jeso
04.09.05,15:11
Skúste pomocť...

novozaložená sro -zameraná na klasický predaj tovaru, ale aj na výrobu -zváračské práce, zamočnícke práce ..., nákup materiálu a jeho dalšie spracovanie a následne predaj výrobku ...
pri účtovaní chcem použiť spôsob B -je výhodnejší ?
nákup tovaru a materiálu budem účtovať na 5xx a na konci roku podla inventúry prevediem zásoby tovaru a materiálu z 5xx na 1xx ...
neviem či sa rozhodujem správne , skúste na niekto vyjadriť ...
KEJKA
04.09.05,16:19
už to tu je rozobrané. A spôsob je povinný až vtedy, ked je povinnosť auditu.
B spôsob vyžaduje presnú skladovú evidenciu jednak tovaru, jednak materiálu. Materiál si môžeš určiť, že bude účtovaný priamo do spotreby, ale potom musíš stanoviť presné pravidlá jeho spotreby - viazať na objednávky, fakturáciu. Ak budeš nakupovať vo veľkom, teda na sklad, musíš o evidovať na kartách. Teda skladových kartách, je jedno, či fyzicky alebo v PC.
Výhoda je skôr z účtovného hľadiska - účtuje sa všetko na 5xx, a ako urfčíš stav zásob, tak sa prevedú na čty triedy 1-Zásoby.
jeso
25.09.05,19:23
chcem Vás poprosiť o radu...
hladala som , ale nenašla som odpoved na otázku- ako účtovať vedlajšie náklady pri obstaraní tovaru, materiálu / doprava, stojné,balné / účtujem B spôsobom !
Dík za pomoc.
KEJKA
25.09.05,20:05
chcem Vás poprosiť o radu...
hladala som , ale nenašla som odpoved na otázku- ako účtovať vedlajšie náklady pri obstaraní tovaru, materiálu / doprava, stojné,balné / účtujem B spôsobom !
Dík za pomoc.sposob A obstaranie materiálu tovaru na sklad, súvisiace náklady tiež na sklad, ak to nie je možné v skladovej evidencii zapracovať tak v účtovníctve na iný účet 112.x 132.x VN

sposob B obstaranie materiálu tovaru na 501 alebo 504 , súvisiace náklady tiež 501.x a 504.x treba zohľadniť pri inventúe.
jeso
24.10.05,18:05
vrátim sa znovu k tejto téme, ak môžem... B spôsom účtovania
nakupujem tovar od firmy A , /504xxx/321/, iná firma B mi robí prepravu tohoto tovaru /504xxx/321/ -je to tak správne ?
na VF fakturujem predaj tovaru + doprava každé samostatnou sumou
ako správne účtovať VF -predaj tovaru 311/604xxx
a ako účtovať dopravu ?????
dík za pomoc
Paula
24.10.05,18:19
vrátim sa znovu k tejto téme, ak môžem... B spôsom účtovania
nakupujem tovar od firmy A , /504xxx/321/, iná firma B mi robí prepravu tohoto tovaru /504xxx/321/ -je to tak správne ?
na VF fakturujem predaj tovaru + doprava každé samostatnou sumou
ako správne účtovať VF -predaj tovaru 311/604xxx
a ako účtovať dopravu ?????
dík za pomocV tomto prípade by som fakturáciu firmy B za prepravu tovaru účtovala ako službu 518xx/321xx. Prepravu tovaru "nabaľujem" na hodnotu tovaru 504xx/321xx iba v prípade, že preprava je súčasťou fakturácie za tovar od firmy A.
Jana Acsová
24.10.05,18:57
1) vrátim sa znovu k tejto téme, ak môžem... B spôsom účtovania
nakupujem tovar od firmy A , /504xxx/321/, iná firma B mi robí prepravu tohoto tovaru /504xxx/321/ -je to tak správne ?
2) na VF fakturujem predaj tovaru + doprava každé samostatnou sumou
ako správne účtovať VF -predaj tovaru 311/604xxx
a ako účtovať dopravu ?????
dík za pomocK 1) áno je to správne, doporučujem analytickú evidenciu na sledoanie vedľajších nákladov obstarania tovaru.
k 2) cena dopravy by mala byť zakalkulovaná v predajnej cene tovaru, t.j. nemala by figurovať ako samostatná položka viď. § 22 základ dane je všetko, čo požadujem ako protihodnotu od odberateľa vrátane súvisiacich nákladov.
Jana Acsová
24.10.05,19:01
V tomto prípade by som fakturáciu firmy B za prepravu tovaru účtovala ako službu 518xx/321xx. Prepravu tovaru "nabaľujem" na hodnotu tovaru 504xx/321xx iba v prípade, že preprava je súčasťou fakturácie za tovar od firmy A.Pauli pozor, na vedľajšie náklady obstarania podľa postupov účtuješ všetky náklady, ktoré súvisia s obstaraním. Všeobecne na zjednodušenie to vysvetľujem takto:
- do skladu (504)
- zo skladu (518)http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Samozrejme, keď ostávame v rovine "B" spôsobu účtovania. zásob.
Jana Acsová
24.10.05,19:08
Pauli pozor, na vedľajšie náklady obstarania podľa postupov účtuješ všetky náklady, ktoré súvisia s obstaraním. Všeobecne na zjednodušenie to vysvetľujem takto:
- do skladu (504)
- zo skladu (518)http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Samozrejme, keď ostávame v rovine "B" spôsobu účtovania. zásob.No a teraz aby to niekoho nepomýlilo, tak účtovanie "zo skladu" na účet 518 v tomto prípade znamená účtovanie externého nákladu, t.j. dodávateľskej faktúry za prepravu tovaru - rozvoz.
Paula
24.10.05,19:22
AVO, dobre si to "aby to niekoho nepomýlilo" iste myslela , ale teraz to pomýlilo mňa .Absolútne nechápem, že ako to mám účtovať :D (ten zelený je určený mne). Mohla by si prosím napísať príklad v konkrétnych číslach. Vďaka.
Jana Acsová
24.10.05,19:27
AVO, dobre si to "aby to niekoho nepomýlilo" iste myslela , ale teraz to pomýlilo mňa .Absolútne nechápem, že ako to mám účtovať :D (ten zelený je určený mne). Mohla by si prosím napísať príklad v konkrétnych číslach. Vďaka.Dodávateľská faktúra 1190,00 Sk s DPH (DPH 190,00http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif) :
1) za dovoz (prepravu) tovaru na sklad od dodávateľa: 504,343/321 1190,00
2) za rozvoz (prepravu) tovaru zo skladu odberateľom: 518,343/321 1190,00

Vyšlá faktúra:
3) za predaj tovaru (v cene by mali byť zakalkulované všetky súvisiace náklady t.j. protihodnota, ktorú žiadam od odberateľa): 311/604,343

Tretí príklad uvádzam kvôli tomu výrazu "zo skladu", nakoľko otázka "jeso" znela na účtovanie prepravy na vyšlej faktúre, čo nie je prípad uvádzaný v príkladoch 1) a 2)http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Manual
24.10.05,19:30
AVO a Paula z tejto plodnej diskusie si ako začiatočník v PU robím poznámky.
Pekný večer želám...
Paula
24.10.05,19:31
AVO, ďakujem :) :) :)
jeso
24.10.05,20:33
no neviem, či som sa správne vyjadrila - čo sa týka tej prepravy


na VF prepravu vlastne ...refakturujeme, ale pridávame k nej asi 2% navyše, prepravu ako takú nerobíme my...
ak prepravu na DF dám na 504xxx na VF ju dám kam 60xxxx ???
na konci roka vlastne z 504 podľa inventúry prenášam tovar na sklad -čo potom urobiť s 504xxx na ktorej je doprava ?
Jana Acsová
25.10.05,06:54
na VF prepravu vlastne ...refakturujeme, ale pridávame k nej asi 2% navyše, prepravu ako takú nerobíme my...
ak prepravu na DF dám na 504xxx na VF ju dám kam 60xxxx ???
na konci roka vlastne z 504 podľa inventúry prenášam tovar na sklad -čo potom urobiť s 504xxx na ktorej je doprava ?Vo Vašom prípade by sa mohlo jednať o dva druhy plnení rôzneho druhu, čo daniari zatiaľ neradi vidia na faktúrach. Vyplýva to z § 75 podľa ktorého je možné vyhotoviť jednu faktúru iba za viac samostatných dodaní rovnakého druhu. Vy možno kombinujete dodávku tovaru s dodávkou služby a to podľa môjho názoru nie je správne. Jednak z dôvodov vyššie uvádzaných a jednak z dôvodu, že deň dodania a teda vzniku daňovej povinnosti nemusí byť totožný.

Ak si u vás objednávajú dodávku tovaru - dátum dodania sa odvíja od zmeny vlastníckeho práva, resp. práva narábať s tovarom ako vlastník.

Ak si u vás objednajú službu - tu môže byť dátum dodania iný, najmä ak využívate služby iného dodávateľa a dostanete sa do komisionárskeho vzťahu.
Nedoporučujem takéto kombinácie (určite nie v tomto roku). Od 1.1.2006 sa chystajú zmeny, uvidíme ako to dopadne.

Vedľajšie náklady obstaranie účtované na samostatnom analytickom účte by tiež mali byť predmetom inventarizácie a to dokladovej v závislosti od fyzického úbytku tovaru na sklade. Mali by ste mať postup stanovený v internej smernici.
Fany
25.10.05,07:15
No ja neviem, či to zbytočne nekomplikujete. Veď keď dodávku tovaru - prepravu zaúčtujem na 504, je to náklad spojený s tovarom. Teda tovar mňa stál cena tovaru + cena dodávky. Potom na konci roka prevediem zostatok tovaru v cenách aj včetne dodávky, lebo tá cena vstúpila do nákupnej ceny. Na 504 mám vlastne nejaký zostatkový tovar v cenách obstarania, teda v cene tovaru včetne ceny dodávky toho tovaru. A pri predaji, keď tovar predám a pridám k tomu aj dopravu, ja to proste všetko účtujem na 604. Je to moja tržba za predaj tovaru. Ak by som účtovala iba dopravu niečoho, čo nejde z nášho skladu, potom na 602 ako služba. Dúfam, že to nerobím zle.
Jana Acsová
25.10.05,07:44
No ja neviem, či to zbytočne nekomplikujete. Veď keď dodávku tovaru - prepravu zaúčtujem na 504, je to náklad spojený s tovarom. Teda tovar mňa stál cena tovaru + cena dodávky.
V príspevku č. 7 je uvedené to isté.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Následne však závisí od postupu účtovnej jednotky, t.j. ako vedie skladovú evidenciu a či vedľajšie náklady obstarania zahrňuje do skladovej ceny zásob. V našom prípade uvádzame analytiku, nakoľko predpokladáme, že vedľajšie náklady obstarania nie sú súčasťou skladovej ceny zásob.
Jana Acsová
25.10.05,07:45
Potom na konci roka prevediem zostatok tovaru v cenách aj včetne dodávky, lebo tá cena vstúpila do nákupnej ceny. Na 504 mám vlastne nejaký zostatkový tovar v cenách obstarania, teda v cene tovaru včetne ceny dodávky toho tovaru.
Ak by sme na konci roka prevádzali zostatok tovaru v cenách včetne prepravy, ktorá vstúpila do nákupnej ceny, mám za to, že tento prípad nastáva práve vtedy, ak sa VNO zahrnú do skladovej ceny zásob a teda do operatívnej skladovej evidencie.
Jana Acsová
25.10.05,07:51
A pri predaji, keď tovar predám a pridám k tomu aj dopravu, ja to proste všetko účtujem na 604. Je to moja tržba za predaj tovaru. Ak by som účtovala iba dopravu niečoho, čo nejde z nášho skladu, potom na 602 ako služba. Dúfam, že to nerobím zle.Pri predaji tovaru by mali byť cena nakalkulovaná, tak ako uvádzate vrátene všetkých súvisiacich nákladov a ďalších nákladov súvisiacich s odbytom. V príspevkoch to bolo rozvíjané rovnakým spôsobom. A čo sa týka prepravy, predsa záleží na tom, či bola od nás objednaná a tým pádom je to náš výkon - služba, alebo či je zakalkulovaná v predajnej cene tovaru. Účtovanie závisí od všetkých spomínaných aspektov.

Nie je to zložité, ale každý účtovný prípad je jednoducho iný a zároveň iné sú interné podmienky účtovných jednotiek.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Vo Vašom príspevku vlastne rozvíjate tú istú myšlienku, aká bola priebežne rozvíjaná. A nerozvíjate ju nesprávne. Nezdá sa mi len pohľad na službu dopravy - ktorú podmieňujete tým, že nejde o prepravu z Vášho skladu. Toto s tým, či sa jedná o váš výkon nesúvisí. Či sa jedná o poskytnutú službu prepravy záleží od zmluvy a je jedno, aký tovar prepravujete, ale kto je napríklad povinný znášať náklady spojené s prepravou. Ak ich znáša dodávateľ, má ich zakalkulovať do predajnej ceny zásob. Ak ich znáša odberateľ, môže si službu objednať. Ten kto mu ju poskytne, ten je v tomto prípade dodávateľom služby. Nedá sa to štandardizovať, záleží od prípadu.
Paula
25.10.05,07:57
Ak by sme na konci roka prevádzali zostatok tovaru v cenách včetne prepravy, ktorá vstúpila do nákupnej ceny, mám za to, že tento prípad nastáva práve vtedy, ak sa VNO zahrnú do skladovej ceny zásob a teda do operatívnej skladovej evidencie. Teraz mi je všetko jasnejšie :)
Jana Acsová
25.10.05,08:03
Pri účtovaní zásob máme 2 možnosti:

1) zahrnúť vedľajšie náklady obstarania do skladovej ceny, t.j. obstarávacia cena = skladová cena = cena obstarania + vedľajšie náklady obstarania. Vtedy fyzickou inventúrou zisťujeme stav v obstarávacej cene a nepotrebujeme zostatok zásob nijako upravovať.

2) nezahnúť vedľajšie náklady obstarania do skladovej ceny, t.j. obstarávacia cena = skladová cena + vedľajšie náklady obstarania. Vtedy fyzickou inventúrou zisťujeme stav zásob v cene obstarania. Aby sme stav upravili na obstarávaciu cenu musíme upraviť stav vedľajších nákladov obstarania tak, aby modifikovali cenu obstarania na obstarávaciu cenu. Spôsoby v účtovných jednotkách sú rôzne. Prevláda pomerný prepočet vedľajších nákladov v závislosti od predaja (úbytku) zásob v cene obstarania.
Fany
25.10.05,08:08
Ak na vystavenej faktúre mám zoznam tovarov a posledný riadok - dovoz tovaru, vykládka... musím to potom rozúčtovať na 604 a 602, alebo to všetko jednou sumou môžem zaúčtovať na 604?
Jana Acsová
25.10.05,08:18
Ak na vystavenej faktúre mám zoznam tovarov a posledný riadok - dovoz tovaru, vykládka... musím to potom rozúčtovať na 604 a 602, alebo to všetko jednou sumou môžem zaúčtovať na 604?
Vo Vašom prípade by sa mohlo jednať o dva druhy plnení rôzneho druhu, čo daniari zatiaľ neradi vidia na faktúrach. Vyplýva to z § 75 podľa ktorého je možné vyhotoviť jednu faktúru iba za viac samostatných dodaní rovnakého druhu. Vy možno kombinujete dodávku tovaru s dodávkou služby a to podľa môjho názoru nie je správne. Jednak z dôvodov vyššie uvádzaných a jednak z dôvodu, že deň dodania a teda vzniku daňovej povinnosti nemusí byť totožný.
Záleží na tom, čo si od vás odberateľ objednal a prečo zahrňujete do faktúry službu ako samostatnú položku.

Ak je preprava na faktúre iba formálne preto, aby mal odberateľ prehľad (dodávateľom sa zdá férovejšie, keď odberateľ vidí, aké sú náklady spojené s prepravou), tak správne účtovanie je 604 (lebo je súčasťou vašej predajnej ceny). Ak máte prepravu na faktúre preto, lebo si ju od vás odberateľ objednál zvlášť ako službu (a v predajnej cene tovaru nie je zahrnutá), potom je správne 602, ale upozornenie, ktoré je uvedené v mojej citácii sa vzťahuje práve na tento prípad.

Záleží od obchodnej zmluvy a dodacích podmienok.
andrej_rv
25.10.05,10:36
Pri účtovaní zásob máme 2 možnosti:

2) nezahnúť vedľajšie náklady obstarania do skladovej ceny, t.j. obstarávacia cena = skladová cena + vedľajšie náklady obstarania. Vtedy fyzickou inventúrou zisťujeme stav zásob v cene obstarania. Aby sme stav upravili na obstarávaciu cenu musíme upraviť stav vedľajších nákladov obstarania tak, aby modifikovali cenu obstarania na obstarávaciu cenu. Spôsoby v účtovných jednotkách sú rôzne. Prevláda pomerný prepočet vedľajších nákladov v závislosti od predaja (úbytku) zásob v cene obstarania.
Ja používam na tento pomerný prepočet nákladov na obstaranie tovaru či materiálu ako pomôcku pripojenú tabuľku (dá sa hodiť aj do excelu):
Topas
09.03.06,11:42
Aj keď po dlhšej dobe, vraciam sa k tejto téme. Dnes som si prečítala všetky príspevky a trochu ma to poplietlo.
Pri spôsobe účtovania B: ak nakupujem tovar, účtujem na 504, náklady na prepravu, ktorá je na faktúru s tovarom účtujem tiež na 504. Ak tovar predávame, účtujem v predajnej cene na 604. Ako zaúčtujem prepravu poštou alebo prepravnou spoločnosťou? Na faktúre je táto položka samostatne. Môžem účtovať výnos na 604 a náklad na prepravu na 518?
Ak nakupujem materiál (surovina na výrobu), účtujem nákup na 501, náklady na prepravu 501.
Ako zaúčtovať však náklady na prepravu pri kúpe náradia? (Náradie účtujem na 501)

Možno sa Vám tieto otázky zdajú hlúpe, ale v PÚ ešte len začínam.
petovsan
11.01.08,22:08
... posúvam toto, i keď staršie zadanie otázky... mohol by k nemu niekto vyjadriť svoj názor, prosím ???
Pru
22.01.08,09:52
Chcela by som sa opýtať na zostatok zásob, na konci roka po inventúre som zásoby preúčtovala 112/501. Do nového roku to mám ako PS na 112. Mám to teraz preúčtovať znova do spotreby?
KvetkaK
22.01.08,10:12
Áno v ďalšom roku to preúčtuješ na účet 501.
Pru
22.01.08,12:52
A účtovanie bude 501/112?
KvetkaK
22.01.08,18:45
A účtovanie bude 501/112?

Áno je to správne. ;)
Amika
16.04.09,06:33
Účtuje sa prosím Vás takto správne?
Nákup materiálu - 111XXX/321

Nákup materiálu+preprava-111XXX a 112XXX(OON Materiál) oproti 321XXX

Ako zaúčtovať však dve položky na faktúre: náklady na prepravu pri kúpe náradia? (Náradie účtujem na 501 a prepravné dám na 518 alebo dám oba riadky z faktúry spolu na 501? trochu som pomýlená, vôbec si nie som istá ničím. veľmi Vás prosím, kto vie, nech mi pomôže.)

Prosím o jasnú odpoveď, v PÚ ešte len začínam.
R-Vráce
16.04.09,12:42
Účtuješ tak, ako máš napísané Vnútropodnikové smernice.
Ja to účtujem / ak je to jedna FD / na dva krát. Potom mám na FD dve čísla . Mala som to aj na kontrole DU, bolo to v poriadku.
dodo777
16.04.09,12:55
Nezda sa mi praktické učtovať jednu došlu faktúru na dvakrát. Potom neviem ako ti páruje Saldokonto. Ja to učtujem v dvoch účtovných zápisoch, neviem aký máš soft ale v OMEGE môžeš máť niekoľko účtovných zápisov na jeden učtovný prípad, ale DF má len jedno číslo.
R-Vráce
16.04.09,13:03
Mám Money, a máš pravdu aj tam sa dá v HK rozúčtovat na viac účtov , ako potrebujem. Až teraz som to "skúmala". Je to lepšie , ako to účtovať s viacerými číslami. Dík za rady z porady.
MartinkoK
13.07.09,11:57
prosím Vás práve mi skončila daňová kontrola, účtujeme sklady spôsobom B, teda všetok tovar ktorý nakúpime ide 504, tržby 604 s preúčtovaním na konci roka.
Kontrolórka ma upozornila, že náklady súvisiace s obstaraním tovaru - poštovné, ktoré je účtované na faktúre pri tovare mám účtovať na 504AE a potom postupne tento účet rozpúšťať.
Ale nikde sa neviem dopátrať ako ho rozpúšťať, nevie niekto poradiť????
KvetkaK
18.01.10,11:16
Ahojte poraďáci, chcem sa len uistiť v správnom účtovaní. V roku 2009 nám bol dodaný tovar z ČR a faktúra bola vystavená až v roku 2010. Ako je to správne zaúčtovať do nákladov starého roku? 504/383 alebo ináč? Ešte doplním, že účtujem spôsobom B.
Ďakujem.
KvetkaK
18.01.10,11:21
Ahojte poraďáci, chcem sa len uistiť v správnom účtovaní. V roku 2009 nám bol dodaný tovar z ČR a faktúra bola vystavená až v roku 2010. Ako je to správne zaúčtovať do nákladov starého roku? 504/383 alebo ináč? Ešte doplním, že účtujem spôsobom B.
Ďakujem.
Už som si to asi aj našla, správne je to 504/326 - nevyfaktúrované dodávky. Môže byť?
Lenka1979
18.01.10,11:24
Už som si to asi aj našla, správne je to 504/326 - nevyfaktúrované dodávky. Môže byť?


áno, je to správne.
KvetkaK
20.01.10,11:44
áno, je to správne.
Ďakujem za odsúhlasenie.
JM1968
13.02.10,10:28
áno, je to správne.
Zdravím, prosím ja mám opačný prípad, tovar odniesol dodávateľ v decembri, ale opravnú faktúru k nemu priniesol až teraz vo februári. Pri inventúre k 31.12.2009 účtujem mínusom 504/326? A teraz -326/321?Ďakujem
Deganova
14.02.10,17:14
Ak si to dobre pamätám z kurzu, tak nám bolo povedané: v starom roku 112/111 - príjemka, následne inter. doklad 111/326 a v novom roku 326,343/321
JM1968
15.02.10,06:57
Ak si to dobre pamätám z kurzu, tak nám bolo povedané: v starom roku 112/111 - príjemka, následne inter. doklad 111/326 a v novom roku 326,343/321
Ďakujem, myslela som, že v B spôsobe sa 111 a 112 (131,132) nepoužíva, teda len pri inventúre.
yvica
30.07.12,15:27
na vystavenej faktúre predávame materiál 311/642.343 v cene je aj doprava, ale ak príde pre tovar UPS tak účtujem dopravu na 518, neviem, či je to správne? dík
Adiks
31.07.12,09:35
UPS vám dodá materiál, ktorý Vy následne ďalej predávate? Ak áno, tak aj doprava je súčasťou ocenenia materiálu a všetko účtuješ na účte 542.
a_je_to
02.08.12,10:53
na vystavenej faktúre predávame materiál 311/642.343 v cene je aj doprava, ale ak príde pre tovar UPS tak účtujem dopravu na 518, neviem, či je to správne? dík

Je to zrejme správne. UPS príde pre materiál a odvezie ho kupujúcemu. Faktúra za dopravu ide na 518 a jej predaj je zahrnutý v cene na 642.
Adiks
02.08.12,12:12
Nie je to správne, pozri si § 68 ods.2 Postupov účtovania v PÚ "Na ťarchu účtu 542-Predaný materál sa účtuje v súvislosti s predajom úbytok nakúpeného materiálu v obstarávacej cene ..." Hovorí sa o obstarávacej cene , nie o cene obstarania a súčasťou obstarávacej ceny sú predsa aj náklady na dopravu.
a_je_to
02.08.12,12:30
UPS vám dodá materiál, ktorý Vy následne ďalej predávate? Ak áno, tak aj doprava je súčasťou ocenenia materiálu a všetko účtuješ na účte 542.


Nie je to správne, pozri si § 68 ods.2 Postupov účtovania v PÚ "Na ťarchu účtu 542-Predaný materál sa účtuje v súvislosti s predajom úbytok nakúpeného materiálu v obstarávacej cene ..." Hovorí sa o obstarávacej cene , nie o cene obstarania a súčasťou obstarávacej ceny sú predsa aj náklady na dopravu.

Neviem, kto z nás je mimo zadania. Mal by si pravdu, keby UPS doviezol materiál od dodávateľa a vydal doklad za dovoz. Ale Yvica sa pýta na doklad UPS za odvoz jej materiálu k odberateľovi, nie od dodávateľa. Zaplatená doprava UPS, ktorou Yvica posiela tovar /a je obsiahnutá v cene materiálu 642/ je jej nákladom na dosiahnutie príjmu 518. Alebo ja nie som v obraze ?
Adiks
03.08.12,11:25
Myslím, že si v obraze a máš pravdu.