mccm
04.09.05,17:09
Sme stavebná firma, vedieme JU.
Ako mám zaevidovať príjem zálohy na stavebné práce?(Ako príjem ovplivň. ZD, alebo neovplivň.)
Mohol by som to zaevidovať ako príjem neov. ZD, a spravil by som vyúčtovanie že som minul iba časť z toho a zostatok by som vrátil. Ide mi o to aby som sa nestal platcom DPH.( tie príjmi boli cez banku takže tam to je evidované vyrovnanie by som spravil cez pokl. doklad)
Dá sa to tak? Ak nie prosím poraďte mi ako by sa to dalo?
Vďaka
Jarino
04.09.05,15:13
Je to príjem podliehajúci dani a započítava sa aj do obratu pre registráciu DPH.
liba2
04.09.05,15:52
Sme stavebná firma, vedieme JU.
Ako mám zaevidovať príjem zálohy na stavebné práce?(Ako príjem ovplivň. ZD, alebo neovplivň.)
Mohol by som to zaevidovať ako príjem neov. ZD, a spravil by som vyúčtovanie že som minul iba časť z toho a zostatok by som vrátil. Ide mi o to aby som sa nestal platcom DPH.( tie príjmi boli cez banku takže tam to je evidované vyrovnanie by som spravil cez pokl. doklad)
Dá sa to tak? Ak nie prosím poraďte mi ako by sa to dalo?
VďakaTu sú 2 otázky: prijatá záloha - postup ako uvádza Jarino.
Druhá časť vyúčtovanie zálohy - môže byť, treba urobiť riadnu faktúru, ktorá bude na sumu nižšiu ako prijatá záloha. Rozdiel treba vrátiť odberateľovi. Na forme úhrady nezáleží - cez pokladňu je to operatívnejšie a dá sa to vložiť do takého dátumu, aby to neovplyvnilo obrat 1,5 mil. Sk. Vrátená časť zálohy zníži pôvodný príjem ovplyvňujúci DP a tiež zníži obrat pre DPH. Treba to urobiť v správnom mesiaci ak sa chceme vyhnúť plateniu DPH.
liba2
04.09.05,16:29
Ešte jedna poznámka pre mccm:

Treba si prečítať ETIKETU PORADY. Téma sa nemôže volať "poraďte, prosím". Nabudúce treba vystihnúť do názvu témy problém ktorý sa má riešiť. Ďak.
mccm
04.09.05,19:01
Tu sú 2 otázky: prijatá záloha - postup ako uvádza Jarino.
Druhá časť vyúčtovanie zálohy - môže byť, treba urobiť riadnu faktúru, ktorá bude na sumu nižšiu ako prijatá záloha. Rozdiel treba vrátiť odberateľovi. Na forme úhrady nezáleží - cez pokladňu je to operatívnejšie a dá sa to vložiť do takého dátumu, aby to neovplyvnilo obrat 1,5 mil. Sk. Vrátená časť zálohy zníži pôvodný príjem ovplyvňujúci DP a tiež zníži obrat pre DPH. Treba to urobiť v správnom mesiaci ak sa chceme vyhnúť plateniu DPH. Vrátenie zálohy ovplyvní príjem? Veď to spravím ako výdavok ovplivňujúci ZD, ale ako to premietnem na príjem? Ako ho znížiť resp. zaúčtovať?
Vďaka.
liba2
04.09.05,22:45
Vrátenie zálohy ovplyvní príjem? Veď to spravím ako výdavok ovplyvňujúci ZD, ale ako to premietnem na príjem? Ako ho znížiť resp. zaúčtovať?
Vďaka.Priznávam dobrovoľne, že som sa nechala uniesť a uvažovala som ako v PÚ.
Ale aj napriek tomu by som trochu zariskovala účelovo za dosiahnutím cieľa (nedosiahnúť hranicu obratu 1,5 mil. sk) a deklarovala by som výšku prijatej zálohy za neopodstatnenú a vrátenie zálohy za storno príjmu. (V stĺpci Príjem zápis sumy mínusom by asi vyzeral blbo, však?)
Bola by ešte taká možnosť: ak ti má odberateľ zaplatiť za niečo celkom iné, dohodla by som sa s ním na zápočte a neprijala by som ďalšiu úhradu (topiaci sa slamky chytá).
Na túto chvíľu som vyčerpala všetky svoje možnosti.
Johanka
05.09.05,06:45
Trošku upresnenia k prijatým alebo poskytnutým zálohám. Nakoľko sa jedná o fyzickú osobu, treba pripomenúť, že podľa § 17 ods.12 Zákona o dani z príjmu je súčasťou základu dane daňovníka z príjmami podľa § 6, ktorý účtuje JÚ, prijatá alebo poskytnutá záloha ( preddavok ) v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.

Z uvedeného vyplýva, že sa nedá jednoznačne odpovedať, že prijatá alebo poskytnutá záloha je alebo nie je ovplyňujúca základ dane, ale treba zálohu posúdiť časovo vo vzťahu k poskytnutiu v zadaní uvedených stavebných prác.
mccm
05.09.05,10:13
Čiže tá prijatá záloha sa stane príjmom až po fakturovaní stavebných prác?
Ak je to tak tak potom zálohu môžem zaúčtovať ako neovpl. ZD a až po vyfakt. prác dám príjem ovpl. ZD a rozdiel zaúčtujem ako výdavok neovpl. ZD?
Dá sa ešte nejak inak(príp. mínusom ako spomína liba2)?
Díky...
Johanka
05.09.05,10:53
Riešení je viac - môžeš zaúčtovať prijatú zálohu ako ovplyvňujúcu daň a ak bude poskytnutá celá služba v rámci jedného zdaňovacieho obdobia doúčtuješ do príjmov len rozdiel. Ak to bude v inom zdaň. období, v rámci uzávierkových operácií môžeš tento príjem vymínusovať.

Alebo - zaúčtuješ zálohu do príjmov neovpl. daň a preúčtuješ do príjmov ovplyvň. daň po poskytnutí služby.
Iba doporučujem , aby sa používal ten istý postup pri všetkých prijatých zálohách.
Keby sme si pomohli znením vyššie uvedeného §, asi by bolo lepšie účtovať prijatú alebo poskytnutú zálohu do neovplyvňujúcich daň.
mccm
05.09.05,11:04
Velká vďaka Johanka, ale ešte sa spýtam: ten zostatok ktorý by som mal vlastne vrátiť zaúčtujem ako výdavok neovplivňujúci daň z príjmu .
Bude to teda OK ak tú zálohu dám ako príjem neovpl. ZD?
Johanka
05.09.05,13:55
Áno, je to správne.:)