willy6
22.11.09,15:52
Dobrý deň prajem,
S manželkou kupujeme byt...z rôznych dôvodov tento byt bude písaný na svokru...po cca roku by sme to chceli ale prepísať na nás....
ako je to s platením daní z predaja bytu ?
čo viem, daň z predaja nehnuteľnosti sa neplatí v prípade, ak majiteľ nehnuteľnosti túto nehnuteľnosť vlastnil min. 5 rokov resp. mal aspoň 2 roky trvalý pobyt...
To by sme chceli nejakým spôsobom obísť, lebo trvalý pobyt tam svokra nebude mať a 5 rokov nechceme čakať....za to obdobie sa môže čokoľvek zmeniť a nechceme nič riskovať...
Je možný tento prevod uskutočniť aj skôr bez nejakých dodatočných finančných nákladov - mám na mysli hlavne DPH z predaja nehnuteľnosti ?!
DPH sa platí len z rozdielu nadobúdacej ceny a predajnej ceny ???
Ak byt bol kúpený za povedzme 50.000 EUR a za rok nám svokra následne ten istý byt predá za taktiež 50.000 EUR - DPH sa nemusí platiť, alebo ako ?
Ďakujem veľmi pekne za Vaše príspevky.
k.i.n.o.
22.11.09,15:04
Nepredpokladám, že svokra je platiteľ DPH, takže to je mimo. Platiť by mohla len daň z príjmu, a to z predajnej ceny zníženej o nadobúdaciu cenu. Takže ak kúpi aj predá za tú istú cenu - teda bez zisku - daň neplatí.
Mária.K.
22.11.09,15:08
Dobrý deň prajem,
S manželkou kupujeme byt...z rôznych dôvodov tento byt bude písaný na svokru...po cca roku by sme to chceli ale prepísať na nás....
ako je to s platením daní z predaja bytu ?
čo viem, daň z predaja nehnuteľnosti sa neplatí v prípade, ak majiteľ nehnuteľnosti túto nehnuteľnosť vlastnil min. 5 rokov resp. mal aspoň 2 roky trvalý pobyt...
To by sme chceli nejakým spôsobom obísť, lebo trvalý pobyt tam svokra nebude mať a 5 rokov nechceme čakať....za to obdobie sa môže čokoľvek zmeniť a nechceme nič riskovať...
Je možný tento prevod uskutočniť aj skôr bez nejakých dodatočných finančných nákladov - mám na mysli hlavne DPH z predaja nehnuteľnosti ?!
DPH sa platí len z rozdielu nadobúdacej ceny a predajnej ceny ???
Ak byt bol kúpený za povedzme 50.000 EUR a za rok nám svokra následne ten istý byt predá za taktiež 50.000 EUR - DPH sa nemusí platiť, alebo ako ?
Ďakujem veľmi pekne za Vaše príspevky.
Svokra bude musieť podať daňové priznanie k dani z príjmov. Ak však kúpna cena bytu bude rovnaká ako cena, za ktorý vám byt predá, daň z príjmu z tejto transakcie bude nula.
58vlasta
29.11.09,15:18
Tie rôzne dôvody: nie sú to napr. čierno zarobené peniaze? alebo úplatok?
svojar
30.11.09,14:05
Na otázky v ktorých je dajaká špekulácia by poráďáci nemali odpovedať.
Halli
30.11.09,14:18
Na otázky v ktorých je dajaká špekulácia by poráďáci nemali odpovedať.


Myslím, že to vobec nemusí byť špekulácia,/sú rôzne dôvody úplne normálne, pre ktoré to takto mnohí riešia/
ale to čo je napísané nad tebou v príspevku...je nepodložené obvinenie! Takže k tomu sa netreba už vôbec vyjadrovať!
Evanka
30.11.09,14:44
Na otázky v ktorých je dajaká špekulácia by poráďáci nemali odpovedať.

Byt zaplatili oni. Chápem, že by neradi platili daň, keď si to budú kupovať v skutočnosti od seba. Dôvody prečo to hneď nenapísali na seba a teraz to naopak na seba chcú mať napísané, alebo prečo nechcú počkať dobu, kedy by boli od dane oslobodení, môžu byť rôzne.
svojar
01.12.09,12:24
Myslím, že to vobec nemusí byť špekulácia,/sú rôzne dôvody úplne normálne, pre ktoré to takto mnohí riešia/
ale to čo je napísané nad tebou v príspevku...je nepodložené obvinenie! Takže k tomu sa netreba už vôbec vyjadrovať!
To nie je obvinenie, to je taktiež len dotaz.
Dôvody môžu mať rôzne, ale keby to bolo rovné, tak načo na rok iného majiteľa?
Halli
01.12.09,12:32
To nie je obvinenie, to je taktiež len dotaz.
Dôvody môžu mať rôzne, ale keby to bolo rovné, tak načo na rok iného majiteľa?

No mne to prišlo ako dotaz pod pás...:rolleyes: Načo také dotazy? To neznamená, že keď to nebolo na nich napísané sú to hneď špinavé peniaze. Možno chceli uver a nemohol byť na nich, možno nechceli platiť nesplatenú časť bytu, možno robili inú výmenu...čo ja viem čo, To mi ale žily netrhá, je to ich vec a ani ja by som neplatila v žiadnom prípade ani korunu naviac ak by som nemusela. Tento štát na podvodníkov nemá, len na obyčajných ľudí aby im niekoľkonásobne zdaňoval všetko čo sa dá...:(
svojar
02.12.09,16:56
Možno.možno,možno. Ja som pre rovné konanie.
jaja99
02.12.09,17:14
a čo tak prijať od svokry dar.

Ona nemá príjem - nezdaňuje a ani nepodáva daňové priznanie k dani z príjmov.
Petra Nová
02.12.09,17:19
Dobrý deň prajem,
S manželkou kupujeme byt...z rôznych dôvodov tento byt bude písaný na svokru...po cca roku by sme to chceli ale prepísať na nás....
To by sme chceli nejakým spôsobom obísť, lebo trvalý pobyt tam svokra nebude mať a 5 rokov nechceme čakať....za to obdobie sa môže čokoľvek zmeniť a nechceme nič riskovať...

K tomu obídeniu sa nebudem vyjadrovať, ale nerada mám tento výraz v príspevkoch. Súhlasím takmer so všetkým , čo tu bolo napísané. Ale nedá mi, aby som Ťa neupozornila, že prepísaním bytu na svokru sa vystavuješ značnému riziku. Z dňa na deň sa môže stať všeličo. Ak by sa nedajbože svokre niečo stalo, byt budú dediť jej deti, ale nie Ty. A to môže byť riadny problém.
willy6
25.12.09,20:38
Tie rôzne dôvody: nie sú to napr. čierno zarobené peniaze? alebo úplatok?

Čierno zarobené peniaze alebo úplatok ??? Niekto tu moc pozerá filmy... koľko ľudí bežne dostáva úplatok v hodnote 2-izbového bytu v krajskom meste ???
Rôzne dôvody si nechám pre seba a 58vlasta si môže myslieť, čo chce, je to jej názor...:(
Jednoducho to bola viac-menej jediná resp. tá najlepšia (aspoň dúfam)možná voľba v tom čase, aj keď musím priznať, že by som omnoho lepšie spával, keby celý byt bol písaný od začiatku na mňa s manželkou...
Preto sa to ale snažím poriešiť skôr ako čakať na 5-ročné vlastníctvo...predsalen je to dlhá doba a stať sa môže všeličo...
darovacou zmluvou by to bolo v pohode, ale predsalen istejší je spätný odkup cez kúpno-predajnú zmluvu....
Chcem sa ešte teda opýtať, že svokra, ak nám byt spätne predá za tú istú cenu, ako ju ona kúpila....nebude ju to stať nič, len to, že to bude musieť uviesť do daňového priznania ???
nezvýši sa jej príjem v danom roku alebo ako to vlastne je...?
v podávaní daňového priznania nie som moc expert, nakoľko mi ho vždy robí môj zamestnávateľ...:)
k.i.n.o.
25.12.09,23:06
Čierno zarobené peniaze alebo úplatok ??? Niekto tu moc pozerá filmy... koľko ľudí bežne dostáva úplatok v hodnote 2-izbového bytu v krajskom meste ???
Rôzne dôvody si nechám pre seba a 58vlasta si môže myslieť, čo chce, je to jej názor...:(
Jednoducho to bola viac-menej jediná resp. tá najlepšia (aspoň dúfam)možná voľba v tom čase, aj keď musím priznať, že by som omnoho lepšie spával, keby celý byt bol písaný od začiatku na mňa s manželkou...
Preto sa to ale snažím poriešiť skôr ako čakať na 5-ročné vlastníctvo...predsalen je to dlhá doba a stať sa môže všeličo...
darovacou zmluvou by to bolo v pohode, ale predsalen istejší je spätný odkup cez kúpno-predajnú zmluvu....
Chcem sa ešte teda opýtať, že svokra, ak nám byt spätne predá za tú istú cenu, ako ju ona kúpila....nebude ju to stať nič, len to, že to bude musieť uviesť do daňového priznania ???
nezvýši sa jej príjem v danom roku alebo ako to vlastne je...?
v podávaní daňového priznania nie som moc expert, nakoľko mi ho vždy robí môj zamestnávateľ...:)

Presne tak, svokra len uvedie v daňovom priznaní príjem za predaj bytu, ktorý má nárok si znížiť o výdavky, v tomto prípade nadobúdaciu cenu - výsledkom je potom NULA, z ktorej zaplatí štátu 19%:D.

Škoda, že si sa trochu zle vyjadril. Ty nechceš nič obísť. Nechceš len zbytočne zaplatiť niečo, čo nemusíš. V našom drahom štáte 80% ľudí neplatí ani to, čo treba, tak prečo by si platil niečo, čo netreba... Len kvôli nepresnej formulácii sa tu niektorí do teba "obuli". Tak si z toho nič nerob, nasaď úsmev, sú Vianoce...
Petra Nová
26.12.09,10:34
Presne tak, svokra len uvedie v daňovom priznaní príjem za predaj bytu, ktorý má nárok si znížiť o výdavky, v tomto prípade nadobúdaciu cenu - výsledkom je potom NULA, z ktorej zaplatí štátu 19%:D.

Škoda, že si sa trochu zle vyjadril. Ty nechceš nič obísť. Nechceš len zbytočne zaplatiť niečo, čo nemusíš. V našom drahom štáte 80% ľudí neplatí ani to, čo treba, tak prečo by si platil niečo, čo netreba... Len kvôli nepresnej formulácii sa tu niektorí do teba "obuli". Tak si z toho nič nerob, nasaď úsmev, sú Vianoce...
Ani by človek nevedel, aké je dôležité vyjadrovanie. Veru, veru neplaťme nič a nikomu, a z 80% bude 100%. A založme novú tému, kde si poťažkáme, v akom to s.....kom štáte žijeme.;):rolleyes:
majkii
27.12.09,21:48
...
darovacou zmluvou by to bolo v pohode, ale predsalen istejší je spätný odkup cez kúpno-predajnú zmluvu....



Ani ja neodporúčam prevod bytu riešiť darovaním, keďže ste si byt v podstate zaplatili. Pri darovacej zmluve by ti resp. tvojej manželke mohol vzniknúť problém, že v dedičskom konaní sa započítavaú dary, ktoré dedič dostal za života poručiteľa (pokiaľ nejde o bežné darovania). Inými slovami by tvoja manželka mohla mať nižší podiel z dedičstva.

Čosi som čítal o dani z príjmu z predaja nehnuteľnosti aj tu (http://www.sme.sk/c/3301963/predaj-nehnutelnosti.html)
Kvaka
16.04.12,11:46
Pred 10 rokmi predali rodičia synovi svoj byt, kvôli hypotéke, teda "formálne". Rodičia peniaze obdržané z hypotéky synovi neskôr požičali na inú nehnuteľnosť. Hypotéku ich syn už splatil, záložné právo na byte je zrušené. Teraz chce syn tento byt previesť rodičom späť. Ako najlepšie by mali rodičia v KZ uviesť zaplatenie kúpnej ceny, aby sa to v budúcnosti mohlo považovať za preukázateľný výdavok?? Chceli by to kúpiť späť za súčasnú trhovú cenu, aj keď pred 10 rokmi to bola cena nižšia, byt je zhodnotený.
Kvaka
17.04.12,16:28
Pred 10 rokmi predali rodičia synovi svoj byt, kvôli hypotéke, teda "formálne". Rodičia peniaze obdržané z hypotéky synovi neskôr požičali na inú nehnuteľnosť. Hypotéku ich syn už splatil, záložné právo na byte je zrušené. Teraz chce syn tento byt previesť rodičom späť. Ako najlepšie by mali rodičia v KZ uviesť zaplatenie kúpnej ceny, aby sa to v budúcnosti mohlo považovať za preukázateľný výdavok?? Chceli by to kúpiť späť za súčasnú trhovú cenu, aj keď pred 10 rokmi to bola cena nižšia, byt je zhodnotený.
Posúvam otázku. Je možné pôžičku spred rokov započítať s kúpnou cenou bytu? Aký dátum zaplatenia tejto časti kúpnej ceny sa bude potom na daňové účely uznávať?