závada rýchlo odstránená v záujme ostatných užívateľov bytov. A že zástupcu vlastníkov si nezastihla, aby on zabezpečil okamžité odstránenie závady. Aj to im napíš, že ak servis z dôvodu, že SBD, ako správca faktúru neuhradí, a bude jej preplatenie žalovať, všetky trovy konania z prípadného sporu budú škodou, ktorú Vám, vlastníkom spôsobí SBD ako správca. A že Ty ako jeden spoluvlastník v dome s x bytmi nemáš žiadny právny a ani morálny dôvod financovať opravu výťahu zo svojho...

idem to teda riešiť takto, listom, lebo na tej fa nie je nič rozpísané..ďakujem ti..
Petra Nová
22.11.09,14:13
Pre prípadné ďalšie naťahovanie potrebuješ presne vedieť, aká zavada na výťahu bola, hlavne že to nebolo spôsobené preťažením. Tiež sa potrebuješ faktúry zbaviť a dať im na vedomie, že si konala vlastne na miesto správcu , preto faktúra musí byť vystavená na meno správcu( ak ju chcú mať zaplatenú). Ale aj tomu družstvu by si mala napísať ten list, aby si tú faktúru neprehadzovali a uhradili ju, tedali plnili si povinnosti správcu.
Mária27
22.11.09,14:16
..

Stanko, keby hokej..len poriadne nervy..lebo u nás ani boh nevie, kto a čo a na čo je ...

.to slavica..
...spravuje nás OSBD,žiadnu inú zmluvu o ničom nemám,len s OSBD, jemu platíme nájom a príspevky, a nie malé sumy, a aj nám robí vyúčtovania a ak by sa nááhodou stala nejaká závada,tak tento činžákový boh len podľa uváženia a toho, či si mu sympatický alebo nie, ti možno pomôže..je vraj predseda samosprávy,Ale žiadna zmluva o samospráve nie je, nikto z nájomníkov ju nemá), lebo on rozhoduje o všetkom, čo sa na dome, alebo v dome ide robiť a väčšinou nám vyhadzuje peniaze z vrecka, dokonca sám od seba šiel na OSBD a dal nám zvýšiť príspevok do fondu opráv..to sú len také perličky,nájomníci sú nejednotní, každý frfle pri nesprávnom plote, odvolať ho aj chcú, aj nechcú..samospráva by mala mať 3 až 5 členov- ale u nás nie!, vystačíme si s jedným!..a preto som sa pýtala na váš názor,lebo neviem, ako ďalej, ešte skôr, ako sa riadne rozčúlim a pôjdem to riešiť s krikom,lebo to už je posledná alternatíva..OSBD -no tam je to tak, že :"vyriešte si to sami, my s vami nič nemáme"...

..Veľmi vám ďakujem za vaše rady,ešte sa na to vyspím a zajtra napíšem, čo som vyriešila..

Len aby si sa vyjadrovala na OSBD, teda u správcu, správne:
- už nemáte samosprávu, tá bola podľa stanov družstva, teraz platí zákon o vlastníctve bytov .. Po prevode prvého bytu do vlastníctva ste už len vlastníci bytov so zástupcom (nie predsedom samosprávy), ktorý zabezpečuje styk so správcom.
- zmluva je len jedna - s OSBD o výkone správy. Podľa zákona nie je zmluva o samospráve.
- zákon hovorí o jednom zástupcovi vlastníkov, ktorého si zvolili. Číslo 5 neplatí, aj keď sa môžete na viacerých dohodnúť.
- z fondu opráv sa jednoznačne hradia opravy spoločných zariadení. V zmluve o výkone správy by malo byť napísané, kto opravy objednáva a za akých podmienok môže hociktorý vlastník objednať súrne opravy. Výťah opravený musel byť a je aj spoločným zariadením.
- príspevky do fondu opráv schvaľujú vlastníci na schôdzi, ktorú musí správca zvolať aspoň raz do roka.
majkii
22.11.09,16:30
Podľa mňa by si mala urobiť jedno. Vrátiť faktúru servisu s tým, že
faktúru neuhradíš, pretože výťah, ako spoločné zariadenie domu je v podielovom spoluvlastníctve xy vlastníkov bytov , ktorým správu vykonáva správca - SBD a na financovanie opráv máte vytvorený príslušný fond. Zároveň ich upozorni, že fakturované položky sú absolútne nedostatočne špecifikované, a že by mal byť rozpísaný materiál, ktorý bol na opravu použitý a cenníková položka za vykonanú prácu.

Tiež by som napísala správcovi list, kde by som ho upozornila, že sa zaviazal zmluvou na výkon správy, medzi iným aj na odstraňovanie závad v spoločných priestoroch a na spoločných zariadeniach. Uveď tam, čo kedy sa stalo, aj to, že si zavolala opravárov, aby bola závada rýchlo odstránená v záujme ostatných užívateľov bytov. A že zástupcu vlastníkov si nezastihla, aby on zabezpečil okamžité odstránenie závady. Aj to im napíš, že ak servis z dôvodu, že SBD, ako správca faktúru neuhradí, a bude jej preplatenie žalovať, všetky trovy konania z prípadného sporu budú škodou, ktorú Vám, vlastníkom spôsobí SBD ako správca. A že Ty ako jeden spoluvlastník v dome s x bytmi nemáš žiadny právny a ani morálny dôvod financovať opravu výťahu zo svojho.

Doplnil by som do listu OSBD, že si sa riadila pokynmi na užívanie výťahu "návodom na použitie", a neporušila si žiadnu z povinností v ňom uvedených a pri poruche si volala na telefónne číslo servisu, kam sa treba v prípade poruchy obrátiť, čo musí byť uvedené na štítku každého výťahu.
sito
22.11.09,16:43
U nás je to tak. V osobnom vlastníctve je 98 % bytov, teda aj vlastníkov. Zástupcu vlastníkov nemáme zvoleného. Ale pri prevode bytu všetci podpísali zmluvu o výkone správy. Byty ktoré zmenili vlastníka, boli predané, pristúpili k tej to zmluve.

Zároveň so zmluvou o výkone správy si vlastníci obnovili členstvo v SBD. Takže v dome je asi 90 % družstevníkov, ktorí si zvolili v súlade so stanovami družstva, predsedu samosprávy, a dvoch vchodových členov samosprávy, spolu výbor samosprávy.

Nie je to v súlade s 182, ale to čo robia robia pre družstvo, teda pre vlastníkov v dome a robia to aj pre tých 10 %, ktorí nie sú družstevníkmi.

A správca má s toho osoh, vlastne jeho členovia a aj nečlenovia.

Stojí to za hovno, ale funguje to podľa predstáv správcu.

Ani Pán boh, ani pani bohová nevedia ako je to u nich, takže môže byť aj ako píše pepsikova.

Keď vidíš parný valec, opusti cestu, počkaj až prejde, je to príjemnejšie, ako by ťa mal prejsť.
Mária27
22.11.09,17:07
Predseda výboru členskej samosprávy družstva nepodpisuje v bytovom dome žiadosti o opravy adresované správcovi. Buď hovoríme o členoch družstva, alebo o správe bytového domu a vlastníkov bytov.
Už sa to tu vysvetľovalo, prosím nepliecť zbytočne témy a zadávateľov otázok.
sito
22.11.09,17:20
Predseda výboru členskej samosprávy družstva nepodpisuje v bytovom dome žiadosti o opravy adresované správcovi. Buď hovoríme o členoch družstva, alebo o správe bytového domu a vlastníkov bytov.
Už sa to tu vysvetľovalo, prosím nepliecť zbytočne témy a zadávateľov otázok.

Aj tento príspevok je v téme. Niektorí zákon rozryjú ako divé svine anglický trávnik, potom to aj tak v tých domoch vypadá.


..

Stanko, keby hokej..len poriadne nervy..lebo u nás ani boh nevie, kto a čo a na čo je ...

.to slavica..
...spravuje nás OSBD,žiadnu inú zmluvu o ničom nemám,len s OSBD, jemu platíme nájom a príspevky, a nie malé sumy, a aj nám robí vyúčtovania a ak by sa nááhodou stala nejaká závada,tak tento činžákový boh len podľa uváženia a toho, či si mu sympatický alebo nie, ti možno pomôže..je vraj predseda samosprávy,Ale žiadna zmluva o samospráve nie je, nikto z nájomníkov ju nemá), lebo on rozhoduje o všetkom, čo sa na dome, alebo v dome ide robiť a väčšinou nám vyhadzuje peniaze z vrecka, dokonca sám od seba šiel na OSBD a dal nám zvýšiť príspevok do fondu opráv..to sú len také perličky,nájomníci sú nejednotní, každý frfle pri nesprávnom plote, odvolať ho aj chcú, aj nechcú..samospráva by mala mať 3 až 5 členov- ale u nás nie!, vystačíme si s jedným!..a preto som sa pýtala na váš názor,lebo neviem, ako ďalej, ešte skôr, ako sa riadne rozčúlim a pôjdem to riešiť s krikom,lebo to už je posledná alternatíva..OSBD -no tam je to tak, že :"vyriešte si to sami, my s vami nič nemáme"...

..Veľmi vám ďakujem za vaše rady,ešte sa na to vyspím a zajtra napíšem, čo som vyriešila..
pepsikova
22.11.09,18:48
...to sito..
A správca má s toho osoh, vlastne jeho členovia a aj nečlenovia.

Stojí to za hovno, ale funguje to podľa predstáv správcu.

Ani Pán boh, ani pani bohová nevedia ako je to u nich, takže môže byť aj ako píše pepsikova.

Keď vidíš parný valec, opusti cestu, počkaj až prejde, je to príjemnejšie, ako by ťa mal prejsť.

mimotemy..no ja okrem zmluvy s OSBD nemám žiadnu inú zmluvu, asi som to už písala,sme samospráva, samosprávca(činž.pánboh) má dokonca razítko a samospravuje naše fondy aj do svojho vrecka, hlavne tam, nájomníkom je to asi jedno,ale ja teda v žiadnom prípade neopustím cestu,kým prejde parný valec, ani za cenu príjemnejšieho života tu..platím 30€ mesačne do fondu opráv, nikdy som výťah nepokazila, ani tu nič nezničila, nuž tak si nenechám sr-ť na hlavu..
..všetky vaše názory a rady si veľmi cením, ukľudnila som sa a zajtra to pôjdem, vami poučená, riešiť..ešte raZ VáM ĎAKUJEM, SLNIEčKA..
sito
23.11.09,06:13
Nejedná sa o tvoju faktúru a jej úhradu. Keď to už na Teba zvalili, tak si to musíš vybaviť Ty. Osobne som na tvojej strane. Na tú hlavu si nenechaj s...., ale nemôžeš to len tak nezaplatiť, v dnešnej dobe. Mohli by pýtať od teba viac, prípadne poštvať na Teba exekútora. Tak konaj, bráň si svoje práva.

Ten valec je väčšina v dome, pokiaľ im vyhovuje, že v spravovaní domu je bordel, tak jeden človek to nedá na poriadok, ale toho je už napísané na PORADE na milú pr...!

Už sa Ťa to pýtala slavica, opýtam sa aj ja: Akú zmluvu máš podpísanú s OSBD? Zmluvu o prenájme, užívaní bytu, alebo zmluvu o výkone správy? Ďalej sa Ťa opýtam, koľko je v dome bytov, koľko je v osobnom vlastníctve a koľko vlastní OSBD?

Ak je v dome aspoň jeden byt v osobnom vlastníctve, už sa naň vzťahuje Zákon 182/1993. Ak nie, spravovanie domu sa riadi stanovami jediného vlastníka, OSBD.

Takže, ako to u Vás vlastne je?
jozka56
25.11.09,17:49
No pepsi, dnes je streda, ako si dopadla, neinformuješ nás.:rolleyes:
asasa
27.11.09,09:20
tlacitko sa nachadza v spolocnych priestoroch vlastníkov, najomcov, a preto musi byt hradene z fondu oprav, ale
firma co opravovala tlacitko musi mat so spolocenstvom bud ramcovu zmluvu alebo ju na tu konkretnu opravu museli odsuhlasit vlastnici, ak ste si ju vybrala samovolne potom ju hradite sama, nakolko to nebol havarijny stav ohrozujucu nehnutelnost alebo osoby
Petra Nová
27.11.09,09:57
tlacitko sa nachadza v spolocnych priestoroch vlastníkov, najomcov, a preto musi byt hradene z fondu oprav, ale
firma co opravovala tlacitko musi mat so spolocenstvom bud ramcovu zmluvu alebo ju na tu konkretnu opravu museli odsuhlasit vlastnici, ak ste si ju vybrala samovolne potom ju hradite sama, nakolko to nebol havarijny stav ohrozujucu nehnutelnost alebo osoby
Tam, kde býva Pepsíková nemajú spoločenstvo, ale správcu. Na schôdzi vlastníkov určite neodsúhlasujú každú opravu výťahu. A pritom len máloktorá oprava výťahu je havarijná. Nestraš ju zbytočne.
Halli
27.11.09,18:00
No pepsi, dnes je streda, ako si dopadla, neinformuješ nás.:rolleyes:


Pepsííí, kde sííí :D
pepsikova
27.11.09,18:45
Pepsííí, kde sííí :D..

..no už tu, konečne...
..tak,na výťahu je telefónne číslo, na ktoré sa má volať v prípade poruchy..porucha nebola záťažová, len únava materiálu,(struna na tlačítku stará 35 rokov)..bolo mi povedané, že oprava sa hradí z fondu..(u každého iného obyvateľa, len nie u mňa, lebo ma nemusia kvôli psovi, o tom som tu tiež písala)..
...a tak som napísala list,vysvetlila čo a ako sa stalo,dopísala niektoré závažné fakty,ktoré sa týkali opráv výťahu pri iných, závažnejších poruchách a poslala na OSBD aj s priloženou faktúrou a list aj činžákovému..je to zatiaľ najmierumilovnejšie z mojej strany, uvidím, čo sa bude diať ďalej..(tento spôsob mi bol doporučený aj súkromne pracovníčkou byt. družstva..)
..ak by som neuspela, riešim to súdnou cestou..

..to Petra Nová..
Tam, kde býva Pepsíková nemajú spoločenstvo, ale správcu(citujem)
..podľa toho, čo viem,neviem,čo sme .....,asi 60%bytov je vo vlastníctve,ale všetci platíme platby bytovému družstvu, ono nám robí vyúčtovania, opravy (napr. výťah)nahlasuje ten činžákový(((na UBYFO, väčšie opravy, napr. strecha,maskáčovanie(zatieranie) stien, sa odsúhlasovali na schôdzi..ale jedinú zmluvu mám s OSBD,na ktorom všetky potrebné veci rieši ten činžákový, ktorému sa to musí nahlásiť prvému..
.. (napríklad,ja nemám byt v OV, pokazil sa mi radiator, kúpila som nový, ale on musel vedieť, že idem mať nový radiator a musel vypustiť systém..lepšie to vysvetliť neviem, OSBD mi povedalo, že radiator si mám kúpiť a dať urobiť na vlastné trovy..takže vlastne neviem, čo sme a nikde u susedov som sa nedopátrala iných informácií, každý vie to, čo ja..(tak to tu aj vyzerá)
..suma 43€ by ma nezabila, teraz už ide o princíp,všetci máme rovnaké práva a za 22 rokov, čo tu bývam, platíme fond opráv, platby za pokazený výťah pri vyvážaní stavebných materiálov na prerábky bytov nikto neodsúhlasuje,revízie sa vykonávajú každý týždeň, podpisuje ich ten činžákový))) ..tak neviem, koho by šmarilo, keby sa tá sprostá struna pokazila susede z druhého pri nesení kávičky na lavičku- to by iste šlo z fondu ani by nikto nevedel, ako rýchlo...a potichu..
..tak, uvidíme...a napíšem..
sito
27.11.09,23:07
A stále do kolečka, do kola. Nie len pepsikova, správca robí problémy a vlastníci trpia, správcu. No, nemusia, ak sú vlastníci a svojprávni.
Petra Nová
28.11.09,13:35
..

..to Petra Nová..
Tam, kde býva Pepsíková nemajú spoločenstvo, ale správcu(citujem)
..podľa toho, čo viem,neviem,čo sme .....,asi 60%bytov je vo vlastníctve,ale všetci platíme platby bytovému družstvu, ono nám robí vyúčtovania, opravy (napr. výťah)nahlasuje ten činžákový(((na UBYFO, väčšie opravy, napr. strecha,maskáčovanie(zatieranie) stien, sa odsúhlasovali na schôdzi..ale jedinú zmluvu mám s OSBD,na ktorom všetky potrebné veci rieši ten činžákový, ktorému sa to musí nahlásiť prvému..

Zdá sa, že som sa mýlila. Ak nie si vlastníčka bytu, potom môžeš byť len členka družstva, ktorá má uzavretú nájomnú zmluvu k družstevnému bytu.:) Tú zmluvu by si mala mať, a aj Stanovy. A bytové družstvo robí správu bytov sčasti aj samé sebe, teda k družstevným bytom, ktoré má vlastníctve. Predpokladám, že je to tak.
Ale to na veci až tak moc nemení. Je síce možné, že pri zabezpečení odstránenia poruchy si obišla domového "dúverníka" a možno porušila nejaké vnútrodružstevné predpisy. Ich porušenie nerovná sa sankcii zaplatiť opravu zo svojho. Ten princíp hradenia spoločného zo spoločného zostáva.
pepsikova
28.11.09,16:34
Zdá sa, že som sa mýlila. Ak nie si vlastníčka bytu, potom môžeš byť len členka družstva, ktorá má uzavretú nájomnú zmluvu k družstevnému bytu.:) Tú zmluvu by si mala mať, a aj Stanovy. A bytové družstvo robí správu bytov sčasti aj samé sebe, teda k družstevným bytom, ktoré má vlastníctve. Predpokladám, že je to tak.
Ale to na veci až tak moc nemení. Je síce možné, že pri zabezpečení odstránenia poruchy si obišla domového "dúverníka" a možno porušila nejaké vnútrodružstevné predpisy. Ich porušenie nerovná sa sankcii zaplatiť opravu zo svojho. Ten princíp hradenia spoločného zo spoločného zostáva...

to Petra Nová..
..nemala som koho obísť, nebol predsa doma, keď sa porucha stala, zavolala som opravárov,aby susedia netrpeli a nechodili pešo,a žiadne predpisy som neporušila..to, že som podpísala papier, bolo len preto, že nebol doma a opravári nejako museli vykázať, že tam boli a opravili to presne tam, kde sa to stalo..bolo na ňom, aby sa prišiel spýtať, čo a ako sa stalo, ja predsa nemôžem vedieť, kedy sa vrátil..doteraz to nezisťoval..

..ale už to neriešim, počkám, čo sa stane..ďakujem za váš záujem, napíšem, ako to dopadlo..
..prajem vám len milých ľudí okolo seba..
pepsikova
04.12.09,17:45
..dnes som dostala vyjadrenie k listu, o ktorom som tu písala..faktúra bude zaplatená z fondu opráv, lebo nakoniec si niekto dal tú námahu, prešetril skutočnosti, zistil u výťahárov, že únava materiálu nemôže byť moja chyba a problém sa vyriešil..
..a ja vám ďakujem ešte raz..
peton
04.12.09,18:26
Dobrá vec sa podarila. Vivat Porada! :D
Orim
04.12.09,19:28
Prečítal som to celé. Je to fakt na hlavu. U nás je to jedno kto zavolá opravárov na výťah, Vždy sa to platí z FO.
sito
05.12.09,06:10
Asi vidím zaujatosť hlavy domu, ???, zástupcu vlastníkov, podľa zákona.

Pepsikova isto netancuje ako on píska. Takých ako je pepsikova, by malo byť v každom dome dve tretiny.

Jasné, ak dobré píska, dve tretiny tancujú na správnu notu. Potom to v dome môže fungovať, ale vrták sa nájde, bez toho by to nebolo ono.

No, od ostatných závisí koľko toho rozvŕta.