Janos256
22.11.09,11:07
Dobrý deň prajem všetkým poradcom a dobrým ľuďom. Mám 27 rokov, som po vysokej škole, rodičia sa rozviedli, keď som mal tri roky cca. Zaujíma ma či mám nárok na spätné vymáhanie výživného, resp. dlh na výživnom za roky, ktoré neboli zaplatené dlžníkom resp., mojim vlastným otcom. Doteraz neviem, kde sa otec nachádza, ale viem že žije, lebo počas vysokej školy poslal list, kde písal, že požaduje pomocnú ruku od nás po 20 rokoch(sme traja bratia). No nie je to na hlavu? On neplatil počas môjho vzdelávnia ani korunu a on chcel odo mňa pomocnú ruku? Všetko ostalo na mojej mame, ktorá si poradila aj bez neho. Zo začiatku nejaké 2 roky platil a potom nič. Je ešte možné si vymáhať cestou súdu alebo dlžníka tento dlh? Neprešla už premlčacia doba?Ako postupovať ak mám nejakú šancu?Ďakujem za všetky Vaše postrehy. Privítal by som relevantné informácie. Jano zo Spišskej Novej Vsi.:confused:
Lianka
22.11.09,10:54
A mama si tie peniaze (dlzne vyzivne) nevymahala? Preco ste to neriesili priebezne?
Mária27
22.11.09,11:37
V zmysle § 100 Občianskeho zákonníka sa premlčujú všetky majetkové práva s výnimkou vlastníckeho. Vôbec sa teda nepremlčujú práva osobnej povahy. Medzi takéto práva patrí rovnako aj právo na výživné.
Avšak hoci sa právo na výživné nepremlčuje (pozri aj § 77 ods. 1 zákona o rodine č. 36/2005), premlčujú sa jednotlivé splátky výživného ako majetková forma jeho plnenia (§ 77 ods. 2). Pokiaľ už bola súdom právoplatne uložená povinnosť plniť splatné výživné (ide o minulé obdobie, napr. od podania návrhu na súd), potom sa tieto splátky premlčujú v desaťročnej dobe.

Podľa § 66 zákona o rodine majú deti vyživovaciu povinnosť k rodičom. Podľa § 75 ods. 2 nemožno výživné priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi (ote neplatil - nemôže žiadať).