kello
22.11.09,14:28
Prosím poradte mi niečo mal by byť 90m dlhy
aviator
22.11.09,15:57
Vždyzelené rastliny sú väčšinou dosť drahé. Asi najlacnejšie je Ligustrum, je čiastočne vždyzelené. Zo vždyzelených bude asi najlacnejšia Pyracanta. Niekedy sa dá dosť lacno kúpiť hlavne od malovýrobcov na inzerát Buxus, len dá dosť práce zohnať ho a pomaly rastie.
Držím palce.
wabi
23.11.09,06:37
S tou Pyracantou (Hlohyňa purpurová) by to šlo, je to fakt kvalitný živý plot, ktorý zas tak pomaly nerastie keď je pod hnojivovou zálievkou. Navyše dobre znáša rez a tvarovanie, je pekný počas celého roka, na jar krásne drobné biele kvietky, koncom leta a dlho aj počas jesene a aj zimy zasa krásne žlté, oranžové, či červené bobuľky v strapcoch.
Dá sa vypiplať aj zo semienok a stojí to za to, pretože je nielen dekoratívny ale fakt nepreniknuteľný. Tiež som presvedčený, že je odolnejší než ihličnaté...:)
aviator
23.11.09,08:17
Zdá sa mi, že pyracanta zo semien trpí chorobami, keď bude čas, mrknem do múdrej knihy.
Zdá sa, že jej prospieva sucho, zasadil som ju do záhrady s automatickou závlahou a hubovitá choroba - čerň napadla listy aj plody, ktoré potom neboli pekné. Po pár rockoch som ju vyhodil. V meste, kde je sucho a nikto sa o ňu nestará, prosperuje zväčša dobre.
wabi
23.11.09,08:35
Zdá sa mi, že pyracanta zo semien trpí chorobami, keď bude čas, mrknem do múdrej knihy.
Zdá sa, že jej prospieva sucho, zasadil som ju do záhrady s automatickou závlahou a hubovitá choroba - čerň napadla listy aj plody, ktoré potom neboli pekné. Po pár rockoch som ju vyhodil. V meste, kde je sucho a nikto sa o ňu nestará, prosperuje zväčša dobre.
Tiež mám podobné skúsenosti, len teda doplním, pokiaľ je tá závlaha na koreň a nie na listy tak hubovými chorobami netrpí a rastie rýchlejšie, semenáče vedia narásť väčšie.
kello
24.11.09,17:47
dakujem Vam vsetkych z buxusu mam živý plot fakt rastie dosť pomaly. Idem robiť 17m živý plot z PRUNUSU velmi sa mi to páči rastliny mi dal kamarat, ale na 90m plot nemá tolko, jedine , že by som množil. Vravel mi, že existuje stalozelený vtačí zob . Nejako neverim tomu, lebo som si kupil čiastočne opadavý a úplne opadal. Nemáte niekto foto toho stalo zeleného vtačiho zobu v zime? vraj rýchlo rastie a jedne chalan predávam 1r po 6sk 80cm
wabi
24.11.09,18:51
Vidím že tak šikovný človek si poradí zvlášť keď sú priatelia ktorý nejaké tie kríčky podarujú - mimochodom prunus to bude kvôstkovina - môže to byť hocičo - Broskyňa, marhuľa, slivkovina, či niečo okrasné čerešňa, sakura alebo divoké ako trnka...hoci najpravdepodobnejšie pôjde o vavrínovec, pričom stálozelený PRUNUS LAUROCERASUS 'OTTO LUYKEN' prežije bez namrznutia udajne až -28 :rolleyes:
Načo vám radiť, veď niekto vám zas niečo daruje...:D
kello
25.11.09,11:00
wabi no na 90m dlhy plot mi asi nik rastliny nepodaruje leda , keby niekot si to precital a chcel by mi darovať. Hej ten kolega mi toho vela dal velmi. Do -28 stupnov? tak to tu aj bolo niekedy u nás, ale už dufajme nebude, robim pre SHMU rok tak stale ráno meram t vzduchu , zatial je november teplejsi ako bol. Inac kupil som si bambus do -29stupnov vraj vydrží
kačer
25.11.09,11:54
Nevieš ako sa hlohyňa purpurová rozmnožuje zo semien? Treba ich usušiť, alebo čo s nimi a v akom období? Vedľa našej firmy rastie krásny krík, chcela by som si rozmnožiť do záhrady

Ďakujem
wabi
25.11.09,12:13
Hlohiňa sa rozmnožuje aj výsevom stratifikovaných semien, teda, vo vlhkom piesku semienka až do jari a potom vysiať do maličkých výsevových misiek keď trocha narastú ešte to isté leto vysiať na pripravené miesto, polievať a hnojiť bežnými hnojivami aby dobre rástli a môžu byť aj tieni.:)

Inak neviem vám žiaľ poskytnúť na živé ploty stromčeky, či kríčky úplne zadarmo :D ale na polovičnú cenu v porovnaní ako bežne predávajú sa dostať viem, pričom chcem upozorniť, že v tomto prípade nejde o môj zisk, skôr iba o to, že pri určitých počtoch viem získať zľavu u jedného veľkého medzinárodného dodávateľa, kde sa nedá kúpiť menej ako 1000 kusov a tak sa dostať na veľmi dobré ceny tým že sa zhromaždí viacero objednávok napríklad na stálozelený živý plot, tak je to reálne...;)
kačer
26.11.09,08:08
Ďakujem za odpoveď, skúsim pozbierať semienka a dám vedieť ako som uspela
kello
26.11.09,11:00
wabi ta ja by som potreboval len 180 ks prunusu alebo neičo podobne na živý plot. tak to asi nie je reálne 1000ks:mad:
wabi
26.11.09,11:31
wabi ta ja by som potreboval len 180 ks prunusu alebo neičo podobne na živý plot. tak to asi nie je reálne 1000ks:mad:

To je v pohode, ja mám dostatočný odber, takže spolu ak zoberieš 250 kusov tak máme 1000, ale do jara sa ešte toľko nazbiera, by som sa toho nebál!:D:)
aviator
26.11.09,18:44
Ďakujem za odpoveď, skúsim pozbierať semienka a dám vedieť ako som uspela
Všeobecne platí, že rastliny zo semien sú nevyrovnané a neskôr plodia, toto platí aj pre pyracantu. Marí sa mi, že majú aj predpoklad na zdravotné problémy, ale niesom si istý. Určite zle znášajú presádzanie, pestujú sa v nádobách.
Pyracanty ba som skôr kúpil, niesú drahé.
wabi
26.11.09,22:24
Po čom máš pyracanty?
Ono záleží na tom koľko ich človek potrebuje. Pri väčšom počte aj lacné môže byť veľa.
Zistil som však, že pyracanta sa dobre množí aj koreňovým odrezkami...
Všeobecne panuje nedôvera k semenáčom, sú však aj málo prešlachtené druhy u ktorých sa vzájomne semenáče príliš nelíšia.
Semenáče síce naozaj rodia neskôr, otázka je či by to mohlo pri živom plote nejak vadiť...;) Na druhej strane lepšie a hlbšie zakoreňujú. S tým súvisí aj to, že narastú bujnejšie a lepšie obrastajú pri zmladení...
Pyracanta naozaj dosť trpí chorobami avšak vo svojom okolí vidím len samé pekné živé ploty aj solitéry, je pravda, že žijem v teplej a hodne suchej oblasti a vo vlhkejšom a vyššie položenom chladnejšom mieste to môže byť horšie. Ako všetko to má jednoducho aj svoje nevýhody, ale čo ich nemá. Som presvedčený, že pozitíva prevažujú...:)
Neviem však či som ako rodený optimista dostatočne objektívnou osobou!:D
V každom prípade vám držím palce, len teda aby vám potom tie blované palce nezavadzali pri práci.:D
kačer
27.11.09,06:28
A ako ďaleko by mali byť pyracanty od seba nasadené? Ja by som potrebovala cca na 15 m. Čo približne stojí jedna sadenička?
Ďakujem
kello
27.11.09,08:42
wabi a po čom by bol jedne KS? odkial si?
wabi
27.11.09,12:47
wabi a po čom by bol jedne KS? odkial si?

Nie že by som nechcel na tú tému, ale ak by som napísal cenu, tak to tu vymažú, lebo otvorene tu predávať nemôžeme, (hoci aj ide o to aby sme sa zozbierali a tým získali vo veľkosklade lepšiu cenu ale treba dávať pozor, inak to vymažú) keď tak sa mi kľudne ozvi na môj mobil, alebo na mailovú adresu, lahko ma vygúgliš, alebo stačí aby si klikol na "wabi" a "o mne" a mám na T-mobile aj orange nekonečné hovory, tak kľudne môžeme hovoriť...