vilob
22.11.09,08:56
Ahojte. Prepáčte, možno sa budem pýtať na niečo, čo tu už odznelo 1000 krát, ale prečítala som už toľko príspevkov, že mám z toho chaos v hlave:
Mám 2 sro-čky. V sro "A" využíva konateľ a zároveň zamestnanec sro svoje vlastné osobné auto na pracovné cesty. Sro mu vypláca na základe cesťákov náhrady PHM, stravné... Kto je v tomto prípade povinný platiť daň z motorových vozidiel?
V sro "B" využíva konateľ a zároveň zamestnanec sro svoje vlastné auto na pracovné cesty. Má však s sro uzatvorenú zmluvu o prenájme automobilu. Kto je v tomto prípade povinný platiť daň z motorových vozidiel?
Ďakujem za odpovede aj trpezlivosť.
Tweety
22.11.09,08:33
Ahojte. Prepáčte, možno sa budem pýtať na niečo, čo tu už odznelo 1000 krát, ale prečítala som už toľko príspevkov, že mám z toho chaos v hlave:
Mám 2 sro-čky. V sro "A" využíva konateľ a zároveň zamestnanec sro svoje vlastné osobné auto na pracovné cesty. Sro mu vypláca na základe cesťákov náhrady PHM, stravné... Kto je v tomto prípade povinný platiť daň z motorových vozidiel? Sro A
V sro "B" využíva konateľ a zároveň zamestnanec sro svoje vlastné auto na pracovné cesty. Má však s sro uzatvorenú zmluvu o prenájme automobilu. Kto je v tomto prípade povinný platiť daň z motorových vozidiel? sroB
Ďakujem za odpovede aj trpezlivosť.
Odpovede v texte
vilob
22.11.09,09:47
Ďakujem pekne. A prosím vás, dočítala som sa, že pokiaľ by zamestnanec sro využíval na pracovné cesty cudzie, napr. manželkine auto, v takom prípade nieje povinný platiť daň z motorových vozidiel ani zamestnanec, ani sro. Je to skutočne tak? Pripadá mi to príliš špekulatívne...
Tweety
22.11.09,09:56
Ďakujem pekne. A prosím vás, dočítala som sa, že pokiaľ by zamestnanec sro využíval na pracovné cesty cudzie, napr. manželkine auto, v takom prípade nieje povinný platiť daň z motorových vozidiel ani zamestnanec, ani sro. Je to skutočne tak? Pripadá mi to príliš špekulatívne...
Áno, pri vozidle, ktorého nie je majiteľom, je to tak. Ak MV patrí manželke a nie je zrušené Bezpodielové vlastníctvo to tak nie je.
vilob
22.11.09,10:35
Kde sa prosím vás o tom hovorí v zákone? Neviem to nikde nájsť..
babi2
22.11.09,10:43
Kde sa prosím vás o tom hovorí v zákone? Neviem to nikde nájsť..
Toto je odpoveď z DRSR


Pre účely určenia daňovníka dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) je rozhodujúce, kto je ako držiteľ zapísaný v dokladoch vozidla.
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.
marjankaj
22.11.09,10:59
Kde sa prosím vás o tom hovorí v zákone? Neviem to nikde nájsť..

Zákon o miestnych daniach.

§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.


P.S. Sorry za duplicitu. Až dodatočne som zistil.
Zacharova
26.11.09,13:40
Ahojte! Firma mala havarované firemné vozidlo. Počas doby opravy sme prenajali druhé vozidlo, a vykonali sme služobné cesty s prenajatým vozidlom. Môže si firma uplatniť výdavky na nákup PHM, odpočítať DPH, a cestovné náhrady vypočítať tak ako pri firemnom vozidle, alebo tak ako u používaní vlastného vozidla (spotreba x cena PHM/100+0,183 /zákl.náhr./ ...)?
Lianka
26.11.09,14:04
... Počas doby opravy sme prenajali druhé vozidlo, a vykonali sme služobné cesty s prenajatým vozidlom. Môže si firma uplatniť výdavky na nákup PHM, odpočítať DPH, a cestovné náhrady vypočítať tak ako pri firemnom vozidle, alebo tak ako u používaní vlastného vozidla (spotreba x cena PHM/100+0,183 /zákl.náhr./ ...)?

Pokial si firma auto prenajala, nejde o vlastne vozidlo, t. j. nemoze pouzit pausalne nahrady, moze si uplatnit skutocne vydavky (phm a pod.).
Zacharova
26.11.09,14:27
Nie vlastné vozidlo, prenajaté, náhradné vozidlo.Neviem, či náhradné vozidlo mám brať ako firemné vozidlo, alebo ako súkromné vozidlo. Keď som písala "vlastné vozidlo", myslela som na súkromné vozidlo, napr. vozidlo zamestnanca atď.
Lianka
26.11.09,14:36
Co ta vedie k tomu, uplatnovat pausalne nahrady? Sama pises, ze auto si firma prenajala, nejde teda napr. o suhlas s pouzitim sukromneho auta zamestnanca na výkon pracovnej cesty (podla zakona o cestovnych nahradach), ale auto pouzivate na zaklade najomnej zmluvy.

Zo zadania nevyplyva ani, ze by slo o SZCO, ktora pouziva vlastne MV.
Zacharova
26.11.09,14:51
Ide o s.r.o.
Zoltán Kovács
26.11.09,15:00
Nie vlastné vozidlo, prenajaté, náhradné vozidlo.Neviem, či náhradné vozidlo mám brať ako firemné vozidlo, alebo ako súkromné vozidlo. Keď som písala "vlastné vozidlo", myslela som na súkromné vozidlo, napr. vozidlo zamestnanca atď.

Z hľadiska uplatňovania nákladov prenajaté vozidlo sa berie, ako keby bolo MV v OM spoločnosti. Teda účtovať len skutočné náklady a nie paušálne si uplatňovať náhradu.
Robina
26.11.09,18:54
Okolo dane z motorových vozidiel mám vždy nejasno. Práve teraz mám takýto problém: nezisková organizácia , ktorá vedie jednoduché účtovníctvo si chce vyúčtovať jazdy + benzín /chodia na súťaže a podobne/. Nie sú prihlásení k dani z motorových vozidiel, len jazdia na svojich autách. Môžem to vyúčtovať formou cestovného príkazu? Je pri tom potrebná nejaká zmluva o prenájme vozidla, alebo ako sa to zvykne robiť? Vopred ďakujem
Zacharova
27.11.09,06:37
Ďakujem za odpovede.
FAA
27.11.09,10:49
Okolo dane z motorových vozidiel mám vždy nejasno. Práve teraz mám takýto problém: nezisková organizácia , ktorá vedie jednoduché účtovníctvo si chce vyúčtovať jazdy + benzín /chodia na súťaže a podobne/. Nie sú prihlásení k dani z motorových vozidiel, len jazdia na svojich autách. Môžem to vyúčtovať formou cestovného príkazu? Je pri tom potrebná nejaká zmluva o prenájme vozidla, alebo ako sa to zvykne robiť? Vopred ďakujem

Ak to chceš financovať z voľných zdrojov, tak CP a náhrady podľa zákona o cestovných náhradách, alebo nižšie, podľa dohody,(až do zadarmo). Ak sa nejedná o zdaňovanú činnosť, ak máte aj zdaňovanú činnosť tak podávaš DP z MV. Neoznamuješ auto dopredu na DÚ. Ak to chceš financovať z dotácie tak je dôležitá zmluva s poskytovateľom dotácie.
Robina
27.11.09,11:52
vďaka za odpoveď. Len ešte v tom nemám aj tak celkom jasno: je to vlastne športový klub, ktorý získa peniaze na svoju činnosť od sponzorov. Chodia na súťaže a idú vlastnými autami za svoj benzín a vlastne toto by chceli si vyúčtovať, lebo peniaze klub má. Takže nepotrebujú ani nejaké zmluvy so športovcami, že môžu ísť svojím vozidlom? A vlastne na základe cest.príkazu si môžu vyúčtovať vlastne čo? Ďakujem za radu veľmi pekne.
Robina
02.12.09,08:15
Neporadí mi nikto k predchádzajúcemu príspevku?
Fany
15.01.10,11:15
Sro má v dlhodobom prenájme MV konateľa, je o tom zmluva o nájme. Všetky výdavky spojené s jazdami hradí sro. Mýto je vystavené na konateľa ako osobu. Môže si aj na týchto poplatkoch sro odpočítať DPH na základe uvedenej zmluvy o nájme?

A ešte jedna otázka: Môže si aj na týchto autách, teda myslím na prenajatých na základe riadnej nájomnej zmluvy, uplatniť 80% výdavky za pohonné hmoty?

Ďakujem