sunfrog
22.11.09,17:11
Cav
Zacal som rozmyslat nad podnikanim ale potrebujem poradit.
Som z dedinky kde je priblizne 60 obyvatelov [malo ale aj take su]
Chcel by som byt starostom a zaroven otvorit obchod. Neviem vsak ci starosta moze podnikat a za akych podmienok.
V dedine ochod nieje. Je tam len budova ktora patri obci, takze najom by som si asi odpustil :rolleyes:
Najblizsi obchod je o 2 km. Ja by som chcel otvorit potraviny a casom aj pohostinstvo.
Myslite ze by sa to oplatilo? Viem ze ziadne 10 tisice by to neboli ale nezamestnaval by som nikoho len seba.
Danila
22.11.09,17:00
Cav
Zacal som rozmyslat nad podnikanim ale potrebujem poradit.
Som z dedinky kde je priblizne 60 obyvatelov [malo ale aj take su]
Chcel by som byt starostom a zaroven otvorit obchod. Neviem vsak ci starosta moze podnikat a za akych podmienok.
V dedine ochod nieje. Je tam len budova ktora patri obci, takze najom by som si asi odpustil :rolleyes:
Najblizsi obchod je o 2 km. Ja by som chcel otvorit potraviny a casom aj pohostinstvo.
Myslite ze by sa to oplatilo? Viem ze ziadne 10 tisice by to neboli ale nezamestnaval by som nikoho len seba.To ja Ti poradím veľmi rada.:D Je dobré, že si začal aj rozmýšľať.:eek: Začni si robiť poriadok v hlave.:);) A keď upraceš, na niečo zmysluplné prídeš.;)Asi, celkom určite.
danushka
22.11.09,17:11
Môže starosta a poslanci podnikať?

V ústavnom zákone č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov sú vymenovaní verejní funkcionári, ktorí nesmú podnikať, ani byť štatutárnymi orgánmi, členmi štatutárnych orgánov, členmi riadiacich, kontrolných orgánov právnickej osoby, ktorá bola zriadená na podnikanie. Môžu byť členmi valného zhromaždenia a členskej schôdze právnickej osoby.

Poslanci miestnych zastupiteľstiev, poslanci mestských zastupiteľstiev a poslanci zastupiteľstiev mestských častí v Bratislave a Košiciach, poslanci zastupiteľstiev vyšších územných celkov môžu podnikať a môžu byť štatutárnymi orgánmi, členmi štatutárnych orgánov, riadiacich orgánov, kontrolných orgánov, dozorných orgánov právnickej osoby zriadenej na podnikanie. Môžu byť členmi valného zhromaždenia a členskej schôdze právnickej osoby.

Starosta obce je podľa vyššie uvedeného zákona verejný funkcionár, teda nesmie figurovať v riadiacich a štatutárnych orgánoch právnickej osoby, ktorá bola zriadená na výkon podnikateľskej činnosti. Na starostu sa však nevzťahuje druhá časť predmetného ustanovenia, a to zákaz podnikania. Starosta môže zastupovať obec v orgánoch právnických osôb s majetkovou účasťou obce, ak sa za členstvo v nich neposkytuje finančná odmena. Starosta môže podnikať (byť vlastníkom podielov v podnikateľskom subjekte), ale nesmie byť v riadiacich a štatutárnych orgánoch právnickej osoby zriadenej na podnikanie (byť konateľom a pod.).

Ak verejný funkcionár podniká v čase ustanovenia do verejnej funkcie, je povinný do 30 dní odo dňa ustanovenia do verejnej funkcie takú činnosť skončiť alebo vykonať zákonom ustanovený právny úkon smerujúci k jej skončeniu, napr. podať žiadosť obchodnému registru o zmenu štatutárov právnickej osoby.

Verejný funkcionár, ktorý sa zúčastňuje na rokovaní orgánu o veci, na ktorej má osobný záujem, je povinný oznámiť svoj osobný záujem o vec predtým, ako na rokovaní vystúpi. Oznámenie je verejný funkcionár povinný vykonať aj vtedy, ak ide o rokovanie o veci, z ktorej má majetkový prospech politická strana alebo politické hnutie, ktorého je členom, ak je mu táto skutočnosť známa.

Zdroj: zákon č. 357/2004 Z.z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcii verejných funkcionárov
sunfrog
22.11.09,17:15
Uz dlhsie nad tym rozmyslam ale mam obavy. Uctovnictvo dane faktury a taketo veci mi zatial vela nehovoria. Rad sa vsak ucim nove veci takze sa do toho dam. Na zaciatok :
Staci mi na obchod zivnost?
Chcem zacat podnikat az koncom buduceho roka. Kedy mam zacat vybavovat zivnost?

A dakujem za rychlu odpoved
Danila
22.11.09,17:24
To danushka: ani súčasný, ani budúci starosta nepozdraví CAV. :) Aj ja chcem byť starosta.
Ale už idem, lebo ja vždy niečo nedobré cítim vo vzduchu.;) A budúci starosta už vie, že to cítim.:D
Lianka
22.11.09,17:28
Uz dlhsie nad tym rozmyslam ale mam obavy. Uctovnictvo dane faktury a taketo veci mi zatial vela nehovoria. Rad sa vsak ucim nove veci takze sa do toho dam. Na zaciatok :
Staci mi na obchod zivnost?
Chcem zacat podnikat az koncom buduceho roka. Kedy mam zacat vybavovat zivnost?

A dakujem za rychlu odpoved

Na uctovnictvo si najdi sikovnu uctovnicku, riskujes pokuty, ak sa do toho pustis sam bez potrebnych znalosti.

Zivnost staci.

Mas cas vybavovat, najprv si poriadne vsetko premysli a kalkuluj. Zivnost sa v extremnom pripade da zacat prevadzkovat dnom ohlasenia, v lepsom pripade je vhodne ju zacat vybavovat par tyzdnov pred predpokladanym zaciatkom podnikania.
danushka
22.11.09,17:32
Milý budúci starosta, ako vidíš - vôľa tu bola odpovedať. Verím, že človek, ktorý má chuť viesť obec a vie sa zaregistrovať na takomto fóre, vie si aj prelúskať už založené témy, v ktorých je o podnikaní dosť na čítanie :). Mr. Google je tiež pamätlivý, takže stačí doň pár slovných spojení a čaká Ťa nekonečno.

To Danilka :
...aj ja cítim :)...
sunfrog
22.11.09,18:02
Ja mam 25 rokov tak asi nebudem zdravit dobry den :confused:
Ale nic.
Sak ja aj hladam cez google aj inak lenze tych info je tolko (a hlavne reklam) ze clovek nevie kde zacat.
Asi k tomu treba aj prax lebo niektore veci treba vidiet aby ich clovek spravne pochopil.
Zopar znamych asi podnika takze budem otravovat ich, a dufam ze ma niekto zasveti do tajov uctovnictva.
mysimis
22.11.09,18:23
Ja mam 25 rokov tak asi nebudem zdravit dobry den :confused:
Ale nic.
Sak ja aj hladam cez google aj inak lenze tych info je tolko (a hlavne reklam) ze clovek nevie kde zacat.
Asi k tomu treba aj prax lebo niektore veci treba vidiet aby ich clovek spravne pochopil.
Zopar znamych asi podnika takze budem otravovat ich, a dufam ze ma niekto zasveti do tajov uctovnictva.

Začať podnikať s predajňou potravín v obci so 60 obyvateľmi je totálne nerentabilná záležitosť. Okrem iného zasvätiť do "tajov účtovníctva" nie je o tom, že Ti niekto povie čo a ako, ale na toto všetko prídeš po prvej daňovej kontrole a zaujímavej pokute. Skús budeš vidieť aké je to účtovníctvo ľahké.
sunfrog
22.11.09,18:37
Takze to namam zacinat lebo sa potopim.
Myslel som ze by to mozno hodilo aspon par tisic mesacne ale asi nie.
Dakujem za odpovede
danushka
22.11.09,18:40
Ja si len tak trošku kladiem otázku, byť starostom, mať potraviny a zasväcovať sa do tajov účtovníctva...dá sa to vôbec s jednou hlavou, dvoma rukami a dvoma nohami zvládnuť?
No a ešte nezabudnime na to, že mať sladkých 25 rokov...to by som asi aj frajerku chcela mať.
Uf, chlapče, držím Ti palce, ja sa už teraz s Tebou potím ;).

Nechcela som, musela som.
JTOMA
22.11.09,19:06
Dobrý deň,
nedá mi nepridať pár poznámok. V prvom rade ku zámeru podnikať a súčasne byť starostom. Bojím sa, že si doteraz neskúsil ani jedno ani druhé. Je jedno aká veľká je dedina - povinnosti sú v podstate rovnaké. Obchod a pohostinstvo v dedine, kde je 60 duší je stratená investícia.Stačí si spočítať fixné náklady a porovnať ich s možnosťou predaja a tým čo sa dá legálne pri predaji zarobiť....
K otázke pozdravu, nič proti žiadnemu z pozdravov, ale nemáš pocit, že práve s ohľadom na Tvoj vek a komunitu od ktorej sa chceš niečo dozvedieť by bol predsa sa len na mieste menej formálny pozdrav? Za predpokladu, že by si sa stal tým starostom máš v úmysle zdaviť spoluobčanov tiež týmto spôsobom?
Skús zvážiť svoje možnosti a sebakriticky posúdiť čo naozaj vieš tak, aby si za to mohol bez výčitiek svedomia pýtať aj peniaze, a na tomto základe si stanoviť cieľ, ktorý by si bol schopný reálne dosiahnuť. Vyhneš sa tak nepríjemným prekvapeniam, ktoré Ti tu skúsenejší členovia nenápadne a možno trochu ironicky naznačujú. Vieš je síce pravda, že najlepšie učenie je na vlastných chybách, ale ešte lepšie je učiť sa na cudzích chybách.
Prajem Ti aby to čo si vyberieš Ťa doviedlo k úspešnému cieľu........
sunfrog
22.11.09,19:24
Dobry vecer

Ja som len chcel posudok odbornikov ci by sa to oplatilo.
Som clenom viacerych for kde su vecsinou mladsi alebo moj vekovy priemer.
Ospravedlnujem sa za neformalne vystupovanie a vyrazy.
Vedel by mi niekto povedat ako je mozne ze obchod dlhy cas fungoval a dokonca tam bola zamestnana predavacka ktorej musel davat podnikatel vyplatu. Tak co ho tam drzalo?
Dalej preco povazujete moj vek za slabost? Ja mem dokonca 24 ale nechcel som aby niekto zase pisal ze to nemozem byt starosta.

Starosta v nasej obci je taky ze nevie zapnut pc a internet su pre neho len vyhodene peniaze.
Z tejto funkcie by som si starosti nerobil.
Chcel som vsak aj obchod ktory by mi vyniesol aspon 200 eur mesacne.
Plus plat starostu aby som mohol prezit.
Vam sa to hovori lahko pokial mate vybudovane svoje istoty a zazemie.
Ja sa vsak pokusam najst tu svoju cestu aby som mohol dostojne zit.
Nechcem zbohatnut chcem len zit.

Dakujem za Vase odpovede.
pepsikova
22.11.09,19:30
..no a ak chceš v najbližších voľbách na starostu aj uspieť a stať sa tým starostom, musíš sa už teraz angažovať a nejako tým svojim voličom dokázať, že budeš dobrý a nech ťa volia...záleží na tom, čo chceš viac-či mať obchod,možno nerentabilný,ale k nemu aj krčmu,podľa toho, ako píšeš, alebo byť verejný činiteľ s dedinou na krku...lebo 60 ľudí- to nie je 60 denných zákazníkov v potravinách, ani večer v krčme a ani 60 istých voličov, záleží na tom, v akých sú vekových kategóriách a na to musíš pozerať najskôr a pri všetkých variantách tvojich úmyslov...budova, ktorá patrí obci, je obecný majetok a teda ani ako budúci starosta ani ako majiteľ obchodu ten nájom zadarmo mať nebudeš..

..prečítala som posledný príspevok a myslím, že je naozaj dôležité, aby si prehodnotil, čo chceš, lebo funkcia starostu nie je "na prežitie"..ten obchod už skôr..
wagner
22.11.09,19:52
Dobry vecer

Ja som len chcel posudok odbornikov ci by sa to oplatilo.
Som clenom viacerych for kde su vecsinou mladsi alebo moj vekovy priemer.
Ospravedlnujem sa za neformalne vystupovanie a vyrazy.
Vedel by mi niekto povedat ako je mozne ze obchod dlhy cas fungoval a dokonca tam bola zamestnana predavacka ktorej musel davat podnikatel vyplatu. Tak co ho tam drzalo?
Dalej preco povazujete moj vek za slabost? Ja mem dokonca 24 ale nechcel som aby niekto zase pisal ze to nemozem byt starosta.

Starosta v nasej obci je taky ze nevie zapnut pc a internet su pre neho len vyhodene peniaze.
Z tejto funkcie by som si starosti nerobil.
Chcel som vsak aj obchod ktory by mi vyniesol aspon 200 eur mesacne.
Plus plat starostu aby som mohol prezit.
Vam sa to hovori lahko pokial mate vybudovane svoje istoty a zazemie.
Ja sa vsak pokusam najst tu svoju cestu aby som mohol dostojne zit.
Nechcem zbohatnut chcem len zit.

Dakujem za Vase odpovede.
Môžem Ti poradiť, ako človek s dlhoročnou praxou v samospráve. V prvom rade sa nauč pravopis, naštuduj si zákon o obecnom zriadení, zákon o majetku obcí, o účtovníctve pre samosprávy a ďalšie zákony potrebné pre správne riadenie samosprávy. V druhom rade si zlož z očí ružové okuliare - pretože obec so 60 obyvateľmi nemôže urobiť čistý zisk v potravinách 200€. Nezabúdaj, že ako starosta by si nemohol naraz robiť predavača v obchode, účtovníka na Obecnom úrade a starostu. Podľa zákona sa tieto funkcie navzájom vylučujú. Môžeš robiť iba jednu z nich. O nájme v obchode - pokiaľ by si chcel podnikať, rozhodujú poslanci a podľa zákona Ti nájom zadarmo nesmú dať. Plat starostu v takej malej obci neviem aký je, lebo neviem či je úväzkový a na aký úväzok je. Tiež neviem aký rozpočet má obec, ale asi to nie je bohvie čo a od toho sa zvykne aj odvíjať úväzok starostu. A o tom rozhodujú zase poslanci. Do tretice - koľko krát si bol na zasadnutí Obecného zastupiteľstva vo Vašej obci? Zapojil si sa do diskusie? Vieš aké problémy obec rieši? Ten pohľad z ulice zykne bývať veľmi vzdialený realite. A podľa toho, čo tu píšeš, nehnevaj sa, ale to je pohľad z lietadla a nie zo života. A ešte že my máme vybudované istoty - každý sme museli začínať a tiež nám nikdy bez nášho pričinenia nepadali pečené holuby. Prečo nejdeš do sveta? Mladý, slobodný človek a sedíš doma v dedine, kde nemáš žiadnu perspektívu. Treba ísť na skusy -aspoň spoznáš svet, prídeš na iné nápady a možno raz bude z Teba veľký podnikateľ, ktorý u Vás v obci otvorí predajňu a sám ju bude dotovať zo svojich ziskov v inej oblasti. Len pre blaho spoluobčanov. A potom si Ťa aj možno zvolia za starostu.
sunfrog
23.11.09,04:21
Na zasadnuti som bol neraz pretoze som bol poslanec.
Prejednavane problemy boli len malichernosti pretoze obec ma rozpocet z ktoreho sa neda vyskakovat.
Plat je circa 400 eur.
A doma nesedim. Vecsiu cast zivota travim mimo.
Uz ako stredoskolak som byval na internate, potom som pracoval v CR kde som bol 20 dni do mesiaca.
Teraz som uz 2 rok vo Velkej Britanii.
Prisiel som tam bez znalosti AJ teraz sa uz dohovorim v pohode, ale zaciatky boli tazke.
Lenze situacia je taka ze zivot bez rodiny a priatelov ma uz nebavi.
Na buduci rok sa zenim a chcel som sa usadit.
A chcel som mat taku robotu aby som si vecer mohol lahnut doma a nie niekde na ubytovni alebo v podnajme.
Dalej este buduca svagrina vie robit krasne akrylove nechtytak som myslel ze jej niekde v meste otvorim salon, spravi si nejake kurzy a ja ju zamestnam.
Vsetko su to iba plany ale nieco s toho isto skusim.
pepsikova
23.11.09,06:19
..to sunfrog..
..vidím, že život máš ako-tak naplánovaný,niečo už aj za sebou, teraz len vytrieď , na čo máš a na čo stačíš a čo ti to vynesie a prinesie..je to dôležité, aby si si nenabral na rohy a potom nestačil..držím ti palce v tom, pre čo sa rozhodneš..
wagner
23.11.09,06:41
Na zasadnuti som bol neraz pretoze som bol poslanec.
Prejednavane problemy boli len malichernosti pretoze obec ma rozpocet z ktoreho sa neda vyskakovat.
Plat je circa 400 eur.
A doma nesedim. Vecsiu cast zivota travim mimo.
Uz ako stredoskolak som byval na internate, potom som pracoval v CR kde som bol 20 dni do mesiaca.
Teraz som uz 2 rok vo Velkej Britanii.
Prisiel som tam bez znalosti AJ teraz sa uz dohovorim v pohode, ale zaciatky boli tazke.
Lenze situacia je taka ze zivot bez rodiny a priatelov ma uz nebavi.
Na buduci rok sa zenim a chcel som sa usadit.
A chcel som mat taku robotu aby som si vecer mohol lahnut doma a nie niekde na ubytovni alebo v podnajme.
Dalej este buduca svagrina vie robit krasne akrylove nechtytak som myslel ze jej niekde v meste otvorim salon, spravi si nejake kurzy a ja ju zamestnam.
Vsetko su to iba plany ale nieco s toho isto skusim.
Tak, keď si bol poslanec, tak vieš čo v obci chýba. Treba sa zameriavať na rozvoj obce. A potraviny? Prečo ich neotvoríš už dnes? Zaplatíš si nájom, energie, mzdu a odvody predavačke a zo zisku môžeš žiť. Lenže asi to nie je také jednoduché. Si myslíš, že keď budeš starosta, tak nájom, energie a neviem čo Ti bude platiť obec a Ty budeš brať iba zisk. Žiaľ, nie je to tak a pokiaľ by si si to zariadil, aby si to mal zadarmo, tak pre Teba ako starostu by to mohlo byť zneužívanie právomoci verejného činiteľa a mohol by si sa dostať do kriminálu. Starosta je vždy jednou nohou v kriminále. Inak u nás v susednej obci majú takmer 500 obyvateľov a potraviny nemajú. lebo sa im to neoplatí. Takže v obci so 60 obyvateľmi sa to určite neoplatí.
Blankake
23.11.09,06:54
Tak, keď si bol poslanec, tak vieš čo v obci chýba. Treba sa zameriavať na rozvoj obce. A potraviny? Prečo ich neotvoríš už dnes? Zaplatíš si nájom, energie, mzdu a odvody predavačke a zo zisku môžeš žiť. Lenže asi to nie je také jednoduché. Si myslíš, že keď budeš starosta, tak nájom, energie a neviem čo Ti bude platiť obec a Ty budeš brať iba zisk. Žiaľ, nie je to tak a pokiaľ by si si to zariadil, aby si to mal zadarmo, tak pre Teba ako starostu by to mohlo byť zneužívanie právomoci verejného činiteľa a mohol by si sa dostať do kriminálu. Starosta je vždy jednou nohou v kriminále. Inak u nás v susednej obci majú takmer 500 obyvateľov a potraviny nemajú. lebo sa im to neoplatí. Takže v obci so 60 obyvateľmi sa to určite neoplatí.
Tiež si myslím, že potraviny pre dedinu so 60 obyvateľmi budú stratové. U mojej babky je asi 200 obyvateľov, ale s jedinými potravinami (majiteľ vlastní aj krčmu hneď vedľa) to ide dolu vodou. Veľa ľudí, ktorí chodia do práce do mesta, si tam aj nakúpi v hypermarketoch za nižšie ceny. Potraviny v dedine využívajú potom len na to, ak niečo súrne potrebujú a doma to nemajú... a potom starší občania, ktorí nemajú nikoho, kto by im nakúpil v meste.
Počula som o jednej dedine, kde to niekto riešil tak, že mu ľudia napíšu, kto čo potrebuje a on im to vozí z mesta... ale či sa mu to oplatí, to neviem.:rolleyes:
Dantess
23.11.09,07:16
Po prečítaní témy vidím, že ste sa do chlapca dosť pustili. Som rád, že moje privítanie na porade nebolo takéto, pretože by som si pomyslel svoje. V dedine kde žije priateľkina babka je starostom tiež asi 25 ročný šuhaj. Zhodou okolností to je rodina mojej priatelky. Otázka je kedy človek dospeje na úroveň, že môže začať podnikať, alebo zastávať vyššiu funkciu. Ja som začal v 19tich. Bol som mladý ?! Áno, bol som v podnikaní ešte batoľa, rovnako ako by bol 50 ročný človek, ktorý pochodil všetky možné zamestnania a zrazu by sa rozhodol podnikať. Je jedno kedy človek začne, pretože ani všetky knihy na svete a všetky lekcie a články nedajú pocítiť ten adrenalín. To, že môžte prísť o dom, len kôli Vášmu biznisu. Podnikanie na Slovensku je naozaj adrenalínový šport.
K veci a k téme: Ja by som Ti odporúčal stať sa starostom a otvoriť si obchod. Keď budeš na mizine, tak začneš rozmýšľať čo si spravil zle. Osobne si tiež myslím, že obchod by nemal šancu uspieť, ale to nezistíme kým to nespravíš. Ja by som veci riešil tak, že by som odcestoval do nejakého väčšieho mesta a začal žiť normálny život. Otvoriť podnik sa dá kedykoľvek, ale ako hovorí jeden chlapík, najdôležitejšie je naplánovanie biznisu. Plán otvoriť obchod, stať sa starostom a aj nechtové štúdio v meste je len hrubý obrys. Takéto plány má každý z nás, problém je s realitou.
Celkovo niesom extra skúsený človek, tak nemám čo vyskakovať, ale čo som stihol zistiť za krátky čas v podnikaní, tak je dôležité plánovať. Všetko, všade s každým, pretože nepremyslené ťahy môžu mať fatálne následky.
Danila
23.11.09,07:26
To Dantess,
vieš, čo nás nenaučili v škole? Čítať medzi riadkami. Aj z toho som si na Porade urobila štátnicu.;)
Sunfrog, pekné ráno v Británii, Ty vieš, o čom hovorím.:)
sunfrog
23.11.09,16:57
Rano bolo klasika. Vietor a dazd.
Myslim ze pokial clovek nevie presne okolnosti tak nemoze objektivne zhodnotit situaciu. Trosku to este priblizim.
Starosta: vecsinou sa prejednavali veci typu tu sa uprata tam sa vyreze par stromov a hlavne prace pri kostole. Terajsi starosta je velmi pobozny 50-nik ale zaspal niekde pred 20 rokmi. Co sa tyka napr mobil pc atd tak to nepouziva iba ked je donuteny. On tym vsetkym pohrda a je to klasicky komunista. Napr ked sme robili svadbu a vesali sme ozdoby v sale tak nadaval aby sme ich tam nedavali sak ich aj tak budeme davat dolu.
Kulturne vyzitie v obci= bod mrazu. Totalne nic.
Ja by som tam dotiahol aspon trochu zabavy na to uz mam vela napadov.
Obchod: najblizsi obchod je 2 km najblizsie mesto 40 km. Chlieb a mlieko by bolo na objednavku a ostatne potraviny uz maju aku taku spotrebu.
Ja osobne som velakrat robil nakupy v meste pre ludi z obce pretoze nemali kde nakupit. Vecsina su to starsi ludia takze autobus neprichadza do uvahy. Vo vedlajsej dedine je to to iste. Par ludi a majitel potravin a pohostinstva prave preraba budovu.
Neverim ze to plati zo svojich.

Vase odpovede som cital pozorne. Neunikla mi ani ironia ani narazky a mozno si niektori z Vas myslia ze som rojko zo zapadakova.
Mal som sa urazit a viac sa neozvat?
Nie, vase nazory si pripustam a rozmyslam nad nimi.
Asi to vsak skusim, nie vsetko naraz ale postupne.
Mam dost casu na pripravy takze rok budem zbierat teoriu a potom sa cudovat kde som spravil chybu :D :D :D

Dakujem za Vase odpovede a ked budem potrebovat pomoc alebo nech ma niekto zjazdi tak sa ozvem ;)
tetrisss
23.11.09,18:10
Nuz za tu ironiu si si mohol trochu aj sam:o, ale nedaj sa znechutit. Lenze ti povedali pravdu, v takej malej dedinke je starosta urcite iba na nejaky uvazok, ma maly rozpocet a tak akokolvek si sikovny, bude velmi tazko nieco svetoborne vymysliet. Ze sa stara len o kostol, to sa da pochopit,predpokladam, ze z tych 60 obyvatelov su vacsinou starsi ludia, co za zabavu, okrem kostola, im chces doniest?
Obchod je trochu ina vec, vo vedlajsej dedine bola taka sikulka, ze donasala z Tesca alebo inych hypermarketov konkretne veci v akcii, pre ludi, co si ich objednali, pridala tam samozrejme par korun a poviem ti pravdu, ze jej to na prilepsenie celkom dobre vynasalo a nepotrebovala ani ziadne priestory. Ked budes na uvazok, stihnes aj predavat. Aj na malej dedine sa da, ak mas dookola vacsie sidlo, nieco vymysliet, len na to uz treba peniazky. Napr. na polskej strane pri oravskych hraniciach maju v malej dedinke velku diskoteku, kde sa stretava mnozstvo mladych ludi z celeho okolia.
No ale zase, kym neskusis, nebudes vediet, tak pracuj.