riaditel
22.11.09,03:06
Môj dotaz ta týka obdobia pred 01.11.2009.
Na výkon práce učiteľky v materskej škole organizačný poriadok školy požadoval úplné stredné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom - strednú pedagogická škola.
Ak učiteľka MŠ štúdiom popri zamestnaní získa vysokoškolské vzdelanie II. stupňa mala automatický nárok na zaradenie do 10. PT, aj napriek tomu, že sa tento stupeň vzdelania sa výkon práce učiteľky v MŠ nevyžadoval ?
susann2
22.11.09,10:15
Môj dotaz ta týka obdobia pred 01.11.2009.
Na výkon práce učiteľky v materskej škole organizačný poriadok školy požadoval úplné stredné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom - strednú pedagogická škola.
Ak učiteľka MŠ štúdiom popri zamestnaní získa vysokoškolské vzdelanie II. stupňa mala automatický nárok na zaradenie do 10. PT, aj napriek tomu, že sa tento stupeň vzdelania sa výkon práce učiteľky v MŠ nevyžadoval ?

Nemala, aspoň tak to zdôvodňovali zriadovatelia, zákon to jednoznačne neprikazoval a nenašiel sa oponent, ktorý by im to vyvrátil.
Sabadka
23.11.09,06:05
Môj dotaz ta týka obdobia pred 01.11.2009.
Na výkon práce učiteľky v materskej škole organizačný poriadok školy požadoval úplné stredné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom - strednú pedagogická škola.
Ak učiteľka MŠ štúdiom popri zamestnaní získa vysokoškolské vzdelanie II. stupňa mala automatický nárok na zaradenie do 10. PT, aj napriek tomu, že sa tento stupeň vzdelania sa výkon práce učiteľky v MŠ nevyžadoval ?


Záleží od riaditeľa či prihliadol na ukončené vzdelanie alebo nie.
Fany1000
23.11.09,16:01
Mne prišla z ministerstva odpoveď, že ide o zvyšovanie kvalifikácie. Aj teraz na školení k zákonu 317/2009 som sa na to pýtala p. Belešovej a znova mi to potvrdila, že starostovia si môžu hovoriť, čo chcú, ide o zvyšovanie kvalifikácie a patrí za to zvýšenie platu. Veď sa stále hovorí, že učiteľ má neustále zvyšovať svoje vedomosti. Neustále sa hovorí o tom, že aj učiteľka MŠ by mala mať vysokoškolské vzdelanie.
riaditel
23.11.09,16:18
to je v poriadku, ale zaraďovanie má predsa určitú právnu silu a či sa to páči, alebo nepáči starostom to nie je podstatné ..... myslím si, že podstatné je náplň práce. tery je to jednoduchšie a zrejme to bude aj lepšie ....
susann2
23.11.09,16:19
Mne prišla z ministerstva odpoveď, že ide o zvyšovanie kvalifikácie. Aj teraz na školení k zákonu 317/2009 som sa na to pýtala p. Belešovej a znova mi to potvrdila, že starostovia si môžu hovoriť, čo chcú, ide o zvyšovanie kvalifikácie a patrí za to zvýšenie platu. Veď sa stále hovorí, že učiteľ má neustále zvyšovať svoje vedomosti. Neustále sa hovorí o tom, že aj učiteľka MŠ by mala mať vysokoškolské vzdelanie.
Od 1.11.2009 je jasne napísané, aké vzdelanie má mať učiteľka MŠ a v ktorej triede má byť s príslušným vzdelaním zaradená. Zadávateľka otázky mala ale dotaz, ktorý sa týkal obdobia pred 1.11.2009. MŠ SR ked aj odpovedalo, predsa nemohlo dať odpoved inú než dalo, ved by poprelo, to čo hlásajú, že im ide vzdelávanie zamestnancov. Zriadovatelia oponovali, že nemajú dostatok peňazí a stačí im aj učiteľka so SŠ vzdelaním a ked aj mali s VŠ vzdelaním, tak ju zaradili ako SŠ vzdelaním a ani ministerstvo nemalo argument, ktorý by právne obstál, že to nemôžu urobiť.
anfro11
24.11.09,11:54
Mňa by zaujímalo ako je to so zaradením učiteliek v MŠ po 1.11.2009. Jasné je že aké vzdelanie má mať učiteľka MŠ a v ktorej triede má byť s príslušným vzdelaním zaradená. Pred 1.11.2009 však platilo,citujem z príspevku od polka: 09. PLATOVÁ TRIEDA
Kvalifikačné predpoklady: úplné stredné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom alebo vyššie odborné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom, alebo vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom.
Pracovné činnosti vyžadujúce vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa:
01 Výchovno-vzdelávacia činnosťzameraná na rozvíjanie vedomostí, zručností a návykov a na všestranný rozvoj osobnosti detí predškolského veku s využitím špecifických diagnostických, výchovných a vzdelávacích metód, spojená s poradenskou a metodickou činnosťou, ktorú vykonáva učiteľ materskej školy do splnenia podmienok určených všeobecne záväzným právnym predpisom. Je možné podľa nového zákona učiteľkám MŠ ponechať 9. PT keď naďalej budú vykonávať tieto činnosti ?
riaditel
24.11.09,12:07
po 01.11.2009 je zaraďovanie veľmi jednoduché a hlavne jednoznačné a záleží od karierového stupňa a platovej triedy. Konečne niekto na to prišiel, že zaraďovanie doteraz bolo maximálne podmienené subjektom "zaraďovateľa" a mnohokrát bolo príčinou nezhôd a nezrovnalosti.
riaditel
24.11.09,12:14
Je možné podľa nového zákona učiteľkám MŠ ponechať 9. PT keď naďalej budú vykonávať tieto činnosti ?
.... záleží najmä od získaného vzdelania .....

http://www.minedu.sk/data/USERDATA/ATEMY/2009/Zakon_o_PZ-tabulka-zaradovanie_do_PT.pdf
kvet
24.11.09,13:02
Je možné podľa nového zákona učiteľkám MŠ ponechať 9. PT keď naďalej budú vykonávať tieto činnosti ?
.... záleží najmä od získaného vzdelania .....

http://www.minedu.sk/data/USERDATA/ATEMY/2009/Zakon_o_PZ-tabulka-zaradovanie_do_PT.pdf


Od 1.11.2009 sa pedagogickí zamestnanci do platových tried nezaraďujú podľa najnáročnejšej činnosti, ale podľa zaradenia do príslušného kariérového stupňa, v závislosti do splnenia kvalifikačných a osobitných kvalifikačných predpokladov. Tzn., že ak učiteľky MŠ spĺňajú kvalifikačné predpoklady ustanovené vyhláškou MŠ SR, môžu naďalej zostať v 9. PT.
Sabadka
24.11.09,17:55
Mňa by zaujímalo ako je to so zaradením učiteliek v MŠ po 1.11.2009. Jasné je že aké vzdelanie má mať učiteľka MŠ a v ktorej triede má byť s príslušným vzdelaním zaradená. Pred 1.11.2009 však platilo,citujem z príspevku od polka: 09. PLATOVÁ TRIEDA
Kvalifikačné predpoklady: úplné stredné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad ustanovený osobitným predpisom alebo vyššie odborné vzdelanie a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom, alebo vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom, alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a osobitný kvalifikačný predpoklad, ak je ustanovený osobitným predpisom.
Pracovné činnosti vyžadujúce vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa:
01 Výchovno-vzdelávacia činnosťzameraná na rozvíjanie vedomostí, zručností a návykov a na všestranný rozvoj osobnosti detí predškolského veku s využitím špecifických diagnostických, výchovných a vzdelávacích metód, spojená s poradenskou a metodickou činnosťou, ktorú vykonáva učiteľ materskej školy do splnenia podmienok určených všeobecne záväzným právnym predpisom. Je možné podľa nového zákona učiteľkám MŠ ponechať 9. PT keď naďalej budú vykonávať tieto činnosti ?


Len na margo záležitosti, povedala si správne platilo pred 1.11.2009,tvoja vyššie uvedená citácia je z katalógu pracovných činností, ktorý bol zákon 317/2009 novelizovaný a určité state boli zrušené, táto je jedna z nich, takže ak učiteľka MŠ má VŠ vzdelanie I. stupňa, spĺňa kvalifikačné požiadavky podľa 437/2009 započítaná prax je viac ako 1 rok tak ju zaradiš ako samostatnú učiteľku a samozrejme jej zostáva 9 PT. Ak tieto podmienky nespĺňa, bohužial 9 PT jej neprináleží.
bef
25.11.09,06:55
Ak má učiteľka Materskej školy s praxou viac ako 1 rok VS 1.stupňa (Bc.) v odbore andragogika t.j. nie v odbore preš. výchovy je správne zaradenie do karierneho stupňa nekvalifikovaný PT 8?
Má strednú školu pedagogickú t.j. je kvalifikovaná je teda to slovo nekvalifikovaný je len v spojení so stupňom vzdelanie VŠ 1.stupňa?

Je takéto zaradenie správne?

Ďakujem

Pekný deň :)
anfro11
25.11.09,07:08
Len na margo záležitosti, povedala si správne platilo pred 1.11.2009,tvoja vyššie uvedená citácia je z katalógu pracovných činností, ktorý bol zákon 317/2009 novelizovaný a určité state boli zrušené, táto je jedna z nich, takže ak učiteľka MŠ má VŠ vzdelanie I. stupňa, spĺňa kvalifikačné požiadavky podľa 437/2009 započítaná prax je viac ako 1 rok tak ju zaradiš ako samostatnú učiteľku a samozrejme jej zostáva 9 PT. Ak tieto podmienky nespĺňa, bohužial 9 PT jej neprináleží.
Tu ale podstata je v tom, ze ak učiteľka v MŠ (upozorňujem že nie všetky tie činnosti samozrejme vykonávali) tieto diagnostické a ďalšie činnosti vykonávala a teraz "vypadli" zo zákona, predpokladám že ich ani robiť ďalej nebude a bude len učiť. Opakujem, nebol problém v PT a v spĺňaní ostatných predpokladov, ale v činnostiach ktoré vykonávali a do 1.11.2009 sa na to aj prihliadalo.
Sabadka
25.11.09,07:32
Ak má učiteľka Materskej školy s praxou viac ako 1 rok VS 1.stupňa (Bc.) v odbore andragogika t.j. nie v odbore preš. výchovy je správne zaradenie do karierneho stupňa nekvalifikovaný PT 8? ano
Má strednú školu pedagogickú t.j. je kvalifikovaná je teda to slovo nekvalifikovaný je len v spojení so stupňom vzdelanie VŠ 1.stupňa? ano

Je takéto zaradenie správne?

Ďakujem

Pekný deň :)

Ano zaradená bude ako VŠ I. stupňa - nekvalifikovaná
bef
25.11.09,08:04
Ano zaradená bude ako VŠ I. stupňa - nekvalifikovaná


Ďakujem

Pekný deň :)
kubenakova
28.11.09,18:54
Prosím o radu ako zaradiť učiteľku ZUŠ učí výtvarnú malé deti, vzdelanie vysoká škola II.stupňa odbor učiteľstvo pre I. stupeň záklaných škôl, prax 30 rokov. Doteraz bola v 10 PT. Ďakujem
Sabadka
30.11.09,05:48
Prosím o radu ako zaradiť učiteľku ZUŠ učí výtvarnú malé deti, vzdelanie vysoká škola II.stupňa odbor učiteľstvo pre I. stupeň záklaných škôl, prax 30 rokov. Doteraz bola v 10 PT. Ďakujem

Podľa 437/2009 nespĺňa kvalifikáciu, takže VŠ II. stupňa - nekvalifikovaná 9 PT.
Ľubica2
01.12.09,09:53
Prosím Vás do ktorej PT triedy sa má zradiť riaditeľka materskej školy, ktorá má ÚSO a ukončenú prípravu vedúcich pedagogických zamestnancov pred 1.9.2004 ?
Počula som názor, že ukončená príprava vedúcich zamestnancov sa podľa nového zákona považuje za 1.atestáciu a podľa toho by mal byť mala byť zaradená do 9 PT. Ďakujem.
Pekný deň
Sabadka
01.12.09,10:06
Prosím Vás do ktorej PT triedy sa má zradiť riaditeľka materskej školy, ktorá má ÚSO a ukončenú prípravu vedúcich pedagogických zamestnancov pred 1.9.2004 ?
Počula som názor, že ukončená príprava vedúcich zamestnancov sa podľa nového zákona považuje za 1.atestáciu a podľa toho by mal byť mala byť zaradená do 9 PT. Ďakujem.
Pekný deň

Príprava vedúcich pedagogických zamestnancov(funkčné vzdelávanie) sa nepovažuje ani sa nikdy nepovažovalo za náhradu I. kvalifikačnej skúšky (atestácie). Funkčné vzdelávanie je podmienkou na vykonávanie činnosti vedúceho zamestnanca. Teda ak má ukončenú len USO tak bude zaradená do 8 PT. Ak funkčné vzdelávanie mala ukončené pred 1.9.2004 tak do dvoch rokov od účinnosti zákona 317/2009 t. j. do 1.11.2011 musí znovu nastúpiť na funkčné vzdelávanie, ktoré po ukončení bude mať "životnosť" 7 rokov.
ala99
02.12.09,12:29
Áno, môžu zastať v 9. platovej triede, ale len v prípade, že majú 1.ped. vzdelanie-stredná škola+ 1. kval. sk. v odbore, ktorý vykonávajú a študovali,
alebo majú
2.vysokú školu l. stupňa, čiže Bc. príslušného smeru - predškolská a elementárna pedagogika.
Sabadka
02.12.09,12:38
Áno, môžu zastať v 9. platovej triede, ale len v prípade, že majú 1.ped. vzdelanie-stredná škola+ 1. kval. sk. v odbore, ktorý vykonávajú a študovali,
alebo majú
2.vysokú školu l. stupňa, čiže Bc. príslušného smeru - predškolská a elementárna pedagogika.

Pedagogický zamestnanec s USO + I. atestácia - zamestnanec s takýmto vzdelaním do 1.11.2009 nebol. To je nový pojem v zákone. Takže 9 PT môže mať len ten kto má VŠ I. tak ako píšeš v bode 2.
adi.duri
04.12.09,19:20
Ja sa chcem spýtať. Ak nemá učiteľka MŠ kvalifikáciu na predškolské zariadenie, znamená to že má strednú priemyslovku /nie pedagogickú/ a VŠ l.st. Bc. vychovávateľstvo. do akej PT patrí?
Sabadka
04.12.09,19:28
Ja sa chcem spýtať. Ak nemá učiteľka MŠ kvalifikáciu na predškolské zariadenie, znamená to že má strednú priemyslovku /nie pedagogickú/ a VŠ l.st. Bc. vychovávateľstvo. do akej PT patrí?

8PT- nekvalifikovaná, pozri si vyhlášku 437/2009 Časť I. bod B
julia2
09.12.09,18:04
A čo vychovávateľ, kt. bola udelená výnimka a je v 9. plat. triede a vovom zákone je, že má byť výnimka zachovaná???
Sabadka
09.12.09,18:23
A čo vychovávateľ, kt. bola udelená výnimka a je v 9. plat. triede a vovom zákone je, že má byť výnimka zachovaná???

mimotemy Julka, zase sa opakuješ, túto tému sme rozoberali v dvoch ďalších príspevkoch:):):)
Ksena
16.06.10,13:14
Prosím Vás, vie mi niekto dať správnu odpoved k dátumu úpravy platoveho zaradenia pedagogického zamestnanca, ktorý ukočil 1. resp. 2. stupeň VŠ vzdelania. Preradenie zamestnanca do vyššej platovej triedy sa uskutočňuje následujúci deň po vykonaní štátnej skúšky, alebo od prvého dňa následujúceho mesiaca po vykonaní skúšky?
zdenka131
16.06.10,15:42
Preradenie pedag. zamestnanca sa uskutočňuje od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonal skúšku.
Ksena
17.06.10,07:17
ďakujem veľmi pekne. Veľmi mi to pomohlo, ale potrebovala by som k tomu ešte oporu podľa zákona.
susann2
17.06.10,12:38
Preradenie pedag. zamestnanca sa uskutočňuje od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom pedagogický zamestnanec vykonal skúšku.
Zdenka sorry ale, ods. 5 § 27 zákona 553/2003 Z.z. znie nasledovne:

5) Ak je zamestnanec preradený do inej platovej triedy, patrí mu tarifný plat zodpovedajúci novému zaradeniu odo dňa účinnosti tohto preradenia.
Sabadka
18.06.10,04:46
Prosím Vás, vie mi niekto dať správnu odpoved k dátumu úpravy platoveho zaradenia pedagogického zamestnanca, ktorý ukočil 1. resp. 2. stupeň VŠ vzdelania. Preradenie zamestnanca do vyššej platovej triedy sa uskutočňuje následujúci deň po vykonaní štátnej skúšky, alebo od prvého dňa následujúceho mesiaca po vykonaní skúšky?

Preradenie zamestnanca do vyššej platovej triedy sa uskutočňuje nasledujúci deň po vykonaní štátnej skúšky. Teda ak mal štátnu skúšku, alebo splnil podmienku na vyššiu platovú triedu napríklad 14. júna 2010, zaradenie do platovej triedy mu patrí od 15. júna 2010, započítaná prax ostáva zachovaná teda tá, ktorú si mu započítala k 31.12.2009 vrátane.
Darica
18.06.10,18:12
Prosím ta Sabadka a aky je další postup? Je potrebny diplom ( ak este nie je), alebo staci potvrdenie zo skoly o ukoncení studia. Treba pisat aj nejakú žiadost?
Dakujem
Sabadka
19.06.10,13:37
Prosím ta Sabadka a aky je další postup? Je potrebny diplom ( ak este nie je), alebo staci potvrdenie zo skoly o ukoncení studia. Treba pisat aj nejakú žiadost?
Dakujem

Overenú fotokópiu diplomu budete potrebovať v každom prípade, ale zatiaľ kým nie je stačí aj potvrdenie o ukončení štúdia, žiadosť nemusí byť, v návrnu na zmenu platu sa do odvôdnenia napíše " získanie požadovaného vzdelania pre platovú triedu XY"
Darica
19.06.10,17:02
Dakujem pekne za odpoved. Mozete ma este nasmerovat na nejaky zakon, ktorý sa týmto zaobera? ( keby som sa musela obhajovat).
Viem, ze pred 2 rokmi, si triedu vybojovali s mestom, az listom na ministerstvo.
Malo by to byt teraz automaticky priznane bez problemov? Podla platovej tabulky?
Dakujem .
Sabadka
21.06.10,04:33
Dakujem pekne za odpoved. Mozete ma este nasmerovat na nejaky zakon, ktorý sa týmto zaobera? ( keby som sa musela obhajovat).
Viem, ze pred 2 rokmi, si triedu vybojovali s mestom, az listom na ministerstvo.
Malo by to byt teraz automaticky priznane bez problemov? Podla platovej tabulky?
Dakujem .

Je to zákon 553/2003 o odmeňovaní ......úplné znenie zákona nájdeš v zákone pod číslom 39/2009 a naposledy bol novelizovaný zákonom č. 317/2009
Zdenka1973
24.06.10,08:14
Poraďte mi niekto. Pracujem na súkromnej strednej odbornej škole a do dnešného dňa (24.06.2010)som od zamestnávateľa nedostala zaradenie do platovej triedy a stupňa v súlade s novým zákonom. Doteraz sme boli odmeňovaní podľa zákonníka práce. Porušil zamestnávateľ zákon? Mám žiadať zaradenie podľa zákona? Čo robiť v prípade, že odmietne? Vopred ďakujem.
Sabadka
24.06.10,08:22
Poraďte mi niekto. Pracujem na súkromnej strednej odbornej škole a do dnešného dňa (24.06.2010)som od zamestnávateľa nedostala zaradenie do platovej triedy a stupňa v súlade s novým zákonom. Doteraz sme boli odmeňovaní podľa zákonníka práce. Porušil zamestnávateľ zákon? Mám žiadať zaradenie podľa zákona? Čo robiť v prípade, že odmietne? Vopred ďakujem.

Neviem ako myslíte slovíčko doteraz, pretože od 1.11.2009 už aj pre odmeňovanie na Vašom type škole platí zákon 553/2003 a zákon o 317/2009, takže nový platový dekrét a zaradenie do kariérového stupňa ste mali dostať už k 1.11.2009, ak ste to nedostali, Váš zamestnávateľ porušuje citované zákony.
Zdenka1973
01.07.10,13:18
Neviem ako myslíte slovíčko doteraz, pretože od 1.11.2009 už aj pre odmeňovanie na Vašom type škole platí zákon 553/2003 a zákon o 317/2009, takže nový platový dekrét a zaradenie do kariérového stupňa ste mali dostať už k 1.11.2009, ak ste to nedostali, Váš zamestnávateľ porušuje citované zákony.
Môžem žiadať vyplatenie rozdielu na mzde aj spätne od 1.11.2009? Ďakujem za odpoveď.
Sabadka
02.07.10,04:40
Môžem žiadať vyplatenie rozdielu na mzde aj spätne od 1.11.2009? Ďakujem za odpoveď.

Áno, ak ste bola nesprávne zaradená a z tohoto dôvodu ste bola ukrátená na mzde máte nárok na doplatenie rozdielu.
jankkam
02.07.10,09:35
Dobrý deň.
Potrebovala by som zistiť či som zaradená správne do platovej triedy č. 7. Pracujem ako ekonómka obecného úradu. Som jedná pracovníčka, takže sa starám o všetko čo sa týka papierovania a vybavenia na obecnom úrade. Mám ekonomické vzdelanie a 27 ročnú prax. Nemala by som byť zaradená do pl. č. 8 ? Pozerala som si zákon ale neviem či som zaradená správn
Sabadka
02.07.10,11:33
Dobrý deň.
Potrebovala by som zistiť či som zaradená správne do platovej triedy č. 7. Pracujem ako ekonómka obecného úradu. Som jedná pracovníčka, takže sa starám o všetko čo sa týka papierovania a vybavenia na obecnom úrade. Mám ekonomické vzdelanie a 27 ročnú prax. Nemala by som byť zaradená do pl. č. 8 ? Pozerala som si zákon ale neviem či som zaradená správn

Pozri si katalóg pracovných činností a porovnaj ho so svojou pracovnou náplňou, ak máš vo svojej pracovnej náplni činnosť, ktorá je špecifikovaná aj v katalógu pracovných náplni pre 8PT tak by si mala mať nárok na 8PT. Napríklad ak robíš aj personalistku na obecnom úrade (pozor nie mzdárku) tak by si mala byť v 8PT.
jankkam
02.07.10,11:51
robím personálnu aj mzdovú agendu som jedna zamestnankyňa tak vykonávam všetko.
Sabadka
02.07.10,11:58
robím personálnu aj mzdovú agendu som jedna zamestnankyňa tak vykonávam všetko.


Tak by si mala byť zaradená do 8PT.


PS: Medzi nami, čo poznám ženy na obecných úradoch sú poväčšine všetky zaradené v 8PT :), tak pritlač na starostu
timejka200
11.07.10,14:21
mám takuto otázku. Som zaradená v základnej stupnici v 8 platovom stupni. Podla zákona môze zamestnávateľ určiť plat v tej triede od najnižšej po najvyšiu stupnicu nezávisle od dlzky praxe.Máme to uvedené aj v Kolekt. zmluve.

Teraz ma zaujíma nasdledovné: ak ma napr. zaradí do 8 triedy plat. stupen 5 . podla čoho bude postupovať v dalších rokoch? tomuto nerozumiem.
timejka200
11.07.10,14:26
podla mna by si mala byť zaradená do 8 platovej triedy ved vykoná vykonávaš takú činnosť.
Sabadka
12.07.10,07:23
mám takuto otázku. Som zaradená v základnej stupnici v 8 platovom stupni. Podla zákona môze zamestnávateľ určiť plat v tej triede od najnižšej po najvyšiu stupnicu nezávisle od dlzky praxe.Máme to uvedené aj v Kolekt. zmluve.

Teraz ma zaujíma nasdledovné: ak ma napr. zaradí do 8 triedy plat. stupen 5 . podla čoho bude postupovať v dalších rokoch? tomuto nerozumiem.

No ak ťa zaradil do 5 platové stupňa podľa odpracovaných rokov to znamená že máš prax do 12 rokov, ak odpracuješ 12 rokov znovu ťa posunie o stupeň vyššie, ale ak sa rozhodol ťa zaradiť do 5 platové stupňa odhliadnuc od odpracovaných rokov tak v tej 5-ke zostaneš kým ťa zamestnávateľ nepreradí.

Koľko máš vlastne odpracovaných rokov? Keď už zamestnávateľ využil možnosť neprihliadať na odpracované roky tak ťa mohol rovno zaradiť do 12 platového stupňa a s tým by si už vydržala do dôchodku :D to je totiž strop.;)

Pýtam sa na odpracované roky preto,lebo 553/2003 povoľuje neprihliadať pri zaradení zamestnanca (neplatí to pre všetky kategórie) na odpracované roky, ale tak isto sa píše, že takto zaradený zamestsnanec nesmie mať plat nižší ako keby sa prihliadalo na odpracované roky( §7 ods. 4 zákona 553/2003 - pozri si to v úplnom znení zákona). Teda ak ty máš napríklad odpracovaných napríklad 15 rokov, tak ťa zamestnávateľ nemôže zaradiť do 5 platového stupňa, pretože to by si bola ukrátená na mzde.
timejka200
12.07.10,08:45
mám 11 rokov
timejka200
12.07.10,08:47
čiže zamestnavateľ ma môze zaradit aj do najvysieho stupna a tym by bol pokoj ....lebo to je najviac..zákon to povoluje...
Sabadka
12.07.10,09:23
čiže zamestnavateľ ma môze zaradit aj do najvysieho stupna a tym by bol pokoj ....lebo to je najviac..zákon to povoluje...

Ano, zákon to povoľuje, len to nezabudnite podchytiť aj vo vnútornom platovom poriadku.
susann2
12.07.10,09:36
čiže zamestnavateľ ma môze zaradit aj do najvysieho stupna a tym by bol pokoj ....lebo to je najviac..zákon to povoluje...
Aby si mohla byť zaradená do najvyššieho platového stupňa, musí byť to byť vo vnútornom predpise /mzdovom/ alebo KZ uvedené presne. Zákon len pripúšťa možnosť voľby.

Zamestnávateľ zaradí /uvedie sa okruh zamestnancov/ do 12. platového stupňa príslušnej platovej triedy, bez ohľadu na dĺžku praxe.

Takto nejak by to malo v predpise znieť, ak zamestnávateľ rozhodol, že nebude prihliadať u uvedeného okruhu zamestnancov na dĺžku praxe.
timejka200
12.07.10,11:03
je to napísan é aj f kolektívnej zmluve...čize by sa to malo dať..
Sabadka
13.07.10,04:57
je to napísan é aj f kolektívnej zmluve...čize by sa to malo dať..

Ano, ale tak ako ti to písala aj susan2 musíte to mať aj vo vnútornom platovom predpise s presným určením kategórie zamestnancov u ktorých sa neprihliada na odpracované roky.

PS: Ide to ja to mám :)
timejka200
31.08.10,06:24
ako zaradiť vo verejnej správe údržbára ? pozerala som katalog prac. činnosti s prevahou fyz. práce a tam neviem ako dalej? my sme škoslké zariadenie
susann2
31.08.10,14:43
ako zaradiť vo verejnej správe údržbára ? pozerala som katalog prac. činnosti s prevahou fyz. práce a tam neviem ako dalej? my sme školské zariadenie
Zamestnávateľ zaradí zamestnanca do platovej triedy podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorú má vykonávať podľa druhu dohodnutého v pracovnej zmluve a podľa splnenia kvalifikačných predpokladov, ktoré sú potrebné na jej vykonávanie. Toľko hovorí zákon.
V nariadení vlády 341/2004 Z.z. ktorým sa ustanovujú katalógy pracovných činností, v prílohe 2 je treba nájsť tú najnáročnejšiu činnosť , ktorú bude údržbár vykonávať. V triede 1 a 2 sú uvedené najjednoduchšie údržbárske činnosti a nevyžadujú žiadne vzdelanie. Od triedy 3 musí byť údržbár vyučený, t.j. podmienka je stredné vzdelanie. Nie je špecifikované aké vzdelanie má mať, iba ak by ste mali v mzdovom predpise stanovený konkrétny druh vzdelania pre údržbára, musíte to dodržať.
K zaradeniu do konkrétnej triedy je málo informácii.
rausona
03.12.10,12:02
Dobrý deň. Prosím vás o radu. Vyštudovala som SPgŠ odbor učiteľstvo v MŠ. Následne som pokračovala v štúdiu a už 14 rokov pracujem ako stredoškolská učiteľka s dvomi kvalifikačnými skúškami. Keby som sa teraz zamestnala ako učiteľka v MŠ, do akej platovej triedy by som bola zaradená? Ďakujem!
susann2
06.12.10,12:24
Dobrý deň. Prosím vás o radu. Vyštudovala som SPgŠ odbor učiteľstvo v MŠ. Následne som pokračovala v štúdiu a už 14 rokov pracujem ako stredoškolská učiteľka s dvomi kvalifikačnými skúškami. Keby som sa teraz zamestnala ako učiteľka v MŠ, do akej platovej triedy by som bola zaradená? Ďakujem!
Pri zaradení do platovej triedy sa posudzuje najvyššie dosiahnuté vzdelanie. Pokiaľ v tomto prípade VŠ II. stupňa bolo iné ako pre 1. stupeň ZŠ, zaradí sa do 9. platovej triedy, do kariérového stupňa samostatný ped. zamestnanec. Avšak do dekrétu sa nesmie uviesť, lebo pre zaradenie do 9. triedy nie je kvalifikácia, ale v skutočnosti je kvalifikovaný na vyučovanie v MŠ. Takúto odpoveď som dostala z MŠSR, bohužiaľ ju nemám písomne.
Janka 52
07.12.10,07:33
Pri zaradení do platovej triedy sa posudzuje najvyššie dosiahnuté vzdelanie. Pokiaľ v tomto prípade VŠ II. stupňa bolo iné ako pre 1. stupeň ZŠ, zaradí sa do 9. platovej triedy, do kariérového stupňa samostatný ped. zamestnanec. Avšak do dekrétu sa nesmie uviesť, lebo pre zaradenie do 9. triedy nie je kvalifikácia, ale v skutočnosti je kvalifikovaný na vyučovanie v MŠ. Takúto odpoveď som dostala z MŠSR, bohužiaľ ju nemám písomne.
Áno, platí zaradenie do 9 PT - ak má zamestnanec iné ako požadované VŠ II. stupňa a spĺňa vzdelanie na úrovni strednej školy.
huja
15.02.11,18:20
Ahojte, mam otázku.
Mam ukoncenu Strednu pedagogickú skolu a vysokú VS. II. stupna- v kombinácii výtvarná výchova- eticka vychova. V sucasnosti pracujem ako zacinajuci uciteľ v materskej skole. aka platová trieda mi prinálezí teraz a aka bude, ked sa stanem samostatným uciteľom? dakujem
llavina
19.02.11,20:31
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na moju situáciu, čo sa týka zaradenia do platovej triedy.
Vyštudovala som učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre II. stupeň ZŠ v kombinácii predmetov matematika - slovenský jazyk a literatúra. Hneď po ukončení som nastúpila na doktorandské štúdium (dennou formou) v odbore Teória vyučovania predmetov všeobecnovzdelávacej a odbornej povahy v špecializácii teória vyučovania predmetov na I. stupni ZŠ, ktoré som úspešne ukončila 16.6.2009. Učím na ZŠ svoju aprobáciu (M-SJaL). Som zaradená ako pedagogický zamestnanec s 1. atestáciou, teda do 11 platovej triedy, nakoľko môj zamestnávateľ tvrdí, že som "mimo odbor". Vraj som PhD. pre I. stupeň, ale ja učím na II. stupni, a teda nie je ochotný zaradiť ma ako pedagogického zamestnaneca s 2. atestáciou, teda do 12 platovej triedy. Kto má teda pravdu?
A druhá otázka by sa týkala odbornej praxe. Počíta sa do odbornej praxe aj prax počas doktorandského štúdia? Pripomínam, že som ho vykonávala internou formou 3 roky.
Ďakujem za odpoveď, prípadne neviete kto by mi poradil?
Xantypa
23.03.11,07:47
Dobrý deň,
mohol by mi niekto pomôcť pri zaradení pedagogického zamestnanca? Mal by pracovať ako pedagogický asistent v špeciálnej škole. Jeho vzdelanie: Univerzita Komenského v Blave, Pedagogická fakulta, bakalárske štúdium v odbore: liečebná pedagogika. ukončenie v roku 2010. Je to nekvalifikovaný PZ zaradený v 8PT, 2 platovej tarife, kariérový stupeň: nekvalifikovaný????
Ďakujem.
Sabadka
24.03.11,17:31
Dobrý deň,
mohol by mi niekto pomôcť pri zaradení pedagogického zamestnanca? Mal by pracovať ako pedagogický asistent v špeciálnej škole. Jeho vzdelanie: Univerzita Komenského v Blave, Pedagogická fakulta, bakalárske štúdium v odbore: liečebná pedagogika. ukončenie v roku 2010. Je to nekvalifikovaný PZ zaradený v 8PT, 2 platovej tarife, kariérový stupeň: nekvalifikovaný????
Ďakujem.

Ano je to 8 platová trieda 2. platová tarifa, ale kariérový stupeň je začínajúci PZ, pretože je bez praxe. Po úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania v zmysle zákona 317/2009 sa preradí do 9.platovej triedy ako samostatný PZ.
Neviem prečo si ho zaradila ako nekvalifikovaného, pretože podľa 437/2009 kvalifikačné predpoklady spĺňa, má pedagogické vzdelanie I. stupňa.
Xantypa
14.04.11,17:44
Má síce pedagogické vzdelanie, ale nemá špeciálnu pedagogiku. Vykonáva prácu v špeciálnej škole, kde je potrebné mať aj špecku. Či mýlim sa? :-(
Sabadka
15.04.11,04:38
Má síce pedagogické vzdelanie, ale nemá špeciálnu pedagogiku. Vykonáva prácu v špeciálnej škole, kde je potrebné mať aj špecku. Či mýlim sa? :-(

Pre asistenta nie je podmienka mať špeciálnu pedagogiku, stačí pedagogické vzdelanie. Špecpedku musia mať učitelia.
Xantypa
15.04.11,19:57
Špecku v špeciálnej škole musia mať teda len učitelia a vychovávatelia? Asistenti nie?
Sabadka
18.04.11,04:26
Špecku v špeciálnej škole musia mať teda len učitelia a vychovávatelia? Asistenti nie?

Ano len učitelia a vychovávatelia. Asistenti učiteľa nie. Ale musia mať pedagogické vzdelanie pozri si to vo vyhláške 437/2009 časť XVII. Pedagogický asistent - platí to pre všetky typy škôl.
Ksena
23.06.11,11:50
Prosím napíšte, aký máte názor na prijímanie nekvalifikovaných "pedagogických" zamestnancov do pracovného pomeru. Je to možné? Nie je to porušenie zákona 317/2009?
Resp. ako sa na to máme pozerať. Na čo je ten zákon dobrý, keď sa takéto vecí robia.
kreveta
28.06.11,15:29
Prosim vas, ako mam zaradit ucitelku (ma 3 roky praxe)
ma Mgr. za predmetov AJ+DEJ
ma PaedDr. z didaktiky AJ
a ma Bc. z odboru právo

mozeme ju zaroven povazovat za kvalifikovanu vyucujucu obcianskej nauky na nasom gymnaziu, ak v studiu prava este pokracuje a je v 1. rocniku magisterskeho studia?
Sabadka
28.06.11,16:06
Prosím napíšte, aký máte názor na prijímanie nekvalifikovaných "pedagogických" zamestnancov do pracovného pomeru. Je to možné? Nie je to porušenie zákona 317/2009?
Resp. ako sa na to máme pozerať. Na čo je ten zákon dobrý, keď sa takéto vecí robia.

Pod slovíčkom "nekvalifikovaný" pedagogický zamestnanec sa rozumie človek, ktorý má ukončené VŠ vzdelanie II. stupňa nepedagogického smeru alebo vyučuje predmety na ktoré nemá aprobáciu, teda je pre tieto predmety nekvalifikovaný. v zákone je však aj klauzulka o tom, že takýto človek si musí pedagogickú spôsobilosť doplniť teda začať študovať do dvoch prípadne štyroch rokov od prvého nástupu do zamestnania. Ďalej sa v zákone píše, že nedoplnenie si pedagogickej a odbornej spôsobilosti sa považuje za nesplnenie kvalifikačných predpokladov pre výkon pedagogickej činnosti a s takýmto človekom sa musí pracovný pomer rozviazať.

Za nekvalifikovaného pedagogického zamestnanca sa v žiadnom prípade nepovažuje zamestnanec bez VŠ vzdelania II. stupňa. Tento zamestnanec vôbec nie je spôsobilý na výkon pedagogickej činnosti, nemôže sa s ním uzatvoriť pracovný pomer a nie je ani možný, pretože ho neviete zaradiť ani do jednej platovej triedy.

Ak sa však predsa len nájde zamestnávateľ ktorý zamestnáva učiteľa (zámerne nehovorím pedagogický zamestnanec, pretože za toho sa považuje aj vychovávateľka v ŠKD, alebo asistent učiteľa) bez ukončenia VŠ II. stupňa považuje sa to za hrubú ignoráciu zákona 317/2009 a vyhlášky 437/2009. A neznalosť týchto zákonov je závažným nedostatkom daného riaditeľa čo je dôvodom na odchod z funkcie.

Vo vyhláške 437/2009 sú presne dané druhy pedagogických zamestnancov aj s rozpisom - podrobným- ich kvalifikačných požiadaviek.

Možno ma niektorí teraz ukameňujú ale môj osobný názor je, že výhovorka typu nemám koho zamestnať, neobstojí.
Sabadka
28.06.11,16:08
Prosim vas, ako mam zaradit ucitelku (ma 3 roky praxe)
ma Mgr. za predmetov AJ+DEJ
ma PaedDr. z didaktiky AJ
a ma Bc. z odboru právo

mozeme ju zaroven povazovat za kvalifikovanu vyucujucu obcianskej nauky na nasom gymnaziu, ak v studiu prava este pokracuje a je v 1. rocniku magisterskeho studia?

Nie, kvalifikovaná bude až po ukončení magisterského vzdelania, momentálne je kvalifikovaná pre AJ+DEJ.
Xantypa
06.07.11,06:39
Prosím Vás, ako sa počíta započítaná prax? Preraďujeme učiteľku do vyššej platovej triedy z dôvodu ukončenia štúdia, ale k 31.12.2010 mala prax 0 rokov 352 dní, takže bola ako začínajúci pedagog.zamestnanec. Od 22.6.2011 by mala byť zaradená v 10PT, zostane naďalej ako začínajúci PZ alebo jej budem prepočítavať aj prax k tomuto dátumu? Ďakujem
pe.pe
06.07.11,08:48
Prosím Vás, ako sa počíta započítaná prax? Preraďujeme učiteľku do vyššej platovej triedy z dôvodu ukončenia štúdia, ale k 31.12.2010 mala prax 0 rokov 352 dní, takže bola ako začínajúci pedagog.zamestnanec. Od 22.6.2011 by mala byť zaradená v 10PT, zostane naďalej ako začínajúci PZ alebo jej budem prepočítavať aj prax k tomuto dátumu? Ďakujem

Zdravím,

započítaná prax a zaradenie do platovej triedy sú hrušky a jablká. Preraďujete učiteľku do 10.PT, pretože ukončila štúdium. Má táto učiteľka ukončené adaptačné vzdelávanie? To jediná možnosť ako ju do 10.PT preradiť. Ako začínajúci PZ nebola preto, lebo mala 352 dní praxe, ale preto, že uzatvorila prvý prac. pomer v školstve po 1.11.2009. Hneď ako začala pracovať, mala začať adaptačné vzdelávanie a v pohode aj po 6 mesiacoch mohla ísť do vyššej PT. Ešte mi napadá...aké vzdelanie mala doteraz a aký typ školy ste?
Započítanú prax jej budete znova prepočítavať až k 31.12.2011.
Xantypa
23.08.11,19:02
Prosím poraďte, ako zaradiť vychovávateľku v špeciálnom výchovnom zariadení. Vychovávateľka má nasledovné vzdelanie:
• ŽU Žilina, Fakulta prírodných vied, sociálna pedagogika – pedagogika – bc. – r. 2008
• VŠ zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, Ružomberok, - sociálna práca, - mgr. - r. 2010
Prax: 8 rokov
A ak s ňou uzatvoríme pracovný pomer, aké musí mať podmienky doplnenia si vzdelania? Chýba jej špeciálna pedagogika.
Ďakujem.
Xantypa
25.08.11,06:05
Prosím, neviete poradiť? Ďakujem
pavlinka
08.12.11,06:38
Ako zaradiť učiteľa SŠ , na vyučovanie predmetu sociálna práca .
Má dva roky pedag. praxe, bude samostatný.Vyštudovanú PF v študijnom odbore pedagogika v špecializácii: sociálna práca. Štátnu skúšku vykonal z predmetov sociálna pedagogika a teória a prax sociálnej práce.Vo vyhláške 366/2010 v časti VIII bod 43. sa tento odbor neuvádza.Má aj DPŠ. Neviem či ho brať ako kvalifikovaného do 10, triedy.Ďakujem za radu.
pavlinka
15.12.11,07:50
Prosím poraďte so zaradením.